Powrót do wpisów

Jak rozpoznać rodzaj skóry? Najlepsze tipy

Pewnie doskonale wiesz, jakie smaki lubi twoje podniebienie, w jakich zapachach lubuje się twój nos i jaka muzyka dodaje ci werwy. A czy na pewno rozumiesz, jakie potrzeby i gust ma twoja cera? Od rodzaju skóry zależy to, jakie kosmetyki i sposób pielęgnacji będą dla niej najbardziej efektywne. Przed tobą nasz kompleksowy przewodnik po wszystkich typach cery – miłej lektury!

Jaki mam typ cery? Poznaj cztery metody

Istnieją cztery sprawdzone sposoby na to, jak właściwie rozpoznać swój typ cery.

Jednodniowa, samodzielna analiza skóry

Umyj rano twarz swoim ulubionym żelem lub olejkiem myjącym. Od tego momentu test potrwa aż do wieczora – najlepiej byłoby nie nakładać już na skórę żadnego kosmetyku, jednak wiadomo, że jest to średnio praktyczne i często po prostu niemożliwe; spędź dzień tak, jak robisz to zwykle. Pod koniec dnia, nim ponownie umyjesz twarz, ustaw się przed lustrem i zaobserwuj, co w ciągu ostatnich godzin wydarzyło się na twojej buzi.

Poświęć chwilę, by odpowiedzieć na poniższe pytania, a następnie przejdź do opisów konkretnych typów cery, które znajdziesz niżej i sprawdź, który z nich jest kompatybilny z twoimi obserwacjami.

  • Czy zauważasz, że cera świeci się, a po przejechaniu po niej palcem zostaje na nim tłusty film?

  • ... A może dotyczy to wyłącznie strefy T (czoło, nos, broda), a reszta twarzy jest matowa?

  • Czy skóra łuszczy się i/lub masz wrażenie, że jest ściągnięta?

  • Czy odczuwasz pieczenie, swędzenie, opuchliznę?

  • Czy dostrzegasz zaczerwienienia w okolicach policzków?

30–minutowy test na gołej skórze

To nieco bardziej praktyczna metoda, ponieważ trwa krócej i łatwiej jest przez nią przebrnąć bez aplikowania jakichkolwiek kosmetyków oraz bez intensywnego ruchu, jak dojazd rowerem do pracy czy poranny jogging. Ważne jest, by w czasie testu warunki dla skóry były neutralne – bez wystawiania się na ostre słońce, silny wiatr czy mróz.

Tak jak w przypadku poprzedniego sposobu, tutaj także oczyść cerę (o dowolnej porze dnia), a następnie odczekaj pół godziny, by zaobserwować, jak zachowuje się twoja skóra. Powinnaś lub powinieneś być w stanie dostrzec już pierwsze oznaki wyświecania czy przetłuszczania, a także móc poczuć ewentualne ściągnięcie cery. Przejdź przez listę pytań z punktu pierwszego i „przepytaj się”. Psst, tylko szczere odpowiedzi :)

Bibułki matujące

Kolejny sposób jest szczególnie przydatny, jeśli podejrzewasz, że masz cerę tłustą lub mieszaną. Zaopatrz się w specjalne bibułki matujące w drogerii lub sklepie kosmetycznym i do dzieła: przyłóż bibułkę do czoła, nosa, policzków i brody, a następnie spójrz na papierek pod światło. Jeśli dostrzegasz na nim tłuste, oleiste plamy, to oznacza, że twoje gruczoły łojowe wyprodukowały dużą ilość sebum. Jest to charakterystyczne dla cery tłustej.

Spróbuj też użyć jednej bibułki na strefę T i drugiej na resztę twarzy. Jeśli pierwsza bibułka jest znacznie bardziej nasiąknięta, to może być znak, że twoja cera jest mieszana i przetłuszcza się wyłącznie w konkretnych partiach, nie w całości.

Wizyta u dermatologa lub dermatolożki

Jeśli wciąż masz trudność z określeniem własnego typu cery lub po prostu wolisz zaufać doświadczonej osobie, udaj się do gabinetu dermatologicznego. Dzięki obserwacji i odpowiednio zadanym pytaniom specjalista pomoże ci zdefiniować rodzaj skóry i dobrać właściwą rutynę pielęgnacyjną, dzięki czemu złagodzisz niepożądane efekty na swojej buzi, takie jak zatkane pory, suche skórki czy nadmiar łoju.

Jakie są typy skóry?

Warto pamiętać, że rodzaj twojej skóry może się zmienić – jest to zależne od równowagi hormonalnej (lub jej braku), warunków klimatycznych, wieku, przyjmowanych leków, a także tego, czy jesteś w ciąży lub przechodzisz menopauzę. Cera będzie reagować na te zmiany i stan twojego organizmu.

A teraz po kolei wytłumaczymy, jakie występują typy skóry i podpowiemy, jakie kosmetyki sprawdzą się u ciebie:

Cera normalna

Charakteryzuje ją brak ekstremów – nie przetłuszcza się nadmiernie ani nie wysusza. Ma promienny, zdrowy wygląd i nie sprawia dużych problemów, takich jak np. wypryski. Pory są wąskie i mało widoczne, co nadaje skórze efekt gładkości i jednolitego kolorytu.

W formułach kosmetyków szukaj kwasu hialuronowego, który utrzyma prawidłowe nawilżenie naskórka, łagodnych kwasów AHA i BHA dla złuszczania martwych komórek, a także ceramidów, by dbać o barierę hydrolipidową twojej cery – czyli osłonę chroniącą przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Cera sucha

Skóra sucha doskwiera zwłaszcza osobom starszym, ale nie tylko. Osoby z taką cerą zmagają się z suchymi skórkami, zwłaszcza wokół nosa (kilka dobrych rad na ich temat znajdziesz w artykule „Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?”), wczesnym pojawieniem się zmarszczek i drobnych linii, szorstkością cery i matowym, szarym kolorytem. Nierzadko towarzyszy im również uczucie ściągnięcia, co wywołuje dyskomfort i potrzebę kojenia skóry.

Istotne dla suchej skóry będzie minimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych (gorąca, silnych promieni słonecznych, mrozu, wiatru) na jej stan. By ją wesprzeć, zaleca się stosowanie receptur zawierających kwas hialuronowy, skwalan, glicerynę, ceramidy, kwas mlekowy, a także niektóre tłuszcze, takie jak masło shea, olej z awokado czy oliwa z oliwek. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy dla siebie nawilżający krem do twarzy? Koniecznie zajrzyj tutaj: „Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?”.

Cera mieszana

Skóra mieszana staje się tłusta w strefie T, podczas gdy w pozostałych obszarach twarzy gruczoły łojowe nie wydzielają sebum w nadmiarze – wręcz przeciwnie, naskórek może być nawet przesuszony, szczególnie na policzkach. Pory wyglądają na większe na czole, nosie i brodzie i mają zwiększoną tendencję do zapychania.

W redukcji zwiększonej ilości łoju mogą pomóc kwasy BHA, jak kwas salicylowy, oraz AHA, jak kwas migdałowy. Oprócz tego do rutyny pielęgnacyjnej warto wdrożyć normalizujący, antytrądzikowy niacynamid i retinol, który redukuje wydzielanie sebum.

Cera tłusta

Dbanie o skórę tłustą bywa frustrujące. Mimo regularnego mycia twarzy praca gruczołów łojowych jest wzmożona i skutkuje szybkim wyświecaniem się cery. Makijaż gorzej „trzyma się” skóry i wydaje się z niej spływać, co powodowane jest przez nadmiar sebum na całej powierzchni twarzy. Mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne, wahania hormonalne i/lub przyjmowanie niektórych leków. Nadprodukcja łoju często skutkuje powstawaniem wykwitów skórnych.

Jeśli masz skórę skłonną do przetłuszczania, postaw na głęboko oczyszczający kwas salicylowy, równie pomocny kwas glikolowy, produkty z cynkiem, retinoidy oraz naturalne hydrolaty w formie przyjemnej, chłodzącej, tonizującej mgiełki. Cztery Szpaki mają ich kilka – w wyborze tego jedynego pomoże ci lektura tekstu „Jaki hydrolat wybrać do cery tłustej?”.

Cera wrażliwa

Przy skórze wrażliwej na czynniki zewnętrzne, mocne składniki aktywne i promieniowanie UV należy brać pod uwagę, że może ona silnie zareagować na niektóre substancje i warunki pogodowe. Taka cera jest bardzo delikatna, reaktywna, skłonna do alergii, podrażnień, zaczerwienień, szczypania i swędzenia.

Najlepszym przyjacielem cery wrażliwej będą kosmetyki hipoalergiczne lub po prostu takie, które nie zawierają drażniących substancji zapachowych, alkoholu, barwników, konserwantów i detergentów. Pielęgnacja powinna być możliwie łagodna i oparta na składnikach o działaniu kojącym: aloesie, alantoinie, pantenolu, rumianku, wąkrocie azjatyckiej czy zielonej herbacie.

Cera dojrzała

Skóra dojrzała to typ cery związany ze starzeniem się komórek. Po 25. roku życia skóra zaczyna tracić elastyczność i jędrność (na ten temat napisaliśmy co nieco w artykule „Jak ujędrnić skórę twarzy”), towarzyszy jej uczucie przesuszenia, pojawiają się widoczne zmarszczki, przebarwienia i rozszerzone naczynka. Można dostrzec na niej oznaki zmęczenia i utratę promiennego wyglądu. To całkowicie naturalny proces, którego nie da się odwrócić, ale podczas którego wciąż warto wspierać skórę, dostarczając jej potrzebne wartościowe składniki odżywcze.

Jakie? Przede wszystkim witaminy: C i A, które stymulują produkcję kolagenu, a także E, która przyczyni się do zwiększenia poziomu nawilżenia skóry. Poza tym zawsze dobrym pomysłem jest krem z kwasem hialuronowym, którego z wiekiem naturalnie produkujemy coraz mniej, oraz kolagenem. By zamknąć w skórze nawilżenie i osłonić ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, wybierz kosmetyk z olejami roślinnymi, jak np. arganowym, makadamia, z pestek śliwek czy marakui.

Cera trądzikowa

Skóra trądzikowa to bardzo często źródło kompleksów. „Niedoskonałości” (choć trudno mówić o doskonałościach w przypadku skóry twarzy – w końcu żadna nie jest idealna!) mogą wynikać z faktu, że dana osoba cierpi na zaburzenia hormonalne, a jej gruczoły łojowe produkują za dużą ilość sebum. Innym powodem mogą być niedokładne oczyszczanie i nagromadzenie martwych komórek na powierzchni skóry (choć tu należy być ostrożnym w osądach – niektórzy mają mylne przekonanie, że osoby z trądzikiem zaniedbują higienę, ale nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. W walce ze stereotypami nie pomaga trend na clean girl look, który może sugerować, że osoby z cerą problematyczną nie są „clean”). Na twarzy osoby z cerą trądzikową można zaobserwować liczne stany zapalne, zaczerwienienia, zaskórniki, wągry, grudki, krostki i cysty – bardzo często są one bolesne i wywołują znaczny dyskomfort.

W pielęgnacji skóry z trądzikiem istotne są regularne oczyszczanie (dwa razy dziennie lub więcej w razie potrzeby), unikanie mocnych peelingów mechanicznych i stosowanie produktów niekomedogennych, czyli niezawierających składników zapychających pory, jak np. olej kokosowy. Składniki, które mogą pomóc, to odblokowujący pory kwas salicylowy, przeciwzapalne retinoidy, przeciwbakteryjny nadtlenek benzoilu, łagodzący niacynamid, glinki, a także ekstrakty roślinne: m.in. z szałwii, dziegciu, lawendy, rozmarynu czy zielonej herbaty.

Ciekawskich odsyłamy do lektury naszych dwóch tekstów: „Jak pozbyć się zaskórników?” i „Domowe sposoby na trądzik – co stosować?”.

Cera naczyniowa

To cera, której cechą charakterystyczną są rozszerzone, popękane naczynka. Na skórze wyglądają jak czerwono-fioletowe drobne linie, zwłaszcza w okolicach nosa i policzków, ale nie tylko. Cera może być zaczerwieniona, uwrażliwiona i stosunkowo cienka. Co powoduje taki stan? Doświadczanie dużego stresu, intensywne ćwiczenia, niewłaściwa dieta i niezdrowe nawyki (tu w szczególności chodzi o papierosy oraz alkohol). Bywają też wynikiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, kontaktu z silnym wiatrem oraz bardzo niskimi lub bardzo wysokimi temperaturami,

Na pękające naczynka pomogą rumianek, nagietek, oczar wirginijski, dzika róża, pantenol i alantoina. Przydatne mogą okazać się hydrolaty, dlatego też napisaliśmy o tym w tekście „Jaki hydrolat wybrać do cery naczynkowej?”; zajrzyj koniecznie! Oczywiście nie należy zapominać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej i obchodzeniu się ze skórą w sposób delikatny – unikaj mocnego szorowania twarzy, tarcia szorstkim ręcznikiem i silnie perfumowanych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę.

Czego potrzebuje KAŻDA cera? Czyli kosmetyczne must-haves

Bez względu na to, jakiego rodzaju masz skórę, jest pięć kosmetyków, które są absolutnie niezbędne w pielęgnacji każdego typu cery:

  • Żel do mycia twarzy – do codziennego stosowania, zmywa resztki makijażu, nadmiar sebum, kurz, pyłki, zanieczyszczenia i bakterie. Zapobiega powstawaniu wyprysków i przygotowuje skórę na kolejne zabiegi.

  • Krem nawilżający – im więcej mamy lat, tym mniej łoju produkuje nasza skóra; staje się ona suchsza i bardziej wiotka. By przeciwdziałać tym efektom, każdego dnia używaj kremu, aby ją wzmocnić i dłużej zachować młodszy wygląd.

  • Filtr przeciwsłoneczny – krem, żel lub mleczko z filtrami UVA i UVB to podstawa. Zapobiega fotostarzeniu skóry, zmarszczkom, przebarwieniom i, co niezwykle istotne, nowotworom skóry. Należy się nim smarować przez cały rok, nie tylko w lecie. Nie wiesz, jaki SPF i rodzaj filtra (chemiczny lub mineralny) będzie dla ciebie najlepszy? Spójrz tu: „Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?”.

  • Peeling chemiczny lub mechaniczny – nagromadzony na twarzy martwy naskórek sprawia, że rośnie ryzyko powstawania wyprysków, a koloryt staje się szary. Regularna eksfoliacja dokładnie oczyści skórę i nada jej odświeżony wygląd. Dostosuj moc składników złuszczających do wrażliwości swojej cery.

  • Serum – to silne wsparcie w walce z nadmierną utratą wody z naskórka. W zależności od formuły, może ono działać odżywczo, ochronnie, przeciwtrądzikowo, przeciw przebarwieniom czy antystarzeniowo.

Jeśli masz ochotę uzupełnić swoją kosmetyczkę już teraz i zaopiekować się swoją cerą, zapraszamy do naszej Mydlarni. Idziemy o zakład, że znajdziesz dla siebie dokładnie to, czego potrzebujesz!

Polecane

Zobacz także

Peeling twarzy - co daje i jak często go robić?

Peeling twarzy - co daje i jak często go robić?

Kwas migdałowy na twarz - jak go stosować i jakie ma właściwości?

Kwas migdałowy na twarz - jak go stosować i jakie ma właściwości?

Jak nawilżyć skórę twarzy? Poznaj domowe sposoby!

Jak nawilżyć skórę twarzy? Poznaj domowe sposoby!