Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Peeling do twarzy to kosmetyk, którego nie powinno zabraknąć w żadnej łazience. Stanowi nieocenione wsparcie codziennej pielęgnacji. Usuwa martwe komórki naskórka, eliminuje nadmiar sebum, pomaga zwalczyć problemy skórne. Poprawia kondycję skóry – jej jędrność, gładkość i miękkość, nadaje twarzy promienny wygląd i blask. Na rynku są dostępne preparaty dla każdego typu cery: od skóry wrażliwej przez naczynkową po trądzikową.
Makijaż i zanieczyszczenia najczęściej zmywamy z twarzy mleczkiem, pianką lub żelem. Oprócz kurzu, smogu i kosmetyków skóra musi sobie jeszcze radzić z martwym naskórkiem oraz (często) nadmiarem sebum. Kosmetykiem, który pozwala oczyścić skórę dogłębnie, dokładnie i skutecznie jest peeling. To ważny element rutyny pielęgnacyjnej i nie warto z niego rezygnować. Nie dość, że unikniesz zapchanych porów, wyprysków i stanów zapalnych, to będziesz się cieszyć zdrowszą, młodszą i bardziej zadowoloną skórą twarzy.
Jakie korzyści niesie ze sobą regularnie wykonywany zabieg? Dobry peeling:
Na rynku jest kilka typów peelingów do twarzy, a do najpopularniejszych należą mechaniczne i enzymatyczne. Ważne jest to, by odpowiednio dobrać produkt do rodzaju skóry, w przeciwnym wypadku można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego: skóra stanie się podrażniona, zaczerwieniona i przesuszona. Jaka cera polubi się z jakim preparatem?
Najpopularniejsze są peelingi mechaniczne, czyli tzw. scruby. Ich działanie polega na złuszczaniu naskórka poprzez pocieranie skóry preparatem, który zawiera mniejsze lub większe drobinki (stąd podział na peeling drobnoziarnisty i gruboziarnisty). Rolę substancji ściernych mogą pełnić różne składniki: zmielone łupiny orzechów, płatki zbóż, pestki owoców, ziarna i nasiona, a także cukier i sól.
Ten rodzaj preparatu sprawdzi się w przypadku skóry grubej i poszarzałej. Może być stosowany przez osoby mające cerę mieszaną, warto też, by uwzględniała go pielęgnacja cery tłustej – w obu przypadkach tylko wtedy, gdy nie występują na skórze zmiany ropne lub wypryski, które mogłyby się roznieść po całej twarzy. Co istotne – działanie peelingu mechanicznego obejmuje tylko wierzchnią warstwę naskórka.
Peelingi enzymatyczne są łagodniejsze niż scruby, a działanie złuszczające zawdzięczają enzymom z owoców, m.in. papainie z papai, bromelainie z ananasa, ficynie z fig czy aktynidynie z kiwi. Podczas kontaktu z wodą enzymy się aktywują i delikatnie rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Mimo że tego rodzaju peeling do twarzy działa łagodnie, jest bardzo skuteczny. Warto się tu jednak uzbroić w cierpliwość – na efekty stosowania produktu trzeba z reguły poczekać kilka dni, lecz przy jego systematycznym wykonywaniu zmiana na plus będzie wyraźnie widoczna.
Peeling enzymatyczny jest dobrym wyborem dla cery wrażliwej i naczynkowej, doceni go także cera sucha, dojrzała i z przebarwieniami. To również odpowiedni kosmetyk dla osób z cerą trądzikową. Jeśli jesteś jej posiadaczką lub posiadaczem, a Twoja skóra potrzebuje wsparcia w postaci przyjemnych efektów złuszczania martwego naskórka, mamy dla Ciebie przepisy na dziewięć domowych peelingów dla cery trądzikowej, które szybko wykonasz w domu z łatwo dostępnych składników. Przepisy znajdziesz w tym artykule.
Peeling chemiczny opiera się na kwasach owocowych i jest zabiegiem wykonywanym najczęściej w gabinetach kosmetycznych, gdzie specjalistka jest w stanie odpowiednio regulować głębokość złuszczania. Można go też zrobić w domu, choć preparaty do samodzielnego stosowania mają z reguły niższe stężenie. Ten zabieg sprawdzi się najlepiej w przypadku cery trądzikowej i dojrzałej. Peeling ziołowy należy wykonywać tylko w gabinetach, ponieważ do jego prawidłowego przeprowadzenia potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Rekomenduje się go szczególnie osobom ze skórą szarą, zmęczoną, dojrzałą, trądzikową i tłustą. Peeling typu peel-off można z kolei z powodzeniem zrobić w domu i nadaje się on do każdego typu cery. Ma postać preparatu o żelowej konsystencji, który po nałożeniu na twarz zasycha i przyjmuje postać przezroczystej maski. Z kolei peeling twarzy goomage, określany niekiedy gumkowaniem twarzy, łączy w sobie cechy peelingu mechanicznego i enzymatycznego. Złuszczanie martwych komórek zachodzi tu dzięki delikatnym kwasom lub enzymom i drobinkom ścierającym. W trakcie zmywania kosmetyku preparat roluje się jak resztki gumki ołówka, stąd jego nazwa. Mogą z niego korzystać osoby z niemal każdym typem cery, poza skórą trądzikową.
By w długiej perspektywie cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami, jakie niesie ze sobą peeling twarzy, wybieraj dobrej jakości produkty. Prześledź uważnie składniki kosmetyków i wybierz ten preparat, który jest naturalny i dobry dla Twojej skóry. Optymalna częstotliwość, z jaką należy wykonywać peeling twarzy, wynosi 1-2 razy w tygodniu. W przypadku cery wrażliwej i delikatnej lepszą opcją może być raz w tygodniu. Jeśli o taką regularność będzie Ci trudno, staraj się wykonywać zabieg przynajmniej raz na 2-3 tygodnie.
Produkt należy zaaplikować na oczyszczoną skórę. Nakładanie peelingu mechanicznego powinno wyglądać jak delikatny masaż. Nabierz na dłonie odpowiednią ilość kosmetyku i okrężnymi ruchami masuj przez 2-3 minuty wilgotną skórę twarzy, omijając okolice oczu. Po zabiegu zmyj preparat letnią wodą, spryskaj hydrolatem lub tonikiem i nałóż krem lub olejek. Z kolei enzymatyczny peeling do twarzy nałóż na czystą, suchą skórę, poczekaj kilkanaście minut, po czym zmyj go letnią wodą i wykonaj kolejne kroki w ramach swojej rutyny pielęgnacyjnej. Po zabiegu znakomicie sprawdzą się Szpakowe hydrolaty oraz kremy: odżywczy warzywny, lekki owocowy czy nasz słynny Superkrem. Ukoją skórę, nawilżą i zaserwują jej bogactwo cennych substancji. A że po peelingu składniki wnikają głębiej – Twoja twarz będzie Ci za te preparaty wdzięczna jeszcze bardziej niż zazwyczaj.