Powrót do wpisów

Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?

Krem nawilżający można znaleźć w łazienkach w niemal każdym domu. Nawet osoby, które nie kupują namiętnie kosmetyków, ten jeden zazwyczaj jednak mają. Skoro krem nawilżający stanowi taką pielęgnacyjną podstawę, czym powinien się charakteryzować, by dobrze służył cerze?

Krem nawilżający to rodzaj bariery ochronnej dla skóry. Tak skutecznej, że większość ekspertów zaleca jego codzienne stosowanie. Naukowcy z Mayo Clinic, jednej z najbardziej cenionych placówek zdrowotnych na świecie, zalecają używanie kremu nawilżającego w celu jej efektywnej pielęgnacji. Dodają również, że tego rodzaju kosmetyk powinien być przede wszystkim dostosowany do rodzaju skóry (suchej, tłustej, wrażliwej, dojrzałej, normalnej/mieszanej) i sprawiać, że po jego użyciu skóra stanie się miękka w dotyku. A co wyróżnia taki idealny krem nawilżający, bez względu na to, jaki masz typ cery?

Jak wybrać dobry krem nawilżajacy?

Doby kosmetyk powinien zawierać antyoksydanty

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, neutralizują wolne rodniki, które w dużej mierze przyczyniają się do szybszego starzenia skóry. Antyoksydanty mają w swoim składzie m. in. rumianek, zielona herbata, owoce dzikiej róży, a także witamina C, witamina E, witamina A.

Dobry krem nawilżający zawiera składniki utrzymujące elastyczność skóry

Wiele z kremów nawilżających to humektanty, czyli beztłuszczowe środki, wiążące wodę ze skórą i przez to zmiękczające i wygładzające cerę. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda polecają wybieranie produktów zawierających takie składniki jak: lanolina, gliceryna, wazelina, kwas stearynowy, a także olejki: olej jojoba, olej kokosowy, które pomagają utrzymać zewnętrzną warstwę keratyny i zachować elastyczność skóry. Pamiętaj, że najważniejszych jest pięć pierwszych składników wymienionych na etykiecie produktu.

Krem nawilżający powinien zawierać filtr SPF

O tym, że filtr przeciwsłoneczny przyda się o każdej porze roku, wspomina się w różnych mediach od kilku lat. Jak najbardziej słusznie: szkodliwe promieniowanie wytwarza nie tylko słońce, jest ono emitowane również przez sztuczne oświetlenie, na jego skutek dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych i szybszego starzenia się skóry. Ponadto, latem działa przede wszystkim promieniowanie UVB, a promieniowanie UVA jest niezależne od pory roku, pogody. Co więcej, śnieg i lód odbijają promieniowanie UV, powodując wzrost jego mocy. Warto wybrać krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej SPF 30, pozbawiony substancji zapachowych.

Dobry krem nawilżajacy nie zawiera składników przeznaczonych do pielęgnacji ciała

Niektóre składniki działają dobroczynnie i na twarz, i na ciało, jednak inne – przeciwnie. Np. masło shea, różnego rodzaju woski mogą u niektórych osób zatykać pory i powodować wystąpienie trądziku.

Krem nawilżający nie powinien zawierać alkholu i zbyt wielu kwasów

Alkohol podrażnia skórę, podobnie mogą zadziałać kwasy, zwłaszcza u posiadaczek cer suchych lub wrażliwych. W kremach nawilżających dobrze jest więc unikać kwasu retinolowego czy kwasu salicylowego.

Dobry kosmetyk nawilżający nie zawiera zbędnych dodatków

A takimi są substancje zapachowe i barwniki, czyli środki potencjalnie drażniące. Krem nawilżający nie musi też być antybakteryjny, bo to akurat w nim niepotrzebne i znów – być może dodatkowo podrażniające.

Dobry krem nawilżajacy nie jest do wszystkiego

Choć wyżej wspomniane zostały cechy dobrych kremów nawilżających dotyczyły ogólnie wszystkich tego rodzaju kosmetyków, warto pamiętać, że nie każdy z nich sprawdzi się w przypadku wszystkich typów cery. Produkty należy kupować, dostosowując ich skład i właściwości do rodzaju swojej skóry.

Dlatego jeśli masz cerę wrażliwą, postaw na kosmetyk hipoalergiczny i bezzapachowy, zawierający mniej niż dziesięć składników. Mniejsza liczba składników oznacza bowiem mniej potencjalnych interakcji z delikatną skórą. Co więcej, do właśnie osoby z cerą wrażliwą powinny szczególnie uważać na to, by stosować krem nawilżający przeznaczony wyłącznie do twarzy, a nie np. balsam do całego ciała, wykorzystywany również do pielęgnacji cery.

Jeśli natomiast twoja skóra jest sucha, możesz wybrać mocniejszy krem nawilżający, mający w swoim składzie kwas hialuronowy lub dimetikon, które potrafią ten stan nawilżenia skutecznie utrzymać. Podobnie zadziałają: gliceryna, mocznik, lanolina i wazelina.

Osoby ze skórą tłustą i skłonną do trądziku powinny zrezygnować z kremów zawierających różne oleje czy olejki, wybierać za to produkty, które nie zatykają porów. Dobrze w tym wypadku sprawdzają się alfa-hydroksykwasy (kwasy AHA), potrafiące przebić się przez warstwę sebum i dotrzeć do głębi skóry. Przykładem kwasów AHA są: kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy.

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby z cerą mieszaną, którym niewiele mogłoby zaszkodzić. Aby działać skuteczniej, mogą one stosować dwa rodzaje kremów nawilżających – lżejszy na całą twarz i mocniejszy tylko w tych najbardziej suchych miejscach.

To ci się przyda

Krem nawilżający nakładaj na wilgotną twarz. Dermatolodzy porównują skuteczność takiego postępowania do stosowania gąbki. Gdybyś na suchą gąbkę nałożyła krem nawilżający, nic by się nie stało. Jednak gdy środek zostanie nałożony na gąbkę namoczoną, zostanie przez nią wchłonięty. Skóra działa w podobny sposób – krem będzie więc działał skuteczniej, gdy nie będziesz go nakładać na suchą skórę.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/choosing-a-good-moisturizer-for-your-skin [dostęp z dn. 29.12.2020]
https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-minute-moisturizer-tips-from-a-dermatologist/ [dostęp z dn. 29.12.2020]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4885180/ [dostęp z dn. 29.12.2020]

Polecane

Krem na noc: dlaczego jest niezbędnym elementem pielęgnacji twarzy?

Krem na noc: dlaczego jest niezbędnym elementem pielęgnacji twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?