Powrót do wpisów

Jaki hydrolat wybrać do cery tłustej?

Skóra tłusta przysparza wiele (nie)estetycznych zmartwień swoim posiadaczkom i posiadaczom. Nadmierna produkcja sebum, rozszerzone pory, zaskórniki, szaroziemista barwa, „świecenie” twarzy są wpisane w ten typ cery. Na pocieszenie można dodać, że skóra tłusta jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne, a zmarszczki pojawiają się w późniejszym wieku. W ujarzmieniu niesfornej cery duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Dziś słów kilka o najlepszych dla niej hydrolatach.

Charakterystyka cery tłustej

Panuje przekonanie, że cera tłusta jest przypadłością okresu młodzieńczego i po przejściu hormonalnej burzy przekształca się w inny, mniej wymagający typ. Niestety nie – taki rodzaj skóry towarzyszy wielu osobom również w wieku dorosłym i dojrzałym. Główną jej cechą jest mocno intensywna produkcja sebum, przez co twarz się „błyszczy” oraz ma większą skłonności do infekcji bakteryjnych i trądziku. Przyblokowane łojem gruczoły często reagują na to zjawisko zaskórnikami i pryszczami. Cera tłusta jest grubsza i niejednokrotnie ma niezbyt zdrowe zabarwienie.

Jej atutem (mamy świadomość, że to słowo może brzmieć nieadekwatnie i wydawać się nieco pozbawione sensu) jest to, że znacznie dłużej zachowuje jędrność i gładkość, a zmarszczki pojawiają się w późniejszym wieku. Cera tłusta charakteryzuje się również zwiększoną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i niesprzyjające czynniki zewnętrzne. 

Co szkodzi cerze tłustej?

Cera tłusta wyjątkowo szybko oznajmia, co w naszym stylu życia jej się nie podoba i wybitnie jej nie służy. Na nadprodukcję sebum – oprócz niewłaściwej pielęgnacji – wpływ ma m.in. stres i długotrwałe napięcie nerwowe, regularne sięganie po używki (przede wszystkim po papierosy), problemy hormonalne, zaburzenia układu trawiennego i niewłaściwa dieta. W jadłospisie warto uwzględnić produkty zawierające m.in. witaminy A, C, E i z grupy B oraz cynk, za to wyeliminować należy napoje gazowane, potrawy smażone i te zawierające dużą ilość cukru, a także pełnotłusty nabiał.    

Pielęgnacja cery tłustej

Niektórzy w cerą tłustą usiłują „walczyć”, stosując preparaty wysuszające, głównie na bazie alkoholu. Wydaje się, że wtedy poziom sebum ulegnie zmniejszeniu, a tym samym znikną wszelkie niedogodności. Nic bardziej mylnego – w przypadku inwazyjnej ingerencji w sebum twarz broni się i wytwarza go jeszcze więcej, żeby nie dopuścić do przesuszenia. Rozpoczyna się błędne koło, w wyniku którego stan skóry ulega pogorszeniu. Dlatego ważny jest wybór odpowiednich preparatów, których rolą będzie dokładnie oczyszczenie, nawilżenie i przywrócenie skórze równowagi.

Warto pamiętać o następujących zasadach:

  • twarz należy oczyszczać zarówno wieczorem (z makijażu, kurzu, zabrudzeń, sebum), jak i rano (z łoju i martwych komórek)
  • do mycia twarzy nie powinno się stosować wody z mydłem, lepiej wybrać przeznaczony do cery tłustej żel, piankę lub mleczko
  • nie sięgaj po peelingi mechaniczne, zwłaszcza, jeśli w danym momencie masz stany zapalne lub pryszcze – istnieje duże ryzyko, że rozniesiesz bakterie po twarzy i zainfekujesz jej pozostałe partie, zdecydowanie lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, a jeśli nie chcesz zrezygnować ze scrubów, wybieraj te drobnoziarniste
  • warto regularnie aplikować na twarz działające antybakteryjnie maseczki, których zadaniem jest regulacja pracy gruczołów łojowych, wyciszenie i nawilżenie skóry – świetnie sprawdzają się np. te z glinki zielonej
  • na noc warto stosować krem o właściwościach nawilżających, odżywiających i regulujących, na dzień – nawilżająco-matujący
  • pojawiającą się w ciągu dnia warstwę sebum dobrze jest usuwać poprzez przykładanie bibułki matującej, a nie nakładanie kolejnych warstw pudru
  • w kwestii kosmetyków kolorowych warto sięgać po te mineralne – są lekkie i nie obciążają dodatkowo skóry

Hydrolaty do cery tłustej

Hydrolat z czystka

Skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza skórę i ściąga pory. Wykazuje działanie przeciwbakteryjnie, co w przypadku cery tłustej jest szczególnie istotne. Wspomaga łagodzenie stanów zapalnych, niweluje widoczność blizn potrądzikowych i zmniejsza przebarwienia. Ma właściwości antyoksydacyjne i ujędrniające.  

Hydrolat lawendowy

Cera tłusta polubi go za właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Wspomaga proces regeneracji skóry, lekko ją ściąga i solidnie koi. Poprawia ukrwienie skóry i nadaje jej zdrowy koloryt. Ma działanie antyseptyczne i antyoksydacyjne. Pomaga wyregulować wydzielanie sebum, wspiera proces gojenia ranek i niweluje podrażnienia skóry. 

  1. Kwiat lawendy - hydrolat
    Kwiat lawendy - hydrolat
    37,00 PLN

Hydrolat z werbeny

Wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Sprawia, że ujścia gruczołów łojowych wyraźnie się zmniejszają, skóra wycisza, a krostki i wypryski stają się mniej widoczne. Hydrolat łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry oraz pomaga wyregulować wydzielanie sebum. Nawilża i odświeża skórę, a zapach dodaje energii. 

Hydrolat z bławatka

Kosmetyk z kwiatów bławatka (chabra) kryje w sobie bogactwo flawonoidów, antocyjanów, kwasów organicznych, pektyn, polifenoli i soli mineralnych – m.in. manganu i potasu. Hydrolat ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, lekko ściągające. Łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę, wyrównuje jej koloryt i działa antyoksydacyjnie.  

Hydrolat oczarowy

Zawarte w hydrolacie oczarowym garbniki i flawonoidy wykazują działanie kojące i ściągające. Preparat ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i detoksykujące oraz wspiera regenerację skóry. Cera tłusta będzie mu wdzięczna za łagodzenie stanów zapalnych, zmniejszenie wydzielania sebum i zwężenie porów. Do tego hydrolat pomaga w walce z wolnymi rodnikami i spowalnia proces starzenia się skóry.

Hydrolat rumiankowy

Ma właściwości kojące, nawilżające i regenerujące. Pomaga wyregulować poziom wydzielanego sebum, zmatowić skórę i zagoić podrażnienia. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, pomaga uporać się z zaczerwienieniem skóry i jej ewentualnym łuszczeniem. 

Hydrolat miętowy

Mięta zawiera w sobie m.in. flawonoidy i olejek eteryczny, które to substancje stanowią o jej działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Hydrolat z tej charakterystycznie pachnącej rośliny działa antybakteryjnie, zmniejsza pory, niweluje podrażnienia i przyspiesza gojenie wyprysków. Regeneruje skórę, odkaża ją i rozjaśnia. Z racji orzeźwiającego aromatu sprawdzi się świetnie w roli lekkiej mgiełki aplikowanej w ciągu dnia (zwłaszcza ciepłego). 

Hydrolat z neroli (kwiatu pomarańczy)

To hydrolat o wielu możliwościach. Spisuje się znakomicie w przypadku różnych typów cery – od suchej przez naczynkową po tłustą. Ta ostatnia będzie mu wdzięczna za działanie ściągające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Kosmetyk odpręża skórę, lekko ją ściąga oraz reguluje wydzielanie łoju. Ponadto łagodzi stany zapalne i podrażnienia, zmniejsza obrzęki i lekko nawilża skórę. 

Hydrolat z szałwii

Ziele szałwii lekarskiej to prawdziwy kosmetyczny rarytas – oferuje duże ilości garbników, saponin, fenolokwasów i flawonoidów. Kombinacja tego bogactwa sprawia, że hydrolat szałwiowy ma takie właściwości, o jakich marzy cera tłusta: antyseptyczne, ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antywirusowe, detoksykujące, przeciwutleniające i rozjaśniające. Kosmetyk pomaga zmniejszyć wypryski, reguluje sebum i nawilża skórę.  

Hydrolat z melisy

Zapewnia działanie przeciwzapalne, oczyszczające, ściągające i antyseptyczne. Bogactwo składników aktywnych sprawia, że preparat pomaga zniwelować podrażnienia i zmiany skórne. Hydrolat reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza pory, regeneruje skórę i ją odżywia.  

Autorka:
Justyna Pogorzelska

Zobacz także

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?