Powrót do wpisów

Jak nawilżyć skórę twarzy? Poznaj domowe sposoby

Matowa, szorstka, sucha skóra może być dla niektórych defektem kosmetycznym, lecz przede wszystkim powoduje ona dyskomfort. Często wywołuje uczucie ściągnięcia, a także miejscowo łuszczy się i swędzi. Na szczęście odpowiednie nawilżenie skóry i poprawa jej kondycji nie jest skomplikowana – wystarczy przyjrzeć się kilku czynnikom i wprowadzić parę zmian, a to nieprzyjemne zjawisko odejdzie w niepamięć.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Możliwych powodów, dla których skóra twarzy jest przesuszona i wymaga intensywnego wsparcia, jest wiele. Niekorzystne czynniki zewnętrzne, wymagające warunki atmosferyczne (np. mróz, niskie temperatury, intensywny wiatr albo silne słońce), dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze, niewystarczające nawodnienie organizmu oraz nieprawidłowa pielęgnacja – oto najważniejsze i najczęstsze przyczyny pogorszonej kondycji skóry. Niekiedy sucha skóra twarzy jest wynikiem chorób (jak np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry) lub przyjmowania leków, lecz w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zmienić kilka nawyków, bo przywrócić twarzy miękkość, dobre samopoczucie i zdrowy blask.

Podstawowe zasady dbania o suchą skórę twarzy

Podejmując działania w kierunku zatroszczenia się o skórę twarzy, nie wystarczy wzbogacić kolekcji kosmetyków o kolejne kremy. Zmiana musi nastąpić kompleksowo – i od zewnątrz, i od środka. W przeciwnym wypadku różnica będzie krótkotrwała, a skóra nadal będzie w kiepskiej formie. Jakie zmiany są kluczowe? Jakie sposoby na suchą skórę są skuteczne? - zadbaj o zróżnicowany jadłospis obfitujący w substancje odżywcze; pilnuj, by zbilansowana dieta obejmowała produkty bogate w witaminy z grupy B, a także kwasy omega-3 i omega-6 - dbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu i wypijaj w ciągu dnia 1,5-2 litry wody - rzadziej sięgaj po mocną herbatę i kawę - zrezygnuj z gorących kąpieli i sauny - w miarę możliwości chroń skórę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a w pomieszczeniach unikaj klimatyzacji i wysokich temperatur.

Przesuszona cera - jaka pielęgnacja będzie najlepsza?

Łagodna i systematyczna. Wrażliwa, potrzebująca nawilżenia skóra nie chce eksperymentów i testowania na niej wielu różnych preparatów. Oczekuje delikatności, kosmetyków czerpiących z dobrodziejstwa roślin i łagodności w codziennej pielęgnacji. Oto zasady, o których warto pamiętać:

  • do oczyszczania twarzy i demakijażu używaj produktów bez alkoholu (ma działanie wysuszające), parabenów, sztucznych barwników i innych chemicznych substancji; sięgaj po naturalne żele do mycia, mleczka lub olejki – nasz hydrofilowy olejek myjący Marchew i Pomarańcza skutecznie usuwa zanieczyszczenia, sebum i makijaż, a dzięki zawartości olejów (makadamia, żurawinowego i z nasion marchwi) nie wysusza skóry, tylko ją owocnie pielęgnuje i pozostawia w dobrej kondycji;
  • sięgaj po kremy zawierające składniki, które wspierają utrzymanie warstwy hydrolipidowej w zdrowej formie – sprzymierzeńcami skóry wymagającej nawilżenia oraz wsparciem w usuwaniu suchych skórek są m.in. kwas hialuronowy, aloes, oleje roślinne (np. olej arganowy, olej z kiełków pszenicy i olej ze słodkich migdałów), gliceryna, mocznik, ceramidy czy kompleks z nagietka; polecamy uwadze odżywczy krem warzywny, który intensywnie nawilży Twoją skórę, zregeneruje ją i wygładzi, lekki krem owocowy, który ma w składzie cenne oleje zawierające ważne dla skóry witaminy oraz nawilżający skwalan, a także Superkrem z kojącym masłem shea i łagodzącym pantenolem;
  • codziennie, niezależnie od pory roku stosuj krem z filtrem UV, który będzie stanowił dla skóry warstwę ochronną;
  • wspieraj się skoncentrowanymi kosmetykami, takimi jak serum (np. serum olejowe Kwiat Koniczyny) czy esencje, które stanowią dla skóry zastrzyk intensywnego nawilżenia, pomagają utrzymać wilgoć w naskórku i sprawiają, że skóra staje się bardziej napięta;
  • w ciągu dnia (szczególnie latem) sucha skóra doceni mgiełki nawilżające;
  • nie rezygnuj z peelingów, lecz zamiast ostrych preparatów mechanicznych wybierz łagodnie działający peeling enzymatyczny;
  • regularnie nakładaj maseczki, by poprawić nawilżenie skóry twarzy – albo odpowiednio dobrane kupne produkty, albo samodzielnie przygotowane domowe wersje – sucha skóra je uwielbia i docenia.

Domowe maseczki do twarzy

Jak nawilżyć skórę twarzy? Domowe sposoby na suchą skórę to przede wszystkim maseczki DIY. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne i skomplikowane, a powszechnie dostępne składniki pozwalają skutecznie się zatroszczyć o właściwe nawilżenie twarzy. Oto kilka przepisów na szybkie maseczki do twarzy.

Maseczka z awokado

  • połowa dojrzałego awokado
  • łyżeczka miodu
  • łyżeczka oliwy z oliwek

Awokado rozgnieć widelcem i połącz z pozostałymi składnikami do otrzymania konsystencji papki. Jeśli wolisz, możesz użyć blendera. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na kwadrans, po tym czasie zmyj ją letnią wodą, spryskaj twarz hydrolatem i nałóż krem nawilżający. Awokado jest jednym z bardziej cenionych w branży kosmetycznej owoców ze względu na bogactwo witamin, m.in. A, C, D, E i K, oraz składników mineralnych. Łagodzi podrażnienia i poprawia nawilżenie cery, pomaga odbudować warstwę hydrolipidową skóry, zapobiega utracie wilgoci i spowalnia procesy starzenia.

Maseczka z siemienia lnianego

  • 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
  • 1/4 szklanki bardzo ciepłej wody
  • opcjonalnie sok z ćwiartki cytryny

Siemię lniane należy zalać wodą i odstawić. Po jakimś czasie zawartość szklanki zacznie przypominać konsystencją kisiel – jeśli będzie już wystudzona, dodaj cytrynę (o ile zechcesz – będzie ona miała właściwości rozjaśniające i zniweluje przebarwienia), wymieszaj i nałóż na twarz na 15-20 minut. Po tym czasie zmyj maseczkę letnią wodą i dokończ rytuał pielęgnacyjny. Siemię ma właściwości antyoksydacyjne, zapobiegając powstawaniu zmarszczek, a także poprawia nawilżenie skóry i działa wygładzająco. Kryje w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E.

Maseczka z żółtka

  • 1 żółtko jaja kurzego
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

Należy wymieszać składniki i nałożyć otrzymaną miksturę na oczyszczoną twarz na 20 minut. Po tym czasie delikatnie zmyj maskę, użyj toniku lub hydrolatu i nałóż krem do cery suchej. Oba składniki odżywiają skórę, a w żółtku kryje się dużo witamin – A, B1, B2, D i E – oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu ma ono silne właściwości nawilżające i regenerujące.

Maseczka z miodem

  • 2 łyżki płynnego miodu
  • nieduże jabłko

Jabłko zetrzyj na tarce i wymieszaj z miodem. Maseczkę zaaplikuj na twarz na kwadrans, po czym zmyj ją łagodnie letnią wodą i dokończ zabiegi pielęgnacyjne. Miód jest bogaty w witaminy, aminokwasy i mikroelementy. Silnie nawilży i wzmocni skórę, zregeneruje ją i uelastyczni. Z kolei jabłko ma właściwości wygładzające i zmiękczające.

Przesuszona skóra twarzy będzie wdzięczna za każde działanie mające na celu zmniejszenie jej codziennego dyskomfortu. Domowe sposoby na suchą skórę będą skuteczne, o ile zostaną wdrożone kompleksowo i będą stosowane regularnie, a w ramach codziennej pielęgnacji pojawią się składniki, które pomogą ochronić skórę przed przesuszeniem, dbając o wyeliminowanie podrażnień i zaczerwienień. Wystarczy nieco cierpliwości i trochę wytrwałości, by widocznie poprawić stopień nawilżenia skóry, jej elastyczność, samopoczucie i wygląd. Powodzenia!

 

Polecane

Zobacz także

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku - jak o siebie zadbać?

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku - jak o siebie zadbać?

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?