Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Cera naczynkowa wymaga rozważnej i delikatnej pielęgnacji. Jest cienka, wrażliwa, podatna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a niehigieniczny tryb życia zostawia na niej wyraźny ślad. Właściwa troska o skórę oraz przemyślany wybór optymalnych dla niej kosmetyków pozwala skutecznie zmniejszyć zarówno dyskomfort związany z rozszerzonymi naczynkami, jak i ich widoczność. Jednym z kosmetyków, który może zdziałać dużo dobrego, jest hydrolat. Który z dostępnych na rynku rodzajów będzie najlepszy?
Ten rodzaj cery definiuje fakt, że naczynia krwionośne są położone płytko pod skórą. To sprawia, że są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych i reagują na nie bardziej gwałtownie. Elastyczność naczynek jest mniejsza, są one kruche, osłabione, mają tendencję do poszerzania się i/lub pękania. Z kolei skóra jest cienka i delikatna oraz ma skłonności do pieczenia i uczucia ściągnięcia. Zmiany pojawiają się na twarzy w postaci tzw. pajączków oraz wyraźnych zaczerwienień (w postaci miejscowych plam lub intensywnego rumienia). Twarz jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany temperatur – nie służy jej mróz, słońce i silny wiatr. Czynniki zewnętrzne zwykle nasilają dolegliwości, lecz samo posiadanie cery naczynkowej jest z reguły uwarunkowanie genetycznie, a najczęściej występuje ona o osób z jasną karnacją, jasnymi włosami oraz zielonymi lub niebieskimi oczami (fototyp I i II). Na rozluźnienie naczyń krwionośnych wpływ może mieć też podwyższenie poziomu estrogenów.
Cera naczynkowa szybko i wyraźnie reaguje na szereg różnych czynników, dlatego ważne jest ich ograniczanie. Oto lista zjawisk, które takiej buzi nie służą i na które należy uważać:
- niewłaściwa dieta: należy unikać gorących i ostrych potraw, pikantnych przypraw oraz ograniczyć spożywanie kawy i herbaty
- używki (alkohol i papierosy)
- wilgoć: warto zrezygnować z sauny, łaźni parowych i gorących kąpieli
- zmiany temperatur: cera naczynkowa ma trudny czas zwłaszcza zimą, kiedy regularnie jest narażona na skoki temperatur poprzez naprzemienne wychodzenie na dwór i wchodzenie do nagrzanych pomieszczeń; nie da się tego zupełnie wyeliminować, lecz jeśli jest taka możliwość – warto zmniejszać częstotliwość tych wahnięć
- twarda, mocno chlorowana woda
- solarium i słońce: oba zjawiska są niekorzystne dla cery, jeśli już czeka Cię ekspozycja na słońce, użyj kremu z wysokim filtrem
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny
- stres i zmiany tętna związane z nagłymi, silnymi emocjami: warto wytrwale uczyć się kontrolowania negatywnych odczuć i niwelowania niekorzystnego wpływu stresu; zadbaj o zdrowy sen i regularnie oddawaj się czynnościom, które Cię relaksują
- mróz i wiatr
Związek z pogorszeniem się stanu cery naczynkowej mają również zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, alergie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Ważne jest to, by nie bagatelizować pojawiających się naczynek w postaci tzw. pajączków, ponieważ mogą one przekształcić się w znacznie poważniejszą przypadłość – trądzik różowaty. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która wymaga leczenia antybiotykami.
Posiadaczki i posiadacze cery naczynkowej powinni pamiętać, że niektóre zabiegi i produkty kosmetyczne ich skórze nie sprzyjają, a nawet mogą pogorszyć jej stan. Warto wiedzieć i pamiętać, że:
- do demakijażu najlepiej sprawdzą się łagodne mleczka lub płyny micelarne; jeśli używasz wody, dbaj o to, by miała letnią temperaturę
- twarz warto osuszać nie przez pocieranie, a poprzez delikatnie przykładanie ręcznika
- peelingi mechaniczne są zbyt mocne i należy ich unikać na rzecz peelingów enzymatycznych
- kremy do twarzy powinny nawilżać, działać przeciwzapalnie i wzmacniać naczynia krwionośne, a do tego powinny chronić przed promieniowaniem UVA i UVB
W pielęgnacji cery naczynkowej szczególnie skuteczne są te substancje (zwracaj uwagę, czy znajdują się w preparatach, po które sięgasz):
O tym, czym są hydrolaty i w jaki sposób można ich używać, pisaliśmy we wcześniejszych tekstach (rzuć okiem tu: KLIK i tu: KLIK). Jest to kosmetyk niezbędny w procesie prawidłowego oczyszczania i pielęgnacji twarzy. Stanowi alternatywę dla toniku i zdobywa coraz większe grono wielbicieli. Kolejne firmy wprowadzają go do swojej oferty, a od mnogości wariantów może się zakręcić w głowie. Które z preparatów sprawdzą się najlepiej w przypadku cery naczynkowej?
To numer jeden wśród rekomendowanych dla tego typu cery hydrolatów. Kluczowe są jego właściwości związane z obkurczaniem naczyń krwionośnych i redukcją widoczności naczynek. Wykazuje on działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Jego systematyczne używanie przynosi korzyści w postaci rozjaśnienia i zniwelowania blizn, rumienia, objawów trądziku różowatego, opuchlizny, siniaków i cieni pod oczami. Wspomaga regenerację skóry, łagodzi podrażnienia, poparzenia i zmiany na tle alergicznym.
Bardzo lubiany przez cerę naczynkową, a do tego jeden z najpopularniejszych preparatów w swojej kosmetycznej rodzinie. Kapitalnie nawilża skórę, lekko ją napina i odświeża. Skutecznie zmniejsza podrażnienia oraz opuchliznę. Wzmacnia naczynia krwionośne, co przekłada się na zredukowanie ich widoczności, a do tego niweluje zaczerwienienia i rozjaśnia przebarwienia. Działa przeciwzmarszczkowo i antyseptycznie, a jego delikatny kwiatowy zapach sprawia, że używanie hydrolatu jest bardzo przyjemne.
Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wzmacnia naczynka, wspomaga regenerację podrażnionej skóry, łagodzi, koi i odświeża. Ma właściwości antybakteryjne oraz wspiera w walce z wolnymi rodnikami.
Kosmetyk kryje w sobie m.in. fitosterole (łagodzą i regenerują), flawonoidy (mają właściwości antyoksydacyjne), kwasy organiczne i pektyny. Bogaty skład przekłada się na szerokie działanie, które zaspokaja potrzeby wielu typów cer. Naczynkową wesprze swoimi mocami nawilżającymi, odświeżającymi i wyciszającymi. Hydrolat łagodzi podrażnienia, wyrównuje koloryt, zmniejsza zaczerwienienia oraz redukuje przekrwienie skóry.
Pomaga uszczelnić naczynka i wyregulować krążenie, co przy omawianym typie cery jest szczególnie istotne. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia skóry i wykazuje właściwości antyzapalne oraz antyoksydacyjne. Chroni przed rozpadem kolagenu i elastyny, a skórze zapewnia blask i zdrowy wygląd.
Jest destylatem z liści porzeczki. Oferuje bogactwo witamin (B i C) oraz minerałów (żelazo, fosfor i potas), a także m.in. pektyny i garbniki. Preparat zmiękcza skórę, nawilża ją i wygładza. Wyraźnie ujednolica koloryt twarzy oraz pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień. Działa przeciwzapalnie, koi i łagodzi podrażnienia. Ponadto przyjemnie odświeża skórę, a dzięki rześkiemu zapachowi pobudza i dodaje energii.
Powoduje obkurczenie naczynek, intensyfikuje procesy regeneracyjne skóry, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz zmniejsza zaczerwienienia. Taniny sprawiają, że lekko ściąga skórę i działa antybakteryjnie. Hydrolat wspiera ochronę skóry przed promieniowaniem UVA i UVB. Ma właściwości antyoksydacyjne.
Uszczelnia naczynia krwionośne i sprawia, że stają się mocniejsze, oraz pomaga zmniejszyć rumień. Reguluje krążenie krwi, napina skórę i wspomaga ją w procesie odnowy komórek. Łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę i przywraca jej blask.
Autorka:
Justyna Pogorzelska