Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Suche skórki to przypadłość, która z reguły pojawia się znienacka. Najczęściej jest efektem odwodnienia organizmu lub niewłaściwej pielęgnacji. Na szczęście wystarczy zmiana paru nawyków i wdrożenie kilku zasad, by na powrót cieszyć się gładką, nawilżoną skórą.
Suche skórki to nic innego jak niewielkie fragmenty naskórka, które się łuszczą. Pojawiają się najczęściej w okolicy brody, czoła, nosa i oczu. Wyglądają niezdrowo i nie dają się przykryć makijażem. To w zasadzie dobrze, bo dzięki temu łatwiej o determinację w znalezieniu źródła problemu i jego wyeliminowanie zamiast zakrywania skutków i ignorowania przyczyn. A możliwych powodów pojawiania się suchych skórek jest kilka.
Suche skórki mogą oznaczać, że w ramach codziennej pielęgnacji Twoja skóra nie dostaje wystarczającej dawki nawilżenia i jest przesuszona. Zrób przegląd kosmetyczki i odstaw te produkty, które nie służą suchej skórze: kosmetyki na bazie alkoholu, preparaty z silnymi detergentami (m.in. SLS-em), wysuszające mydła, a także matujący podkład i puder.
Często bywa tak, że suche skórki są zewnętrznym sygnałem na temat wewnętrznych braków. Organizm daje w ten sposób znać, że jest odwodniony, a w diecie brakuje mu wartościowych tłuszczów.
Kiedy twarz jest regularnie wystawiana na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, może się przeciwko temu zbuntować, dając wyraz swojemu niezadowoleniu właśnie poprzez suche skórki. Skóra potrafi tak zareagować na ekspozycję na promieniowanie UV, mróz, silny wiatr, klimatyzację, ogrzewanie czy chlor podczas wizyt na basenie.
Jeśli pojawieniu się suchych skórek towarzyszą plamy o charakterze rumienia, może być to sygnał, że ze skórą dzieje się coś niedobrego. Taki zestaw dolegliwości i objawów może wskazywać na łuszczycę, egzemę, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry – zdecydowanie warto pokazać się wtedy dermatologowi.
Kiedy razem z suchymi skórkami występuje zaczerwienienie skóry i dokuczliwe uczucie swędzenia, a wśród używanych przez Ciebie kosmetyków pojawił się nowy preparat, może to oznaczać reakcję alergiczną na ten produkt lub jeden z zawartych w nim składników.
Jeśli suche skórki nie są objawem poważniejszych dolegliwości skórnych, uporanie się z nimi jest dość proste, wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość i trochę czasu. Z reguły potrzebna jest zmiana paru nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych, by skóra twarzy wróciła do formy i cieszyła się estetyczną gładkością.