Powrót do wpisów
serum kwasowe do cery tłustej

Pielęgnacja cery tłustej — charakterystyka i skuteczne metody 

Jeśli jesteś posiadaczem, posiadaczką skóry tłustej potrzebujesz odpowiedniej strategii pielęgnacyjnej, aby przywrócić skórze równowagę i zdrowy wygląd. Pomożemy Ci w tym!

Charakterystyka cery tłustej

Tłusta skóra często przypomina o sobie w ciągu dnia przez to, że się błyszczy. Nawet w makijażu ciężko o produkt, który utrzyma ją w ryzach przez cały dzień. Dzieje się tak z powodu nadprodukcji wydzielania sebum. Przetłuszczanie obejmuje szczególnie strefę T, czyli nos, czoło oraz brodę. Tam zazwyczaj mamy do czynienia z rozszerzonymi porami (są to widoczne ujścia gruczołów łojowych), zaskórnikami, wypryskami i innymi niedoskonałościami. Skórze tłustej często towarzyszą zmiany trądzikowe. Na powierzchni skóry możemy zauważyć też nierówną strukturę, ponieważ w obszarach, gdzie nie występuje nadmierne wydzielanie łoju, skóra często się wysusza. 

My lubimy z każdej sytuacji wyciągać pozytywy i w tym przypadku również nie sposób ominąć temat plusów, jakie kryją się za tym typem cery. Tak plusów... :) Mimo wyzwań, jakie za sobą niesie, twoja cera jest o wiele bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, które mogłyby być szkodliwe oraz dużo później pojawiają się na niej zmarszczki i oznaki starzenia.  

Skóra tłusta może być też częścią mieszanej, czyli połączenia dwóch stanów skóry. Upewnij się, który rodzaj dotyczy cię, zajrzyj do naszych tipów pomocnych w rozpoznaniu typu naskórka.

Dlaczego mam przetłuszczającą się skórę twarzy?

Zastanawiasz się, skąd może wynikać u Ciebie akurat ta kategoria skóry? Objawy cery tłustej najczęściej kojarzą nam się z okresem dojrzewania. Jednak prawda jest taka, że zawirowania hormonalne mogą nam towarzyszyć w ciągu całego życia np. podczas ciąży, po odstawieniu antykoncepcji oraz przy zaburzeniu pracy tarczycy. Często kryje się za tym również stres, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz nieodpowiednia pielęgnacja. Skóra tłusta może również występować przez uwarunkowania genetyczne. Wtedy pozostaje poszukać zrównoważonej pielęgnacji by tłusta skóra sprawiała nam możliwie, jak najmniej problemów w codziennym funkcjonowaniu. 

Czego unikać przy tego typu skórze?

Istnieją różne czynności w życiu codziennym i błędy w pielęgnacji, które potęgują nadprodukcje sebum. Przeanalizuj z nami, co to może być i dowiedz się, czego lepiej unikać.

  • spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności
  • stosowanie ostrych przypraw
  • używanie matujących produktów do pielęgnacji skóry lub do mycia twarzy z zawartością alkoholu i silnych detergentów
  • zbyt częste robienie sobie peelingu złuszczającego 
  • sięganie po zbyt treściwe kremy do pielęgnacji, które obciążają skórę
  • stosowanie ciężkich i komedogennych (zatykających pory) olejów i maseł
  • wystawianie twarzy na zbyt częsty kontakt ze słońcem 
  • ciężkie makijaże
  • sięganie po składniki aktywne nieodpowiednio dobrane do rodzaju skóry

Staraj się tego unikać, a istnieje duża szansa, że prawidłowa pielęgnacja pomoże Ci utrzymać skórę w równowadze! 

Co sprawdzi się w pielęgnacji tłustej cery? Kosmetyki do cery tłustej

Sprzymierzeńcami w pielęgnacji przypadku nadmiaru sebum będą lekkie formuły, delikatne, naturalne składniki oraz substancje czynne jak np. niacynamid, delikatne kwasy (kwas salicylowy, glikolowy i kwas azelainowy oraz mlekowy), glinka, ekstrakt z zielonej herbaty oraz węgiel aktywny.

Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku

Wiesz już, co sprawdza się, a czego lepiej unikać w przypadku skóry tłustej. Przełóżmy to na praktyczną strategię pielęgnacji. 

Krok 1: Oczyszczanie

Nie myl dokładnego oczyszczania z agresywnym, ponieważ może to doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry i spowodować, że będzie się chciała bronić i zacznie produkować jeszcze więcej sebum.

  • Oczyszczanie cery tłustej powinno odbywać się z pomocą delikatnych żeli myjących. 

Krok 2: Tonizowanie 

Tonizowanie to kolejny ważny krok, który pomoże dbać o cerę tłustą i przywróci jej odpowiednie pH. W roli toniku sprawdzają się doskonale hydrolaty. Naszym ulubionym jest hydrolat z oczaru, który jest delikatny w codziennej pielęgnacji i słynie ze swojego zbawiennego działania na problematyczną skórę z różnego rodzaju zmianami w postaci trądziku, czy zaskórników. Ale nie tylko on nadaje się w przypadku cery tłustej. Z powodzeniem możesz sięgnąć też po inne.

Krok 3: Odżywienie

Tłusta cera wymaga wsparcia się substancjami o działaniu aktywnym. Fajnie, kiedy przed użyciem kremu nawilżającego zastosujesz serum do twarzy. A skoro mowa w tym artykule o równowadze to serum normalizujące Mech i Algi występuje z szeregu, by z pomocą azeloglicyny i niacynamidu uporać się z humorami tłustej skóry. Hemiskwalan w nim zawarty zadba też o odpowiednie odżywienie skóry i sprawi, że stanie się miękka, oraz że odzyska zdrowy wygląd. 

Krok 4: Odpowiednie nawilżenie 

Jak wybrać najlepszy krem do cery tłustej? Jak już wcześniej wspomnieliśmy ten typ skóry, preferuje zdecydowanie lżejsze formuły. Prawdziwym game-changerem w tym przypadku będzie lekki krem do twarzy Owocowy. Zawiera w sobie naturalne emolienty odpowiedzialne za nawilżanie cery oraz składniki antybakteryjne pomocne w pielęgnacji skóry tłustej. Korzystamy w tym przypadku z dobrodziejstw, jakie kryją za sobą ekstrakty i oleje z owoców. Z pestek truskawki, jabłka, malin, brzoskwini i porzeczki.

Krok 5: Złuszczanie

Jak już wiesz zbyt częste złuszczanie, niesie za sobą odwrotne skutki. Usuwać martwy naskórek wystarczy raz na tydzień. Można w tym celu stosować peelingi enzymatyczne i chemiczne. Mechaniczne mogą być za mocne, lecz nie muszą. Warto próbować i testować. Wybierz produkt odpowiedni dla siebie i sprawdzaj na bieżąco reakcję swojej skóry. 

Krok 5: Ochrona UV

Koniecznie pamiętaj o odpowiedniej ochronie skóry. Stosuj krem z wysokim filtrem nawet w pochmurny dzień. 

Pamiętaj, że aby skóra wyglądała zdrowo, należy dbać o siebie nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie. Kompleksowe podejście pomoże ci w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji i pozwoli ci cieszyć się blaskiem wyłącznie za sprawą rozświetlacza na policzkach, a nie nadprodukcji sebum :)

Źródła:

  1. Draelos ZD, Matsubara A, Smiles K. The effect of 2% niacinamide on facial sebum production. J Cosmet Laser Ther. 2006 Jun;8(2):96-101. doi: 10.1080/14764170600717704. PMID: 16766489.
  2. Abramovits W, Gonzalez-Serva A. Sebum, cosmetics, and skin care. Dermatol Clin. 2000 Oct;18(4):617-20, viii. doi: 10.1016/s0733-8635(05)70212-6. PMID: 11059369.
  3. Gassmueller H, Graupe K, Orfanos CE. Azelaic acid and sebum excretion rate. Br J Dermatol. 1985 Dec;113(6):800-2. doi: 10.1111/j.1365-2133.1985.tb02419.x. PMID: 2937439.
  4. Mansoor K, Aburjai T, Al-Mamoori F, Schmidt M. Plants with cosmetic uses. Phytother Res. 2023 Dec;37(12):5755-5768. doi: 10.1002/ptr.8019. Epub 2023 Sep 28. PMID: 37770185.

 

Polecane

Azeloglicyna, a kwas azelainowy — czym się różnią i jakie mają właściwości? 

Azeloglicyna, a kwas azelainowy — czym się różnią i jakie mają właściwości? 

Niacynamid - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Niacynamid - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Maseczka z zielonej glinki – jak ją zrobić?

Maseczka z zielonej glinki – jak ją zrobić?