Powrót do wpisów
serum normalizujące do twarzy

Azeloglicyna, a kwas azelainowy — czym się różnią i jakie mają właściwości? 

Jesteś na tropie godnych uwagi składników aktywnych, które pomogą ci w walce z przebarwieniami, trądzikiem i są dobrze tolerowane przez skórę? Rozwiązaniem twoich problemów mogą być kwas azelainowy i azeloglicyna. Poniżej znajdziesz wszystko, co warto o nich wiedzieć. 

Różnice między azeloglicyną, a kwasem azelainowym

Oba te składniki kosmetyczne pozytywnie wpływają na kondycję skóry i mają zbliżone do siebie efekty stosowania. Jednakże różnią się od siebie nieco pod niektórymi względami. Jakie to różnice? 

Kwas azelainowy to naturalnie występujący kwas dikarboksylowy. Przez to, że nie rozpuszcza się w wodzie, wykazuje problemy techniczne w preparatach kosmetycznych. Występuje w wysokich stężeniach, co nie zawsze sprzyja. Bywa, że jest drażniący dla osób o wrażliwej skórze. Azeloglicyna jest jego pochodną z dodatkiem cząsteczki aminokwasu glicyny. Stanowi odpowiedź na potrzeby osób, które szukają skutecznych, ale delikatnych składników do codziennej pielęgnacji. O wiele lepiej rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu może być używana w różnych formułach kosmetycznych w niewielkich stężeniach. Wykazuje działanie złuszczające w dużo mniejszym stopniu, jednocześnie zachowując zbawienne właściwości kwasu azelainowego. Jest lepiej tolerowana przez skórę wrażliwą.

Działanie kwasu azelainowego na skórę

Jest to składnik, który przede wszystkim ma działanie rozjaśniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające, jak również normalizujące wydzielanie sebum. W kosmetologii i dermatologii jest chętnie stosowany w leczeniu problemów skórnych takich jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, hiperpigmentacja i w atopowym zapaleniu skóry. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej oraz skóry naczynkowej.

Azeloglicyna w kosmetykach — działanie i właściwości

Jak już wcześniej wspomnieliśmy działanie azeloglicyny opiera się na właściwościach kwasu azelainowego z dodatkowymi korzyściami płynącymi z połączenia go z aminokwasem glicyny. To połączenie wykazuje szereg pozytywnych działań dla skóry. Lista jest całkiem długa, zobaczcie sami, co za sobą kryje!

  • dba o odpowiedni poziom nawilżenia, redukcję suchości, zaczerwienienia oraz podrażnień skóry
  • ma właściwości wzmacniające barierę ochronną skóry
  • posiada działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
  • skutecznie kontroluje pracę gruczołów łojowych, regulując sebum 
  • zwalcza zaskórniki 
  • ma działanie przeciwtrądzikowe, gdyż wykazuje zdolność do hamowania wzrostu bakterii Cutibacterium acnes, która wywołuje trądzik
  • zmniejsza rumień występujący przy trądziku różowatym
  • ma lepsze działanie wybielające — hamuje nadmierną produkcję melaniny, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry, redukuje i rozjaśnia przebarwienia takie jak np. plamy potrądzikowe 

U kogo warto stosować kosmetyki z azeloglicyną? 

Nowoczesna alternatywa kwasu azelainowego sprawdzi się właściwie u wszystkich. Polecana jest szczególnie dla osób z różnego rodzaju problemami skórnymi. Warto ją stosować w przypadku skóry trądzikowej, przetłuszczającej się, z przebarwieniami. Dzięki swoim właściwościom jest bezpieczna i akceptowana przez skórę wrażliwą i naczynkową. Mogą po nią sięgać osoby, które nie są w stanie zbudować tolerancji na bardziej agresywne składniki takie jak np. retinoidy. Jest również bezpieczna do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji jako składnik serum do twarzy, kremu lub toniku po uprzednim oczyszczeniu skóry za pomocą delikatnego żelu do mycia twarzy.

Jak łączyć azeloglicynę z innymi składnikami?

Azeloglicyna jest substancją, którą z powodzeniem można łączyć z innymi składnikami aktywnymi w celu wzmocnienia pożądanego działania produktów kosmetycznych. Doskonale radzi sobie z przebarwieniami w towarzystwie niacynamidu (znajdziesz go w naszym serum normalizującym Mech i Algi). Dodając do niej kwas hialuronowy, wzmocnisz jej działanie nawilżające, a razem z witaminą C stworzą duet doskonały na zmęczoną i szarą cerę.

Wybór pomiędzy tymi składnikami zależy od konkretnego problemu skórnego, typu skóry oraz oczekiwań co do pielęgnacji twarzy. 

Źródła:

  1. AZELOGLICYNA® vs. Kwas azelainowy - Artykuły - Biotechnologia.pl. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/azeloglicyna-vs-kwas-azelainowy,15778#fbr. Dostęp 3 listopad 2024.
  2. Azeloglicyna - nowa forma kwasu azelainowego - Artykuły - Biotechnologia.pl. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/azeloglicyna-nowa-forma-kwasu-azelainowego,17458#fbr. Dostęp 3 listopad 2024.
  3. Veraldi, Stefano, et al. Treatment of symptoms of erythemato-telangiectatic rosacea with topical potassium azeloyl diglycinate and hydroxypropyl chitosan: Results of a sponsor-free, multicenter, open study. Journal of Dermatological Treatment 26.2 (2015): 191-192.
  4. Rigano, Luigi & Cucchiara, M.. (2003). Azeloyl-Glycine: A new active in skin disequilibrium. Journal of Applied Cosmetology. 21. 177-188
  5. Reszke, Radomir, i Jacek Szepietowski. „Azelaic Acid in Dermatological Treatment – Current State of Knowledge”. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, t. 103, nr 4, 2016, s. 337–43. www.termedia.pl, https://doi.org/10.5114/dr.2016.61785.

Pielęgnacja cery tłustej — charakterystyka i skuteczne metody 

Pielęgnacja cery tłustej — charakterystyka i skuteczne metody 

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku — charakterystyka i porady

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku — charakterystyka i porady

Niacynamid - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Niacynamid - właściwości i zastosowanie w kosmetykach