Hydrolaty

Naturalne hydrolaty i świetnie odświeżają skórę, łagodzą podrażnienia, wspierają regenerację podrażnionego naskórka oraz przygotowują na kolejne kroki pielęgnacji, czyli serum i kremy. Odpowiednio przygotowana skóra lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach nawilżających. Szpakowy hydrolat z róży damasceńskiej polecany jest przede wszystkim do skóry naczynkowej, przesuszonej i dojrzałej. Odczyn wody różanej przypomina naturalne pH skóry hydrolat sprawdzi się więc tak naprawdę w pielęgnacji większości typów cery. Przepiękny, delikatny zapach koi zmysły, odpręża i relaksuje. Hydrolat może być też używany jako mgiełka w ciągu dnia lub  baza do maseczek, toników i odżywek, a także w procesie olejowania włosów jako baza humektantowa.

W rutynie pielęgnacyjnej po oczyszczeniu skóry powinien nastąpić etap, na którym jest jej przywracane odpowiednie pH. Służy do tego m.in. tonik, choć od dłuższego czasu na popularności zyskuje hydrolat, czyli produkt otrzymywany w wyniku destylacji parą wodną całych roślin lub ich fragmentów. Tzw. wody kwiatowe kryją w sobie cenne składniki oraz odrobinę olejków eterycznych i spisują się na medal w trakcie codziennego stosowania. Dzięki rosnącemu uznaniu, jakim cieszy się ten kosmetyk, można dobrać hydrolat do każdego rodzaju skóry (również skóry wrażliwej). Aplikowany bezpośrednio na skórę, dokłada cenną cegiełkę do nawilżenia, zmiękczenia i odżywienia twarzy i ciała. 

Czym są naturalne hydrolaty?

Hydrolat jest kosmetykiem otrzymywanym w procesie destylacji roślin. W trakcie jego przeprowadzania powstają dwa rodzaje substancji: jedną z nich są olejki eteryczne, drugą – tzw. woda podestylacyjna, popularnie nazywana hydrolatem. Występują w nim rozpuszczalne cząsteczki roślin, a także niewielkie ilości olejku eterycznego. Dzięki temu stosując hydrolat (inaczej określany mianem wody roślinnej lub wody kwiatowej), wciąż można korzystać z dobrodziejstwa składników aktywnych, a jednocześnie tego typu preparat jest dużo bardziej łagodny niż czysty olejek. Hydrolat stanowi czystą esencję roślin, którą dzięki rozcieńczonej postaci można bezpiecznie i bez obaw stosować na twarz, ciało i włosy. Hydrolaty są także wykorzystywane w ramach aromaterapii. 

Hydrolat w codziennej pielęgnacji skóry twarzy 

Hydrolat sprawdza się znakomicie w ramach pielęgnacji różnych rodzajów cery. Na rynku są dostępne rozmaite rodzaje hydrolatów, które – z uwagi na właściwości roślin, z których powstały – mają nieco inne możliwości, moce i działanie. Wybierając konkretny preparat, dobierz go do potrzeb swojego typu skóry. Tego rodzaju kosmetyk jest najczęściej zamknięty w butelce z atomizerem, dzięki czemu jego używanie jest wygodne i przyjemne. Jak należy stosować hydrolaty? Są one doskonałą alternatywą dla toniku, ponieważ przywracają skórze odpowiedni poziom pH naszej skóry i przygotowują ją do kolejnego etapu rutyny pielęgnacyjnej. Po użyciu preparatu do twarzy, który ma właściwości oczyszczające (np. pianki lub żelu), nanieś bezpośrednio na skórę hydrolat, korzystając z atomizera lub płatka kosmetycznego (bardzo zachęcamy do tych wielorazowych), a w kolejnym kroku nałóż krem, serum lub olej. Preparat możesz też stosować w charakterze odświeżającej mgiełki oraz koić nim opuchnięte oczy. Przyda Ci się również do utrwalenia makijażu. Hydrolat to także nieoceniona baza do wyrobu domowych kosmetyków, m.in. maseczek i kremów. 

Wody roślinne na ciało i na włosy

Choć hydrolat jest najczęściej wybierany z myślą o pielęgnacji twarzy, jest on także sprzymierzeńcem ciała i włosów. Wiele wód roślinnych ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co w połączeniu z wrodzoną łagodnością pozwala im dobrze się zaopiekować drobnymi ranami, spękaniami skóry i poparzeniami. Przynoszą ulgę ciału, które swędzi, ma siniaki lub krwiaki albo jest zaczerwienione i podrażnione po zbyt długich kąpielach słonecznych. Hydrolat warto stosować na wypryski, zmiany skórne oraz blizny, które powstały po rozstępach i trądziku. Pomaga on także w łagodzeniu ewentualnych podrażnień po goleniu lub depilacji.  

Włosy też lubią hydrolat. Choć najczęściej na kosmyki jest on stosowany w charakterze nawilżającej mgiełki, ta opcja nie wyczerpuje jego możliwości. Woda kwiatowa sprawdza się w charakterze wcierki, która wzmacnia włosy i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Używana w trakcie olejowania zamiast wody, pomaga odżywić kosmyki. Z hydrolatu i octu jabłkowego możesz z kolei przygotować płukankę do włosów, która je zmiękczy i nabłyszczy, a także sprawi, że będą się lepiej układały. 

Szpakowy hydrolat różany, lawendowy i z oczaru wirginijskiego 

Te właśnie rodzaje wody kwiatowej mamy na naszym szpakowym pokładzie. To trio towarzyszy Wam od lat, wytrwale i skutecznie wspierając na co dzień i od święta. Hydrolat różany powstał z myślą o potrzebach różnych typów skóry, choć szczególnie troskliwie odpowiada na potrzeby cery naczynkowej i dojrzałej oraz jest wsparciem w pielęgnacji cery suchej i odwodnionej. Obecne w róży damasceńskiej składniki aktywne powodują, że kosmetyk regeneruje skórę, wspiera naczynia krwionośne, a także stymuluje mikrokrążenie. Poprawia koloryt skóry, pozwala zmniejszyć obrzęki oraz sprawia, że twarz wygląda dobrze i zdrowo oraz jest pełna blasku. Hydrolat lawendowy to produkt otrzymywany w wyniku destylacji parą wodną kwiatów lawendy. Ten rodzaj wody roślinnej sprawdza się szczególnie w przypadku cery tłustej i cery trądzikowej, lubi go także cera mieszana. Hydrolat łagodzi stany zapalne, pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych, a także wspiera proces regeneracji skóry. Działa otulająco i kojąco, a jego zapach słynie z właściwości relaksujących. Zawarty w hydrolacie (w minimalnej ilości) olejek eteryczny z lawendy pozwala się odprężyć, zmniejszyć poziom stresu i uspokoić. Niektórzy rozpylają hydrolat lawendowy w sypialni na krótko przed snem, jeszcze inni spryskują nim poduszkę, by szybciej zasnąć i lepiej spać. 

Hydrolat z oczaru wirginijskiego przychodzi za to z odsieczą osobom borykającym się ze zmianami trądzikowymi, podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Kosmetyk pozwala je wyciszyć oraz dba o kondycję skóry, by uchronić ją przed kolejnymi tego typu niespodziankami. W przypadku cery tłustej działa normalizująco, regulując wydzielanie sebum, a do tego pomaga uporać się z zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Jego właściwości kojące i łagodzące powodują, że nadaje się też do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej. Hydrolat oczarowy (i obecny w nim w minimalnej ilości olejek eteryczny) wykazuje także działanie antyoksydacyjne, co czyni z niego sprzymierzeńca skóry dojrzałej, zmęczonej, odwodnionej. Zadziała jak nawilżający tonik, który odżywia, chroni i rozświetla. Kosmetyk powstaje w wyniku destylacji parą wodną liści i kory tego cennego krzewu. 

Przechowywanie hydrolatów

Hydrolaty najlepiej jest przechowywać w temperaturze pokojowej i w miejscu, w którym nie ma do nich dostępu światło. Latem warto je trzymać w lodówce i regularnie spryskiwać nimi rozgrzaną twarz, ciało i włosy. Chłodna pachnąca mgiełka w upalny dzień jest jak wybawienie, które dodatkowo dobrze działa na zmysły dzięki swojemu subtelnemu, przyjemnemu zapachowi. Wiele dostępnych na rynku hydrolatów ma pojemność 50 ml, my postanowiliśmy podejść do tematu nieco inaczej i wypuściliśmy nasze wodne gwiazdy w szklanych butelkach o pojemności 100 ml. Dzięki temu będą działały w służbie zdrowia i dobrego samopoczucia Twojej skóry znacznie dłużej, rzadziej trzeba będzie się w nie zaopatrywać i wspólnie wygenerujemy mniej odpadów. Przy tej okazji zachęcamy, by nie wyrzucać pustych butelek po hydrolatach, tylko znaleźć dla nich zastosowanie i przedłużyć ich życie. Poręczny kształt i praktyczny atomizer dodaje im atrakcyjności i zwiększa pulę pomysłów na potencjalne dalsze wykorzystanie tych szpakowych opakowań.