Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

O ile producenci kosmetyków naturalnych z glinek korzystają często i chętnie, o tyle w roli surowca kosmetycznego do domowych preparatów są one wykorzystywane rzadziej. A szkoda, bo mają wiele cennych właściwości i fantastyczny wpływ na skórę i włosy. Dziś zdecydowanie zachęcamy do pochylenia się nad tym dobrem natury i zupełnie nieskomplikowanego DIY.
Glinki kosmetyczne są surowcem, który występuje naturalnie w przyrodzie. Powstaje on przez stulecia w wyniku różnorodnych procesów chemicznych, biologicznych i geologicznych. Minerał wydobywa się z głębi ziemi (złoża występują z reguły na głębokości 20-70 metrów), co sprawia, że glinki są pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Kryją w sobie wiele cennych dla zdrowia i urody substancji, a ich lecznicze właściwości były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie. Współcześnie sięga się po nie zarówno przez wzgląd na ich działanie lecznicze, jak i – przede wszystkim – kosmetyczne.
W przyrodzie – i tym w samym w branży surowców kosmetycznych – występują różne rodzaje glinek. Różnią się kolorami, składem chemicznym, proporcjami minerałów i bardziej szczegółowymi właściwościami. Z kolei wspólny mianownik ich działania polega m.in. na tym, że glinki:
Glinki mineralne są naturalne, całkowicie bezpieczne, nie wywołują alergii ani podrażnień, mogą być stosowane przez każdego. Nic, tylko korzystać w ramach domowego spa.
Jako cenny surowiec mają one zastosowanie w różnych rodzajach produktów kosmetycznych. Najczęściej są wykorzystywane w maseczkach, peelingach, dezodorantach i pastach do zębów, szamponach, mydłach i kulach do kąpieli. W każdym z tych produktów mogą ujawnić swój pielęgnacyjny potencjał i pomóc zachować skórę twarzy i ciała oraz włosy w jak najlepszej kondycji.
Przemysł kosmetyczny sięga po glinki także w celu ustabilizowania zawiesin lub emulsji. Pełnią też one rolę adsorbentów i absorbentów, stąd m.in. ich obecność w dezodorantach.
Bardzo sobie cenimy moce i zdolności tych niezwykłych minerałów, dlatego chętnie wzbogacamy nim Szpakowe kosmetyki. Regularnie goszczą w naszych mydłach w kostce, szamponach w kostce, peelingach i półkulach kąpielowych. Znajdziesz je również w składzie odżywki do włosów, dezodorantu w kremie i w soli do kąpieli.
Glinka zielona jest rekomendowana szczególnie tym osobom, które mają cerę tłustą, mieszaną lub trądzikową. Wynika to z jej właściwości antybakteryjnych, antyseptycznych i oczyszczających. Zielona glinka skutecznie matuje skórę i ją wygładza. Wyrównuje pracę gruczołów łojowych, ściąga pory i zmniejsza widoczność zaskórników, a także zapobiega pojawianiu się niedoskonałości skóry i stanów zapalnych. Usuwa toksyny, uspokaja cerę problematyczną i pomaga jej zachować dobrą formę. Lecz wymienione wyżej typy skóry nie są jedynymi, które mogą korzystać z dobrodziejstw tej silnie działającej glinki. Sprawdzi się ona również w pielęgnacji cery dojrzałej i zmęczonej, ponieważ rewitalizuje skórę, poprawia jej jędrność i elastyczność oraz przywraca młody wygląd i zdrowy blask.
Zielona barwa glinki wynika z obecności jonów żelaza, a na rynku są dostępne dwa rodzaje glinek zielonych: illite i montmorillonite. Oba typy to krzemiany zaliczane do minerałów ilastych. Pierwsza z glinek powstaje w wyniku wietrzenia glinokrzemianów, druga – w procesie wietrzenia skał magmowych. Glinkę illite wydobywa się w USA od 1937 r., a jej nazwa pochodzi od stanu Illonis, gdzie wydobyto ją po raz pierwszy. Glinka montmorillonite pochodzi z południa Francji, a w składzie ma wiele soli mineralnych i mikroelementów. Glinka z USA ma nieco mniej cennych pierwiastków, nie pęcznieje, dzięki czemu nie zatyka porów, a jej poziom absorpcji jest wysoki, z kolei glinka francuska ma większą moc remineralizacji. Działanie mają bardzo zbliżone, ta pierwsza nieco lepiej dotlenia i oczyszcza skórę oraz usuwa toksyny, ta druga nieco bardziej wspiera procesy regeneracyjne, pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, poprawia ukrwienie skóry, pozostawia ją gładką i świeżą.
Jak używać glinki do twarzy? Najlepiej w postaci skutecznie i głęboko działającej maseczki. Przygotowanie domowej maseczki z glinki zielonej jest proste i szybkie. Potrzebujesz glinki, wody lub hydrolatu oraz miseczki i szpatułki (najlepiej z drewna, szkła lub gliny, ewentualnie z plastiku; unikaj metalowych akcesoriów, ponieważ osłabiają właściwości glinki).
Maseczka z zielonej glinki krok po kroku:
Możesz też mieszać ze sobą różne rodzaje glinek i zrobić delikatniejszą wersję maseczki, w której zmieszasz w równych proporcjach glinkę zieloną i glinkę białą. Kosmetyku nie da się zrobić na zapas, dlatego przygotowuj go zawsze „na świeżo”, tuż przed użyciem.
Liczymy na to, że doświadczysz na własnej skórze wyjątkowego działania tego surowca i zachwyci Cię tak jak nas. Życzymy przyjemnej sesji we własnym spa!