Powrót do wpisów

Jaki olej do włosów wybrać?

Olejowanie jest skutecznym sposobem na wyraźną poprawę kondycji włosów. Regularne stosowanie tej techniki pielęgnacyjnej sprawia, że kosmyki wyglądają zdrowo i pięknie – są mocne, miękkie i lśniące. Oleje pomagają też rozprawić się z podrażnieniami skóry głowy, rozdwajającymi się końcówkami oraz nadmierną produkcją sebum. Warunkiem osiągnięcia oszałamiających rezultatów jest wybór odpowiedniego oleju. 

Określ porowatość włosów

Dobór odpowiedniego oleju zależy od stopnia porowatości włosów. Co się kryje pod tym tajemniczym sformułowaniem? Wyróżnia się trzy rodzaje kosmyków – niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Każde z tych określeń wskazuje na ogólną kondycję włosów oraz warunkuje optymalną dla danych pukli pielęgnację.  

Włosy niskoporowate są najzdrowsze. Ich łuski ściśle do siebie przylegają i są domknięte, a całość jest gładka i lśniąca. Mają skłonność do szybkiego tracenia objętości, dość łatwo je uszkodzić i często wykazują zupełny brak współpracy podczas zabiegów stylizacyjnych.

Włosy średnioporowate to najczęściej występujący typ kosmyków. Ich stan jest pomiędzy dobrym a złym. Nie są mocno zniszczone ani przesuszone, lecz łuski nie przylegają ściśle do włosa. Tego rodzaju czupryna bywa nieco sucha i lekko matowa. Włosy mogą mieć skłonność do wypadania, a końcówki – do rozdwajania. 

Włosy wysokoporowate mają odstające łuski, są suche, często się puszą. W dotyku są szorstkie i sztywne, brakuje im nawilżenia i blasku. Często stają się takie w wyniku zbyt częstych zabiegów stylizacyjnych – farbowania, prostowania, rozjaśniania itp. Zazwyczaj włosami wysokoporowatymi są również kosmyki kręcone.  

Jak określić typ włosów?

Najlepiej zrobić test z wykorzystaniem szklanki wody. Wypełnij ją cieczą do połowy lub w ¾. Wyrwij włos i połóż go na wodzie. Poczekaj kilka minut i zaobserwuj, gdzie włos się znajdzie. Jeśli „napije się” wody i opadnie na dno, będzie to oznaczało, że masz włosy wysokoporowate – zniszczone i suche. Jeśli zanurzy się mniej więcej do połowy, wszystko wskazuje na to, że Twoje kosmyki są średnioporowate. Jeśli będzie się unosił na wodzie lub znajdzie się minimalnie pod jej powierzchnią, włosy są zdrowe i nawilżone, czyli niskoporowate. Do takiego testu można wykorzystać kilka włosów, by mieć większą pewność „diagnozy”.  

Podział olejów

W olejach zawarte są kwasy tłuszczowe, a od wielkości ich cząsteczek zależy to, dla jakich włosów dany preparat będzie najlepszym wyborem. Oleje dzielimy na:
- nasycone (do tej grupy należą też masła) – mają małe cząsteczki i są najbardziej wnikające, dzięki czemu nadają się idealnie do włosów niskoporowatych (włosy o innej porowatości reagują na takie oleje puszeniem)
- jednonienasycone – mają w sobie dużo kwasów omega-9, zawarte w nich cząsteczki są nieco większe, dlatego takie oleje określa się mianem półwnikających; sprawdzają się najlepiej w przypadku włosów średnioporowatych, tworząc na nich delikatny film ochronny
- wielonienasycone – zawierają dużo kwasów omega-3 i omega-6, mają duże cząsteczki, które sprawiają, że takie oleje są niewnikające – wygładzają łuski i zmniejszają puszenie, dlatego są optymalnym wyborem dla włosów wysokoporowatych (gdyby zostały użyte do włosów niskoporowatych, mogłyby je mocno obciążyć)

Oleje do włosów niskoporowatych

W przypadku takich kosmyków kluczowe jest zatroszczenie się o objętość włosów u nasady i profilaktyczne zabiegi ochronne, które mają na celu utrzymanie pukli w jak najlepszej formie. Najwłaściwszym wyborem są oleje nasycone składające się z małych cząsteczek oraz treściwe masła.

Polecane oleje do włosów niskoporowatych:

serum do włosów, szampon w kostce. hydrolat lawendowy

Oleje do włosów średnioporowatych

Najlepszym preparatem do włosów średnioporowatych są oleje jednonienasycone. Dostarczają one włosom wszystkich substancji, których potrzebują, i są pomocne w niwelowaniu negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. 

Polecane oleje do włosów średnioporowatych:

Oleje do włosów wysokoporowatych

Ten typ włosów najbardziej lubi oleje wielonienasycone z dużą ilością kwasów omega-3 i omega-6. Potrzebne są tu preparaty z dużymi cząsteczkami, które będą uzupełniały ubytki we włosach i mocno odżywiały je od zewnątrz.   

Polecane oleje do włosów wysokoporowatych:

Najlepszym sposobem na znalezienie swojego ulubionego oleju jest metoda prób i błędów. To, co jest pewne, to to, że warto sięgać po naturalne oleje bez żadnych szkodliwych substancji chemicznych. A po które konkretnie? Testujmy, próbujmy, obserwujmy. Jeśli jakiś preparat nie będzie służył włosom – nie zniechęcaj się, tylko sięgnij po inny. Wiele olśniewających czupryn udowadnia, że szukanie olejowego ideału jest grą wartą świeczki. Dobrym sposobem na osiągnięcie zadowalających rezultatów jest też mieszanie różnych olejów. Jeśli masz ochotę na wypróbowanie gotowej mikstury, która jest dla włosów jak czuły dotyk i największe wsparcie, sięgnij po nasze serum do włosów, które przygotowaliśmy – rzecz jasna – w trzech wariantach: dla kosmyków nisko-, średnio- i wysokoporowatych.    

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak stosować serum do włosów?

Jak stosować serum do włosów?