Powrót

Oliwa z oliwek

Dodana do masy mydlanej oliwa z oliwek sama w sobie nie posiada silnych właściwości pianotwórczych, jest za to dobrym stabilizatorem - wytworzona w trakcie używania mydła z jej dodatkiem piana nie znika zbyt szybko.

Główny walor oliwy z oliwek to jednak jej niekwestionowane działanie pielęgnacyjne. Stanowi bogate źródło tzw. witamin piękna - A, B, C, E i F, dzięki którym mydło z jej dodatkiem pozostawia skórę natłuszczoną, odżywioną i miękką. Nieocenione zasługi odnoszą też na tym polu antyoksydanty (polifenole), których oliwa z oliwek zawiera wyjątkowo dużo. Najcenniejsza pod tym kątem będzie oliwa tłoczona z młodych, niedojrzałych jeszcze oliwek. Można ją rozpoznać po cierpkim, świeżym zapachu i mocno intensywnym smaku. Użycie takiego rodzaju sprawi, że mydło lub inny kosmetyk pielęgnacyjny nabierze dodatkowo właściwości zapobiegających starzeniu się skóry.

Kwasem dominującym w składzie oliwy z oliwek jest kwas oleinowy; uzupełniają go kwasy palmitynowy i linolowy. To w dużej mierze dzięki nim charakteryzuje się ona silnym działaniem ochronnym - zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka, chroniąc tym samym skórę przed wysuszeniem, a także stanowi naturalną barierę ochronną przed promieniami UV.

Powiązane artykuły

Naturalne mydło do twarzy. Które wybrać?

Naturalne mydło do twarzy. Które wybrać?

Z czego robi się mydło?

Z czego robi się mydło?

Jak zrobić domowe mydło w płynie?

Jak zrobić domowe mydło w płynie?