Powrót do wpisów

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Siemię lniane od kilku lat jest wymieniane jako jeden z najskuteczniejszych składników do pielęgnacji włosów. Jakim właściwościom sobie na to wyróżnienie zapracowało? Czym jest słynny lniany glutek (lniany żel) i jak go przygotować?

Siemię lniane już od wieków stosuje się jako remedium na różne problemy zdrowotne, przede wszystkim łagodzi ono dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Regularne picie naparu z siemienia (wystarczy zalać pół łyżeczki nasion lnu wrzącą wodą) pomoże na zaparcia, zgagę, biegunkę, nadkwasotę. Stosunkowo jednak niedawno – na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – o siemieniu lnianym stało się głośno również jako o sposobie na skuteczne nawilżenie i wzmocnienie włosów. I to stosowanym zarówno w formie oleju z nasion, jak i przygotowanego w domu glutka.

CZYM JEST SIEMIĘ LNIANE?

Czym jednak tak właściwie jest siemię lniane? To nic innego jak nasiona lnu, mające złocistobrązowy kolor. Stanową one przede wszystkim cenne źródło błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, białka i przeciwutleniaczy. Warto jednak dodać, że samo siemię lniane nie jest łatwo przyswajane przez organizm, najczęściej więc mieli się je na proszek do spożycia lub wytwarza się z niego tłoczony na zimno olej. Zarówno nasiona lnu, jak i olej lniany stosuje się także w pielęgnacji włosów.

JAK SIEMIĘ LNIANE DZIAŁA NA WŁOSY?

Siemię lniane swoje korzystne działanie na włosy zawdzięcza konkretnym składnikom. Pewną ciekawostkę stanowi fakt, że nasiona lnu zawierają wspomniane wyżej kwasy tłuszczowe omega-3, często występujące w rybach. Jednak w siemieniu znajdziemy inną ich postać – jest nią konkretnie kwas alfa-linolenowy (ALA), podczas gdy ryby pełne są kwasów DHA i EPA. Kwasy AHA znane są z tego, że świetnie radzą sobie ze stanami zapalnymi, co jest szczególnie ważne i w pielęgnacji włosów. Dlaczego? Część chorób wywołanych stanami zapalnymi wpływa bowiem negatywnie na wzrost włosa. Dzięki kwasom omega-3 pasma stają się również bardziej sprężyste (nic więc dziwnego, że stosowanie lnianego glutka poleca się szczególnie posiadaczkom kręconych włosów), elastyczne, bardziej nawilżone.

Siemię lniane stanowi także cenne źródło witamin z grupy B, które sprawiają, że włosy stają się silniejsze i zaczynają rosnąć w szybszym tempie. Z kolei witamina E to ceniony w kosmetyce przeciwutleniacz, który neutralizuje działanie wolnych rodników na skórę głowy, wspomagając wzrost włosów. Witamina E może także sprzyjać silniejszym mieszkom włosowym.
Co więcej, siemię lniane zawiera lignany, jeden z rodzajów fitoestrogenów, które regulują gospodarkę hormonalną organizmu i sprawiają, że włosy rzadziej wypadają. Nasiona lnu mają w swoim składzie także miedź, wpływającą na poziom pigmentacji włosa oraz żelazo, którego niedobory odbijają się niekorzystnie na zdrowiu całego organizmu, co widać także po stanie włosów.
Tym więc, co uzyskujesz dzięki stosowaniu siemienia lnianego na włosy są gładsze, zdrowsze i mocniejsze pasma.

JAK UŻYWAĆ SIEMIENIA LNIANEGO W PIELĘGNACJI WŁOSÓW?

OLEJ LNIANY NA WŁOSY

Najlepiej w formie oleju lub żelu. Olej lniany kładziony na włosy będzie dla nich stanowił zdrowotną maskę – wystarczy, że wylejesz na dłonie jego niewielką ilość, rozgrzejesz między palcami, a następnie wmasujesz bezpośrednio we włosy. Pozostaw olej na głowie przez około 15 minut, a następnie dokładnie go wypłucz i umyj pasma szamponem. Olej lniany może również stanowić rodzaj płukanki użytej do mycia wstępnego włosów, po ich umyciu szamponem, a przed nałożeniem odżywki. W takim przypadku wystarczy, że nałożysz olej na włosy na chwilę – tak jak szampon, a później spłuczesz go wodą.

ŻEL LNIANY (TZW. "GLUTEK LNIANY") NA WŁOSY

O ile olejowanie włosów olejem lnianym wpływa przede wszystkim na ich kondycję, o tyle żel lniany świetnie sprawdzi się również jako naturalny stylizator pasm, zwłaszcza tych kręconych – to środek, który nie zawiera żadnych konserwantów, silikonów. Żel można bez problemu nakładać na suche włosy, np. przed wyjściem do pracy czy szkoły – nie sprawi on, że staną się oklapnięte, a wręcz przeciwnie. Prostym włosom doda gładkości, a kręconym – elastyczności. Glutek stanowi najlepszą formę pomocy i stylizacji dla włosów wysokoporowatych, ponieważ dzięki jego regularnemu stosowaniu przestaną się puszyć, elektryzować, „iść każdy w swoją stronę” czy sprawiać trudności w rozczesywaniu. Jeśli więc uważasz, że twoje włosy są szczególnie wymagające, zrób sobie w domu żel z nasion lnu. Jak to zrobić?

JAK ZROBIĆ ŻEL LNIANY?

Aby przygotować żel, potrzebne będzie ci siemię lniane – bez problemu kupisz je w internecie czy sklepach stacjonarnych. Lepiej jednak zaopatrzyć się w całe ziarna niż w ich mieloną formę, ponieważ łatwiej przygotujesz z nich żel.
Gdy już będziesz mieć siemię w domu, weź z kuchni rondelek i 2 łyżkami wody zalej 4 łyżki nasion. Całość gotuj przez kilka minut, do momentu, gdy zauważysz, że mikstura zaczyna mieć konsystencję żelu. Zwracaj cały czas uwagę, by gotować glutka na małym ogniu, ponieważ przy większym ziarna mogą się spalić, przywrzeć do garnka, cały czas też mieszaj. Po uzyskaniu żądanej konsystencji przecedź przez sitko sam żel i wlej go (gdy już trochę ostygnie) do słoiczka. Słoiczek możesz schować do lodówki i trzymać w niej około 4 dni, często więc trzeba całą tę procedurę powtarzać, ale nie jest ona ani skomplikowana, ani długotrwała. Warto też dodać, że niektóre osoby w ogóle nie odcedzają żelu od ziaren, a po prostu zanurzają rękę w słoiczku i nakładają na włosy glutka.

JAK NAKŁADAĆ ŻEL LNIANY NA WŁOSY?

Glutka lnianego możesz stosować na włosy suche lub mokre. Nakładasz go podobnie jak olej, choć jest to wygodniejsze – rozprowadzasz go równomiernie na całej długości pasm, dla wzmocnienia efektu i wygody zakładasz na głowę ręcznik lub czepek i po pół godzinie spłukujesz wodą. Glutek lniany stosowany jako stylizator wymaga takiej samej instrukcji obsługi jak inne tego typu preparaty – nabierasz żądaną ilość na dłonie i wgniatasz delikatnie we włosy, dodając im objętości i sprężystości. Oczywiście tak nałożony żel nie wymaga spłukiwania. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy stylizacyjny efekt, mokre włosy, na które nałożyłaś glutka, wysusz suszarką z dyfuzorem. Jeśli masz włosy kręcone, nie rozczesuj ich po tym zabiegu.

JAK CZĘSTO NAKŁADAĆ OLEJ I ŻEL LNIANY NA WŁOSY?

Częstotliwość olejowania włosów zależy od stopnia zniszczenia pasm i twoich potrzeb. Możesz stosować ten sposób 1-2 razy w tygodniu bądź 1-2 razy w miesiącu. Wygodniej zacząć od tej drugiej opcji i zobaczyć, czy uzyskujesz spodziewane efekty. Podobnie rzecz się ma z glutem lnianym stosowanym w celach pielęgnacji, natomiast jako kosmetyk do sylizacji może być używany zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.

SIEMIĘ LNIANE NA WŁOSY: SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA

Siemię lniane stosowane zewnętrznie na włosy nie powinno przynieść żadnych skutków ubocznych. W pojedynczych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, jednak wtedy – jak w przypadku wszystkich kosmetyków – warto przed nałożeniem preparatu na głowę wykonać test na odsłoniętym fragmencie skóry, np. przedramieniu i wysmarować je olejem bądź żelem lnianym, sprawdzając, czy po upływie kilku godzin nie pojawi się zaczerwienienie lub podrażnienie.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.nccih.nih.gov/health/flaxseed-and-flaxseed-oil [dostęp z dn. 04.03.2021]
https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/stop-damage [dostęp z dn. 04.03.2021]
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-flaxseed-and-flaxseed-oil/art-20366457 [dostęp z dn. 04.03.2021]
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224415000473?via%3Dihub [dostęp z dn. 04.03.2021]

Zobacz także

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?