Powrót

Olej rycynowy

Pochodzenie i zastosowanie olejku rycynowego

Olej rycynowy powstaje z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis). W ok. 90% tworzą go glicerydy kwasu rycynolowego, a wśród pozostałych ok. 10% są glicerydy kwasów oleinowego, palmitynowego, linolowego i stearynowego. W temperaturze pokojowej olej ma konsystencję cieczy bez koloru lub o lekko żółtej barwie. Jest pozyskiwany przez tłoczenie na zimno, ekstrakcję albo w wyniku połączenia obu metod. W trakcie obróbki termicznej dezaktywacji ulega rycyna, która dla ludzi (i zwierząt) jest substancją toksyczną, a jej zażycie prowadzi do bardzo poważnych problemów zdrowotnych

Olej rycynowy słynie ze swoich właściwości przeczyszczających – poprawia perystaltykę jelit i jest polecany jako remedium na zaparcia, przy czym należy go stosować doraźnie, a jego częste, regularne zażywanie jest niewskazane. Bywa rekomendowany jako wsparcie układu oddechowego i odpornościowego, wspomaga gojenie się ran, może być olejkiem do ssania, w niektórych przypadkach pomocne bywają okłady z olejku rycynowego. Najczęściej jednak korzysta się z niego w formie zewnętrznej. Chętnie sięga po niego zarówno przemysł spożywczy, jak również przemysł chemiczny, farmaceutyczny i kosmetyczny.

Olej rycynowy na włosy

Jednym z najpopularniejszych zastosowań tego surowca w celach kosmetycznych jest wykorzystywanie go w produktach do pielęgnacji włosów: mydłach, szamponach, odżywkach i maskach. Olejek rycynowy wzmacnia, nawilża i wygładza włosy, a także nadaje im zdrowy blask. Jest skutecznym wsparciem rozdwajających się końcówek oraz ogranicza wypadanie kosmyków. Regularne stosowanie oleju rycynowego wzmacnia cebulki włosów i stymuluje porost włosów, a w dłuższej perspektywie sprawia, że są one gęstsze. Olej rycynowy ułatwia walkę z łupieżem, a także reguluje wydzielanie sebum, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia posiadaczek i posiadaczy kosmyków ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania się. Co ważne – olej może przyciemniać włosy, więc osoby o blond kosmykach powinny być czujne i na bieżąco weryfikować, jak wygląda sytuacja kolorystyczna. Czy czysty olej rycynowy nadaje się do olejowania włosów? Teoretycznie tak, choć jest on gęsty i zarówno rozprowadzenie go na całej długości włosów, jak i późniejsze dokładne zmycie może być bardzo kłopotliwe. Lepiej korzystać z jego dobrodziejstw, sięgając po preparaty do włosów, w których jest on jednym ze składników.

Olejek rycynowy na włosy w wydaniu Mydlarni 4 Szpaki

Jako że lubimy się z olejem rycynowym, a jego właściwości niezmiennie nam imponują, chętnie i często sięgamy po ten surowiec i dajemy mu należne miejsce na liście składników w różnych kosmetykach. Wśród Szpakowych produktów do włosów jest on obecny w uniwersalnym szamponie w kostce – pierwszym naszym krążku, który szybko stał się bestsellerem i przekonał do siebie tysiące głów i miliony włosów. Dali mu szansę nawet sceptycy, dla których szampon powinien być płynny, i... też przepadli. Z mocy tego oleju skorzystaliśmy również w normalizującym szamponie w kostce, który powstał z myślą o przetłuszczających się kosmykach. Produkt reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy, oczyszcza skórę i włosy, unosi je i zwiększa ich objętość. Olej rycynowy stanowi też spory procent składu naszego mydła do włosów. Połączyliśmy go z olejem kokosowym, masłem shea i oliwą z oliwek. Minimalistyczna w składzie i działająca z rozmachem kostka wpisuje się w potrzeby osób dążących do prostej, naturalnej pielęgnacji włosów. Mydło skutecznie wzmocniło wiele czupryn, pobudziło wzrost włosów i ukoiło podrażnione skalpy.

Jak stosować olejek rycynowy w codziennej pielęgnacji twarzy?

Choć w dużym stopniu to włosy ukochały olejek rycynowy, takie jego zastosowanie nie wyczerpuje możliwości, jakie kryje w sobie ten surowiec. Sprawdza się też w charakterze odżywki wzmacniającej rzęsy i brwi. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe i składniki aktywne poprawiają krążenie w miejscu aplikacji, pobudzając włosy do wzrostu, a do tego olejek rycynowy je regeneruje i lekko przyciemnia, dzięki czemu optycznie sprawiają wrażenie dłuższych i gęstszych. Do nakładania oleju rycynowego najlepiej użyć spiralnej szczoteczki lub patyczka higienicznego. Należy tylko uważać, by olej nie dostał się do oczu.

Czy można stosować olejek rycynowy na twarz?

Tak. Działa on przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, dzięki czemu potrafi skutecznie wspierać pielęgnację twarzy, warg i okolic oczu. Sprawdza się w przypadku różnych typów skóry. Właściwości nawilżające olejku doceni skóra sucha, z kolei dla cery tłustej istotne będzie jego działanie antybakteryjne wynikające z właściwości kwasów tłuszczowych. W odpowiedzi na trądzik lub dokuczliwe zaskórniki warto aplikować olej na skórę punktowo. Zmiany trądzikowe szybciej się zagoją, a skóra będzie wyciszona. Olejek rycynowy stymuluje produkcję kolagenu, spowalnia proces pojawiania się zmarszczek i poprawia elastyczność skóry, dzięki czemu doceni go cera dojrzała. Zmniejsza on też opuchliznę pod oczami. Olej rycynowy można nakładać solo jak serum albo dodać kilka kropel olejku do kremu tuż przed aplikacją, wymieszać i wklepać w skórę twarzy opuszkami palców. Można go też wykorzystać do oczyszczania twarzy w ramach metody OCM.

Olejek rycynowy jest ceniony w roli substancji nawilżającej wargi, dlatego znalazł się w dwóch naszych balsamach do ust. Jeden pachnie obłędnie śliwką i kardamonem, drugi zniewala aromatem mięty i czereśni. W obu recepturach olejek zapobiega przesuszeniu warg oraz sprawia, że są odżywione i miękkie. Panowie – warto aplikować olej rycynowy na włosy brody, ponieważ wzmacnia on zarost, odżywia go i pobudza porost włosów. Z tego powodu olejek rycynowy znalazł się w składzie Brodomira, naszego olejku do brody.

Jak stosować olej rycynowy w pielęgnacji ciała?

Olejek rycynowy skutecznie wspiera wymagające troski paznokcie. Wzmacnia i wygładza płytkę paznokci, zapobiegając ich rozdwajaniu i łamaniu. Jednocześnie jego działanie nawilżające poprawia kondycję skórek. Można go także wykorzystywać jako remedium na przesuszoną i popękaną skórę niektórych partii ciała, m.in. łokci, kolan i pięt. W przypadku tych ostatnich warto wieczorem wsmarować w nie olej i założyć bawełniane skarpetki, by przez noc mógł on dogłębnie zadziałać. Podobną kurację można zaserwować dłoniom, jeśli są podrażnione, suche i spękane. Olejek rycynowy łagodzi podrażnienia i wspomaga proces regeneracji skóry. Jest przydatny, kiedy występują lekkie stany zapalne, niewielkie rany i oparzenia, olejkiem można też złagodzić zapalenie mieszków włosowych. Olejek jest często wykorzystywany przy produkcji mydeł. My również umieszczamy go w Szpakowych kostkach, by dbał o kondycję skóry, a jednocześnie stabilizował pianę, zapewniając przyjemność użytkowania kolorowych mydeł wraz z ciepłą wodą.

Powiązane artykuły

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem