Powrót do wpisów

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem

Sucha skóra objawia się zwykle łuszczeniem i, co za tym idzie, pojawieniem się we włosach białych płatków naskórka różnej wielkości. Wygląda to trochę jak łupież, ale niekoniecznie musi nim być. Jak odróżnić suchą skórę od łupieżu i jak sobie poradzić z tym problemem? Podpowiadamy, w jaki sposób można szybko odzyskać zdrową skórę głowy i tym samym piękne włosy.

Stan skóry głowy jest szczególnie ważny, bowiem przekłada się na kondycję włosów. Sucha skóra na głowie swędzi, a w wyniku drapania podrażniamy ją jeszcze bardziej. Przy suchej skórze głowy pojawia się także charakterystyczny „łupież”, czyli sypiące się białe płaty naskórka. Jeśli zbagatelizujemy pierwsze objawy suchej skóry głowy, mogą zacząć tworzyć się na niej nieestetyczne strupy i rany. 

DLACZEGO SKÓRA GŁOWY JEST SUCHA?

Podobnie jak na skórze całego ciała, na głowie znajdują się gruczoły łojowe, które produkują sebum. Zadaniem sebum jest natłuszczać skórę i chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sebum na głowie chroni nie tylko skórę głowy, ale i włosy – dzięki niemu nie są one zbyt suche i łamliwe. 

Za suchą skórę na głowie, czyli zaburzenia w wydzielaniu sebum, odpowiedzialnych jest wiele czynników – między innymi pogoda (np. mrozy zimą), niewłaściwa dieta z małą ilością pitej wody, częste farbowanie, używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji czy stylizacji włosów. Za problemy ze skórą głowy mogą być odpowiedzialne także zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, a także choroby – m. in.: cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, astma, alergia, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, niedoczynność gruczołów łojowych, czy łojotokowe zapalenie skóry, 

SUCHA SKÓRA GŁOWY TO NIE ŁUPIEŻ

Sucha skóra głowy może przypominać łupież poprzez białe sypiące się płatki. Jednak te objawy są inne niż w przypadku łupieżu – sypiący się naskórek jest mały, delikatny, suchy, natomiast przy łupieżu wilgotny, na głowie tworzą się łuski. W przypadku suchej skóry leczenie przeciwłupieżowe nie przynosi więc rezultatu. 

Łupież od suchej skóry głowy odróżnia jeszcze jedno – dolegliwości związane z przesuszeniem mogą znikać samoistnie. Zazwyczaj bywają okresy, w których się nasilają. Natomiast łupież, jako zakażenie grzybicze, nigdy nie mija samoistnie. 

SUCHA SKÓRA GŁOWY A WITAMINY I MINERAŁY

Bardzo sucha skóra głowy to także efekt nieodpowiedniej diety, ubogiej w tłuszcze nienasycone, witaminy (m.in. A i E) i minerały (np. cynk, magnez i selen). Ważna jest więc suplementacja, zwłaszcza u osób o monotonnej diecie lub w okresach obniżonej odporności organizmu. Za odpowiednie nawilżenie skóry odpowiada także woda – dlatego tak ważne jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. 

JAK NAWILŻYĆ SKÓRĘ GŁOWY?

Szampon wybieramy najczęściej właśnie z myślą o skórze głowy, natomiast odżywkę chcąc odżywić włosy. Co musi zawierać szampon do suchej skóry? Przede wszystkim nie może być podrażniający, a więc nie powinien zawierać silnych detergentów (SLS-ów), bowiem te mogą wysuszać już i tak odwodnioną skórę. Należy uważać też na substancje zapachowe, które z kolei często wywołują podrażnienia. Szampon do suchej skóry głowy powinien zawierać emolienty, które odżywią ją i zapobiegną nadmiernemu odprowadzaniu wody z naskórka. Dodatkowo dobrze, aby wybrany przez nas produkt był skierowany do osób z podrażnioną lub wrażliwą skórą. Powinien koić i redukować podrażnienia. To, czy szampon działa, można odczuć już po pierwszych kilku myciach – czy uczucie ściągnięcia, napięcia skóry zostało zlikwidowane? Czy skóra jest mniej podrażniona i mniej się łuszczy? 

PEELING SKÓRY GŁOWY

Raz w tygodniu można zastosować peeling do skóry głowy. W tym celu należy użyć odpowiednich kosmetyków, które usuwają nadmiar zrogowaciałego naskórka, odblokowują ujścia mieszków włosowych i w ten sposób sprawiają, że włosy i skóra są lepiej odżywione po zastosowaniu szamponu lub odżywki. Na początek należy wybierać delikatne kosmetyki. Oprócz peelingów można również spróbować olejowania nie tylko włosów, ale i skóry głowy. Serum do włosów można delikatnie wcierać w kosmyki od samej nasady. Dodatkowa dawka emolientów może pozytywnie wpłynąć na kondycję skóry głowy.

ZA DUŻO SEBUM? TEŻ NIEDOBRZE. DOMOWE SPOSOBY NA SUCHĄ SKÓRĘ GŁOWY

Niestety, za dużo sebum również może paradoksalnie powodować wysuszenie skóry. Są na to jednak sposoby, które możemy przygotować sami. Jakie?

  • Sok z cytryny – do dwóch łyżek świeżo wyciśniętego soku z cytryny dodajemy dwie łyżki jogurtu naturalnego i całość wmasowujemy w skórę głowy. Po 15 minutach zmywamy maskę szamponem. Efekt? Skóra głowy jest oczyszczona, często ustępuje świąd. 
  • Ocet jabłkowy – przywraca odpowiednie pH skóry, zabija bakterie i grzyby, które często mogą powodować dodatkowo łupież. Ocet jabłkowy należy zmieszać z wodą w proporcji 1:1 i nałożyć na skórę głowy. Wmasować. Po kilku minutach umyć. Kurację z octu jabłkowego można stosować co dwa-trzy dni. 
  • Aloes – znany od wieków silnie nawilżający roślinny kosmetyk. Nałożenie aloesu na skórę głowy redukuje przesuszenie, podrażnienie i świąd. Żel aloesowy dostępny jest w każdej drogerii, jego również należy po 15 minutach na głowie zmyć szamponem. 

Do suchej skóry głowy dobrze wybierać kosmetyki jak najbardziej naturalne. A cóż jest naturalniejszego (i bardziej ekologicznego!) niż szampon lub mydło do włosów w kostce? Warto jednak wiedzieć, że mydło do włosów nie musi pasować wszystkim – ma bowiem odczyn zasadowy - warto więc zaraz po myciu zastosować zakwaszającą płukankę do włosów, która zneutralizuje pH i sprawi, że będą miękkie i sypkie. Szampon w kostce natomiast nie wymaga już takich zabiegów.

mydło do włosów i szampon w kostce

 Szampon w kostce, który stworzyliśmy specjalnie dla was zawiera m. in.:

  • oleje - masło shea, masło kakaowe i olej jojoba – działają odżywczo, łagodząco i regenerująco; pomagają utrzymać optymalny stopień nawilżenia włosów i stanowią naturalną barierę ochronną przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i czynników atmosferycznych,
  • glinkę czerwoną - reguluje poziom sebum i pracę gruczołów łojowych oraz uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia krążenie podskórne i wzmacnia cebulki włosów,
  • D-Pantenol – działa łagodząco, kondycjonująco i kojąco na skórę głowy, pomaga utrzymać optymalny stopień nawilżenia i ułatwia rozczesywanie włosów,
  • olejek eteryczny zielona cytryna – odpowiada za świeży, cytrusowy zapach szamponu, wspomaga pielęgnację skóry łojotokowej, z grzybicą czy egzemą oraz zwalcza stany zapalne i infekcje skóry.

mydło do włosów i odżywka w kostce

Oprócz tego, szampon zawiera SCS i SCI, czyli łagodniejsze od SLSów, mniej wysuszające roślinne detergenty. Warto jednak pamiętać, że i one mogą się okazać zbyt silne przy bardzo suchej i wrażliwej skórze głowy. Wówczas dobrze jest stosować tzw. „metodę kubeczkową” i używać kostki na zmianę z jeszcze łagodniej oczyszczającym produktem.

Autorka:

Anna Sierant

Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródło:

Słupek Weronika, Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów, FT Concept, 2016, I, ISBN 978-83-945348-0-6.