Powrót do wpisów

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olej rycynowy w roli jednego z elementów uzupełniających pielęgnację włosów zna chyba każdy, kto kiedykolwiek przymierzał się, żeby zadbać o nie naturalnymi sposobami. To klasyk często wybierany przez twórców kosmetyków, których głównym zadaniem jest wzmocnienie włosów, odżywienie ich i przyspieszenie porostu. Można go również z powodzeniem stosować na brwi i rzęsy, jeśli chcemy je pogrubić i przyciemnić czy na przykład zawalczyć o powrót nieumiejętnie wyrwanych kiedyś włosków (błędy młodości!)

Właściwości oleju rycynowego

Olej rycynowy pochodzi z nasion rącznika pospolitego i jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze wyjątkowo przyjazne włosom. Zawiera między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, białko i wiele różnych minerałów. Dzięki swojej budowie i właściwościom olej rycynowy zapewnia włosom gruntowną regenerację. Po jego regularnym stosowaniu włosy są widocznie wzmocnione, błyszczące i bardziej elastyczne. Dlatego też nie tylko lepiej się prezentują, ale i łatwiej układają, co bywa nieocenione zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy możliwie szybko zmienić bad hair day w good hair day. Olej rycynowy jest też często polecany w sytuacjach, kiedy borykamy się z nadmiernym wypadaniem włosów (spowodowanym na przykład różnego rodzaju schorzeniami, huśtawkami hormonalnymi, czy po prostu newralgicznym dla kosmyków okresem jesienno-zimowym, w trakcie którego potrafią lecieć garściami). Regularnie stosowany nie tylko zapobiega wypadaniu, ale także przyspiesza porost nowych włosów - dzięki temu po jakimś czasie możemy się cieszyć wysypem tzw. baby hair. Co ważne, olej rycynowy może również przyciemniać kosmyki - warto mieć to na uwadze chcąc utrzymać w ryzach na przykład bardzo jasny, chłodny blond.

Z tym olejem zdecydowanie powinny się też zaprzyjaźnić osoby, które na co dzień borykają się z problematyczną skórą głowy i jej nadmiernym, przyspieszonym przetłuszczaniem. Ma on bowiem właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i grzybobójcze, a także regulujące wydzielanie sebum. Pomoże więc w łagodzeniu wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, przyspieszy gojenie się ran i pomoże w usprawnieniu pracy gruczołów łojowych.

Jedną z dodatkowych zalet olej rycynowego jest również jego dostępność. Można go kupić niemal w każdej aptece i kosztuje zaledwie kilka-kilkanaście złotych w zależności od pojemności. Szukając kosmetyków z olejem rycynowym szukaj w INCI: Ricinus Communis Seed Oil lub Castor Oil.

Czym się kierować kupując olej rycynowy?

Przede wszystkim - należy zwrócić uwagę na jego nazwę na etykiecie - powinien to być olej, a nie olejek rycynowy. Nazwa „olejek” może bowiem sugerować, że zawartość butelki stanowić będzie mieszanka różnych olejów, a nie czysty olej rycynowy. Istotne jest również, aby olej był tłoczony na zimno, bo tylko wtedy zachowuje pełnię właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych. Najlepiej wybierać oleje rozlewane do butelek z ciemnego szkła, które ogranicza przepuszczanie promieni słonecznych, a następnie przechowywać je w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. W ten sposób olej dłużej zachowa swoje cenne właściwości.

Na jakich włosach sprawdzi się olej rycynowy?

Najważniejszą rzeczą w dopasowaniu kosmetyków, a co za tym idzie również olejów do włosów, jest poznanie ich porowatości. Z olejem rycynowym najbardziej polubią się włosy średnioporowate oraz niskoporowate. Włosy wysokoporowate paradoksalnie mogą stać się bardziej suche i skłonne do puszenia. Przy mocno rozchylonej łusce włosa lepiej więc wybrać inny olej.

Jak aplikować olej rycynowy na włosy?

Olej rycynowy jest bardzo gęsty, przez co może sprawiać trudności w nakładaniu. Dodatkowo jest olejem nierozpuszczalnym w wodzie, więc aby zmyć go z włosów należy zastosować dodatkowo kosmetyk z detergentem (szampon) lub emulgatorami (np. odżywkę lub maskę niezawierającą silikonów). Źle zmyty olej sprawi, że włosy będą tłuste i przyklapnięte, a efekt końcowy zniechęcający do dalszych eksperymentów z olejowaniem.

Olej rycynowy na skórę głowy

Nakładany bezpośrednio na skórę głowy pobudza cebulki do wzrostu, a także pomaga zrównoważyć pH skóry i wyregulować wydzielanie sebum. Między innymi dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy.

Ze względu na wysoką gęstość oleju rycynowego dla ułatwienia można go zmieszać z innym olejem - np. słonecznikowym (idealnym dla włosów wysokoporowatych) lub z nasion pestek śliwki (sprawdzi się na włosach średnioporowatych). Taka mieszanka będzie miała lżejszą konsystencję, którą łatwiej nanieść na skórę głowy. Ilość właściwa przy jednej aplikacji to ok.1-2 łyżki stołowe oleju (rycynowego w tym połączeniu powinno być mniej). Taką ilość należy nałożyć równomiernie na skórę głowy (najlepiej opuszkami palców) i pozostawić na minimum 30 minut, a maksymalnie na 2-3 godziny. Przy olejowaniu skóry głowy bardzo ważne jest dokładne zmycie oleju, aby nie mieć tłustej nasady włosów. Można to zrobić poprzez dwukrotne mycie z użyciem mocniejszego szamponu zawierającego SLS lub SCS, bo ten delikatny, bazujący wyłącznie na glukozydzie może się nie sprawdzić. Przy bardzo wrażliwej skórze głowy można w tym celu zastosować po prostu odżywkę. Pomoże ona zemulgować olej i ułatwi usunięcie go z włosów.

Olej rycynowy na końcówki włosów - tak czy nie?

Są dwa powody, aby nie używać oleju rycynowego na końcówki. Pierwszy to jego wysoka gęstość, przez co dość trudno go rozprowadzić. W trakcie aplikacji można uszkodzić mechanicznie i tak już podatne na zniszczenia końcówki. Czysty olej rycynowy może je też niestety przesuszyć, nawet jeśli nie mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi. Właściwości nabłyszczające oleju rycynowego najlepiej wydobywać traktując go raczej jako dodatek do innych kosmetyków.

Olej rycynowy na suche czy mokre włosy?

Stawiając pierwsze kroki w nakładaniu oleju na włosy lepiej nałożyć go na mokre lub chociaż delikatnie zwilżone wodą czy też podkładem humektantowym kosmyki. Dobrym wyborem może być na przykład żel aloesowy czy nawet woda destylowana z dodatkiem miodu. Na tak przygotowanych włosach olej znacznie łatwiej się rozprowadza - zyskuje bowiem dodatkowy „poślizg”. Nakładany na mokre włosy szybciej działa, można więc znacznie krócej go trzymać. Gdy jednak opcja nakładania mieszanki olejów na mokro wydaje się być zbyt pracochłonna, można nałożyć miksturę na suche włosy, licząc się z tym, że w takim przypadku czas efektywnego działania będzie wydłużony. Aby przyspieszyć proces można nałożyć na głowę foliowy czepek i owinąć go ciepłym ręcznikiem.

Szampon lub mydło z olejem rycynowym

mydło do włosów, szampon w kostce

Szukając kosmetyków zawierających olej rycynowy, warto zwrócić uwagę na szampon w kostce Mydlarni Cztery Szpaki. To niekwestionowany bestseller, co wcale nas nie dziwi - sprawia bowiem, że włosy są doskonale oczyszczone, odbite u nasady, sypkie i bardziej błyszczące. Przy wyjątkowo wrażliwej skórze głowy warto również zainteresować się delikatniejszym pod względem oczyszczania produktem, czyli mydłem do włosów. Komu wydaje się, że to jedno i to samo, ten zdecydowanie powinien rzucić okiem tutaj. W artykule Mycie włosów mydłem - zrób to dobrze opisujemy różnice między obiema kostkami i rozwiewamy wszelki wątpliwości.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?