Powrót do wpisów

Szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho to zabieg w obszarze pielęgnacji ciała, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Wymagający wyłącznie kilku minut dziennie rytuał, odbywający się dodatkowo w domowym zaciszu, pobudza krążenie, pozwala na pozbycie się martwego naskórka i rewitalizuje ciało. Umysł przy okazji :) Szczotkowanie ciała na sucho to dobra alternatywa dla tradycyjnego masażu ciała czy peelingu. Czynność wymaga jedynie zapamiętania kilku prostych zasad oraz sumienności, aby uzyskać szybkie i widoczne efekty.

DLACZEGO SZCZOTKOWANIE CIAŁA NA SUCHO ZREWOLUCJONIZOWAŁO PIELĘGNACJE CIAŁA?

Dzięki temu, że szczotkowanie ciała na sucho wykonywane jest od dołu do góry, pozwala ono na ujędrnienie skóry oraz tym samym pobudzenie krążenia krwi oraz limfy. Używając szczotki wykonujemy również pewnego rodzaju peeling co sprawia że mechanicznie usuwamy również zrogowaciały naskórek - tym samym dotleniając skórę. Szczotkowanie może mieć również pozytywny wpływ na cellulit. 

SZCZOTKI W DŁOŃ - CZYLI JAKĄ SZCZOTKĘ WYBRAĆ?

Jeśli jesteś na początku swojej drogi szczotkowania ciała na sucho wybierz szczotkę z delikatniejszym włosiem i przyzwyczaj skórę do tego zabiegu. Tego typu szczotki używaj również w miejscach gdzie Twoja skóra jest cienka i delikatna - dekolt, piersi, wewnętrzna strona rąk lub ud. Po pewnym czasie możesz wybrać szczotkę ze sztywniejszym włosiem, która zadziała bardziej intensywnie. 

Kształt szczotki do masażu ciała oraz materiał z jakiego jest wykonana wybierz w zależności od swoich preferencji. Na rynku znajdziesz naprawdę szeroki wybór. Szczotki zazwyczaj szczotki składają się z drewnianej oprawy, paska, który pozwala na wygodne umieszczenie jej w dłoni i oczywiście odpowiednio dobranego włosia. Jeśli będziemy starannie dbać o szczotkę, posłuży nam bardzo długo. 

Pamiętaj aby po każdym masażu umyć szczotkę np. mydłem z wodą (tu polecamy nasze mydło MIŚ lub PRZEPIÓRKĘ) oraz raz na jakiś czas ją zdezynfekuj. Pomoże to w utrzymaniu szczotki w czystości, a także przeprowadzeniu zdrowych i higienicznych masaży.

Przed zakupem szczotki zwróć również uwagę na to, czy przeznaczona jest wyłącznie do masażu na sucho. Możesz bowiem spotkać się ze szczotkami, które są dedykowane są do masażu na mokro. Ich oprawa jest przystosowana do moczenia w wodzie. Szczotki do szczotkowania ciała na sucho wykonane są przeważnie z litego drewna, nie zabezpieczonego przed wodą, jeśli będziesz używać ich również w mokrym środowisku drewno może ulec zniszczeniu. Nie wpłynie to oczywiście na jej właściwości, jednak może zepsuć wizualne aspekty przedmiotu. 

KILKA ZASAD SZCZOTKOWANIA

Masaż szczotką zaczynamy od stóp i wykonując okrężne ruchy prowadzimy je od dołu do góry. Zawsze od zewnątrz ciała w kierunku serca. Tym sposobem pobudzamy nie tylko krążenie krwi w skórze, ale również pobudzamy limfę. Poprawne wykonywanie ruchów pozwoli uzyskać pożądane efekty szybciej, bezpieczniej oraz zgodnie ze sztuką masażu. Miejsca szczególnie delikatne (tam gdzie skóra jest znacznie cieńsza) można ominąć, lub odpowiednio dobrać nacisk albo użyć szczotki o łagodniejszym włosiu (przeznaczoną np. do twarzy bądź szyi). W trakcie takiego masażu nie wykorzystujemy olejków ani kremów, natomiast po zabiegu dotleniona i zrewitalizowana skóra z przyjemnością przyjmie porcję odżywczych składników. Idealnie sprawdzą się tu nasze MUSY i OLEJKI.

PRZECIWSKAZANIA DO SZCZOTKOWANIA CIAŁA NA SUCHO

Jak przy każdym zabiegu, istnieją pewne przeciwskazania. Powinniśmy zrezygnować z rytuału, jeżeli nasza skóra pokryta jest ranami lub jej stan ewidentnie wskazuje na infekcję. Szczotkowanie w takim wypadku może pogorszyć jej stan lub roznieść infekcję na większe obszary ciała. Warto omijać również miejsca pokryte wystającymi pieprzykami oraz okolice świeżych blizn (na zagojonych i starszych jak najbardziej można wykonywać terapię blizn w celu zmniejszenia ich widoczności oraz uelastycznienia). Zabieg szczotkowania na sucho nie jest polecany w przypadku posiadania żylaków. 

SZCZOTKOWAĆ CZY NIE SZCZOTKOWAĆ - OTO JEST PYTANIE...

Zdecydowanie jesteśmy za szczotkowaniem, a przynajmniej spróbowaniem tej metody. Rytuał jest prostą, przyjemną i skuteczną alternatywą dla masażu (oczywiście po zgłębieniu kilku kluczowych zasad). Ponadto nie wymaga dużych nakładów finansowych - szczotkę kupujemy raz, a odpowiednio zadbana starczy naprawdę na długo. Less waste wśród akcesoriów :) Przy zachowaniu regularności uzyskujemy szybkie i widoczne efekty. Ręka w górę, kto jest na tak? 

Polecane

Autorka:
Magdalena Hofman
Mydlarnia Cztery Szpaki

Zobacz także

Poznaj zalety hydroterapii

Poznaj zalety hydroterapii

Jak zrobić kule do kąpieli? Musujące kule DIY.

Jak zrobić kule do kąpieli? Musujące kule DIY.

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?