Powrót do wpisów

Poznaj zalety hydroterapii

 

HISTORIA HYDROTERAPII

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo praktykowane jest od zarania dziejów. Symboliczne znaczenie kąpieli nadal jest bardzo żywe w wielu kulturach i tradycjach religijnych. Publiczne łaźnie odgrywały ważną rolę społeczną w kulturze arabskiej i starożytnej, jednak dalsza historia kąpieli nie była tak kolorowa. Po (względnie) czystych wiekach średnich kolejne epoki epatowały brakiem higieny, w tym kąpieli. Na szczęście wraz z rozwojem nauki i medycyny czasy nowożytne przyniosły rewolucję również w tej dziedzinie. 

W XIX Europie propagatorami wykorzystywania kąpieli w celach leczniczych, czyli pionierami hydroterapii byli Vincenz Priessnitz i ks. Sebastian Kneipp. Priessnitz był również pierwszym lekarzem współczesnej medycyny, który powiązał wpływ sił przyrody na dobrostan człowieka. W swoich terapiach kładł nacisk na ruch, chłodne kąpiele, dietę, leczenie poprzez pracę i muzykę. Ksiądz Kneipp natomiast był zwolennikiem codziennego mycia ciała i włosów. Zabiegi te w ówczesnych czasach nie były dość popularne. Swoim pacjentom zalecał stosowanie podstawowych kosmetyków, jakimi wtedy były mydło i oleje. Zachęcał też do prania oraz częstej zmiany bielizny i odzieży. Do dwunastu polskich uzdrowisk nowoczesną, jak na owe czasy, terapię wodą wprowadził dr Jan Żniniewicz. Charakterystyczne w metodzie doktora było włączenie do terapii głowy pacjenta, działając pośrednio na centralny układ nerwowy. Z obecnej perspektywy takie zalecenia mogą być śmieszne i oczywiste, jednak należy pamiętać, że dopiero w 1838 roku pierwszy raz w historii użyto nazwy bakteria!

Aktualnie hydroterapia to jedna z najstarszych dziedzin fizjoterapii, wykorzystująca wodę w celach leczniczych i rehabilitacyjnych. Bodźce odbierane przez receptory skóry pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego, ruchowego i nerwowego, poprawiając ogólny stan zdrowia, wzmacniając naturalne systemy obronne. Ukierunkowany strumień wody stosowany jest jako swoisty masaż, który zalecany jest w przypadku wszelkiego rodzaju urazów kończyn, bólach mięśniowych, stawowych czy reumatycznych. Dodatkowo w zależności od odpowiednio dobranych parametrów kąpieli, takich jak; czas, temperatura, ciśnienie oraz skład możemy uzyskać odmienne doznania, albo intensywne pobudzenie, albo głęboki relaks. W ramach hydroterapii, dla wzmocnienia efektu terapeutycznego oprócz wody, wykorzystuje się różnego rodzaju substancje naturalne, o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Należą do nich m.in. wody mineralne, sól morska,  sól himalajska, borowina czy olejki eteryczne. Część z tych składników znajdziesz w naturalnych kosmetykach do kąpieli Czterech Szpaków. Możesz wybrać sól do kąpieli Rokitnik i BergamotkaEukaliptus i Lawenda lub Grejpfrut i Jałowiec lub którąś z półkul kąpielowych.

Sole do kąpieli i półkule kąpielowe

BALNEOTERAPIA

Balneoterapia, młodsza siostra hydroterapii, to wykorzystanie naturalnej wody, bogatej w różnego rodzaje dobroczynne minerały w celach zdrowotnych. Seanse kąpielowe wpływają relaksująco, rozluźniają, redukują stres i przemęczenie. Kluczowy jednak jest skład mineralny kąpieli, który dopasowany odpowiednio do potrzeb, dodatkowo wspiera w leczeniu przewlekłych schorzeń, pobudzając procesy regencyjne organizmu. Dobroczynne działanie i bogaty skład mineralny kąpieli wykorzystywanych w balneoterapii zostały również docenione przez kosmetologów. Większość surowców wykorzystywanych w tej metodzie jest pochodzenia naturalnego i ma szerokie spektrum działania dermatologicznego oraz kosmetycznego. Główne pielęgnacyjne korzyści dla skóry, pochodzące z takich zabiegów to: oczyszczanie, łagodzenie stanów zapalnych, regeneracja, poprawa ukrwienia skóry. W SPA i uzdrowiskach można spotkać kąpiele o różnorodnym składzie:

 • Kwasowo-węglowe: wpływają na układ krążenia.

 • Siarczkowe i siarkowodorowe: oddziałują na stawy i skórę.

 • Solankowe: działają na skórę i układ nerwowy.

 • Borowinowe: wspierają układ kostny, nerwowy i skórę.

 • Radoczynne: wpływają pozytywnie na układ krążenia, reumatyzm.

 • Ługowe /alkaliczne: szczególnie zalecane w przypadku chorób układu oddechowego i alergiach.

 • Szczawy: wody o zróżnicowanym składzie, wspomagające leczenie chorób układu oddechowego.

TALASOTERAPIA

Talasoterapia, to dosłownie leczenie morzem. Klimat morski jest jednym z najkorzystniej wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka. Oprócz przebywania na terenach nadmorskich, w tej metodzie wykorzystuje się wszystkie dary morza. Morskie surowce są szczególnie efektywne w przypadku zabiegów kosmetologicznych. Najbardziej popularne są: sól morska, algi, piasek, błoto pochodzenia morskiego czy masa perłowa.

Sól morska pozyskiwana jest poprzez odparowanie wody morskiej. W ten sposób przygotowana jest bardzo bogata w makro i mikroelementy, których w zależności od rejonu, może zawierać nawet 80! W przypadku kąpieli solankowych, warto wspomnieć, że wykazują one korzystne efekt na układ nerwowy oraz hormony tkankowe przez receptory znajdujące się w skórze. Zmiany ciśnienia osmotycznego pobudzają receptory naskórka, co wpływa tonizująco i uspokajająco na układ nerwowy. Taki zabieg również normalizuje ciśnienie, pobudza krążenie, hartuje oraz wpływa pozytywnie na system termoregulacyjny organizmu. Kilku procentowe stężenie soli w kąpieli powoduje skuteczne nawilżenie skóry, poprzez zmiany ciśnienia osmotycznego w komórkach naskórka.

Ogromnym powodzeniem cieszą się zabiegi i kosmetyki oparte o sól z Morza Martwego. W swoim składzie sól ta, zawiera dużą ilość magnezu i wapnia, których współdziałanie, w obecności innych mikroelementów, daje doskonały efekt leczniczy i kosmetyczny. Zabiegi te intensywnie stymulując krążenie powodują lepsze dotlenienie skóry, dzięki czemu wspierają detoksykację i oczyszczanie. W rezultacie skóra staje się gładsza, jędrniejsza i odmłodzona.

SÓL EPSOM

Popularnym trendem są kąpiele z zastosowaniem soli Epsom, inaczej zwaną solą gorzką. Nazwa Epsom, odnosi się do angielskiego miasta, w którym była wydobywana. Chemicznie, jest to uwodniony siarczan magnezu, MgSO4. Kąpiel w wannie z dodatkiem soli magnezowej jest łatwym i przyjemnym sposobem na uzupełnienie jonów magnezu. Magnez wspomaga procesy regeneracyjne, łagodzi zapalenia skóry, wpływa zmiękczająco na skórę, niweluje napięcia mięśni i wspiera uczucie głębokiego odprężenia. Mechanizm wchłaniania jonów magnezu przez skórę jest obiektem wielu badań naukowych. Do niedawna sądzono, iż ze względu na swoją jonową budowę nie jest w stanie przenikać przez barierę naskórka. Jednakże najnowsze doniesienia wskazują, że niektóre jony, w tym magnezu, mogą być pewnym stopniu wchłanianie prze gruczoły zawarte w skórze oraz przenikają przez mieszki włosowe. Poprzez rytuał wieczornej kąpieli można w prosty sposób zwiększyć bioprzyswajalność magnezu. Ciekawym zastosowaniem kąpieli z solą Epsom są sesje floatingu, czyli deprawacji sensorycznej. Na soli epsom bazuje każda z soli do kąpieli w ofercie Czterech Szpaków.

PELOIDOTERAPIA

Kąpiele borowinowe zaliczane są do kolejnej metody wykorzystującej kąpiele, zwanej peloidoterapią. Głównymi surowcami wykorzystywanymi w celach leczniczych i kosmetycznych są substancje organiczne powstające w trakcie różnych procesów geologicznych. Powszechnie znane są: błoto (gr. pelos), borowina, torf, piasek, pył wulkaniczny, fango czy glinki mineralne. Surowce te są bogate w mikroelementy i pierwiastki śladowe. Peloidy w postaci drobinek różnej wielkości, w kosmetyce są często używane jako adsorbenty, np. glinki czy pył wulkaniczny. Dodatkowo idealnie sprawdzają się w peelingach skóry, gdyż pod wpływem mechanicznego masażu poprawiają ukrwienie skóry, zostawiając ją gładką i oczyszczoną. Najciekawszym surowcem wykorzystywanym w peloidoterapii jest borowina, czyli torf organiczny przetworzony przez bakterie. Okłady i kąpiele borowinowe są cennym zabiegiem SPA, ze względu na niepowtarzalny skład chemiczny wykazują wielokierunkowe działanie. Borowina zawiera liczne związki organiczne, takie jak: kwasy huminowe, kwasy fulwowe, garbniki, żywice, aminokwasy oraz znaczną ilość mikroelementów. Unikalna kompozycja składników sprawia, że borowina ma silne właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i regenerujące. Kąpiele borowinowe wspomagają leczenie chorób reumatycznych, ginekologicznych oraz chorób układu krążenia.

AROMATERAPIA

Olejki eteryczne ze względu na szerokie spektrum działania są cennym dodatkiem do kąpieli. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, jednocześnie wykazując działanie pielęgnujące, nawet w przypadku zastosowania kilku kropli na całą wannę. Szczególnie zalecane olejki eteryczne do kąpieli to:

 • olejki kwiatowe: lawendowy, różany, rumiankowy, geraniowy

 • olejki drzewne takie jak: eukaliptusowy, jałowcowy, świerkowy, sosnowy

 • olejki cytrusowe np.: cytrynowy, grejpfrutowy, pomarańczowy, z bergamotki, mandarynkowy

 • olejki ziołowe: z werbeny, rozmarynowy, tymiankowy, miętowy.

DOMOWE SPA

Wszystkie wymienione wyżej metody z powodzeniem możemy połączyć i wykorzystać w domowym SPA. W zależności od potrzeb możemy korzystać z orzeźwienia chłodnej wody, czy rozluźnić się w gorącej kąpieli. Wykorzystanie soli kąpielowych o bogatym składzie dostarczy dodatkowo odpowiednich składników pielęgnacyjnych, aby wzmocnić działanie samego rytuału kąpieli. Daje to nam szerokie możliwości skutecznej pielęgnacji skóry w domu, łącząc z profilaktyką wspierania dobrostanu całego organizmu. Wodolecznictwo, dzięki swojej prostocie, łagodnym podejściu czy dostępności skutecznie przeciwdziała głównym czynnikom chorobotwórczym współczesnej cywilizacji, mianowicie przebodźcowaniu i stresowi.

Autorka:
Elwira Żak
Mydlarnia Cztery Szpaki

Bibliografia:

Mańkowska, W. Kasprzak; „Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA”; PZWL, Warszawa 2017
Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel; „Elementy talasoterapii i możliwości ich rozwoju w kosmetologii”; Kosmetologia Estetyczna / 4/ 2014/ vol.3
M. Carbajo, F. Maraver; „Salt water and skin interactions: new lines of evidence”; International Journal of Biometeorology, 2018
Frejowska; „Wodolecznictwo w profilaktyce i terapii”;
Drobnik, T. Latour; „Badania kwasów humusowych w preparatach leczniczych i kosmetycznych produkowanych z użyciem borowin”; ROCZN. PZH 2011, 62, Nr 2, 225 – 231
G. Polefka, R. J. Bianchini, S. Shapiro; „Interaction of mineral salts with the skin: a literature survey”; International Journal of Cosmetic Science, 2012, 34, 416–423
Kwaśniak, M. Litwińska; „Talasoterapia, jako kuracja wykorzystująca dary morza”; Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, 1

Polecane