
Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?
Zmagasz się z cellulitem, ale nie chcesz lub nie możesz udać się do salonu kosmetycznego, by oddać się w ręce specjalistów na profesjonalne zabiegi? Nic straconego. Istnieją sposoby, które mogą przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty w walce ze "skórką pomarańczową" w zaciszu domowym i nie wymagają wizyt w salonie kosmetycznym.
Pokażemy, jak krok po kroku przeprowadzić masaż antycellulitowy w domu, korzystając z łatwo dostępnych akcesoriów i olejków oraz jak łączyć pielęgnację z redukcją cellulitu.
Czym jest masaż antycellulitowy i jakie daje efekty?
Masaż antycellulitowy to specjalne techniki (głaskanie, wyciskanie, ugniatanie i rozcieranie), które mają na celu poprawę krążenia krwi i limfy, rozbicie złogów tłuszczu oraz ujędrnienie i uelastycznienie skóry, co ostatecznie ma wpłynąć pozytywnie na poprawę struktury i wyglądu skóry, wygładzenie jej oraz zmniejszenie widoczności cellulitu.
Dlaczego warto włączyć masaż antycellulitowy do pielęgnacji ciała?
Główne skojarzenia z masowaniem, jakie zazwyczaj nam przychodzą do głowy to głęboki relaks i odprężenie, ale to nie wszystko, czego możemy się spodziewać po takich zabiegach. Regularny masaż przynosi spektakularne efekty, co czyni go cennym elementem codziennej pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Można dzięki niemu znacznie wpłynąć na wygląd skóry i naszego ciała.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki regularnym masażom?
- modelowanie sylwetki
- ujędrnienie skóry
- działanie wyszczuplające i pozbycie się nagromadzonego tłuszczu
- pozbycie się cellulitu
- przyspieszenie procesów regeneracyjnych
- poprawę elastyczności
- wsparcie układu limfatycznego
- detoksykacja organizmu
Drenaż limfatyczny – dlaczego jest kluczowy w walce z cellulitem?
Techniki masażu limfatycznego mają wspomóc prawidłowy przepływ limfy, która jest ściśle związana z układem krążenia. Odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn, bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych substancji i nadmiaru wody. Redukuje obrzęki i zapobiega stanom zapalnym w organizmie.
Najlepsze techniki masażu antycellulitowego do wykonania w domu
Masaż o działaniu antycellulitowym można z powodzeniem wykonać w domu, korzystając z różnych technik. Do najlepszych należą masaż manualny ugniatający, drenaż limfatyczny, masaż bańką chińską albo rollerem oraz szczotkowanie na sucho. Każda z tych metod skutecznie pobudza krążenie, wspomaga przepływ limfy i pomaga w rozbijaniu podskórnych złogów tłuszczowych, co prowadzi do wygładzenia skóry i redukcji cellulitu.
Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku, które pomogą Ci opanować dwie sprawdzone techniki na skuteczny masaż.
Manualny masaż antycellulitowy – krok po kroku
Krok 1: Na początek oczyść i osusz skórę ręcznikiem, a następnie sięgnij po produkt antycellulitowy (z zawartością np. oleju makadamia, sezamowego, czy olejku eterycznego z grejfruta) i rozgrzej go w dłoniach, pocierając je o siebie.
Krok 2: Zacznij od delikatnego głaskania. Skup się na obszarach z cellulitem (czyli brzuch, pośladek, nogi i uda). Wykonuj lekkie, rytmiczne oklepywanie opuszkami palców lub dłońmi, aby pobudzić mikrokrążenie. Następnie chwyć skórę w tzw. fałd i lekko ugniataj. Energicznie masuj skórę, rozcierając i wykonując koliste ruchy, aby rozgrzać tkanki i rozbić złogi tłuszczu.
Krok 3: Na zakończenie powtórz delikatne głaskanie w celu wyciszenia i uspokojenia skóry i nałóż masło lub balsam nawilżający i regenerujący.
Skuteczny drenaż limfatyczny – sposób na walkę z cellulitem
Jak wykonać drenaż limfatyczny w domu?
Krok 1: Zanim rozpoczniesz masaż, sięgnij po balsam lub olejek do masażu, który ma właściwości pobudzające krążenie i zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Wybierz preparat, który dobrze się wchłania.
Krok 2: Przechodzimy do masażu. Ruchy powinny być delikatne, skierowane zawsze od obwodu ciała w kierunku serca. Używając palców, wykonuj delikatne uciski wzdłuż linii limfatycznych, zaczynając od stóp i przesuwając wzdłuż węzłów chłonnych ku górze. Następnie możesz przejść do delikatnego rolowania skóry - chwyć i lekko ściskaj, a następnie "zwijaj" ku górze.
Krok 3: Po zabiegu zaleca się wypić szklankę wody, aby wspomóc usuwanie toksyn z organizmu. Ważne jest, aby unikać intensywnego wysiłku fizycznego bezpośrednio po masażu.
Aby uzyskać widoczne efekty, drenaż limfatyczny warto wykonywać co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez około 15-20 minut na każdą partię ciała.
Jak przygotować się do masażu antycellulitowego w domu?
Właściwe przygotowanie skóry, odpowiednie akcesoria oraz techniki wykonania sprawią, że masaż będzie skuteczniejszy. Oto szczegółowy przewodnik, jak się do niego przygotować:
Niezbędne akcesoria: olejki, masażery i inne gadżety beauty
- Szczotka do masażu na sucho – to świetne narzędzie do przygotowania skóry przed masażem, które poprawia krążenie, złuszcza martwy naskórek i przygotowuje skórę do wchłonięcia składników aktywnych zawartych w produktach do pielęgnacji.
- Masażer antycellulitowy – do manualnego drenażu limfatycznego możesz użyć ręcznych masażerów z wypustkami, które pomagają w lepszym rozbijaniu złogów tłuszczowych, wygładzaniu skóry i redukcji cellulitu.
- Bańka chińska – skutecznie rozbija tłuszcz w problematycznych miejscach, działa na zasadzie zasysania skóry i tkanki tłuszczowej.
- Kosmetyki antycellulitowe – peelingi, olejki, masła lub balsamy, który mają właściwości antycellulitowe, nawilżające i ujędrniające znacznie przyspieszają procesy poprawy kondycji skóry. Wybieraj składniki takie jak np. witamina E, olej ze słodkich migdałów, ekstrakt z kasztanowca, olejek pokrzywowy czy pomarańczowy.
Przygotowanie skóry: peeling i rozgrzewanie
Peeling:
Peeling zastosowany przed masażem wspomoże eliminację toksyn, pobudzi krążenie, złuszczy martwy naskórek oraz umożliwi lepsze wchłanianie preparatów pielęgnacyjnych w głąb. Jest bardzo ważnym krokiem do uzyskania dobrej i zdrowej kondycji skóry. Polecamy peelingi cukrowe lub solne z naturalnymi drobinkami, które mechanicznie ścierają martwy naskórek, działają pielęgnacyjnie i wspierają walkę z pomarańczową skórką.
Rozgrzewanie skóry:
Rozgrzanie skóry przed masażem pozwoli lepiej przygotować ją do zabiegu i poprawi jego efektywność. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- Ciepły prysznic lub kąpiel z solą Epsom – przed masażem, otworzy pory skóry i pozwoli jej lepiej wchłonąć olejki oraz preparaty. Sól Epsom dodatkowo wesprze detoksykację i przepływ limfy.
- Preparaty do masażu z dodatkiem składników działających antycellulitowo i rozgrzewająco - pobudzą krążenie i przygotują skórę do głębszego masażu.
Czego unikać, aby masaż był skuteczny?
Zależy nam, aby masaż wykonany samodzielnie w domu był w pełni bezpieczny i możliwie jak najbardziej skuteczny. Dlatego warto zwrócić uwagę na błędy i przeszkody, które możemy na tej drodze napotkać. Takie, które nie dotyczą stricte masażu to złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i odpowiedniej pielęgnacji skóry, jak chociażby odpowiednie nawilżanie oraz picie zbyt małej ilości wody.
Poniżej znajdziesz błędy już ściśle związane z masażem.
Najczęstsze błędy w wykonywaniu masażu antycellulitowego
-
Niewłaściwa technika masażu
Zbyt mocny nacisk może spowodować siniaki, podczas gdy zbyt delikatny i lekki dotyk nie rozbije złogów tłuszczu i nie przyniesie pożądanych efektów. Należy zwrócić na to szczególną uwagę. -
Brak systematyczności
Zaraz po odpowiedniej technice masażu liczy się jego regularność. Tylko wtedy uzyskamy widoczne gołym okiem rezultaty. Jednorazowy masaż nie przyniesie niestety efektów oprócz chwilowego rozluźnienia i odprężenia. Bardzo częstym błędem jest zaniechanie działań z powodu braku zauważalnych rezultatów od razu. W tym przypadku należy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i uwierzyć, że naprawdę można poradzić sobie z problemem. - Brak odpowiedniego przygotowania przed przystąpieniem do zabiegu
Jest to błąd, który wpływa na rezultaty masażu. Warto wspierać się odpowiednimi preparatami. Przede wszystkim chodzi tutaj o produkty kosmetyczne ze składnikami rozgrzewającymi, które grają bardzo dużą rolę i wpływają na efekt końcowy, na który jak już wiemy, składa się kilka czynników.
Jakie są różnice między masażem ręcznym a specjalistycznym?
Masaż wykonywany manualnie jest mniej inwazyjny i można go wykonać w każdej chwili. Co za tym idzie, jest bardziej dostępny i tani. Może być niestety tak, że na efekty będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Natomiast masaż specjalistyczny często wykorzystuje zaawansowane narzędzia i urządzenia, co pozwala na głębsze działanie w tkankach i szybsze osiąganie rezultatów. Wymaga jednak wizyty u specjalisty, co wiąże się z większymi kosztami.
Domowy masaż antycellulitowy – efekty i podsumowanie
Jak szybko można zobaczyć pierwsze efekty?
Pierwsze rezultaty masażu antycellulitowego mogą być zauważalne już po kilku tygodniach regularnego stosowania. W ciągu pierwszych tygodni można spodziewać się wygładzenia skóry i poprawy elastyczności, redukcję opuchlizny na nogach, lepsze ukrwienie skóry i zmniejszenie widoczności cellulitu.
Regularność jako klucz do sukcesu
Regularność to kluczowy element w walce z cellulitem. Aby masaż antycellulitowy był skuteczny i przynosił jakiekolwiek skutki potrzeba czasu i cierpliwości. Najlepiej wykonywać go 2-3 razy w tygodniu.
Domowy masaż antycellulitowy to skuteczny i tani sposób na poprawę wyglądu skóry i walkę z cellulitem dla każdego. Pamiętaj jednak, że klucz do sukcesu leży w systematyczności. Masaż w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, aktywnością fizyczną i prawidłową dietą może przynieść widoczne rezultaty. Cierpliwość pozwoli Ci zauważyć znaczną poprawę w wyglądzie już po kilku tygodniach.
Źródła:
- Gałązka M., Galęba A., Nurein H.: Cellulit jako problem medyczny i estetyczny. Hygeia
Public Health 2014; 49 (3): 425 - 430 - Bojarowicz, H., Rucińska, M., & Krysiński, J. (2016). Kosmetyki redukujące cellulit. Probl Hig Epidemiol, 97(4), 291-6.