Powrót do wpisów

Jak zrobić kule do kąpieli? Musujące kule DIY.

Kule kąpielowe kojarzą się z odpoczynkiem, głębokim odprężeniem i leniwym czasem sam na sam ze sobą. To jeden z przyjemniejszych rytuałów, jaki można sobie podarować. Wanna, kula do kąpieli o pięknym zapachu, relaksująca muzyka, świece – czy można pragnąć czegoś więcej po dniu pełnym napięć albo bieganiny? Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kul o przeróżnych kolorach i zapachach. A czy wiesz, że ich samodzielne przygotowanie nie jest tak czasochłonne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać? Jeśli lubisz DIY (Do It Yourself, czyli samodzielny wyrób różnych przedmiotów), kręcą Cię czynności manualne i lubisz czuć ten charakterystyczny dla własnoręcznie zrobionych kosmetyków rodzaj satysfakcji – przygotuj wszystkie potrzebne składniki, zapoznaj się z recepturą i do dzieła!

SKŁADNIKI DO DOMOWEJ PRODUKCJI KUL KĄPIELOWYCH

By zrobić musujące kule, potrzebujesz kilku składników i parę akcesoriów. Są one powszechnie dostępne, więc nie będziesz mieć kłopotu ze zorganizowaniem niezbędnych rekwizytów. Oto lista:

Składniki:

  • 1 szklanka sody oczyszczonej (inaczej: wodorowęglanu sodu)
  • 1/2 szklanki kwasu cytrynowego
  • 5-6 łyżek oleju (może być olej kokosowy, ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, oliwa z oliwek, oliwka dla dzieci itp. lub olej o konsystencji stałej, jak np. masło shea czy masło kakaowe; warto sięgnąć po taki olej, który ma do zaoferowania cenne substancje i dobre dla skóry właściwości)
  • woda lub hydrolat w butelce z atomizerem

Akcesoria:

  • miska do mieszania składników (jeśli chcesz zrobić różnokolorowe kule, przydadzą Ci się 2-4 mniejsze miski)
  • silikonowe foremki do robienia kul kąpielowych
  • łyżka do mieszania składników

Kompletując składniki, zwracaj uwagę na ich jakość. Kule kąpielowe, oprócz tego, że ładnie wyglądają i przyjemnie pachną, mają za zadanie zadbać o skórę i ją nawilżyć, dlatego sięgaj po naturalne surowce o dobroczynnym działaniu. Polecamy uruchomienie wyobraźni i korzystanie z rozmaitych zapachów, barwników i dodatków – dzięki temu Twoja frajda z wyrobu kul musujących będzie znacznie większa, one same staną się niepowtarzalne, a ich działanie na skórę będzie jeszcze korzystniejsze.

CIEKAWE DODATKI DO KUL KĄPIELOWYCH

Podstawowe składniki już znasz. Teraz czas na podpowiedzi, co warto dodać do masy, by wzbogacić musujące kule do kąpieli:

  • ulubiony olejek zapachowy lub olejki eteryczne – nada zgrabnej kuli taki zapach, na jaki masz ochotę, dzięki czemu Twoja kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza, uruchomi się dodatkowy zmysł, a Ty skorzystasz z dobrodziejstw aromaterapii; świetnie sprawdzają się m.in. olejek pomarańczowy, lawendowy, różany, zapachy cytrusowe i ziołowe
  • barwnik spożywczy lub specjalne barwniki do kul i mydeł – dzięki nim Twoja kula może mieć dowolny kolor i różną jego intensywność; jeśli masz ochotę na wielobarwną kulę, masę rozłóż do dwóch lub kilku miseczek, zabarw ją różnymi kolorami i układaj w foremkach naprzemiennie
  • suszone kwiaty lub zioła (np. płatki róży, kwiaty lawendy, płatki bławatka czy nagietka) – dodane do kul, zdecydowanie poprawiają doznania estetyczne, a do tego – już po rozpuszczeniu kuli w wodzie – lekko unoszą się na powierzchni wody w trakcie kąpieli i dzielą się swoimi właściwościami pielęgnacyjnymi; częstym wyborem są płatki róż, kwiaty nagietka i ziół, a także lawenda
  • dobra spożywcze i przyprawy: sproszkowana zielona herbata, kakao, cynamon, kurkuma, wanilia, suszona skórka pomarańczy itp. – przyprawy to skuteczne barwniki naturalne, które dodatkowo nadają kulom obłędny zapach
  • glinki kosmetyczne – jako wybitnie wartościowy surowiec podkręcają one właściwości kul i sprawiają, że Twoja skóra dodatkowo skorzysta z miłych aspektów kąpieli; glinki mają również tę zaletę, że naturalnie barwią kule
  • sól (morska, himalajska lub Epsom) – nadaje kulom nierówną fakturę i intrygujący wygląd, a dzięki swoim właściwościom łagodzi podrażnienia, wspiera proces regeneracji skóry i oczyszcza organizm z toksyn
  • mąka ziemniaczana – jej dodatek sprawia, że kule po włożeniu do wody się na niej unoszą

JAK ZROBIĆ MUSUJĄCE KULE KĄPIELOWE – INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Oto prosty przepis na musujące kule do kąpieli:

  1. Do miski wsyp suche składniki – sodę i kwas cytrynowy – po czym dokładnie je ze sobą wymieszaj łyżką lub ręką.
  2. Do mieszanki powoli dodawaj olej (jeśli jest to olej w postaci masła, najpierw go rozpuść w kąpieli wodnej) i połącz go z sypkimi składnikami. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku i być podatna na formowanie. Jeśli po nadaniu jej w dłoniach kształtu jest on zachowany – masa ma odpowiednią konsystencję. Jeśli jest zbyt sucha i się rozpada, należy dodać jeszcze odrobinę oleju albo spryskać masę wodą lub hydrolatem. Pamiętaj, że dodanie płynu do masy składającej się z sody i kwasku cytrynowego sprawi, że masa zacznie syczeć i się pienić. Chcemy tego uniknąć, dlatego masę należy ugniatać szybko i energicznie, by składniki się ze sobą wymieszały, ale nie zdążyły wejść w reakcję.
  3. Kiedy masa przypomina mokry piasek, wsyp i wlej do miski dodatki, na które masz ochotę, i całość dokładnie wymieszaj. Płatki kwiatów warto najpierw rozdrobnić.
  4. Otrzymaną masę przełóż do obu połówek specjalnych foremek, połącz połówki ze sobą, mocno je dociśnij i przytrzymaj przez kilka-kilkanaście sekund (jeśli połówki nie chcą się ze sobą skleić, spryskaj je lekko hydrolatem i raz jeszcze ściśnij). Gotowe kule do kąpieli wyjmij z foremki i odłóż je w suche miejsce. Daj im wyschnąć (najlepiej kilkanaście godzin), a później korzystaj z nich do woli.

Kiedy już wiesz, jak zrobić musujące kule, pamiętaj, by gotowe kule przechowywać w ciemnym, suchym miejscu. Bardzo ważne jest to, żeby chronić je przed wilgocią, ponieważ mogą zacząć niespodziewanie „pracować”. Najlepiej będzie je przechowywać w wielorazowym woreczku strunowym lub szczelnie zamkniętym pudełku.

półkule kąpielowe

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z KUL KĄPIELOWYCH?

Po kule do kąpieli sięgamy przede wszystkim po to, by uczynić z tej czynności pewien rytuał, który kumuluje w sobie mnóstwo przyjemności, rozluźnia i pozwala puścić wszelkie napięcia. To spa dla ciała i umysłu. Kule cieszą wzrok (zarówno przed użyciem, jak i wtedy, kiedy się rozpuszczają, „buzują” i pozostawiają w wodzie fragmenty kwiatów lub ziół), słuch (kiedy delikatnie syczą) oraz nozdrza (kiedy uwalniają się z nich aromaty olejów, olejków i innych dodatków). Ale rozpusta dla zmysłów to nie wszystko, co mają do zaoferowania kule do kąpieli.

Jeśli zadbamy o ich dobry skład, podarują one dużo dobrego naszej skórze. Soda oczyszczona odświeża skórę, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, zmniejsza podrażnienia, działa łagodząco i dezodorująco, z kolei kwasek redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek. Oleje i masła są skarbnicą substancji odżywczych, nawilżają, natłuszczają, ujędrniają, wygładzają. Lista ich zalet jest bardzo długa, dlatego warto korzystać z różnych opcji i eksperymentować. Olejki eteryczne wykazują szeroki wachlarz działań, m.in. tonizują, łagodzą dolegliwości bólowe i podrażnienia, przynoszą ulgę spiętym mięśniom, pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Tu również polecamy sięganie po różne zapachy i korzystanie z rozmaitych zestawów korzyści. Glinki oraz suszone zioła i kwiaty również działają dobroczynnie, dlatego baw się „suszkami”, a ciało tylko na tym skorzysta. Pełen przyjemnych doznań kwadrans (lub kilka) w towarzystwie kuli do kąpieli przywraca skórze blask, wygładza naskórek i zapewnia skórze świeży wygląd.

MUSUJĄCE KULE DO KĄPIELI NA PREZENT

W czasach, kiedy kupić można wszystko, na znaczeniu zyskują prezenty robione własnoręcznie. Taki podarunek jest bardziej osobisty, jest w niego wpleciony czas, zaangażowanie i starania twórcy. Dobre intencje i najlepsze życzenia „od serca”. Kule do kąpieli są doskonałym pomysłem na kosmetyki na prezent. Niezobowiązujące, stworzone z odpowiednim rozmachem, urocze i kolorowe. A jednocześnie praktyczne i przydatne kosmetycznie. Umieszczenie ich w wannie z gorącą wodą i kąpiel z ich udziałem to wiele dodatkowych punktów do relaksu, a dzięki dodatkowi określonego olejku zapachowego albo wyciszają (świetnym prezentem będą lawendowe kule), albo pobudzają (tu warto postawić na kule o zapachu cytrusów). Możesz zaszaleć z foremkami i kształtami. Okrągła musująca kula do kąpieli to jeden z najpopularniejszych jej wariantów, natomiast możliwości jest całe mnóstwo. Jeśli chcesz zrobić kule w kształcie serca, muszelek czy kostek lodu, sięgnij po odpowiednie foremki i baw się dobrze.

Samodzielna produkcja kul do kąpieli to także świetny pomysł na kreatywne zajęcia dla dzieci, o ile wszyscy lubicie kule. Kwasek cytrynowy, odpowiednia ilość sody, nieco oleju kokosowego, trochę olejku zapachowego, barwniki, foremki (dużo foremek) i dzieci będą miały mnóstwo radochy (a Ty chwilę oddechu). Wystarczy opowiedzieć pociechom, a najlepiej pokazać, jak zrobić kule kąpielowe: w jaki sposób ugniatać masę w dłoniach i jak powinna się prezentować konsystencja przypominająca piasek. Sprawdźcie, ile kul otrzymacie z podanej ilości składników (zwłaszcza sody i kwasku cytrynowego) i określonej objętości masy, biorąc pod uwagę wielkość foremki, z której korzystacie – to Wam pomoże przygotować odpowiednie zapasy w ramach prezentów w strategicznych momentach roku. Obstawiamy, że dzieci będą przeszczęśliwe!

ALTERNATYWA DLA KUL DO KĄPIELI DIY

Jeśli kule do kąpieli to Twoje małe uzależnienie, uwielbiasz odkrywać nowe zapachy, kolory i dodatki oraz chętnie wybierasz je na prezent, ale ich samodzielny wyrób jednak nieco Cię przerasta, mamy dla Ciebie rozwiązanie idealne: naturalne szpakowe półkule, wypełnione po ranty tym, co najlepsze. Możesz wybierać spośród siedmiu rozkosznych zapachów albo od razu postawić na bardziej ekonomiczny sześciopak półkul. Każda z nich jest wymarzonym umilaczem kąpieli, dlatego częstuj się i relaksuj od stóp do głów.

Autorka:
Justyna Pogorzelska

Polecane