Powrót do wpisów

Właściwości i zastosowanie kwasu azelainowego w pielęgnacji skóry

W ostatnim czasie mówi się wiele o pielęgnacji twarzy z użyciem różnorodnych kwasów. Omawiamy właściwości kwasu azelainowego i podpowiadamy w przypadku jakiej cery warto go stosować. 

Właściwości kwasu azelainowego 

Kwas azelainowy jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do nasyconych kwasów dikaroboksylowych. Jest on produkowany przez grzyby Malassezia furfur oraz obecny w niektórych zbożach – pszenicy, jęczmieniu oraz życie. Kwas ten ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Hamuje działanie między innymi  takich bakterii jak Propionibacterium acnes, dzięki czemu znacząco wspomaga w kuracjach trądzikowych. Kwas azelainowy jest także polecany osobom z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ łagodzi jego objawy. Składnik ten hamuje działanie melaniny i wyrównuje koloryt skóry, dlatego sprawdzi się o osób z trądzikiem, trądzikiem różowatym czy przebarwieniami. W pielęgnacji skóry twarzy istotne jest także złuszczające i oczyszczające działanie kwasu azelainowego. Co więcej, substancja działa antyoksydacyjnie i zwalcza wolne rodniki, a więc spowalnia procesy starzenia się skóry. Kwas azelainowy reguluje pracę gruczołów łojowych oraz ilość wydzielania sebum, co ma bezpośredni wpływ na ilość zaskórników, zmiany trądzikowe i stany zapalne skóry.

Kto może stosować kwas azelainowy? 

Kwas jest dobrze tolerowany i może być stosowany przez cały rok. Zazwyczaj zabiegi i kosmetyki z kwasem azelainowym, ze względu na swoje działanie, są polecane osobom z takimi problemami skórnymi jak:

  • trądzik pospolity
  • trądzik różowaty
  • przebarwienia
  • atopowe zapalenie skóry
  • zapalenie mieszków włosowych
  • cera naczynkowa
  • cera wrażliwa, sucha i odwodniona.

Warto wspomnieć, że w niewielkim stężeniu mogą stosować go nawet kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, zachęcamy jednak do wcześniejszej konsultacji z lekarzem w celu wykluczenia przeciwskazań i dobrania odpowiedniej dawki. Kwas azelainowy, podobnie jak kwas glikolowy, możemy stosować samodzielnie w domu wybierając kosmetyki z określonym stężeniem lub zdecydować się na zabiegi z wykorzystaniem kwasu w gabinecie kosmetycznym (m.in. peeling chemiczny, terapia depigmentacyjna). 

Kwasy do twarzy w domowej pielęgnacji: stężenie, częstotliwość, środki ostrożności

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy kwasami? Niezależnie od tego na wybór jakiego kwasu się zdecydujesz (o rodzajach kwasów przeczytać we wpisie Kwasy AHA, BHA i PHA) są pewne zasady pielęgnacji twarzy kwasami, o których warto pamiętać. Przed rozpoczęciem pielęgnacji sprawdź z jakimi składnikami nie można łączyć wybranego przez Ciebie kwasu, aby nie zwiększać jego działania lub nie obniżać jego skuteczności. Istotne jest to, żeby nie stosować kilku kosmetyków z różnymi kwasami jednocześnie (może być to jeden kosmetyk z różnymi kwasami w składzie, jak np. szpakowe serum kwasowe Szarotka Alpejska). Może to zaburzać ich działanie oraz naraża skórę na uszkodzenie. Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego stężenia kwasu w kosmetyku. Najlepiej zacząć od najniższego i powoli je zwiększać. Tak samo należy zrobić z częstotliwością stosowania – zacznij od jednej aplikacji tygodniowo (nie używaj kosmetyków z kwasami częściej niż 3 razy w tygodniu). Jeśli masz wątpliwości co do domowej pielęgnacji twarzy kwasami, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią kurację. Zaczynając domową pielęgnację twarzy kwasami warto zrobić tak zwaną próbę uczuleniową (warto zrobić to zaczynając stosowanie każdego nowego kosmetyku, nigdy nie wiemy jak zareaguje nasza skóra, jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy alergikami). Zrób próbę – zastosuj kosmetyk z kwasem na niewielkim obszarze skóry, aby sprawdzić czy nie wystąpią działania niepożądane. Obserwuj skórę przez 48 godzin, jeśli nie wydarzy się nic niepokojącego można wykonać pierwszą domową pielęgnację kwasami. Po jej zakończeniu zawsze pamiętaj o stosowaniu kosmetyków nawilżających. 

Pamiętaj, że kwasy do pielęgnacji twarzy:

  • nadają się tylko do użytku zewnętrznego
  • zazwyczaj działają drażniąco na błonę śluzową oczu, nosa i ust
  • nie mogą być stosowane na podrażnioną lub uszkodzoną skórę (w razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem) 
  • w większości uwrażliwiają skórę na promieniowanie UV, dlatego twoja skóra może potrzebować dodatkowej ochrony
  • nie działają natychmiastowo, a na efekty warto poczekać nawet około miesiąca (cykl odnowy naskórka trwa aż 28 dni!).

  1. Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny Promocja
    Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny
    150,00 PLN 168,00 PLN
  2. Kwiat lawendy - hydrolat Promocja
    Kwiat lawendy - hydrolat
    31,45 PLN 37,00 PLN
  3. Róża damasceńska - hydrolat Promocja
    Róża damasceńska - hydrolat
    31,45 PLN 37,00 PLN
  4. Oczar wirginijski - hydrolat Promocja
    Oczar wirginijski - hydrolat
    31,45 PLN 37,00 PLN

Pielęgnacja twarzy kwasami: jak ją przeprowadzić?

Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego zmycia makijaż i oczyszczenia cery. W tym celu najlepiej użyć kosmetyku do demakijażu, następnie produktu myjącego (mydło, żel), a potem stonizować skórę tonikiem lub hydrolatem. Następnie, zastosować kosmetyk z kwasem. Około pół godziny po kwasowej pielęgnacji warto nawilżyć skórę kremem do twarzy. Dobrym wyborem będą szpakowe kremy do twarzy: odżywczy krem warzywny, lekki krem owocowy czy uniwersalny Superkrem.

  1. Zestaw SuperFacet Promocja
    Zestaw SuperFacet
    139,00 PLN 163,00 PLN
  2. Zestaw Ładny Promocja
    Zestaw Ładny
    229,00 PLN 266,00 PLN
  3. Zestaw Bestsellerowy Promocja
    Zestaw Bestsellerowy
    149,00 PLN 166,00 PLN
  4. Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny Promocja
    Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny
    150,00 PLN 168,00 PLN
  5. Lekki krem do twarzy - Owocowy Promocja
    Lekki krem do twarzy - Owocowy
    75,65 PLN 89,00 PLN

 

Polecane

Zobacz także

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Maseczka z zielonej glinki – jak ją zrobić?

Maseczka z zielonej glinki – jak ją zrobić?

Retinol - z czym (nie) łączyć? Efekty, jakie można uzyskać po zastosowaniu?

Retinol - z czym (nie) łączyć? Efekty, jakie można uzyskać po zastosowaniu?