Powrót do wpisów

Kwasy AHA, BHA i PHA

Kwasy AHA, BHA i PHA Kwasy kosmetyczne to substancje, o których głośno robi się wczesną wiosną lub jesienią. Nie bez powodu - to właśnie wtedy warunki atmosferyczne pozwalają nie tylko na wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków z kwasami, ale również na przeprowadzenie profesjonalnych kuracji u kosmetyczki. Stosowanie kwasów ma przede wszystkim poprzez działanie złuszczające zwiększyć elastyczność skóry, uaktywnić jej regenerację oraz wyrównać koloryt. Kwasy spłycają zmarszczki oraz aktywują odnowę komórkową.

Kwasy można podzielić na trzy podstawowe grupy - kwasy AHA, BHA, PHA, a każda z nich ma nieco inne działanie na konkretny rodzaj skóry. Pielęgnacje z użyciem kwasów kosmetycznych warto dobierać tak aby najbardziej odpowiadała efektom jakie chcemy uzyskać, pamiętajmy również o odpowiednim stężeniu aby zmniejszyć ryzyko podrażnień.

KWASY AHA

Inaczej kwasy alfa - hydroksylowe, których działanie polega przede wszystkim na złuszczeniu i rozjaśnieniu skóry. W związku z tym, że są to kwasy rozpuszczalne w wodzie, będą działać bardziej powierzchniowo i pobudzać produkcję kolagenu. Ich podstawowym działaniem jest również regulacja rogowacenia naskórka, co przekładać się może bezpośrednio na wygładzenie cery. Kwasy AHA są świetnymi kwasami dla cer na których zauważalne są pierwsze oznaki starzenia.

DO KWASÓW AHA NALEŻĄ:

Kwas mlekowy - bardzo popularny rodzaj kwasu który możemy znaleźć w wielu kosmetykach. W zależności od stężenia może działać nawilżająco (niskie stężenia) lub złuszczająco (w większych). Kwas mlekowy i jego dobroczynny wpływ na skórę znany był już w czasach starożytnych. Rytuałem pielęgnacyjnym Kleopatry były kąpiele w kwaśnym mleku, które nawilżały i zmiękczały jej skórę.

Kwas glikolowy - budowa kwasu glikolowego (mała cząsteczka) sprawiła, że stał się on jednym z najpopularniejszych kwasów. Właśnie przez tą właściwość kwas glikolowy dość łatwo wnika w skórę. Działa złuszczająco, jednak może powodować widoczne podrażnienie. Wraz ze wzrostem stężenia kwasu wzrasta też możliwość podrażnienia skóry po zastosowaniu. Peelingi chemiczne oparte na czystym kwasie glikolowym najlepiej wykonywać u specjalisty, a w przypadku domowej pielęgnacji zaczynać od najniższego stężenia w kosmetyku. Warto pomyśleć o zastosowaniu tego kwasu jeśli posiadamy widoczne blizny potrądzikowe lub myślimy o rozjaśnianiu przebarwień skórnych.

Kwas migdałowy - jedyny kwas, który nie uwrażliwia skóry na promienie UV spośród kwasów AHA. Kwas migdałowy wykazuje działanie antybakteryjne i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Nadaje się idealnie do skóry trądzikowej i tłustej. Powoduje mniej skutków ubocznych niż jego kolega - kwas glikolowy. Działa trochę delikatniej.

Kwasy AHA to również tzw. kwasy owocowe, z których możemy wyróżnić np. kwas jabłkowy, kwas cytrynowy czy kwas winowy. Kwasy te naturalnie występują w owocach i przede wszystkim wykazują działanie antyoksydacyjne i wyrównujące koloryt skóry. Są popularnymi kwasami AHA. Np. kwas cytrynowy wykorzystywany jest w kosmetykach jako regulator pH.

KWASY BHA

Beta - hydroksykwasy do których zaliczany jest wyłącznie kwas salicylowy. Ma on zdolność przenikania w głąb skóry, gdyż rozpuszcza się w tłuszczach i jest w stanie przeniknąć przez warstwę sebum. Jest to idealny kwas do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Wpływa regulacyjnie na wydzielanie sebum, wykazuje działanie bakteriostatyczne oraz poprawia teksturę skóry. W kosmetykach dostępnych detalicznie jego zawartość nie będzie przekraczać 2%. Kwasy BHA w większych stężeniach najlepiej dobierać u specjalisty.

KWASY PHA

Kwasy polikhydroksylowe, określane jako kwasy nowej generacji. Łączą w sobie właściwości kwasów AHA a przy tym mają dużo łagodniejsze działanie i nie powodują powstania rumienia ani podrażnień dlatego idealnie nadadzą się dla skór wrażliwych. Nie uwrażliwiają skóry na promienie słoneczne przez co mogą być stosowane przez cały rok. Należy pamiętać, że mimo tej unikalnej właściwości skóra w trakcie kuracji kwasami powinna być szczególnie chroniona - przez bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny oraz dobry krem regenerujący.

Kwas laktobionowy -jego stosowanie powoduje miej skutków ubocznych niż stosowanie kwasów AHA, nadaje się do cery wrażliwej a także naczyniowej. Jego działanie to bardziej nawilżenie niż widoczna eksfoliacja. Kwas laktobionowy oraz kosmetyki zawierające go w składzie spłycają drobne zmarszczki oraz rozjaśniają przebarwienia. Kwas ten również poprawia elastyczność skóry.

INNE KWASY

Niektórych kwasów nie możemy przyporządkować jednak do wyżej wymienionych grup - np. kwas azelainowy to kwas który rozjaśnia przebarwienia różnego pochodzenia w tym przebarwienia posłoneczne i ma właściwości wyrównujące koloryt skóry. Może być stosowany wyjątkowo przez osoby z trądzikiem różowatym.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KWASÓW

Kwasy są substancjami, które ingerują mniej lub bardziej w warstwę naskórka a ich stosowanie powinno być przemyślane w codziennej pielęgnacji lub skonsultowane ze specjalistą w przypadku kuracji o większych stężeniach. Kuracje kwasami odradzane są w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Skóra podczas tego wyjątkowego dla ciała okresu może reagować inaczej i mniej przewidywalnie. W takim momencie polecamy łagodniejsze produkty np. delikatne peelingi enzymatyczne czy mechaniczne.

SERUM KWASOWE SZAROTKA ALPEJSKA - PIELĘGNACJA KWASAMI OD 4 SZPAKÓW

serum kwasowe Szarotka Alpejska

Wiedząc jak działają kwasy kosmetyczne wybraliśmy te najlepsze i umieściliśmy w 30 ml buteleczce z pipetą. Serum kwasowe Szarotka alpejska zawiera 15% kwasu migdałowego (kwasy AHA) oraz 5% kwasu laktobionowego (kwasy PHA). Tak dobrany układ i jego stężenie nadaje się idealnie do domowej pielęgnacji skóry. Serum łączy ze sobą właściwości złuszczające i działanie nawilżające dzięki dodatkowym składnikom aktywnym takimi jak: kwas hialuronowy, ekstrakt z szarotki alpejskiej czy sok z aloesu i w zależności od tego czy Twoja skóra przyzwyczajona jest do kwasów czy też nie, dale efekt od złuszczenia do regulacji rogowacenia, aż po piękne glow. Serum kwasowe, choć swoją popularnością cieszy się szczególnie w okresach sprzyjających pielęgnacji kwasami, jest to produkt całoroczny. Zawiera kwasy, które nie uwrażliwiają skóry na promienie UV a badania które przeprowadziliśmy na skórze wrażliwej potwierdzają, że eksfoliacja z serum kwasowym nie wykazuje potencjału drażniącego.

Polecane

Autorka:
Magdalena Hofman
Mydlarnia Cztery Szpaki

 

Przeczytaj także

Jak zadbać o skórę zimą?

Jak zadbać o skórę zimą?

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów.

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów.

Pielęgnacja skóry jesienią

Pielęgnacja skóry jesienią