Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy? Kwas hialuronowy bierze we władanie serca i twarze tych osób, które chcą korzystać z dobroczynnych surowców w ramach codziennej pielęgnacji cery. Kwas jest budulcem ludzkiej skóry, a z upływem czasu jego ilość się zmniejsza, przez co proces starzenia się skóry nabiera rozpędu. Warto regularnie sięgać po kwas hialuronowy, by zapewnić jej prawidłowe nawilżenie, sprężystość i gęstość oraz młody wygląd skóry. Można używać go jako samodzielny preparat albo sięgać po kosmetyki, które zawierają ten zacny składnik.
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje w naszej skórze. Stanowi on składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, a także ważny element mazi stawowej – m.in. zapewnia jej odpowiednią lepkość, smaruje powierzchnię stawową i dystrybuuje substancje odżywcze. Występuje w tkance łącznej, jest budulcem ściany naczyń krwionośnych i ciała szklistego oka.
Obecność tej substancji w skórze powoduje przede wszystkim wiązanie wody w skórze właściwej. W praktyce oznacza to, że kwas hialuronowy (wykazując tę zaawansowaną zdolność wiązania wody) działa jak gąbka, utrzymując wilgoć w skórze i tym samym – jej odpowiednie nawilżenie. Duża ilość kwasu hialuronowego w skórze sprawia, że jest ona elastyczna, jędrna i gładka, wygląda młodo, zdrowo, dobrze. Niestety wraz z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w skórze stopniowo maleje i jest to jeden z powodów, dla których skóra zaczyna wiotczeć, traci sprężystość, pojawiają się na niej zmarszczki. Drugim istotnym powodem jest malejąca aktywność fibroblastów, które produkują kolagen i elastynę. Jeden i drugi proces postępuje z czasem, na szczęście są składniki aktywne, które są w stanie wyraźnie go spowolnić – kwas hialuronowy jest jednym z nich.
Surowiec można z łatwością dostarczać od zewnątrz w postaci istotnego składnika odpowiednio dobranych kosmetyków. W preparatach jest stosowany zarówno kwas hialuronowy, jak również jego pochodne: hialuronian potasu (Potassium hyaluronate) i hialuronian sodu (Sodium hyaluronate).
Jakie działanie mogą wykazywać produkty, w składzie których jest kwas hialuronowy?
Z racji tego, że kwas hialuronowy stanowi naturalny budulec skóry (i ma tzw. biozgodność), jest on bezpieczny, z reguły nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych ani podrażnień. Może być on aplikowany niezależnie od wieku, sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jest również skutecznym surowcem do pielęgnacji paznokci oraz włosów i skóry głowy.
Kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową – w zależności od niej ma zdolność do penetrowania głębszych warstw skóry lub działa na powierzchni. Optymalne połączenie tych rodzajów kwasu pozwala osiągnąć produkt o możliwie największej skuteczności działania. Mając na uwadze wielkość cząsteczek, kwas dzieli się na:
Kwas, który zawiera w sobie wszystkie trzy rodzaje, jest określany jako potrójny kwas hialuronowy i zdecydowanie warto sięgać po ten właśnie wariant ze względu na jego szerokie działanie.
Medycyna estetyczna często sięga po kwas hialuronowy. Jego zastosowanie pozwala skutecznie nadać twarzy młody wygląd i wyraźnie poprawia kondycję skóry, będąc jednocześnie alternatywą dla inwazyjnych operacji plastycznych. Wykorzystuje się go do spłycania zmarszczek, m.in. "kurzych łapek" i poprzecznej pręgi na czole, oraz poprawy kształtu twarzy, np. modelowania policzków, podnoszenia łuków brwiowych i opadających kącików ust, zmniejszenia tzw. „doliny łez”. Pomaga on wyrównać blizny, wygładzić szyję, poprawia sprężystość i nawilżenie skóry. W zabiegach medycyny estetycznej jest także stosowany podczas powiększania ust czy piersi oraz w trakcie mezoterapii.
Kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w kosmetykach, szczególnie tych o działaniu nawilżającym i przeciwzmarszczkowym (anty-aging). Krem na dzień i na noc, krem pod oczy, maseczka i serum do twarzy, a także preparaty do włosów: szampony, odżywki i maski – lista możliwych produktów kosmetycznych zawierających kwas hialuronowy jest długa. Można go również stosować solo. Kwas hialuronowy i jego godne podziwu działanie nawilżające jest szczególnie istotne w niektórych partiach skóry – tych, które mają skłonność do przesuszenia i podrażnień, oraz tych, którym dokucza stan zapalny.
Skóra zaczyna się starzeć ok. 25. roku życia i od tego momentu – początkowo powoli i dyskretnie – zaczynają zachodzić w niej zmiany. Jedną z nich jest spadająca ilość kwasu; szacuje się, że między 25. a 50. roku życia jego ilość zmniejsza się o połowę! Dlatego warto reagować szybko, żeby ten proces spowolnić i móc możliwie jak najdłużej cieszyć się miękką, nawilżoną i gładką skórą. Jeśli zauważysz, że Twoja twarz się zmienia: jest bardziej sucha, skłonna do podrażnień, skóra matowieje i traci jędrność, pojawiają się pierwsze zmarszczki – to znak, że warto zacząć działać. Masz cztery możliwości stosowania kwasu hialuronowego w codziennej pielęgnacji: możesz korzystać z kwasu hialuronowego jako końcowego preparatu, możesz go dodawać do domowych kosmetyków w ramach DIY, wzbogacać nim kupne kosmetyki, by wzmocnić ich działanie, a także zdecydować się na zakup produktów, które mają już w składzie kwas hialuronowy (np. serum), by nie zawracać sobie głowy kwestią zakupu buteleczki z tym „eliksirem młodości”, stężeniami, proporcjami itp.
Jak zatem stosować kwas hialuronowy?
Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz albo jak będziesz je miksować – kwas hialuronowy zrobi robotę. A trzeba przyznać, że robi ją naprawdę dobrze.
Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki