Powrót do wpisów

Witaminy w kosmetyce - jakie najczęściej się stosuje i dlaczego?

Witaminy w kosmetykach stanowią bardzo istotny i wartościowy składnik. W dużym stopniu wpływają one na zdrowie, samopoczucie i wygląd skóry, a także na włosy i paznokcie. Poznaj właściwości witamin, z których branża kosmetyczna korzysta najchętniej. Witaminy są niezbędne dla zdrowia i utrzymaniu organizmu w optymalnym dla niego stanie równowagi. Kiedy w ciele występują braki, dość szybko daje o tym znać. Niedobór witamin przekłada się na zwiększoną skłonność organizmu do chorowania i zmęczenia, ale – co ciekawe – bardzo wyraźny komunikat w tej sprawie wysyła przez skórę, włosy i paznokcie. Są one swojego rodzaju „barometrem” tego, jak się ma nasza kondycja i witaminowy balans. Witaminy są chętnie stosowane w kosmetykach i mają status cennych składników. Wykazują one wielotorowe działanie na skórę, a poza tym mają wpływ na konsystencję i trwałość preparatów, mogą stanowić naturalny konserwant lub antyutleniacz, a także wywierać wpływ na działanie składników aktywnych. Witaminy w kosmetyce dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) i w wodzie (C i witaminy z grupy B). Jakie mają moce?

Witamina C

Witamina C, potocznie określana jako kwas askorbinowy, jest bardzo często wykorzystywana w kosmetykach. Może przyjmować różne formy, a branża kosmetyczna sięga po każdą z nich.

Jakie właściwości ma witamina C? Oto one:

  • wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne
  • pobudza syntezę kolagenu
  • sprawia, że naczynia krwionośne stają się mocniejsze
  • rozjaśnia przebarwienia skóry, blizny i piegi, poprawia koloryt skóry
  • lekko złuszcza naskórek
  • poprawia elastyczność skóry i jej jędrność
  • zmniejsza zaczerwienienia powstałe w wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV
  • wspiera leczenie łuszczycy i egzemy
  • jest pomocna w pielęgnacji skóry trądzikowej i w pielęgnacji cery naczynkowej

Z dobrodziejstw witaminy C korzystamy w Szpakowym serum olejowym do twarzy Kwiat Koniczyny. Postawiliśmy na formę tetraizopalmitynianu askorbylu z powodu jego olejowej formuły, która jest dobrze tolerowana nawet przez wrażliwą skórę i łatwo się wchłania. Serum, w składzie którego jest witamina C, jest z nami od lat i wiele osób nie wyobraża już sobie bez niego rutyny pielęgnacyjnej. Dodaliśmy do niego cenną witaminę E.

Witamina A

Ta witamina najczęściej pojawia się w formie retinolu, choć popularną jej odmianą jest też kwas retinowy. O jej właściwościach i zasadach stosowania napisaliśmy tekst Retinol – z czym (nie) łączyć? Efekty, jakie można uzyskać po zastosowaniu. Gorąco zachęcamy Cię do lektury, to solidna dawka informacji na temat możliwości tej witaminy.

Tym razem w skrócie – co ona potrafi?

  • likwiduje drobne zmarszczki, spowalnia procesy starzenia
  • sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna
  • łagodnie złuszcza naskórek
  • pobudza produkcję kolagenu
  • wspiera regenerację naskórka
  • wspomaga leczenie trądziku
  • ogranicza utratę wody z naskórka
  • wspiera pielęgnację suchych włosów i łamliwych paznokci

Jej możliwości są duże, a rezultaty widoczne gołym okiem. Zdecydowanie warto sięgnąć po retinol – albo w wersji solo, albo po kosmetyki, w których jest obecny.

Witamina E

Nie bez przyczyny nazywana jest witaminą młodości. Regularne korzystanie z kosmetyków z witaminą E zapobiega przedwczesnemu starzeniu, a skóra dłużej wygląda zdrowo i świeżo.

Jakie działanie wykazuje witamina E?

  • jest naturalnym antyoksydantem
  • nawilża skórę, chroni ją przed utratą wody
  • wygładza skórę, napina ją i poprawia jej elastyczność
  • działa łagodząco na podrażnienia i stany zapalne, sprzyja gojeniu uszkodzeń skóry
  • chroni przed działaniem czynników zewnętrznych
  • odżywia i natłuszcza skórę
  • działa przeciwzapalnie, pomaga likwidować obrzęki
  • chroni przed promieniowaniem słonecznym, zmniejsza rumień wywołany zbyt długim przebywaniem na słońcu

Producenci kosmetyków najchętniej stosują witaminę E w formie tokoferolu, choć wysoką aktywność ma także octan witaminy E i sorbinian. My korzystamy z jej właściwości na potęgę, dlatego znajdziesz ją w wielu Szpakowych preparatach: musach do ciała – obłędnie pachnących, lekkich jak chmurka i bardzo treściwych w zakresie składników pielęgnacyjnych, a także w balsamie w kostce i wszystkich peelingach do ciała.

Witamina E jest obecna w dezodorantach oraz ukochanym (naszym i Waszym) olejku do masażu Miłość. Wzbogaciliśmy nią też produkty do pielęgnacji twarzy: lekki Krem Owocowy, odżywczy Krem Warzywny, Superkrem i hydrofilowy olejek myjący Marchew i Pomarańcza. Jako że witamina E skutecznie wspiera spierzchnięte usta i osłabione włosy, znalazła się w balsamie do ust Mięta i Czereśnia oraz w serum na końcówki. Lubimy ją, nie da się ukryć.

Witaminy z grupy B

W preparatach kosmetycznych najczęściej pojawia się witamina B3 w postaci jej pochodnej, czyli niacynamidu, i witamina B5 (kwas pantotenowy) w postaci jej pochodnej, czyli D-pantenolu. O obu napisaliśmy znacznie szerzej w tekstach: Niacynamid – właściwości i zastosowanie w kosmetykach i D-pantenol - właściwości i jego zastosowanie w kosmetyce.

Pantenol nie uczula i łatwo się wchłania. Przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę, poprawia strukturę naskórka i stymuluje powstawanie nabłonka, wpływa na wzrost syntezy lipidów skórnych, działa nawilżająco i przeciwzapalnie. Znajdziesz go w wielu naszych produktach, m.in. szamponach do włosów i odżywkach do włosów, gdzie odpowiada za nawilżenie kosmyków i ich łatwiejsze rozczesywanie. Poprawia stan uszkodzonych włosów, zwiększa podatność włosów na układanie i utrzymuje skórę głowy w dobrej kondycji. Mając na uwadze jego działanie kojące, łagodzące i poprawiające poziom nawilżenia skóry, stosujemy go także w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy.

Niacynamid to z kolei wszechstronna witamina do wielu różnych zadań. Wzmacnia barierę hydrolipidową i dba o nawilżenie skóry, uczestniczy w gospodarce wodnej skóry, normalizuje pracę gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, ma właściwości antyoksydacyjne, chroni przed powstawaniem przebarwień i rozświetla skórę.

Witamina D

Kosmetyki z tą witaminą sprawdzą się m.in. u osób z różnymi dolegliwościami skórnymi: trądzikiem różowatym, egzemą i łuszczycą, a także u tych, którym doskwiera atopowe zapalenie skóry lub zapalenie mieszków włosowych. Witamina D wspomaga procesy regeneracyjne i wspiera naturalny proces złuszczania naskórka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób skórnych (również u osób z atopowym zapaleniem skóry) i sprawia, że skóra jest gładsza, bardziej elastyczna i promienna. Witamina jest także stosowana w preparatach wyszczuplających.

Witamina F

Jest ona połączeniem kwasów tłuszczowych: linolenowego, linolowego i arachidonowego. Zamiast mówić o witaminie F, często używa się określenia NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Należą one do grupy tłuszczów odbudowujących płaszcz lipidowy naskórka, za którego uszkodzenie odpowiadają m.in. wolne rodniki, do tego zapobiegają wiotczeniu i marszczeniu skóry oraz utracie jej jędrności. Witamina F uczestniczy w procesach metabolicznych skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Współtworzy strukturę błony komórkowej, a także wykazuje pozytywny wpływ na przyswajanie witamin A, D i E.

Witamina K

Jest szczególnie istotnym wsparciem w pielęgnacji cery naczyniowej, ponieważ wpływa na prawidłową krzepliwość krwi, a co za tym idzie – zmniejsza zaczerwienienia i wyrównuje kolor skóry. To także ważny składnik w kosmetykach dla osób bardzo dojrzałych. Wspiera on również skórę, która zbyt często zażywała kąpieli słonecznych. Jak widać, witaminy w kosmetykach to skarb. W dużej mierze to od ich obecności zależy odporność naszej skóry, jej nawilżenie, umiejętność regeneracji, młody wygląd i zdrowy koloryt. Sprawdzaj, jakie są witaminy stosowane w poszczególnych produktach. Wybieraj preparaty z dodatkiem witaminy C, E, A, D i tych z grupy B. Witaminy F i K są nieco rzadziej spotykane, lecz im również bezapelacyjnie należy się uwaga i zaproszenie do wnętrza kosmetyczki.

Polecane

Zobacz także

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?