Powrót do wpisów

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!        

Jeśli jesteś posiadaczką lub posiadaczem przesuszonej, wrażliwej lub skłonnej do łuszczenia skóry, pewnie wiesz, że zimą tego rodzaju cerze powinno się poświęcić znacznie więcej uwagi niż na przykład wiosną i latem. W tym trudniejszym dla skóry czasie świadomość tego jak dobrze nawilżyć suchą skórę przydaje się szczególnie.

Niesprzyjające czynniki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury czy wiatr mogą szczególnie dokuczyć zwłaszcza skórze twarzy, bo to właśnie ona jest najbardziej narażona na ich szkodliwe działanie. Okres ten jednak ma też swoje zalety - sprzyja na przykład relaksującym rytuałom kosmetycznym. Długie zimowe wieczory to idealna okazja, żeby zrobić sobie przyjemność i wziąć relaksującą kąpiel z dodatkiem pachnącej kuli kąpielowej na bazie naturalnych olejów i olejków eterycznych. Pamiętaj tylko, że cera z wyjątkową tendencją do przesuszenia nie przepada za zbyt długim kontaktem z gorącą wodą, możesz więc równie dobrze wybrać szybki prysznic z użyciem pobudzającego krążenie i złuszczającego martwy naskórek naturalnego peelingu, który pozostawi na skórze ochronny film. Do pełnego relaksu brakuje już tylko ulubionej, pięknie pachnącej świecy i można urządzić sobie domowe SPA. Nie powinno w nim zabraknąć kremów, maseł czy olejkowego serum o naturalnym składzie i dobroczynnym działaniu.

Sucha skóra - czym się wyróżnia?

Wbrew obiegowej opinii, pielęgnacja skóry charakteryzującej się tendencją do przesuszania wcale nie jest dużo łatwiejsza od tej zajmującej się skórą tłustą czy trądzikową. Ten typ cery naturalnie produkuje znacznie mniej sebum, które stanowi jeden z najważniejszych składników płaszcza lipidowego, czyli naszej naturalnej warstwy ochronnej. Bez niej skóra nie jest w stanie utrzymać optymalnego poziomu nawilżenia, przez co staje się znacznie bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Robi się szorstka, matowa, nieprzyjemna w dotyku, skłonna do podrażnień i łuszczenia. Co gorsza, osoby borykające się z problemami właściwymi dla tego rodzaju cery muszą się również zmierzyć ze skłonnością do szybszego uwidocznienia zmarszczek i innych często przedwczesnych oznak starzenia się skóry. Nie warto się jednak poddawać, warto zawalczyć o piękną skórę. Z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane kosmetyki naturalne.

Nawilżanie suchej skóry - naturalne sposoby

Skoro znasz już wroga, najwyższy czas poznać przyjaciół, dzięki którym Twoja cera na pewno już wkrótce Ci podziękuje. W Twojej codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć naturalnych specyfików na bazie składników pochodzenia roślinnego. Warto skupić się na peelingowaniu skóry (czyli złuszczaniu martwego naskórka), nawilżaniu jej odpowiednimi specyfikami zawierającymi humektanty i natłuszczaniu, dzięki któremu skóra zyskuje warstwę ochronną zapobiegającą nadmiernemu odprowadzaniu wody z naskórka. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dobroczynnych substancji kryje się w doskonale znanych nam już produktach. Absolutna podstawa przy zabiegach pielęgnacyjnych to różnego rodzaju oleje - doskonale sprawdzą się jako „opatrunek” dla suchej, zmęczonej skóry i nadadzą jej zupełnie nowy blask. Poznaj swoich sprzymierzeńców, którzy pomogą nam nawilżyć suchą skórę.

Olej arganowy, zwany też z uwagi na pochodzenie i bogactwo składników odżywczych „płynnym złotem Maroka”, to jeden z najdroższych olejów na świecie. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E doskonale radzi sobie z przesuszoną skórą, wygładza i koi podrażnienia. Polecany jest także osobom borykającym się z problemami takimi jak łuszczyca lub egzema. Zawarte w jego składzie stygmasterol i tirukallol pomagają w regeneracji naskórka i zapobiegają pojawianiu się zmarszczek. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako natłuszczający składnik peelingu Truskawka i werbena.

Olej jojoba swoim składem chemicznym bardzo przypomina naturalne ludzkie sebum - zawarte w nich estry woskowe są zbliżone budową w aż 30%. Znajdziesz go między innymi w dowolnym superlekkim naturalnym olejku do ciała. Między innymi dzięki jego zawartości superlekkie olejki pomagają w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia skóry. Zawiera również witaminy A, E i F oraz fitosterole - składniki te opóźniają procesy starzenia, zapobiegają nadmiernej utracie wody i przyspieszają proces regeneracji skóry.

Olej konopny to totalny pielęgnacyjny niezbędnik w pielęgnacji i nawilżeniu suchej cery. A to za sprawą jego składu. W prawie 80% składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w szczególności kwasu linolowego z grupy kwasów tłuszczowych omega-6 i kwasu linolenowego z grupy omega-3 w idealnych względem siebie proporcjach. Zawiera również inne kwasy, m.in. oleinowy, palmitynowy, gamma-linolenowy, a także proteiny, aminokwasy, karoten, minerały, witaminy A, D, E i K, fitosterole i fosfolipidy. Dzięki bogactwu dobroczynnych składników jest niezastąpioną bronią w walce z przesuszeniem i łuszczeniem skóry - nawilża ją, widocznie odmładza, chroni i utrzymuje w dobrej kondycji - dlatego to tak ważny składnik puszystego musu do ciała Konopie i Pomarańcza. Przy okazji, radzi sobie również świetnie z wszelkimi stanami zapalnymi i pomaga złagodzić przykre objawy alergii skórnych.

Masło shea, inaczej masło karite, również będzie silnym sprzymierzeńcem w starciu z problemem suchej, popękanej i podrażnionej skóry. Dzięki zawartości witamin A, E i F pomoże w jej nawilżeniu, zwiększy napięcie i elastyczność. Jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, warto więc używać go zwłaszcza w codziennej pielęgnacji twarzy narażonej na działanie szkodliwych promieni UV. W Czterech Szpakach masło shea to jeden z głównych składników, dzięki któremu powstają naturalne mydła i nasze naturalne masła do ciała. Znajdziesz je zarówno solo - w najwyższej jakości, nierafinowanej, zimnotłoczonej wersji; jak i w towarzystwie oleju kokosowego i masła kakaowego - w postaci masła Super Blend. Oprócz naturalnych właściwości natłuszczających i ochronnych, olej kokosowy działa przeciwgrzybiczo, antywirusowo i antybakteryjnie (głównie dzięki wysokiej zawartości kwasu laurowego). Charakteryzuje go wysoka zawartość witamin: B1, B2, B3, B6, C, E, kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i cynku. Z kolei masło kakaowe, czyli olej pozyskiwany z ziaren kakaowca posiada wysokie stężenie składników o silnym działaniu przeciwutleniającym, tzw. polifenoli. Jest cennym źródłem kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego oraz kwasu stearynowego. Wspomaga proces neutralizacji wolnych rodników, odpowiedzialnych za degradację komórek. Chroni skórę przed przenikaniem z otoczenia toksyn, powodujących podrażnienia i miejscowe stany zapalne - z tego względu polecany osobom mieszkającym w dużych miastach, aglomeracjach, na terenach przemysłowych. Masło kakaowe posiada również doskonałe właściwości nawilżające, pozwalające zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu skóry.

otwarte, małe szklane butelki wypełnione olejkiem i płatkami kwiatów

Oprócz olejów, czyli emolientów, warto również zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające w swoich składach naturalne humektanty, czyli silnie higroskopijne substancje mające zdolność do zatrzymywania wody z otoczenia. Ich zadaniem jest zwiększenie nawilżenia w warstwie rogowej naskórka - wiążąc wodę przeciwdziałają jej utracie, dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i bardziej elastyczna. Warto włączyć do swojej pielęgnacji produkty zawierające na przykład wyciąg z aloesu, (choćby w postaci maceratu, jak w naszym naturalnym serum do twarzy), który oprócz swoich naturalnych nawilżających właściwości pomoże Ci zachować cerę świeżą i wyraźnie ją odmłodzi. Aloes posiada silne właściwości nawilżające, łagodzące, odbudowujące, regenerujące i wygładzające.

Jeśli do produktów działających na skórę od zewnątrz dodasz także prawidłowe odżywianie i dostarczysz sobie odpowiednich składników odżywczych, skóra z pewnością odwdzięczy się miękkością, witalnością i naturalnym blaskiem.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane