Powrót do wpisów

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Awokado kojarzymy przede wszystkim z jego kulinarną uniwersalnością: dodany do kanapek, sałatek czy smoothies zdecydowanie dodaje im smaku. I zdrowia. A olejek z awokado na włosy? Jak działa i jak sprawdza się stosowany w pielęgnacji?

Składniki które zawiera awokado, nie tylko działają dobroczynnie na nasz organizm od wewnątrz, sprawdzają się również w pielęgnacji włosów. A składników tych jest naprawdę niemało: przeciwutleniacze, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, biotyna i zbiór witamin A, B5 i E, które sprawiają, że włosy są wzmocnione i nawilżone.

OLEJ Z AWOKADO WŁAŚCIWOŚCI

Olej z awokado właściwości posiada całą masę. Łagodzi stany zapalne, chroni włosy przed uszkodzeniami, wykazuje działanie odżywcze i wzmacniające oraz działa dobrze na porost włosów. Do czego jeszcze olejek z awokado może przydać się w pielęgnacji włosów?

OCHRONA WŁOSÓW PRZED USZKODZENIAMI

Dzięki jednonienasyconym kwasom tłuszczowym olejek z awokado uszczelnia pasma włosów, jednocześnie zatrzymując w nich wilgoć i je wygładzając. Co więcej, zawartość konkretnych składników: tokoferoli, witamin: E oraz D, a także karotenoidów (luteiny i beta-karotenu) w tym oleju, zapewnia włosom ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych np. zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Olejek z awokado warto stosować na kosmyki również wtedy, gdy często je suszysz bądź poddajesz działaniu wysokiej temperatury, emitowanej przez prostownicę czy lokówkę. Ten rodzaj oleju uchroni pasma również przed niekorzystnym działaniem na nie chloru i soli morskiej. Olej awokado nadaje się też świetnie do pielęgnacji skóry głowy.

ODŻYWIENIE I WZMOCNIENIE WŁOSÓW

Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że minerały zawarte w oleju z awokado mają pozytywny wpływ na kosmyki np. uszczelniają łuski włosów, zapobiegając ich łamaniu. Dzięki temu, że pasma zostają pokryte delikatną olejową otoczką, stają się także bardziej elastyczne, łatwiej je też rozczesywać. Wystarczy posmarować końcówki włosów niewielką ilością olejku, by to rozczesywanie było łatwiejsze.

STYMULOWANIE POROSTU WŁOSÓW

Olej z awokado zawiera także biotynę (witaminę B7), która pełni główną wręcz rolę w procesie wzrostu zdrowych i grubszych włosów. Jak wspomniano wcześniej, ten olej bardzo silnie nawilża włosy i skórę głowy, więc pasma zaczynają dzięki niemu wyglądać zdrowiej, a skóra staje się mniej sucha i łuszcząca.

DODAWANIE PASMOM BLASKU

W oleju z awokado znajduje się duża ilość wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym pukle stają się bardziej lśniące.

CZYNIENIE SKÓRY GŁOWY ZDROWSZĄ

Skład awokado to prawdziwy koktajl zdrowotny, nic więc dziwnego, że witaminy i lipidy nawilżają i odżywiają skórę, a lekki masaż głowy, przeprowadzany podczas olejowania, stymuluje krążenie krwi.

WNIKANIE W GŁĄB WŁOSA

Jak wspomniano, olej z awokado silnie nawilża czuprynę i skórę głowy, więc pasma zaczynają dzięki niemu wyglądać zdrowiej, a skóra staje się mniej sucha i łuszcząca. Dlatego olej z awokado często zalecana się do stosowania w terapii przeciwłupieżowej.

Osoby, które do olejowania włosów używają właśnie tego rodzaju oleju, chwalą sobie fakt, że jak na olej… jest on mało oleisty, lekki i głęboko wnika w pasma oraz w skórę głowy – nie tak jak kosmetyki, które działają tylko na powierzchni włosa.

DO JAKIEGO TYPU WŁOSÓW NAJLEPIEJ NADAJE SIĘ OLEJ Z AWOKADO?

Do każdego – także do włosów grubych i gęstych. Łatwo bowiem wniknie w każdy rodzaj pasma, również w skórę głowy. Jest bardziej skuteczny od gęstszych olejów, osiadających na włosach. W przeciwieństwie do efektywnych, ale cięższych naturalnych kosmetyków – oleju kokosowego i oliwy z oliwek – świetnie sprawdzi się również na cieńszych włosach, ponieważ ich nie obciąży.

OLEJ Z AWOKADO - ZASTOSOWANIE

Olej z awokado możesz wykorzystać dla dobra swoich włosów na kilka sposobów:

Masaż skalpu przy użyciu olejku

Według brytyjskiego National Health Service, odpowiednika polskiego Ministerstwa Zdrowia, nawilżanie skóry głowy poprzez wmasowywanie w nią olejków może pomóc poradzić sobie z jej wysuszeniem i łuszczeniem się. Jak taki masaż wykonać? Najpierw podgrzej w misce niewielką ilość oleju (np. w kuchence mikrofalowej). Podgrzewanie powinno trwać dosłownie kilka sekund, bo olej nie ma być gorący, a przyjemnie ciepły. Aby łatwiej ci się masowało głowę, rozdziel włosy na kilka pasm, a następnie nałóż odrobinę olejku na opuszki palców, przyłóż dłonie do głowy i małymi, okrężnymi ruchami wmasuj olej w skalp. Sukcesywnie możesz nakładać na palce kolejne krople oleju, by wymasować głowę na całej jej powierzchni. Warto też pozostawić olej na kilka minut na głowie, a następnie spłukać go i umyć włosy szamponem.

OLEJ Z AWOKADO JAKO MASKA DO WŁOSÓW

Taką maskę z wykorzystaniem oleju z awokado możesz samodzielnie przygotować w kuchni. Co będzie ci do tego potrzebne?

1 łyżka oleju z awokado, 1 awokado, 1 banan, 1 łyżka oleju kokosowego, 1 łyżka miodu

Banana i awokado (po obraniu owoców i usunięciu z awokado pestki) pokrój na mniejsze kawałki, a następnie zblenduj na gładką masę. Dodaj składniki płynne: miód, olej z awokado i olej kokosowy i tak przygotowaną maskę nałóż na włosy. Pozostaw na co najmniej 20 minut, a najdłużej na 3 godziny. Zmyj maskę z włosów ciepłą wodą lub delikatnym szamponem.

Olejowanie włosów olejem z awokado

Jeśli masz więcej czasu i chcesz się wieczorem zrelaksować, przygotuj sobie olejowanie włosów z wykorzystaniem oleju z awokado na ciepło. Co będzie ci potrzebne do skomponowania mikstury?

olej z awokado, olej kokosowy, ręcznik, słoik, rondelek

Najpierw zagotuj w rondelku wodę, a następnie dodaj do niej takie same ilości oleju z awokado i oleju kokosowego – np. od 3 do 5 łyżek, w zależności od tego, jak długie masz włosy. Poczekaj aż ta mieszanka ostygnie (nie będzie gorąca, a ciepła) i przelej ją do słoika. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać także olejek eteryczny, np. lawendowy lub rozmarynowy. Przed nałożeniem oleju na głowę sprawdź jeszcze dokładnie jego temperaturę palcem, by nie okazał się za gorący.

Następnie wystarczy już rozprowadzić olej na całej długości włosów np. palcami lub pomagając sobie grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Włosy zawiń w ręcznik, co dodatkowo wzmocni efekt. Pozostaw na głowie na pół godziny, następnie spłucz głowę ciepłą wodą i umyj ją szamponem.

OLEJ Z AWOKADO NA ŁUPIEŻ

Przyczyny łupieżu mogą być różne, więc zawsze warto udać się z nim do dermatologa, możesz jednak wypróbować także kurację z użyciem oleju z awokado w domu. Jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne odżywią suchą i podrażnioną skórę, minimalizując łuszczenie.

Aby przygotować olejową mieszanką przeciwłupieżową wyposaż się w:

1 łyżka oleju z awokado
1 łyżka jogurtu naturalnego
1/2 łyżeczki miodu

Dokładnie nałóż mieszankę na skórę głowy, delikatnie, ale dogłębnie ją masując. Dzięki temu poprawisz krążenie krwi w tym obszarze i zwiększysz szanse na lepszy efekt zabiegu. Pozostaw całość na głowie na od 15 do 20 minut, a następnie spłucz olej.

OLEJ Z AWOKADO JAKO ODŻYWKA DO WŁOSÓW

Oleju warto użyć po umyciu włosów szamponem, zwłaszcza jeśli twoje pasma są suche i zniszczone. Nałóż niewielką ilość oleju między palce, a następnie przeczesz nimi włosy od nasady po końcówki. Powtórz tę czynność tyle razy, ile będzie trzeba, by pokryć całe włosy olejem. Pozostaw odżywkę na głowie na 3 minuty i spłucz ją ciepłą wodą.

OLEJ Z AWOKADO JAKO PRODUKT DO STYLIZACJI

Olej może ci też posłużyć jako rodzaj naturalnego stylizatora fryzury. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-9 wygładzają pasma, ograniczając ich puszenie i dodając blasku. Wystarczy, że nałożysz olej od środka długości włosa ku końcówkom za pomocą szczotki z naturalnego włosia. Pamiętaj, żeby ilość nakładanego oleju była niewielka, aby nie przetłuściła włosów a jedynie dodała im blasku i sprężystości.

CZY ISTNIEJĄ SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA OLEJU Z AWOKADO?

Powinien on być bezpieczny dla wszystkich. Jeśli jednak jesteś uczulona na awokado, na twojej skórze może wystąpić reakcja alergiczna. Dlatego przed nałożeniem oleju na włosy posmaruj nim fragment nadgarstka i odczekaj kilka godzin, by zobaczyć, czy nie pojawiło się podrażnienie.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/ [dostęp z dn. 11.03.2021]
https://www.takingcharge.csh.umn.edu/how-do-i-choose-and-use-essential-oils [dostęp z dn. 11.03.2021]
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10408398.2011.556759?scroll=top&needAccess=true [dostęp z dn. 11.03.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/ [dostęp z dn. 11.03.2021]

Zobacz także

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?