Powrót do wpisów

Uniwersalne kosmetyki dla mężczyzn. Wiele potrzeb – jeden duet!

Cztery Szpaki to troskliwe ptaki – wiedzą, że naturalna pielęgnacja świetnie sprawdzi się u kobiet, ale nie tylko. Męska skóra? O nią też dbają, i to od stóp do głów. Stąd propozycja wszechstronnego duetu mydeł dostosowanych do potrzeb twojej skóry: Wyrwidęba i Waligóry. Ale od początku: od czego zacząć, jakie kosmetyki dla mężczyzn wybrać i czy warto? Czytaj dalej!

Jakie kosmetyki dla mężczyzn?

Krótka odpowiedź – takie, jakie im się podobają. A jeśli chcemy rozwinąć temat, to radzimy postawić na produkty, które będą odpowiednie do regularnego, codziennego stosowania i do każdej części twarzy, by nie mnożyć niepotrzebnie kosmetyków na półce. Na pewno trzeba pamiętać, że męska cera i ciało potrzebują oczyszczania i nawilżania. To dwa podstawowe etapy dla zachowania zdrowej skóry. Oprócz tego, jeśli męskiemu sercu bliska jest filozofia zero-waste, albo chociaż less-waste, to można pokusić się o produkt w ekologicznym opakowaniu – szklanym, papierowym, pochodzącym ze zrównoważonych źródeł, i/lub nadającym się do recyklingu (oprócz tego, że chronią skórę, to przy okazji planetę). Na rynku kosmetyków dla mężczyzn jest masa opcji, więc absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Pielęgnacja męskiej twarzy – od czego zacząć?

Najlepiej zacznij od określenia typu swojej cery. Pielęgnacja skóry wrażliwej, problematycznej czy wykazującej pierwsze oznaki starzenia może różnić się od troski o na przykład bardzo suchą skórę. Swój typ łatwo zweryfikujesz obserwując, jak twoja twarz zachowuje się w ciągu dnia (nie wystarczy zerknąć, jak wygląda na pierwszy rzut oka – w końcu nasze życie jest dynamiczne, a ciało na te zmiany reaguje). Czy masz wrażenie szorstkiej skóry? Widzisz na czole drobne zmarszczki lub czerwone wypryski? A może masz skórę gładką, ale z nadmiarem sebum? Odpowiedź na te pytania posłuży Ci w ułożeniu rytuału męskiej pielęgnacji. Więcej o tym, jak rozpoznać rodzaj skóry, przeczytasz w tym artykule.

Jest też opcja druga – jeśli wolisz proste, uniwersalne, a równocześnie skuteczne rozwiązania, w których główną rolę odgrywają naturalne składniki, postaw na sprawdzone, tradycyjne mydło z nowoczesnym twistem, na przykład ze szpaczej oferty.

Oczyszczanie męskiej twarzy – jak to robić?

To absolutna podstawa w codziennej pielęgnacji. By dokładnie oczyścić skórę, możesz zastosować specjalny żel, piankę, masełko, albo po prostu mydło (o mydłach do twarzy piszemy szeroko w tym artykule – zajrzyj śmiało). Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń oraz zapobiegniesz powstawaniu pryszczy i grudek. Męskie kosmetyki powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Bardzo ważne, by po umyciu twarzy nie występowało nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, ani podrażnienia skóry – jeśli zaobserwujesz taki efekt, bardzo możliwe, że masz cerę wrażliwą. Taka cera jest wyjątkowo narażona na zaczerwienienia i działanie mocnych składników, jak SLS czy SLES.

Dodatkowym atutem produktów do mycia twarzy mogą być ich właściwości eksfoliacyjne, czyli takie, które usuną martwy naskórek i przygotują skórę na kolejne zabiegi pielęgnujące. To istotne także ze względu na to, że gdy skóra jest złuszczona, składniki nawilżające lepiej ją penetrują i mogą w pełni wykazywać swoje wartości odżywcze.

A jak pielęgnować zarost?

Pielęgnacja twarzy mężczyzn oznacza nie tylko dbałość o czystość skóry – równie istotnym elementem jest higiena zarostu. Ma on to do siebie, że zbiera różnego rodzaju zanieczyszczenia w ciągu dnia (i nocy): resztki jedzenia, sosów, kurz, a także bakterie, które przenosimy na włosy gładząc się po brodzie, czy wąsach. Podobnie jak skóra twarzy, zarost również trzeba regularnie oczyszczać, by zahamować rozwój bakterii. Niezależnie od długości włosów, mają one potencjał do gromadzenia się w nieczystości, więc woda, żel myjący czy mydło będą najlepszym sprzymierzeńcem zdrowego zarostu.

Wśród kosmetyków dla mężczyzn przeznaczonych do dbania o zarost należy wymienić produkty do golenia (pianki, kremy, balsamy) oraz takie, które będą kondycjonować włosy. Warto znaleźć formułę wykazującą właściwości odżywcze, wzmacniające, a także nabłyszczające, jak np. olejek rycynowy. Olejki do brody są doskonałą opcją, jeśli zależy Ci na kompleksowym zadbaniu o włosy. Dodatkowym plusem w składzie kosmetyku mogą być olejki eteryczne lub inne ekstrakty odpowiedzialne za świeży zapach – te z kolei zadbają o lepsze samopoczucie i wrażenie świeżości.

Chcesz poznać pięć profesjonalnych porad, jak dbać o brodę? Przeczytaj ten artykuł.

Mężny Duet do mycia twarzy i nie tylko

Kosmetyki dla mężczyzn potrafią być niezwykle uniwersalne, co dodaje im praktyczności i pomaga zaoszczędzić. Podążając tym tropem, Cztery Szpaki stworzyły zestaw kosmetyków Mężny Duet, czyli dwa specjalne mydła produkowane metodą rzemieślniczą, bogate w drogocenne olejki. Mydła Wyrwidąb i Waligóra szczycą się recepturami, które dbają o to, by męska skóra twarzy oraz ciała dostała właśnie to, czego potrzebuje:

  • Wyrwidąb to kosmetyk w formie kostki. Mimo wysokiej zawartości oliwy z oliwek oraz innych dobroczynnych olejów, w ogóle nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Świetnie nadaje się do mycia twarzy oraz reszty ciała – czarna warstwa z węglem aktywnym zmywa zanieczyszczenia i redukuje nadmiar sebum, a zielona, z olejem laurowym, odpowiada za świeży, drzewno-ziołowy zapach. Niektóre osoby odczuwają napięcie skóry po zastosowaniu mydeł, jednak jeśli chodzi o Wyrwidęba, można być spokojnym o swój komfort. By przywrócić odpowiednie pH skóry po zastosowaniu kostki, wystarczy zastosować tonik lub hydrolat, a następnie krem nawilżający, jako dopełnienie męskiej pielęgnacji.

  • Waligóra to kostka, której misją jest oczyszczanie i kondycjonowanie męskiego zarostu. Tworzy bogatą pianę (tak gęstą, jak niejeden popularny żel, a nawet bardziej), która dokładnie zmywa zanieczyszczenia z włosków – to dzięki starannie dobranej kompozycji olejków mydło nadaje się do codziennego stosowania i pozwala zapewnić właściwą higienę brodzie i wąsom. Oprócz oczywistej funkcji mydła, Waligóra to także produkt, który odżywia i nabłyszcza zarost. Staje się on mocniejszy, lśniący, a także pachnący – mieszanka olejków eterycznych z mięty, sosny i lawendy nadaje mu rześki aromat lasu, przeplatany kojącymi nutami lawendy.

Krem nawilżający dla mężczyzny – jaki wybrać?

Żaden rytuał pielęgnacyjny nie jest kompletny, jeśli nie zwieńczymy go dogłębnym nawilżaniem skóry. Ludzka twarz ma tendencję do wysychania, a wtedy jesteśmy już tylko o krok od suchych skórek na nosie, przedwczesnych zmarszczek na czole i wokół ust oraz nieprzyjemnego uczucia pieczenia. Oferta kremów jest bogata i szeroka – w każdym sklepie znajdziemy na przykład krem do twarzy przeciwzmarszczkowy (całe dziesiątki!). Jednak sztuka w tym, by za pomocą jednego produktu zaopiekować kilka potrzeb cery za jednym zamachem, zamiast zaopatrywać się w kolejny produkt za każdym razem, gdy pojawia się nowy problem.

Można więc złapać dwie sroki za jeden ogon (czy raczej Szpaki) i sięgnąć po nasz Superkrem. Zawiera kojący D-Panthenol, o którym szerzej rozpisaliśmy się w innym artykule – warto zajrzeć, jeśli zmagasz się z cerą wrażliwą. Otóż, mimo że uchodzą za twardzieli, skóra mężczyzn potrafi być niezwykle delikatna – wtedy taka formuła jest jak znalazł. Odżywia, zmiękcza i wygładza skórę, a to tylko kilka z funkcji tego kremu.

Balsam do ciała dla mężczyzn

Kosmetyki do ciała o działaniu nawilżającym, czyli balsamy, masła i musy, będą miłym uzupełnieniem każdego dnia. Po kąpieli, gdy skóra jest czysta (i najlepiej wciąż nieco wilgotna), przyjemnie jest wsmarować w ciało pachnącą formułę, która nie dość, że je zregeneruje i dopieści, to jeszcze uprzyjemni swoim zapachem self-care'owe chwile. My proponujemy Balsam leśny z ekstraktami z brzozy i błyskoporka, który ma to do siebie, że mimo maksymalnie odżywczej listy składników szybko się wchłania, co czyni aplikację niezwykle komfortową. Inną propozycją jest masło Dynia i Kardamon, które wspiera skórę, kiedy ta cierpi na przesuszenie i poprawia nastrój głębokim, korzennym aromatem. A dla fanów puszystych musów podsuwamy Konopie i Pomarańczę – tłoczone na zimno oleje oraz masło shea w lekkiej formie, wzbogacone olejkami eterycznymi z mandarynki, pomarańczy i imbiru. Funduje prawdziwy zastrzyk energii i pozostawia skórę aksamitną w dotyku.

Czy warto kupić kosmetyki dla mężczyzn?

Jakkolwiek nie ma zakazu, by mężczyzna zaopatrzył się w produkty z kobiecej półki, może okazać się, że to dedykowane kosmetyki dla mężczyzn lepiej wpisują się w jego gust, zarówno pod kątem profilu zapachowego, jak i zastosowań formuły. Zestaw Mężny Duet to zdecydowanie dobra opcja dla każdego, kto ceni sobie uniwersalne rozwiązania i pragnie zatroszczyć się o cerę, zarost i ciało równocześnie. Mydła w kostce od Czterech Szpaków nie zajmują wiele miejsca pod prysznicem, są łatwe w przechowywaniu, tworzone z najwyższej jakości składników i, przede wszystkim, dają świetne efekty. Warto przekonać się o tym na własnej skórze – dosłownie.

Czy kosmetyki męskie na prezent to dobry pomysł?

A pewnie, że tak. Mężczyźni również lubią pielęgnację i warto pamiętać, że wbrew stereotypom naprawdę nie jest to wyłącznie domena kobiet. Współczesny mężczyzna także chce pachnieć i czuć się komfortowo we własnej skórze – czystej, nawilżonej, odżywionej i pachnącej fantastycznie. Jeśli nie masz głowy do prezentów, we've got you. W sklepie 4szpaki.pl czeka na Ciebie zakładka z gotowymi zestawami podarunkowymi. Dla chłopaka, brata, taty czy dziadka. Będą zadowoleni!

Jak dbać o brodę? 5 profesjonalnych porad

Jak dbać o brodę? 5 profesjonalnych porad

Stylizacja brody domowe (sposoby i nie tylko)

Stylizacja brody domowe (sposoby i nie tylko)

Czy warto stosować olejek do brody?

Czy warto stosować olejek do brody?