Powrót do wpisów

Czy warto stosować olejek do brody?

Pytanie uznajemy za retoryczne i jesteśmy zdecydowanie na „tak”. Olejek do brody służy dobrze i wiernie każdemu brodaczowi. To produkt niezbędny na łazienkowej półce posiadaczy mniejszego lub większego zarostu i absolutna podstawa codziennej pielęgnacji brody. Dobry olejek dba o zarost, nawilża go i odżywia, a także ogranicza swędzenie brody i sprawia, że jest ona miękka i pełna blasku.

ASORTYMENT DLA BRODACZY

Liczba salonów barberskich i ogólnodostępnych produktów do pielęgnacji brody systematycznie się zwiększa. Wśród kosmetyków dla brodaczy są m.in. balsamy, szampony i mydła, odżywki, farby, preparaty na porost brody i tytułowe olejki. Zupełnie mimochodem wspomnimy też o akcesoriach: szczotkach, kartaczach, grzebieniach i prostownicach do brody. Wyraźnie widać, że ta gałąź rynku kosmetycznego intensywnie się rozwija, co jest odpowiedzią na męskie potrzeby – panowie coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu pielęgnacji zarostu, przywiązują dużą wagę do jakości stosowanych produktów i wiedzą, jakie preparaty pozwalają osiągnąć dany rezultat. I przede wszystkim zależy im na tym, żeby brody nie pozostawiać swoim własnym pomysłom i kaprysom, a właściwie o nią dbać, by była powodem do zadowolenia i dumy.

SKŁAD OLEJKU DO BRODY

Im krótszy i bardziej naturalny, tym lepiej. Bazę dobrego olejku do brody stanowią naturalne oleje roślinne, które decydują o właściwościach pielęgnacyjnych, nawilżających i odżywczych produktu. Najczęściej są to olejek jojoba, olej arganowy, olejek rycynowy, olej ze słodkich migdałów (olejek migdałowy), olej abisyński, olej z pestek winogron i olej z pestek moreli. Częstym składnikiem olejków do brody jest witamina E, niekiedy na liście jest też masło shea oraz wyciągi z cytrusów czy pszenicy. I oczywiście naturalne olejki eteryczne, które wpływają na zapach olejku, a do tego podkręcają jego działanie, chronią przed namnażaniem się bakterii w zaroście oraz działają przeciwzapalnie.

Nasz naturalny olejek do brody Brodomir kryje w sobie samo dobro: olej ze słodkich migdałów działa antybakteryjnie, olej z orzechów makadamia reguluje pracę gruczołów łojowych, a olej jojoba odpowiada za nawilżenie skóry i działanie antyseptyczne kosmetyku. Olej rycynowy wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost, olej konopny łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę, z kolei witamina E uszczelnia barierę lipidową naskórka i chroni skórę przed utratą wody. Pod względem aromatycznym postawiliśmy na kombinację trzech olejków eterycznych – lawendowego, cedrowego i z drzewa różanego. Pozwoliło nam to uzyskać orzeźwiający, piękny zapach, który budzi skojarzenia z ziołami, kwiatami, zieloną herbatą, a najczęściej po prostu z lasem. Nieskromnie przyznamy, że Szpakowy olejek do brody ma pokaźne grono rozkochanych w nim głów i bród.

OLEJEK DO BRODY – CO DAJE JEGO STOSOWANIE?

Dobry olejek z wartościowym składem nie jest kosmetycznym gadżetem czy fanaberią brodacza, a stanowi nieodzowny element rytuału pielęgnacji brody. Co daje olejek do brody i jego regularne używanie?

Jakie są właściwości olejku do brody

  • nawilża brodę i skórę twarzy
  • odżywia brodę, odświeża ją, zapewnia jej zdrowy wygląd
  • wzmacnia cebulki i strukturę włosa
  • reguluje wydzielanie sebum, co jest istotne szczególnie przy skórze tłustej
  • łagodzi podrażnienia skóry, przyspiesza gojenie drobnych ran
  • zabezpiecza rozdwojone końcówki, chroni brodę przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, niska temperatura czy promienie słoneczne
  • nadaje zarostowi połysk i blask
  • sprawia, że włosy są gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku
  • chroni brodę przed wchłanianiem niepożądanych zapachów (dzięki czemu blisko twarzy nie snuje się zapach jedzenia, a dym papierosowy nie zostawia po sobie śladu)
  • łagodzi uczucie swędzenia, które potrafi mocno dokuczać w trakcie zapuszczania zarostu

Przyznasz, że lista korzyści kusi, by sięgnąć po ten preparat, prawda?

JAKI OLEJEK DO BRODY WYBRAĆ?

Wybierając olejek do brody, zwracaj przede wszystkim uwagę na listę składników. Powinny ją otwierać dobrej jakości olejki roślinne – jako że są zbliżone strukturą do substancji budujących skórę twarzy i sprawiają, że składniki aktywne wnikają głębiej, ich rola jest nieoceniona. Omijaj preparaty z dodatkiem olejów mineralnych, silikonów i sztucznych dodatków. Sięgaj po olejki marek, które znają się na produkcji kosmetyków – dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że produkt nie będzie mieszaniną przypadkowych olejów, tylko przemyślanym, starannie opracowanym i skomponowanym kosmetykiem, który zaoferuje brodzie swoje cenne właściwości i przyniesie pożądane efekty. Najlepszym wyborem jest olejek w ciemnej szklanej buteleczce z wygodną pipetą – pozwala ona wygodnie i higienicznie wydobyć optymalną ilość kosmetyku. Dobry olejek będzie skuteczny w działaniu i wydajny, a jego codzienne używanie będzie pachnącą przyjemnością.

JAK UŻYWAĆ OLEJKU DO BRODY?

Jak stosować olejki do brody? Zasady nakładania olejku na zarost są proste, a krok po kroku prezentują się tak:

  • rano umyj brodę łagodnym kosmetykiem
  • wysusz brodę i skórę twarzy (nałożenie olejku na wilgotną brodę spowoduje, że zostanie na niej tłusty, niezbyt estetyczny film, dlatego aplikowanie go na suchą brodę jest jedyną słuszną opcją)
  • wyszczotkuj brodę kartaczem
  • kilka kropel olejku nanieś na dłonie, rozetrzyj go i rozgrzej, nanieś na brodę i skórę, po czym delikatnie i dokładnie go wmasuj – jeśli wolisz, kosmetyk możesz rozprowadzić też przy pomocy grzebienia lub szczotki, przy czym nie zapomnij o skórze twarzy

Wielu osobom w zupełności wystarczy naniesienie olejku raz dziennie po porannym myciu brody. Jeśli jednak czujesz, że to za mało, dopasuj częstotliwość używania produktu do swoich potrzeb. Stosowanie olejku jest sprawą mocno indywidualną, dlatego nakładaj kilka kropli olejku wtedy, kiedy czujesz, że Twoja skóra i zarost potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia, pamiętając, że w przypadku cer, które nadmiernie produkują sebum, jednokrotna aplikacja będzie wystarczająca. Z kolei w przypadku długiej brody albo zarostu, który ma imponującą objętość brody, potrzebne mogą być nawet 2-3 aplikacje w ciągu dnia. Dotyczy to również panów, którzy pracują w wymagających warunkach, a ich zarost jest narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, oraz mężczyzn, których zarost jest wystawiony na intensywną pracę klimatyzacji albo ogrzewania. Kluczowa kwestia, którą powinieneś mieć na uwadze, jest związana z systematycznością – olejek do brody należy stosować regularnie, by mieć zdrowy, piękny i zadbany zarost. Nakładaj olejek codziennie - ta czynność nie zajmuje dużo czasu, a pozwala zachować zarówno brodę, jak i skórę twarzy w dobrej formie.

Autorka:
Justyna Pogorzelska

Polecane