Powrót do wpisów

Stylizacja brody domowe (sposoby i nie tylko)

Moda na brody trwa nieprzerwanie od kilku lat – coraz więcej panów decyduje się na utrzymanie zarostu, który jest dla nich nie tylko ozdobą, ale i synonimem męskości. Jednak o brodę trzeba odpowiednio dbać – jak to zrobić?

STYLIZACJA BRODY: CO WARTO WIEDZIEĆ NA POCZĄTEK?

Przede wszystkim, nie wystarczy jednorazowe strzyżenie i stylizacja brody, aby wyglądała atrakcyjnie – trzeba każdego dnia pielęgnować włosy na twarzy oraz skórę pod nimi. Brodę należy odpowiednio myć, najlepiej kosmetykami przeznaczonymi do tego typu stylizacji. W ten sposób usuwa się wszystkie zanieczyszczenia, których we włosach na twarzy może być naprawdę dużo. Nieumiejętna pielęgnacja brody może doprowadzić do podrażnień skóry na twarzy, a także nieestetycznego "sypania" się białych płatów skóry. Dzieje się tak, gdy skóra jest wysuszona i podrażniona, czemu możesz zapobiec, zaopatrując się w specjalny balsam. Zadaniem zarostu jest podkreślić kontury twarzy i nadać jej odpowiednich proporcji. Wiele zależy od kształtu twarzy. Pokrótce przyjrzyjmy się zaleceniom.

BRODA A KSZTAŁT TWARZY: JAK JĄ DOBRAĆ?

Kwadratowy kształt twarzy – tutaj najlepiej pasują stylizacje: bródka wokół ust (wąsy i zarost na brodzie dookoła ust lub tylko wąsy i pasek zarostu na brodzie), mężczyźni o twarzy kwadratowej mogą się również śmiało zdecydować na zrobienie tzw. koziej bródki;

Mężczyznom o okrągłej twarzy pasuje natomiast kozia bródka i wąsy (tzw. zarost a’la van Dyke), krótka broda z wąskimi bokami, broda bez bokobrodów i z wąsem;

U mężczyzn o prostokątnej twarzy zaleca się zdecydować na typ zarostu: bokobrody z wąsem, cięcie w kształcie paska, mała bródka pionowo odchodząca od ust;

Owalny kształt twarzy - wąsy typu Chevron, trzydniowy zarost, wąsy w kształcie podkowy;

Mężczyznom o twarzy trójkątnej dobrze będzie w krótkim zaroście lub - z drugiej strony - w towarzystwie bardzo długiej brody.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? ZAPYTAJ SPECJALISTĘ

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki styl zarostu do Ciebie pasuje, warto udać się do specjalnego salonu – tzw. barbershopu, w którym specjalista nie tylko doradzi Ci, w czym będziesz wyglądać najlepiej, ale także udzieli wskazówek pielęgnacyjnych. Tak naprawdę pierwsze cięcie powinno odbywać się pod okiem kogoś doświadczonego, kto dopasuje je do twojej linii żuchwy, weźmie też pod uwagę twój kształt brody oraz oczywiście kształty twarzy. Doradzi także, czy powinieneś zdecydować się na dłuższą brodę, czy skrócić włosy na twarzy. Wizyta u barbera i jego wskazówki znacznie ułatwi ci też późniejszą pielęgnację brody i jej zapuszczanie. Wbrew pozorom dbanie o brodę do łatwych nie należy, a broda pozostawiona sama sobie jest po prostu… nieestetyczna. I niestety –brudna.

KOSMETYKI I AKCESORIA NIEZBĘDNE KAŻDEMU BRODACZOWI

Przede wszystkim kartacz, czyli szczotkę do brody z naturalnego włosia dzika. Ten przyrząd wyczesuje martwy naskórek, pobudza krążenie krwi, rozprostowuje włosy, dzięki czemu broda zwiększa się optycznie. Stosując go regularnie, uzyskasz pełniejszy zarost, czyli taki bez dziur i ubytków. Kartacz jest dobrym wyborem dla osób, które zazwyczaj same podcinają brodę i rzadko korzystają z usług barbera.

Po drugie – czymże byłaby nawet najlepsza szczotka do brody bez odpowiednich kosmetyków? Brodomir, czyli olejek do brody pomoże w codziennej pielęgnacji. Olejek nie tylko ją pielęgnuje, ale i nabłyszcza, zmiękcza, ma także właściwości antybakteryjne, co - jak już pisaliśmy - jest bardzo ważne, bowiem w brodzie potrafi żyć bardzo dużo roztoczy oraz innych mikroorganizmów, nie wspominając już o zanieczyszczeniach. Jednak zanieczyszczenia można usunąć podczas codziennego mycia twarzy, a działanie antybakteryjne olejku Brodomir sprawia, że możemy czuć się zabezpieczeni przed bakteriami i grzybami. Produkt pomaga też kontrolować pracę gruczołów łojowych i podtrzymać świeżość brody, okiełzna więc włosy bez problemu, pomoże dobrze je ułożyć, a przy tym pozostawi je odżywione i błyszczące.

Po trzecie – kosmetyki do mycia. Mycie brody powinno odbywać się regularnie i przy użyciu przeznaczonych do tego kosmetyków. Mogą być to mydła albo specjalne szampony do brody. Ważne, aby miały działanie oczyszczające, antybakteryjne i ewentualnie nawilżające. My polecamy mydło do włosów i zarostu Waligóra, które w swoim składzie zawiera olejek rycynowy, pielęgnujący cebulki włosów i wzmacniający włosy od środka. Dzięki niemu włosy na brodzie rosną szybciej i są gęstsze, a o to przecież chodzi brodaczom.

NARZĘDZIA DO STYLIZACJI BRODY

Abyś mógł odpowiednio zadbać o swój rodzaj zarost, przydadzą ci się się także: wiedza oraz odpowiednie narzędzia. Wiedzę m.in. o tym, jakie linie zachować (np. linię policzków czy linię szyi) można uzyskać podczas wizyty u barbera, który pomoże dobrać kształt brody do kształtu twarzy, typu urody. Natomiast narzędzia do cięcia w domu musimy kupić według potrzeb. Do stylizacji brody przydają się nożyce do zarostu, trymer, a także zwykła maszynka do golenia lub pęseta. Ważne, żeby wiedzieć, że nawet niesforną brodę można okiełznać i uzyskać pożądany efekt. Do stylizacji przyda się specjalna pasta do brody, która pomaga w ułożeniu włosów.

SKÓRA POD BRODĄ – O NIĄ TEŻ TRZEBA ZADBAĆ

Stylizacja brody (czyli jej przycinanie i nadawanie odpowiedniego kształtu) to jedno, ale o skórę pod zarostem trzeba zadbać, aby była odpowiednio nawilżona. Wszelkie podrażnienia mogą skutkować gorszym włosem (albo nawet ubytkami w zaroście) lub nieestetycznym łupieżem, czyli po prostu martwym naskórkiem. Skóra pod zarostem musi być przede wszystkim porządnie oczyszczona (tutaj sprawdzą się szampony i mydła działające antybakteryjnie), a do jej odżywiania również warto wybrać odpowiednie kosmetyki – właśnie olejki do brody. Dlatego tak ważne jest stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Zobacz także

Jak dbać o brodę? 5 profesjonalnych porad

Jak dbać o brodę? 5 profesjonalnych porad

Stylizacja brody domowe (sposoby i nie tylko)

Stylizacja brody domowe (sposoby i nie tylko)

Czy warto stosować olejek do brody?

Czy warto stosować olejek do brody?