Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Określenie typu cery jest niezbędne, by móc dobrać do niej odpowiednie kosmetyki, wypracować optymalną rutynę i zadbać o zdrowy wygląd skóry. Poznaj charakterystykę poszczególnych jej typów, przyjrzyj się swojej twarzy i dowiedz się, jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje Twoja skóra.
Sklepy z kosmetykami oferują setki rozmaitych preparatów do pielęgnacji skóry. Jedne są bardziej uniwersalne, inne stworzone z myślą o konkretnych przypadłościach. Mają różne składy, korzystają z właściwości wielu substancji aktywnych, a cel ich stosowania jest inny – tak jak inne są potrzeby każdego rodzaju cery. Jeśli chcesz, by Twoja skóra była zdrowa i odporna na czynniki zewnętrzne, a do tego dobrze wyglądała, potrzebujesz uzyskać odpowiedź na pytanie „jaki mam typ cery”. Tylko znając jej potrzeby i czułe punkty, możesz odpowiednio reagować i prawidłowo o nią dbać każdego dnia.
Powszechnie przyjęty podział obejmuje cztery podstawowe typy, a są to: skóra sucha, normalna, skóra mieszana i cera tłusta. Głębsza klasyfikacja wyróżnia dodatkowe rodzaje skóry w zależności od jej bardziej charakterystycznych oznak – mowa o cerze naczynkowej, trądzikowej, wrażliwej i dojrzałej.
To ideał skóry, choć w dorosłym życiu mało kto może się nią cieszyć. Jest ona gładka, nawilżona i sprężysta, ma zdrowy koloryt, jest łatwa w pielęgnacji. Skórę normalną mają z reguły dzieci do momentu wejścia w okres dojrzewania, po tym okresie zazwyczaj zmienia ona swój charakter.
Ten typ skóry produkuje zbyt mało sebum, a do tego ma cienki płaszcz hydrolipidowy, który nie jest w stanie zatrzymać wody w naskórku. Skórze brakuje elastyczności, nierzadko widać na niej odstające suche skórki, dość szybko pojawiają się zmarszczki. Po kontakcie z wodą towarzyszy jej uczucie przesuszenia i ściągnięcia oraz duży dyskomfort. W pielęgnacji kluczowe jest wzmocnienie warstwy hydrolipidowej, by zapobiegać utracie wody z komórek, silne nawilżenie i działanie przeciwzmarszczkowe.
Intensywnie pracujące gruczoły łojowe, nadmiar sebum, błyszczenie skóry, rozszerzone pory, zaskórniki – to codzienność osób mających skórę tłustą. Jest ona dość gruba i ma ziemisty kolor. Plusem jest fakt, że wolniej się starzeje i jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, m.in. na promienie słoneczne. Jak o nią dbać? Rozważnie i łagodnie, bez użycia agresywnych kosmetyków. Należy delikatnie ją oczyszczać z nadmiaru sebum, dążyć do wyregulowania pracy gruczołów łojowych, a jednocześnie odpowiednio nawilżać.
Łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej. W strefie T – obejmującej czoło, nos i brodę – produkuje zbyt dużo sebum, błyszczy, ma wyraźnie widoczne pory i zaskórniki, z kolei w okolicach policzków jest przesuszona. Optymalny sposób pielęgnacji powinien uwzględniać oba te typy, dlatego na poszczególne partie twarzy zaleca się stosowanie kosmetyków do cery tłustej i suchej.
Cera wrażliwa jest nieodporna na działanie czynników zewnętrznych, ma skłonność do podrażnień, pieczenia i uczucia ściągnięcia. Przy skórze wrażliwej ważne jest unikanie nadmiernej ekspozycji na szkodliwe warunki i stosowanie łagodnych preparatów. Cera naczyniowa objawia się zaczerwienieniami, widocznymi naczynkami krwionośnymi i pajączkami. W jej przypadku znaczenie ma nie tylko pielęgnacja, ale również dieta, a także wahania hormonalne i okoliczności zewnętrzne, np. promieniowanie UV. Skóra trądzikowa zmaga się z łojotokiem, zmianami skórnymi, nierzadko towarzyszą jej stany zapalne. Cera trądzikowa wymaga kompleksowego podejścia, w którym pod lupę trafiają też ewentualne zaburzenia hormonalne, stres, choroby i dieta. Uporządkowanie tych tematów plus odpowiednia pielęgnacja są w stanie wyraźnie wyciszyć zmiany trądzikowe i uspokoić skórę. Skóra dojrzała jest ściśle związana z wiekiem, objawia się utratą sprężystości i mniejszą gęstością, ma widoczne zmarszczki i przebarwienia. Cera dojrzała potrzebuje kosmetyków ze składnikami spowalniającymi proces starzenia, ważne są też preparaty zapewniające ochronę przed działaniem wolnych rodników.
Po wieczornym oczyszczeniu skóry nie nakładaj na nią kosmetyków, a rano przyłóż do niej chusteczkę. Jeśli odbiją się na niej tłuste plamy, będzie to wskazówka, że Twoja skóra jest tłusta lub mieszana. Z kolei uczucie ściągnięcia będzie objawem suchej skóry. Poobserwuj dokładnie twarz, zwracając uwagę na opisane wyżej cechy i symptomy – suche skórki, naczynka, zmiany zapalne czy kolor skóry dużo mówią o typie cery. Pamiętaj też, że rodzaj cery w upływem lat może się zmienić, dlatego regularnie przyglądaj się twarzy i nie bagatelizuj ewentualnych zmian.
Kosmetykiem, który działa skutecznie przy każdym rodzaju skóry – od wrażliwej i naczynkowej po tłustą – jest serum kwasowe Szarotka Alpejska. Łagodnie złuszcza skórę, napina ją, wygładza i nadaje jej zdrowy koloryt. Serum do twarzy Kwiat Koniczyny też mogą polubić różne typy cery – tłusta za normalizację pracy gruczołów łojowych, sucha za nawilżenie, a dojrzała za działanie antyoksydacyjne. Kosmetykiem uniwersalnym jest Lekki krem owocowy z bogactwem witamin, a odżywczy Krem Warzywny wesprze przede wszystkim skórę szarą i zmęczoną. Lecz zanim krem, to najpierw hydrolat. Dla cery trądzikowej i tłustej mamy hydrolat lawendowy i hydrolat z oczaru wirginijskiego (ten polubi też skóra naczyniowa), z kolei cera sucha, naczynkowa i dojrzała doceni działanie hydrolatu z róży damasceńskiej. Niech Ci dobrze służą!