Powrót do wpisów

Naturalne mydło do twarzy. Które wybrać?

Obecnie na rynku kosmetycznym znajdziemy mnóstwo najróżniejszych produktów do mycia twarzy - żele, pianki czy pasty. Warto jednak przypomnieć sobie o ich pierwowzorze - mydle w kostce. Choć w ostatnich latach mydła zostały nieco wyparte przez wyżej wspomniane kosmetyki, teraz na szczęście wracają do łask. A skoro tak, które naturalne mydło do twarzy wybrać?

Dostosuj mydło do typu cery

Mydło w kontekście oczyszczania twarzy przez jakiś czas cieszyło się złą sławą - głównie dlatego, że najczęściej kojarzono je z uczuciem przesuszenia skóry czy jej nieprzyjemnego ściągnięcia. Popularne mydła drogeryjne naszpikowane konserwantami i niepotrzebną chemią zrobiły w tym przypadku mydłu niedźwiedzią przysługę. Objawy te bowiem zupełnie nie występują, jeśli do mycia używamy mydła stworzonego według tradycyjnej receptury na bazie naturalnych składników (najlepiej metodą na zimno, bo niższa temperatura sprawia, że jego składniki nie tracą dobroczynnych właściwości). Dlatego warto dać mu szansę.

Naturalne mydło do twarzy - jakie wybrać do cery trądzikowej?

Jednym z bardziej popularnych naturalnych mydeł do mycia twarzy jest mydło węglowe, które słynie z przeciwtrądzikowych właściwości. Dodaje się do niego węgiel aktywny, który ma silne właściwości oczyszczające, absorbujące nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia zgromadzone na skórze. Stosowany systematycznie oczyszcza i redukuje ilość produkowanego łoju w gruczołach łojowych, co wpływa znacząco na zmniejszenie się ilości zaskórników otwartych (tzw. wągrów). Po zastosowaniu mydła z dodatkiem węgla aktywnego zaleca się zaaplikowanie toniku lub hydrolatu w celu przywrócenia skórze równowagi kwasowo-zasadowej (prawidłowe pH skóry jest lekko kwaśne i oscyluje w granicach pH= 4,7-5,6).

mydło w kostce na tle dużego zielonego liścia

Innym mydłem przydatnym w walce z chorobami skóry twarzy, takimi jak wzmożony łojotok, zaawansowany trądzik różowaty, łuszczyca czy egzema jest mydło dziegciowe. Dodawany do niego dziegieć brzozowy jest pozyskiwany naturalnie podczas procesu suchej destylacji drewna brzozowego, zwanego pirolizą*. Występuje w postaci oleistego płynu o ciemnym zabarwieniu, charakteryzującego się ostrym zapachem. Zawiera m.in. betulinę, gwajakol, ksylen, fenol oraz substancje żywiczne, kwasy organiczne, fitoncydy. Ma działanie odkażające, przeciwświądowe, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, przeciwłupieżowe i przeciwgrzybiczne i keratoplastyczne (dzięki nim zmiękcza warstwę rogową naskórka). Warto jednak wiedzieć, że oprócz mnóstwa pozytywnych aspektów pielęgnacyjnych, mydło dziegciowe charakteryzuje się specyficznym zapachem, który nie wszystkim musi przypaść do gustu. Ale są tacy, którzy go kochają.

Zarówno po użyciu mydła węglowego jak i dziegciowego należy pamiętać o zapewnieniu skórze solidnej dawki nawilżenia - kostki te mogą mieć bowiem również właściwości przesuszające.

Jakie mydło do cery suchej, wrażliwej i normalnej?

A skoro już mowa o przesuszeniu - skóra sucha i normalna również polubi się z mydłem w kostce. Wystarczy wybrać takie o wysokim procencie przetłuszczenia - dzięki temu będzie bardziej odżywcze i natłuszczające. Zwróć uwagę, aby w składzie znalazły się mocno pielęgnujące oleje - takie jak masło shea, masło kakaowe czy olej kokosowy (który oprócz właściwości odżywczych jest także składnikiem pianotwórczym). odpowiada natomiast za jego przyjemną kremowość i pożądane właściwości pielęgnacyjne. Pozyskiwane z drzewa o nazwie Masłosz Parka masło shea to prawdziwa bomba kosmetyczna. W prawie 90% składa się z kwasów oleinowego i stearynowego, które dodatkowo wpływają na jego twardość. Jest niezwykle bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, odgrywające kluczową rolę w zakresie odżywienia i optymalizacji nawilżenia skóry. Masło shea zawiera także witaminy A i E, które działają na skórę odmładzająco - wspierają jej naturalną witalność, poprawiają sprężystość, a przy tym spowalniają postępowanie procesu starzenia. Olej z masłosza zawiera również dużą ilość związków niezmydlających się, które zwiększają jego potencjał leczniczy. Dzięki nim masło shea pomaga przeciwdziałać wysuszaniu naskórka, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną powstrzymującą nadmierne odparowywanie wody, ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne (stanowi naturalny filtr UV). Z kolei masło kakaowe jest cennym źródłem kwasów: oleinowego, palmitynowego i stearynowego, dzięki którym pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję skóry - pozostawia ją wygładzoną, napiętą i miękką. Olej ten wykazuje również silne działanie ochronne - jest dodatkowym wsparciem dla naturalnego płaszcza lipidowego i zapobiega przenikaniu toksyn z otoczenia. 

Wspomniane oleje zapewnią skórze dodatkową warstwę ochronną, dzięki czemu zapobiegną nadmiernemu odprowadzeniu wody z naskórka, a co za tym idzie - nadmiernej suchości. Wybierając mydło do twarzy o suchej i wrażliwej cerze nie sugeruj się raczej dodatkami zapachowymi. Najlepiej sprawdzą się mydła bezzapachowe, bez zawartości kompozycji zapachowych czy olejków eterycznych, za to z dodatkami, które działają na skórę łagodząco i uspokajająco. Jednym z takich dodatków jest na przykład lanolina. Surowiec ten od niepamiętnych czasów znajduje zastosowanie w medycynie jako surowiec używany w maściach i kremach - głównie ze względu na swoje właściwości oczyszczające, wygładzające i natłuszczające. Tworzy na powierzchni naskórka delikatny film, który zmniejsza odparowywanie wody. Lanolinę znajdziesz na przykład w mydle Miś, które stworzyliśmy z myślą o dzieciach, ale doskonale sprawdzi się właśnie w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej także u dorosłych. Podobnie - mydło Len i Rumianek o praktycznie bliźniaczej bazie, jednak z dodatkiem łagodzącego podrażnienia kwiatu rumianku.

Jak widać, naturalne mydło do twarzy doskonale spełnia swoją rolę - nie tylko oczyszcza skórę czy pomaga zmyć makijaż (pełniąc rolę fazy wodnej na przykład w wieloetapowym oczyszczaniu), ale i pielęgnuje ją i świetnie przygotowuje na zastosowanie kolejnych elementów pielęgnacji, takich jak aplikacja serum czy kremu.

  1. Zestaw Grill Promocja Nowość
    Zestaw Grill
    39,00 PLN 46,00 PLN
  2. Zestaw Szpaczek Promocja Nowość
    Zestaw Szpaczek
    99,00 PLN 113,00 PLN
  3. Zestaw Prysznic Promocja
    Zestaw Prysznic
    69,00 PLN 84,00 PLN
  4. Zestaw Bestsellerowy Promocja
    Zestaw Bestsellerowy
    149,00 PLN 166,00 PLN

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Soap brows - czyli co to jest i jakie mydło do stylizacji brwi wybrać?

Soap brows - czyli co to jest i jakie mydło do stylizacji brwi wybrać?

Kosmetyki organiczne a kosmetyki ekologiczne – czy są jakieś różnice?

Kosmetyki organiczne a kosmetyki ekologiczne – czy są jakieś różnice?

Mydła ręcznie robione – poznaj ich zalety!

Mydła ręcznie robione – poznaj ich zalety!