Powrót do wpisów

Jak dbać o brodę? 5 profesjonalnych porad

Solidna broda, subtelna bródka, porządny zarost – niezależnie od długości i gęstości włosów, wymagają one regularnej pielęgnacji. Ujarzmiona, zadbana i lśniąca broda to +10 punktów do atrakcyjności, zazdrosne spojrzenia innych brodaczy i komplementy płynące strumieniami z ust przedstawicielek płci pięknej. Jak dbać o zarost? Wskazówki poniżej!

Moda na brodę nie przemija. Zmieniają się trendy wyznaczające jej długość, kształt, sposób stylizacji, lecz sam zarost niezmiennie stanowi wizualną formę wyrazu męskiej osobowości. Podkreśla linię szczęki, dodaje powagi, pomaga wyrazić indywidualny styl. 

Jak dbać o brodę? Czy wystarczy pozwolić jej rosnąć?

Wbrew pozorom, nie wystarczy pozostawić zarostu w trybie swobodnego rośnięcia i nonszalanckiej porannej konstatacji, że „jest nieźle”. Należy zadbać o zdrowy styl życia i poświęcić kilka/kilkanaście minut w ciągu dnia na zabiegi pielęgnacyjne. 

Zdrowo żyj

Broda do imponującego wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków – kluczowy jest tu Twój tryb życia. Zatroszcz się o odpowiednio długi i niczym niezakłócony sen – wtedy włoski rosną najszybciej. Spędzaj czas na świeżym powietrzu, ćwicz i spróbuj zmniejszyć do minimum ilość stresu (regularne napięcie powoduje osłabienie struktury włosów i ich wzmożone wypadanie). Istotna jest też dieta. Głównym budulcem włosów brody jest białko, dlatego powinieneś zadbać o właściwy jego poziom. Niech Twoje posiłki zawierają również odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, błonnika, witamin i zdrowych tłuszczów.      

Zarost stanowi pewnego rodzaju wyzwanie dla skóry twarzy. Powoduje on m.in. spadek produkcji sebum, które stanowi naturalną warstwę ochronną i zapewnia miękkość skóry. W rezultacie cera wysycha i traci sprężystość, dlatego tak istotne jest systematyczne mycie, czesanie i nawilżanie brody.   

Dokładnie oczyszczaj

Do mycia brody wybierz kosmetyki naturalne, które zapewnią nie tylko oczyszczenie włosów, lecz również ich pielęgnację. Najlepiej sprawdzi się szampon lub mydło. W Szpakowej ofercie znajdziesz mydło Waligóra – zaprojektowane, byś cieszył się wzmocnionym i odżywionym zarostem. W bonusie wykazuje ono działanie bakteriobójcze oraz zapachowo kuszące, jako że pięknie pachnie lawendą, sosną i miętą. Ma postać wydajnej kostki, którą zapakowaliśmy w papier, więc jeśli leży Ci na sercu los planety – nie mogłeś trafić lepiej. 

mydło w kostce Waligóra

Regularnie czesz

Ważnym elementem dbałości o ten atrybut męskości jest czesanie brody. Ta czynność poprawia jej kształt, wspomaga ukrwienie skóry i pozwala usunąć łuszczący się naskórek, który przy dużej intensywności może przywodzić na myśl nieestetyczny łupież. Do czesania najlepiej wykorzystać porządnie wykonaną szczotkę zwaną kartaczem. Szczególnie rekomendowane są te z naturalnego włosia dzika. Ten krótki zabieg warto powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Dbaj o nawliżenie

Po umyciu i wyczesaniu brody czas na (przed)ostatnią kluczową czynność – nawilżanie. Najlepiej sprawdzi się olejek, który jest wręcz niezbędnym elementem w kosmetyczce brodacza. Zapobiega przesuszaniu skóry, minimalizuje podrażnienia, zmiękcza zarost oraz chroni go przed „przyjmowaniem” zapachów jedzenia czy spalin. Wszystkie te zbawienne efekty zapewnia nasz olejek do brody Brodomir – kombo sześciu olejów i trzech olejków eterycznych stanowi urododajną delicję dla każdej brody. Preparat dobrze się wchłania, skutecznie chroni włosy przed nadmierną utratą wody i wspomaga pracę gruczołów łojowych. Pozwala okiełznać zarost mający skłonności do puszenia się, nabłyszcza go i wyraźnie odżywia. Zmniejsza podrażnienia, chroni skórę przed utratą wody, stymuluje porost włosów. Olejki eteryczne zapewniają przyjemny, świeży zapach, a dzięki właściwościom antyseptycznym ograniczają rozwój bakterii.    

Trzy buteleczki olejku do pielęgnacji brody Brodomir

Umiejętnie stylizuj i przycinaj

Niektórzy brodacze regularnie sięgają po kosmetyki do stylizacji. Na łazienkowych półkach gości u nich balsam, który pomaga ujarzmić i ułożyć zarost, oraz wosk do brody – niezbędny do tego, by zadbać o jej precyzyjną formę. W grze jest również odżywka i tonik do brody. Ta pierwsza zmiękcza zarost i sprawia, że jest on bardziej podatny na układanie, zaś dzięki temu drugiemu włosy będą odżywione, wygładzone i przyjemniejsze w dotyku. Raz na 3-4 tygodnie warto przystrzyc brodę, by wyrównać włoski i nadać całości pożądany kształt. 

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Zalety stosowania masła shea

Zalety stosowania masła shea

Jak poprawić stan cery?

Jak poprawić stan cery?

Czy warto stosować olejek do brody?

Czy warto stosować olejek do brody?