Powrót do wpisów

Tradycyjne szare mydło: właściwości, zastosowanie - szare mydło powrót do natury.

Jeszcze kilka lat temu szare mydło mogło kojarzyć się nam dość oldschoolowo, jednak wraz z rozwijającą się modą na kosmetyki naturalne, przypomnieliśmy sobie i o nim. I słusznie.

Opisywanie właściwości i możliwych zastosowań szarego mydła warto zacząć od tego, że… tak naprawdę to szare mydła wcale nie są szare. Powiedzielibyśmy, że naturalne "szare" kostki są raczej żółte lub żółtobrunatne. Prawdopodobnie o szarym mydle w dosłownym tego słowa znaczeniu nie usłyszycie nigdzie poza Polską (choć np. tradycyjne mydło białoruskie jest do niego bardzo podobne), po raz pierwszy wyprodukowano je w naszym kraju w 1918 roku.

CO ZNAJDUJE SIĘ W SKŁADZIE SZAREGO MYDŁA?

Tzw. "szare mydło" według tradycyjnej receptury produkuje się z soli potasowych, dlatego nazywane bywa również po prostu mydłem potasowym. Zdecydowanie odróżnia je to od większości mydeł wytwarzanych dzisiaj, na bazie soli sodowych, choć i takie z solami potasowymi w składzie nadal można znaleźć w sprzedaży (to między innymi naturalne mydła w płynie od Czterech Szpaków) – wśród składników trzeba poszukać Potassium olivate lub Potassium palmate zamiast np. Sodium olivate. Warto jednak zaznaczyć, że w mydłach sodowych nie ma nic „złego”, a wręcz przeciwnie – zmiana składu i tradycyjnej receptury szarego mydła nastąpiła m. in. dlatego, że dzięki solom sodowym jest ono twardsze i trwalsze, podczas kontaktu z wodą nie staje się tak „maziste”, więc i na dłużej wystarcza, ponieważ nie rozpuszcza się tak szybko w wodzie.

Poza solami potasowymi, w skład mydła szarego wchodzą: kwas cytrynowy, kwasy karboksylowe, gliceryna i chlorek sodu. Szare mydło, także to uwspółcześnione – w wersji z solami sodowymi – to więc produkt naturalny, który nie zawiera żadnych substancji zapachowych, barwników, dzięki czemu jest to mydło wysoko biodegradowalne. Jedni twierdzą, że przez to w ogóle nie pachnie, dla innych jego woń jest nieco „fabryczna”.

SZARE MYDŁO - DZIAŁANIE ANTYBAKTERYJNIE

Choć na opakowaniu szarego mydła zapewne nie zobaczysz określenia „antybakteryjne”, musisz wiedzieć, że szare mydło działanie antybakteryjne posiada! Skutecznie oczyścisz nim ręce z wszelkich zanieczyszczeń. Jak wykazały badania naukowców z Korea University, siła zwalczania ponad 20 szczepów bakterii, na działanie których poddano dłonie uczestników eksperymentu, była taka sama w przypadku testowanego przez badaczy mydła „antybakteryjnego” i „zwykłego”. Co więcej, szare mydło pomaga w codziennej pielęgnacji skóry i w przeciwieństwie do tych określanych jako antybakteryjne, nie zawiera sztucznych składników, takich jak triklosan i triklokarban, o udowodnionym działaniu kancerogennym.

Oczywiście szare mydło nada się do oczyszczania nie tylko dłoni, ale mydło przeznaczone jest też do mycia ciała i mycia twarzy. Po kąpieli czy prysznicu z użyciem tego produktu dobrze jednak nasmarować skórę balsamem czy masłem do ciała by ją odżywić i zapobiec przesuszeniu.

SZARE MYDŁO NA TRĄDZIK

Szare mydło potasowe okazuje się również być kosmetykiem przydatnym w zmaganiach z problemami związanymi z trądzikiem. Warto wypróbować ten produkt (np. w formie płynnej, jak nasze mydło dziegciowe na problemy skórne) jako uzupełnienie kuracji zalecanej przez dermatologa (po konsultacji z nim). Trzeba jednak pamiętać, że potencjalne wysuszające właściwości szarego mydła mogą spowodować skutek odwrotny od zamierzonego – złuszczenie, naciągnięcie skóry i w konsekwencji zaostrzenie zmian trądzikowych. Razem z szarym mydłem, dla uzyskania pożądanego celu, dobrze więc stosować krem nawilżający, a wcześniej – tonik oczyszczający.

SZARE MYDŁO NA WŁOSY

Tym produktem umyjesz również włosy. Mydło potasowe rozchyla bowiem łuskę włosa, dzięki czemu wnika w nią nie tylko ono, ale i zastosowane później maski czy odżywki. Do zastosowania na pasma dobrze nada się bardziej rozcieńczone mydło szare w płynie lub to w kostce, ale wymieszane z odrobiną wody. Po umyciu włosów spłucz mydło wodą, jak przy użyciu „zwykłego” szamponu. Jeśli chcesz sprawdzić tę metodę, możesz użyć na przykład naszego hipoalergicznego mydła w płynie, które również jest mydłem potasowym.

SZARE MYDŁO NA RANY

Dzięki temu, że działa antybakteryjnie i jest stosunkowo delikatne (polecane nawet osobom z cerą wrażliwą), szare mydło nadaje się do stosowania także w przypadkach, gdy chcesz wspomóc proces gojenia ran. Jak to zrobić? Rozpuścić kostkę w wodzie i zrobić sobie takie mydlane „namaczanie”. Ta metoda powinna zadziałać także przy stłuczeniach, obrzękach i zwichnięciach.

SZARE MYDŁO DLA SZCZEGÓLNIE WRAŻLIWYCH

Szare mydło z powodu swojej delikatności i właściwości antybakteryjnych nadaje się także do pielęgnacji skóry tłustej, również z alergiami czy atopowym zapaleniem. Polecane jest też kobietom w ciąży i po porodzie. Nie oznacza to jednak, że nikogo nie uczuli lub nie podrażni – warto je wcześniej wypróbować na małym fragmencie skóry, by sprawdzić, czy nie pojawia się reakcja alergiczna.

Szare mydło do prania (i nie tylko) – zastosowanie gospodarcze

Wielu osobom szare mydło kojarzy się przede wszystkim właśnie z takim – domowym, gospodarczym – a nie pielęgnacyjnym zastosowaniem. Świetnie nadaje się ono do wykorzystania podczas prania, a właściwie przed nim – do wstępnego czyszczenia trudniejszych plam. Czasem wystarczy namoczyć plamę, natrzeć szarym mydłem, wypłukać i nie będzie po niej śladu.

Możesz je wykorzystać także do umycia podłogi, pozbycia się z domu kurzu (przejedź meble z wilgotną ściereczką nawilżoną szarym mydłem, a nie detergentem). Za jego pomocą (gdy nałożysz je na wilgotną gąbkę) przetrzesz także brudne ściany.

Jeśli więc zależy ci na naturalnym i skutecznym sprzątaniu domu, sięgnij po szare mydło - rozpuść w wodzie np. odrobinę mydła w płynie Cytryna i Mięta.

Źródła:
https://academic.oup.com/jac/article/70/12/3345/2363941 [dostęp z dn. 16.04.2021]
https://www.researchgate.net/publication/342563794_Antibacterial_Activity_of_Free_Fatty_Acids_Potassium_Soap_and_Fatty_Acids_Methyl_Esters_from_VCO_Virgin_Coconut_Oil_Antibacterial_Activity_of_Free_Fatty_Acids_Potassium_Soap_and_Fatty_Acids_Methyl_Est [dostęp z dn. 16.04.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945593/ [dostęp z dn. 16.04.2021]

Zobacz także

Z czego robi się mydło?

Z czego robi się mydło?

Jak zrobić mydło bez wodorotlenku sodu? Czy to możliwe?

Jak zrobić mydło bez wodorotlenku sodu? Czy to możliwe?

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?