Powrót do wpisów

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?

W sklepach można kupić wiele różnych "mydeł w płynie", ale niestety duża część z nich okazuje się nie mieć wiele wspólnego z „prawdziwym”, naturalnym mydłem. Jak nie dać się nabrać i odróżnić je od tzw. syndetu? Chcąc w łatwy i przystępny sposób wytłumaczyć wyjątkowość mydła w płynie wytwarzanego przez Mydlarnię Cztery Szpaki, należałoby zacząć od kilku podstawowych definicji oraz procesów powstawania mydła w kostce - czyli trochę teorii z mydlanego podwórka.

CO TO W OGÓLE JEST MYDŁO, JAK POWSTAJE I JAKIE SĄ JEGO RODZAJE?

Z chemicznego punktu widzenia mydła są zazwyczaj solami metali jednowartościowych (sodu, potasu, lidu). Potasowe oraz sodowe dobrze rozpuszczają się w wodzie [1], dlatego są tak chętnie wybierane są do codziennego oczyszczania skóry. Znamy wiele podziałów, według których można scharakteryzować rodzaje mydła. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na ich dwóch formach dostępnych w ofercie Czterech Szpaków, czyli na mydłach w kostce oraz mydłach w płynie.

Mydła w kostce powstające w Mydlarni Cztery Szpaki są mydłami sodowymi - tworzy się je poprzez zmydlanie tłuszczy ługiem sodowym w procesie na zimno. Ług sodowy jest roztworem zasadowym powstającym zazwyczaj z połączenia wody oraz wodorotlenku sodu. Ma on określone stężenie i należy odważać go odpowiednio do ilości i rodzaju użytych w mydle tłuszczy (olejów lub maseł). Znając liczby zmydlania poszczególnych tłuszczy, jesteśmy w stanie tak dobrać ilość ługu, aby nadać finalnej kostce odpowiednią formę i właściwości myjące. Kostki powstające przy użyciu ługu sodowego mają stałą i dość twardą konsystencję. Po zakończeniu produkcji masy mydlanej przelewana jest ona do specjalnych form, które to następnie wkładane są do zamykanego urządzenia podtrzymującego temperaturę (roboczo nazwanego przez nas mydlarką), które zapewnia im odpowiednie warunki do wstępnego „zestalenia” konsystencji i rozpoczęcia procesu zmydlania w całej kostce. Po kilkunastu godzinach mydło zalane do formy staje się „twardą bryłą”, którą w łatwy sposób można wyjąć z formy. Następnie przechodzimy do krojenia mydła na kostki oraz ułożenia ich w dojrzewalni, gdzie spędzą najbliższe tygodnie. W tym czasie w całej objętości kostki zachodzą procesy zmydlania, które pozwolą na uzyskanie naprawdę dobrego produktu myjącego o pożądanych właściwościach pielęgnacyjnych. Po zakończeniu tego procesu przechodzimy do konfekcji mydła – czyli w naszym przypadku wytłoczenia napisu, spakowania mydła, nałożenia etykiety oraz nadania partii daty przydatności. Każdy z tych procesów wykonywany jest ręcznie, dzięki czemu w twoje ręce trafia wyjątkowy produkt, stworzony rzemieślniczo przez zaangażowany zespół.

"PRAWDZIWE" MYDŁO W PŁYNIE, CZYLI JAKIE?

Wiesz, że większość dostępnych na sklepowych półkach mydeł w płynie to (z chemicznego punktu widzenia) tak naprawdę syndety? Czyli roztwory które składają się z wody i mieszaniny detergentów. Określenie „mydło w płynie” jest po prostu zwyczajową nazwą przyjętą przez ogół społeczeństwa ze względu na płynną/lejącą formę masy. Nie ma w nich jednak konkretnego związku chemicznego - mydła.

JAKIE SKŁADNIKI NATOMIAST MOŻEMY ZNALEŹĆ W SYNDETACH?

  • wodę – główny składnik będący bazą i rozpuszczalnikiem dla pozostałych substancji.
  • detergenty – składniki, których zadaniem (w dużym uproszczeniu) jest wytworzenie myjącej piany pozwalającej na pozbycie się brudu, kurzu itp.
  • dodatki – mogą być to najróżniejsze ekstrakty, składniki aktywne, substancje zapachowe czy surowce wpływające na poprawę konsystencji i wygodę użytkowania produktu, składniki chelatujące itp.
  • konserwanty – woda jest doskonałym środowiskiem do rozwoju najróżniejszych mikroorganizmów, dlatego dla produktów w których składzie jest obecna należy dobrać odpowiedni konserwant, który zapewni bezpieczeństwo w okresie użytkowania

DLACZEGO WIĘC MYDŁO W PŁYNIE OD CZTERECH SZPAKÓW RÓŻNI SIĘ OD SYNDETÓW?

Znając doskonale procesy powstawania mydła w kostce, opracowaliśmy recepturę, która za pomocą odpowiednich składników i ich zawartości w formule pozwala nam przekształcić masę potasową w mydło w płynie.

Proces jego powstawania zaczynamy od wytworzenia ługu. Tym razem nie jest to ług sodowy, a potasowy. Masa powstała przy zmydleniu tłuszczy ługiem potasowym wyjściowo również jest w stałej formie, jednak jej konsystencja jest na tyle plastyczna, że jesteśmt w stanie doprowadzić ją do konsystencji bardziej lejącej, żelowej. Po jej uzyskaniu, do masy mydlanej, która sama w sobie ma już właściwości myjące dodajemy delikatne środki powierzchniowo czynne (betainę kokamidopropylową oraz glukozyd decylowy). Pozwalają one finalnemu produktowi przyjąć optymalne właściwości myjąco-pielegnacyjne, a skórę po myciu pozostawić miękką i przyjemną w dotyku.

Dzięki wspomnianej żelowości i gęstości, nasze mydło w płynie zapakowane w szklaną butelkę o pojemności 500 ml jest bardzo wydajne. Jedna pompka pozwoli na umycie dłoni, a dwie-trzy z powodzeniem wystarczą do kąpieli całego ciała. Dzięki temu szpakowe mydło może zastąpić klasyczny żel pod prysznic.

Choć wszystkie mydła w płynie od Czterech Szpaków mają wspólną bazę, różnią się zapachami i właściwościami. To za sprawą dodatków - konkretnych ekstraktów i naturalnych olejków eterycznych.

Na ten moment możemy pochwalić się już całkiem pokaźną kolekcją, która stale rośnie. Znajdziesz u nas:

Autorka:
Magdalena Hofman
Mydlarnia Cztery Szpaki

Literatura
[1] Domagalska Beata W. Surfaktanty (środki powierzchniowo czynne) i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych, Tom 1, Warszawa 2021; 978-83-955137-2-5

Zobacz także

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis

Dziegieć

Dziegieć