Kosmetyki do oczyszczania skóry głowy

Piękne, zdrowe, lśniące włosy zaczynają się od czystego, zadbanego skalpu. Jako pierwszy etap pielęgnacji skóry głowy postaw na naturalny szampon w kostce, który przeciwdziała przetłuszczaniu się naskórka i dokładnie oczyszcza go z nadmiaru sebum. A łupież i wypadanie włosów? Z tym też pomogą nasze rzemieślnicze krążki!

Nasze włosy i skóra głowy codziennie kumulują na sobie brud, zanieczyszczenia, łój, kurz, pyłki i innych pasażerów na gapę. Ich obecność sprzyja nadmiernemu przetłuszczaniu włosów u nasady i osłabieniu kondycji skalpu. Przed aplikacją odżywki czy serum, nie zapomnij o dogłębnie oczyszczającym szamponie. It's a must! :)

Pielęgnacja skalpu i włosów – krok po kroku

Skóra głowy usiana jest gruczołami łojowymi. To dzięki nim i wydzielanemu przez nie sebum skalp pozostaje nawilżony i chroniony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a włosy zyskują solidną barierę przeciw wysychaniu. Skoro stan skóry głowy pełni tak istotną rolę w prawidłowym dbaniu o zdrowie włosów, musimy się nią należycie zaopiekować.

Naturalne kosmetyki do włosów, które wytwarzamy w naszej manufakturze, idealnie wpasowują się w rytuał pielęgnacji włosów – zarówno suchych, łamliwych, przetłuszczających się, jak i farbowanych. Zanim polecimy Ci konkretne szampony do kupienia w naszym sklepie, pogadajmy o tym...

Czym są kosmetyki naturalne do oczyszczania skóry głowy?

Kosmetyki oczyszczające do skóry głowy to przede wszystkim szampon. To produkt, który w swoim składzie zawiera substancje powierzchniowo czynne, służące oczyszczeniu skalpu oraz pasm włosów. Często spotykane detergenty w szamponach to m.in. popularne SLS i SLES (Sodium Laureth Sulfate), ale również łagodniejsze alternatywy: SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), SCS (Sodium Coco Sulfate), Coco-Betaine, Coco-Glucoside czy Decyl Glucoside. To dzięki nim podczas mycia z powierzchni skalpu zostają usunięte cząsteczki zanieczyszczeń oraz nadmiar łoju.

Co czyni szampon naturalnym? Jego skład, oczywiście. Taki produkt powinien być oparty na recepturze bez sztucznych, syntetycznych dodatków, jak barwniki czy substancje zapachowe. Naturalny szampon ma wysoki procent zawartości (ok. 90%) składników pochodzenia naturalnego, w tym ekstraktów roślinnych, hydrolatów, olejów czy glinek. Takie właśnie są kostki szamponowe od Czterech Szpaków. Łatwo dopasujesz do swoich włosów odpowiedni rodzaj. Do wyboru masz szampony: ochronny (polecany zwłaszcza włosom farbowanym), dziegciowy na problemy skórne, regenerujący, dzięki któremu włosy stają się odbite u nasady, detoksykujący z węglem aktywnym, uniwersalny do każdego typu włosów, nawilżający WENA, stworzony we współpracy z Kasią Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni, normalizujący, który reguluje wydzielanie sebum oraz delikatny dla prawdziwych wrażliwców. Te formuły mają za zadanie nie tylko porządnie domyć włosy, ale też je odżywić.

Chcesz wzmacniać swoje kosmyki i utrzymać je w świetnej kondycji, ale spowszedniał ci szampon? W takim wypadku lepszym wyborem będzie dla ciebie równie skuteczny kosmetyk, z którym oczyszczenie skóry skalpu będzie prawdziwą przyjemnością. Nasze mydła do włosów są bogate w olej rycynowy, który wpływa korzystnie na kondycję skóry oraz wzmacnia cebulki, stymulując wzrost włosów. To świetna broń w walce przeciw wypadaniu włosów. Masując skórę głowy taką kostką pobudzasz krążenie krwi i efektywnie złuszczasz zalegający martwy naskórek.

A jeśli jesteś zwolennikiem uniwersalnych, wielofunkcyjnych kosmetyków, rzuć okiem na Superkostkę. To krążek pełen cennych składników, jak masło kakaowe, glinka biała, wyciąg z brzozy oraz kory dębu. Nie tylko umyje i poprawi kondycję włosów, ale też oczyści skórę twarzy i całego ciała. Szybko. Dobrze. Przyjemnie. Przede wszystkim – naturalnie.

Kiedy stosować kosmetyki do oczyszczania i pielęgnacji skóry głowy i włosów?

Kosmetyki do oczyszczania skóry głowy stosujemy przede wszystkich regularnie. W okresie dojrzewania obserwuje się zwiększoną produkcję sebum – w takich okolicznościach warto zadbać o codzienną higienę i myć głowę każdego dnia. Natomiast z wiekiem nasza skóra wydziela z reguły coraz mniej łoju i mycie z taką częstotliwością może okazać się zupełnie niepotrzebne. Obserwuj stan włosów: czy są przeciążone i przyklapnięte? Czy na skórze pojawia się łupież, a pasma u nasady pokryte są łojem? Czy głowa zaczyna swędzieć i nieładnie pachnieć? Jeśli tak, to już naprawdę ostatni dzwonek, by sięgnąć po szampon. Jego regularne stosowanie (na przykład rano, by świeżo zacząć dzień, lub wieczorem, by z czystym sumieniem położyć się w czystej pościeli :)) będzie wspierać utrzymanie zdrowego wyglądu włosów. Możesz spróbować mycia co dwa dni i sprawdzać, jak taki system wpływa na Twój wygląd oraz samopoczucie.

Jeśli zmagasz się z dużym stopniem zanieczyszczenia i czujesz, że twój codzienny szampon nie daje rady, możesz wypróbować peeling enzymatyczny. To produkt, który rozpuszcza martwy naskórek i usuwa brud w sposób łagodny, nieinwazyjny. Delikatny masaż przy użyciu peelingu do skóry głowy będzie stymulować porost włosów, a przy okazji zapewni ci miłe doznania. Pamiętaj tylko, by nie drapać skóry, a jedynie z wyczuciem ją dociskać. Stosuj nie częściej niż raz w tygodniu, by nie naruszyć bariery hydrolipidowej swojej skóry. Peeling skóry głowy daje szybkie efekty, ale trzeba wykonywać go z głową. Dosłownie!