Powrót do wpisów

Z czego robi się mydło?

Naturalne mydło w kostce wytwarza się bazując na zmydlonych olejach, do których (w późniejszym etapie procesu) można dodawać rożnego rodzaju barwniki czy substancje zapachowe - w zależności od preferencji. Warto poświęcić więcej uwagi tzw. metodzie na zimno - przy jej użyciu tłuszcze mieszane są w niższej temperaturze, dzięki czemu nie tracą swoich najcenniejszych właściwości, o których za chwilę dowiesz się więcej. Najpierw jednak sprawdźmy skąd ta kostka się właściwie wzięła.

Historia mydła sięga najprawdopodobniej 28 000 roku p.n.e.. Gliniane cylindry z tego okresu odkryte podczas wykopalisk w Babilonie zawierają substancję mydlaną. Potwierdza to opis na pojemnikach, według którego dla jej uzyskania gotowano razem łój i popiół. Przepis ten odkryto pewnie zupełnie przypadkiem - najprawdopodobniej oparto go na obserwacjach tłuszczu skapującego z pieczonej nad ogniskiem zwierzyny, który w kontakcie z popiołem zmienił się w pieniącą substancję. Dość popularna jest również legenda o powstaniu mydła mająca swój początek w starożytnym Rzymie na szczycie góry Sapo, gdzie oddawano cześć bogom poprzez składanie ofiary w formie palenia zwierząt. Stopiony tłuszcz oraz popioły z paleniska spływały podczas deszczu do rzeki Tyber. Kobiety, które robiły w rzece pranie zaobserwowały, że brud z tkanin usuwa się znacznie szybciej. Węgiel drzewny o odczynie silnie zasadowym, w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym, wchodził w reakcję chemiczną, w wyniku której powstał środek czyszczący. Jak jednak wiemy, starożytni Rzymianie nie używali mydła do kąpieli, uznając je być może za substancję o zbyt silnym, agresywnym dla skóry działaniu.

Oliwa z oliwek i olej laurowy, czyli mydło aleppo, marsylskie i kastylijskie

Pisząc o historii mydła nie można nie wspomnieć o jednej z najbardziej charakterystycznych, wyjątkowych kostek. Mam na myśli tradycyjne syryjskie mydło pochodzące z miasta Aleppo i jemu zawdzięczające swoją nazwę. Tam, od ponad 2000 lat jest ręcznie wytwarzane według niezmiennej receptury bazującej na oleju laurowym, oliwie z oliwek oraz substancji spieniającej (obecnie tę rolę pełni wodorotlenek sodu). Wymyślone przez Fenicjan, było jednym z pierwszych mydeł w historii, przez co może uchodzić za przodka dzisiejszych kostek myjących.

Z kolei wspomniani wcześniej w kontekście Hiszpanii Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza wytwarzali tradycyjne mydło toaletowe, bazując głównie na oliwie z oliwek. Z różnych jednak przyczyn, w dużej mierze także przez nastroje polityczno-religijne, nie cieszyło się ono zbyt dużą popularnością. Z czasem, bazując na ich recepturze, mydło oliwkowe zaczęły wytwarzać pionierskie manufaktury w Marsylii, Włoszech czy Hiszpanii. To dzięki nim do dziś zdarza się, że jakiekolwiek kostki zawierające duże stężenie oliwy z oliwek wysokiej jakości określa się często mianem mydeł marsylskich czy kastylijskich. 

Mydlana (r)ewoluacja

Od XVI do mniej więcej połowy XVIII wieku ludzie skutecznie unikali wody i kąpieli, a co za tym idzie, wykazywali również znikome potrzeby względem mydła toaletowego. Używane przez nielicznych głównie do twarzy i rąk mydło traktowane było raczej jak kosmetyk zapachowy niż konkretny środek myjący. Dopiero w XIX wieku, kiedy kąpiele z wykorzystaniem wody stały się na powrót stosunkowo popularne, mydło zaczęło powoli wracać do łask. Towarzyszyły temu jednak liczne wątpliwości, podsycane przez mniej lub bardziej godne zaufania autorytety podważające jego skuteczność, a wykazujące domniemaną szkodliwość dla skóry.

Rozkwit popularności mydła przypada na XIX i XX wiek - zawdzięczamy go licznym technologicznym innowacjom, które koniec końców umożliwiły przede wszystkim obniżenie wysokich do tej pory cen tego produktu. Zaczęto wytwarzać mydło bardziej stabilne, w formie twardszych, łagodniejszych dla skóry kostek. Zaniechano praktycznie używania tłuszczów zwierzęcych na korzyść roślinnych - eksperymentowano głównie z olejem z nasion bawełny, kokosowym i palmowym. Dzięki rozwojowi transportu możliwy i tańszy stał się także import tradycyjnego mydła oliwkowego wysokiej jakości.

Obecnie wybór mydeł dostępnych na rynku jest bardzo szeroki - od popularnych, stosunkowo tanich kostek produkowanych na masową skalę, bez szczególnego przywiązania do tradycyjnych metod mydlarskich, aż do produktów wytwarzanych ręcznie przez lokalne firmy, które za punkt honoru stawiają sobie wierność klasycznym recepturom i wykorzystanie naturalnych surowców najwyższej jakości.

Z czego robi się naturalne mydło w kostce?

Mimo że od powstania pierwszych klasycznych mydlanych receptur dzielą nas wieki, współczesne przepisy na mydło bazują na stosunkowo podobnych surowcach, z jakich korzystano wówczas - chodzi przede wszystkim o oleje, naturalne olejki eteryczne i barwniki czy ziołowe dodatki.

Zabierając się za tworzenie rzemieślniczego mydła, warto poświęcić chwilę olejom, które wykorzystamy do produkcji masy mydlanej. Możemy spojrzeć na nie pod kątem twardości, pochodzenia, a także funkcji, jakie docelowo pełnią w stworzonej przez nas kostce.

Oleje twarde przybierają w temperaturze pokojowej stałą postać, miękkie - jak łatwo się domyślić - w analogicznych warunkach mają płynną formę. Możemy je również podzielić na roślinne i zwierzęce. I choć smalec czy łój wołowy doskonale nadają się do produkcji mydła pod względem chemicznym, to oleje roślinne cieszą się obecnie pośród mydlarzy większą popularnością.

Jeśli chodzi o funkcje kosmetyczne, jakie poszczególne oleje pełnią w mydle, roboczo możemy wyróżnić tu np. właściwości pielęgnacyjne, oczyszczające czy pianotwórcze. W zależności od tego jak dobierzemy oleje, mydło będzie mniej lub bardziej odżywcze, przyjemnie śliskie lub tępe w dotyku; a piana gęsta i kremowa lub rzadka i wodnista.

Oleje twarde - któe wybrać?

Olej kokosowy

To obecnie jeden z najpopularniejszych twardych olejów dodawanych do mydła - stanowi  jego stabilną bazę, a w dużym stężeniu pomaga utwardzić kostkę. Wykazuje silne właściwości pianotwórcze - podczas używania mydła z jego dodatkiem powstaje dużo gęstej, kremowej piany. Olej kokosowy wyróżnia się także wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprawiają, że jest odporny na działanie wysokiej temperatury (nie pozbawia go cennych właściwości) i chroni przed wolnymi rodnikami - dzięki czemu staje się cennym składnikiem pod kątem potencjalnego działania anti-aging. Ponadto dobrze oczyszcza skórę, a dzięki zawartości kwasu laurynowego działa odkażająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo - jest więc przydatny np. w walce z trądzikiem.

Masło shea

Masło shea, podobnie jak olej kokosowy, należy do grupy olejów twardych. W mydle nie jest nośnikiem piany, odpowiada natomiast za jego przyjemną kremowość i pożądane właściwości pielęgnacyjne. Pozyskiwane z drzewa o nazwie Masłosz Parka masło shea to prawdziwa bomba kosmetyczna. W prawie 90% składa się z kwasów oleinowego i stearynowego, które dodatkowo wpływają na jego twardość. Jest niezwykle bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, odgrywające kluczową rolę w zakresie odżywienia i optymalizacji nawilżenia skóry. Masło shea zawiera także witaminy A i E, które działają na skórę odmładzająco - wspierają jej naturalną witalność, poprawiają sprężystość, a przy tym spowalniają postępowanie procesu starzenia.

masło shea nierafinowane

Masło kakaowe

Ten olej, występujący naturalnie pod stałą postacią, charakteryzuje wysokie stężenie składników o silnym działaniu przeciwutleniającym, tzw. polifenoli - antyoksydantów, dzięki którym staje się składnikiem bardzo pożądanym na polu walki z postępowaniem procesów starzenia się skóry. Przyczyniają się one bowiem do neutralizacji wolnych rodników. Wysoka zawartość antyoksydantów sprawia również, że masło kakaowe jest niezwykle przydatne w pielęgnacji skóry problematycznej - ze skłonnościami do trądziku, egzemą, łuszczycą czy skłonnościami do atopii Działa łagodząco, kojąco i przeciwzapalnie - pomaga rozjaśniać przebarwienia i goić drobne rany.

Masło kombo

Masło kombo charakteryzuje się dość wyjątkowym układem kwasów tłuszczowych, wśród których dominują kwas mirystynowy oraz rzadko spotykany, nienasycony kwas mirystynowo-oleinowy (Omega-5). Wykazują one silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i gojące. Dzięki zawartości kwasów mirystynowych, masło kombo jest stosowane i polecane do wmasowywania w skórę ciała w przypadku bólu mięśni i stawów czy artetyzmu i reumatyzmu. Działa lekko rozgrzewająco i kojąco. Masło kombo, oprócz działania gojącego i przeciwzapalnego, posiada także właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze. Poleca się je do pielęgnacji suchej skóry, a także w przypadku problemów z łuszczeniem się, egzemami, AZS, łuszczycą, podrażnieniami, czy stanami zapalnymi. Może być również stosowane miejscowo na wypryski trądzikowe na twarzy i ciele. Masło wzmacnia odporność skóry, regeneruje, goi podrażnienia i stany zapalne skóry oraz zmiany trądzikowe, dodatkowo uelastycznia skórę, hamując rozkład kolagenu.

Olej babassu

Swoją konsystencją i składem przypomina nieco olej kokosowy. Zawiera cenne w pielęgnacji kwasy tłuszczowe, m.in. laurynowy, oleinowy, mirystynowy, palmitynowy, linolowy, a także witaminę E (zwaną witaminą młodości), przeciwutleniacze oraz fitosterole (sterole roślinne). Podobnie jak większość olei twardych, szczególnie sprawdza się w pielęgnacji skóry mocno przesuszonej, atopowej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Użyty do produkcji mydła doda mu nie tylko pożądanej twardości, ale i odżywczych właściwości. Olej babassu wzmacnia bowiem naturalny płaszcz lipidowy, działa na skórę natłuszczająco, wygładzająco i zmiękczająco, a także przeciwzapalnie. Dzięki delikatnemu filmowi, jaki pozostawia na skórze, częściowo zapobiega przenikaniu do niej szkodliwych czynników z otoczenia - doskonale chroni na przykład przed wiatrem czy mrozem.

Smalec

Smalec, czyli tłuszcz pochodzenie zwierzęcego, dzięki wysokiemu punktowi dymienia jest doskonałym tłuszczem do obróbki termicznej, ponieważ nie zmienia swoich właściwości nawet podczas długiego ogrzewania. Zawdzięcza to m.in. dużej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. Na 100 g smalcu przypada 45,1% tłuszczy jednonienasyconych (omega-9) 39,2% to tłuszcze nasycone, 11,2% - tłuszcze wielonienasycone (10% kwasów tłuszczowych omega-6 i 1% omega-9). Smalec dodany do masy mydlanej nada mydłu twardości i sprawi, że będzie miało jasny, jednorodny odcień. Jest również odpowiedzialny za spore ilości solidnej, gęstej, kremowej piany. Jak większość olejów, smalec zadziała na skórę odżywczo, natłuszczająco i zmiękczająco.

Oleje miękkie - niezbędny dodatek

Oliwa z oliwek

Dodana do masy mydlanej oliwa z oliwek sama w sobie nie posiada silnych właściwości pianotwórczych, jest za to dobrym stabilizatorem - wytworzona w trakcie używania mydła z jej dodatkiem piana nie znika zbyt szybko. Główny walor oliwy z oliwek to jednak jej niekwestionowane działanie pielęgnacyjne. Stanowi bogate źródło tzw. witamin piękna - A, B, C, E i F, dzięki którym mydło z jej dodatkiem pozostawia skórę natłuszczoną, odżywioną i miękką. Nieocenione zasługi odnoszą też na tym polu antyoksydanty (polifenole), których oliwa z oliwek zawiera wyjątkowo dużo. Kwasem dominującym w składzie oliwy z oliwek jest kwas oleinowy; uzupełniają go kwasy palmitynowy i linolowy. To w dużej mierze dzięki nim charakteryzuje się ona silnym działaniem ochronnym - zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka, chroniąc tym samym skórę przed wysuszeniem, a także stanowi naturalną barierę ochronną przed promieniami UV.

Olej rycynowy

To olej, którego dodatek zapewni mydłu intensywną, stabilną, kremową pianę i przyjemny poślizg. Jest często używany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów (zawiera go na przykład nasze mydło do włosów). Nie bez powodu - wzmacnia je, nadaje im zdrowy połysk i wygładza, może także przyspieszać ich porost. Głównym składnikiem oleju rycynowego jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego. Znajdziemy w nim również mniejsze ilości glicerydów kwasów oleinowego, linolowego, palmitynowego, stearynowego. Olej ten wykazuje głównie działanie odżywcze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dobrze radzi sobie z łagodzeniem podrażnień i przydaje się w pielęgnacji suchej skóry ze skłonnością do alergii - działa kojąco. Reguluje również wydzielanie sebum - może pomóc zmniejszyć jego ilość, co z kolei będzie niezwykle przydatne w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry.

mydło w kostce na sznurku

Olej słonecznikowy

Z uwagi na swoje właściwości może stanowić dobrą bazę do mydła antybakteryjnego, do pielęgnacji cery tłustej czy trądzikowej. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i reguluje wydzielanie sebum. Wykazuje niskie działanie komedogenne, dzięki czemu, choć wnika w głębokie warstwy skóry, nie powoduje powstawania zaskórników, a przy tym pomaga zniwelować już powstałe zmiany trądzikowe.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy stanowi bogate źródło zdrowych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, a także kwas alfa-linolenowy (ALA). Ich obecność w składzie sprawia, że olej rzepakowy odżywia skórę, zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu i łagodzi popularne objawy chorób takich jak łuszczyca, egzema czy AZS. Ma właściwości normalizujące, kojące i przeciwświądowe. Działa również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Olej ten również duże ilości witaminy E będącej cennym przeciwutleniaczem.

Olej laurowy

Olej tłoczony z owoców wawrzynu bywa nieco inny pod kątem składu w zależności od miejsca pochodzenia i odmian rośliny. Jego barwa to mieszanka zielonego chlorofilu i żółtych kerotenoidów - charakteryzuje się bogactwem fitosteroli i różnorodnych wosków,  a frakcja lotna (olejki eteryczne) może w nim sięgać 10%. Pewien problem może stanowić tu identyfikacja kwasów tłuszczowych w składzie oleju laurowego i związana z nimi konsystencja oleju: dla surowca badanego przez tureckich naukowców ponad 50% składu to kwas tłuszczowy laurynowy (znany z oleju kokosowego – twardy w temperaturach pokojowych). Według innych badań kwasu laurynowego jest  27%, a olej laurowy tłoczony na Maderze ma kwasu laurynowego tylko 18%. Tak czy inaczej, ten olej składający się z kwasów: laurynowego, stearynowego i palmitynowego, dodany do mydła sprawi, że będzie miało ono naprawdę twardą formułę i „zbitą” konsystencję. Olej laurowy, stanowiący bazę popularnego mydła Aleppo, ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i bakteriobójcze - dzięki temu jest pomocny w leczeniu różnych odmian trądziku czy chorób skóry takich jak egzema, łuszczyca czy AZS.

Olej konopny

Większość składu oleju konopnego stanowią NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), w tym: kwas linolowy (52-62%), alfa-linolenowy (12-23%) i gamma-linolenowy (3-4%). Ten ostatni wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu olej ten przydaje się w walce z trądzikiem i zapobieganiem przed pojawieniem się na skórze nowych zmian chorobowych. Oprócz tego, olej konopny nie zatyka porów, dzięki czemu dobrze pielęgnuje nawet tłustą skórę ze skłonnością do zaskórników. Dobrze radzi też sobie z podrażnieniami często towarzyszącymi skórze suchej i wrażliwej, a także tej ze skłonnościami do alergii. Koi ją, odżywia, wygładza i sprawia, że staje się bardziej miękka i sprężysta. Wzmacnia przy tym jej naturalną barierę hydrolipidową.

Olej awokado

Ok. 80-85% kwasów tłuszczowych składających się na olej z awokado stanowią tłuszcze nienasycone, a zdecydowaną większość stanowi kwas oleinowy. Chroni on cerę  przed utratą wody, wygładza ją i zmiękcza. Ze względu na zawartą w nim witaminę E i niską podatność na utlenianie pomaga spowolnić procesy starzenia się skóry. Ze względu na połączenie nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek włóknistych olej awokado działa silnie odżywczo i sprawia, że skóra nabiera zdrowego blasku. Chroni ją również częściowo przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zawarte w nim fitosterole wnikają w głębsze warstwy skóry i sprzyjają procesowi neutralizacji wolnych rodników.

Olej ryżowy

Olej ryżowy pozyskiwany jest z otrębów – pozostałościach po procesie obłuszczania ryżu. Składa się w 88-89% z tłuszczów, w 2-4% z wolnych kwasów tłuszczowych i w 4% z mieszaniny tokoferoli, gamma-oryzanolu, kwasów organicznych i lecytyny. Olej ryżowy jest szczególnie pożądany we wszelkiego rodzaju kosmetyków z grupy tzw. Anti-aging. To z uwagi na wysoką zawartość witaminy E, tokoferoli i tokotrienoli działających ochronnie na komórki i neutralizujących działanie wolnych rodników, co przekłada się na hamowanie postępowania przedwczesnego starzenia się skóry. Witamina E przyspiesza regenerację komórek oraz sprawia, że skóra staje się gładsza, a zmarszczki spłycają się. Ponadto, chroni również częściowo przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto również zwrócić uwagę na zawartość Gamma-oryzanolu, czyli mieszaninę estrów kwasu ferulowego ze sterolami roślinnymi. Ma bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny - wykazuje na tym polu cztery razy silniejszą aktywność niż witamina E, która jest uważana za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Olej ze słodkich migdałów

Olej ten w ponad 90% składa się z kwasów tłuszczowych nienasyconych (oleinowego i linolowego). Wysoka zawartość kwasu oleinowego sprawia, że jest bardziej odporny na utlenianie niż inne oleje z wyższą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Frakcja niezmydlająca, która zazwyczaj wynosi 0,7%, składa się głównie ze skwalanu, tokoferolu (wit. E) i fitosteroli. Jest przydatny w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób skóry - egzemy, AZS czy dermatoz. Zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, działa odżywczo, uelastyczniająco i kojąco. Przy okazji jest też dobrym nośnikiem substancji zapachowych i naturalnych olejków  eterycznych - warto więc stosować go w kosmetykach, w których zależy nam na podkreśleniu walorów zapachowych.

Olej arganowy

Głównymi składnikami oleju są (około 99%) mono, di-, i trójglicerydy, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych. 80% tych kwasów stanowi kwas oleinowy i linolowy (ze śladowym udziałem kwasu linolenowego), a także wolne kwasy tłuszczowe. Olej arganowy działa na skórę pielęgnująco, regenerująco i odżywczo, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek i spłyca te już powstałe. Jest przydatny w pielęgnacji skóry suchej i atopowej - przeciwdziała podrażnieniom, działa kojąco i wzmacniająco. Neutralizuje wolne rodniki, chroni tkankę łączną, a także odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry sprawiając, że staje się zdrowsza i bardziej elastyczna. Olej arganowy charakteryzuje się wysokim stopniem wchłanialności - dobrze absorbowany przez skórę zmiękcza ją i wygładza.

Pachnąca kostka - naturalne olejki eteryczne

Jeśli nie wyobrażasz sobie mydła bez zapachu i uwielbiasz podczas jego używania czuć choćby delikatny aromat, zdecydowanie musisz zaprzyjaźnić się z naturalnymi olejkami eterycznymi. Sprawią one, że nadasz własnoręcznie stworzonemu mydłu ulubione nuty zapachowe. Naturalne olejki eteryczne wykorzystywane w produkcji kosmetyków (w tym mydła) charakteryzują się stosunkowo delikatnym, naturalnym i niemęczącym aromatem, a przy tym także dość niskim potencjałem alergogennym. Jeśli wolisz silniejsze, bardziej trwałe zapachy, możesz sięgnąć po tzw. kosmetyczne kompozycje zapachowe oparte (przynajmniej w części) na składnikach syntetycznych wyróżniających się mocniejszą trwałością i silniejszą ekspozycją oraz projekcją zapachu. Na razie jednak skupmy się na łagodniejszych i w stu procentach naturalnych olejkach eterycznych. Poznaj niektóre z nich.

Olejek eteryczny pomarańczowy wyróżnia się świeżym, cytrusowym, pobudzającym zapachem i lekko pomarańczowym odcieniem. Jest bogaty w substancje antybakteryjne, antyseptyczne, tonizujące i przeciwzapalne. Posiada silne właściwości przeciwskurczowe, uspokajające i antycellulitowe. Jest również znany jako skuteczny, naturalny afrodyzjak. Doskonały przy wszelkiego rodzaju spadkach nastroju, napięciach nerwowych, skurczach mięśni. Jak pozostałe olejki cytrusowe, jest światłoczuły i nie należy go stosować podczas opalania lub dużej ekspozycji skóry na promienie UV. 

Olejek eteryczny cytrynowy wspomaga pielęgnację skóry łojotokowej, z grzybicą czy egzemą. Pomaga ujednolicić koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Działa również antyseptycznie i antybakteryjnie oraz pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych i infekcji skóry. Wykazuje działanie antydepresyjne, antyreumatyczne, przeciwbólowe, pobudzające, tonizujące, normalizujące i ściągające. Ma orzeźwiający, słodki, świeży cytrusowy zapach i lekko żółtawy kolor. 

Olejek eteryczny lawendowy wyróżnia się charakterystycznym, jedynym w swoim rodzaju aromatem. Działa antyseptycznie, rozluźniająco i uspokajająco, łagodzi stres i ból, pobudza krążenie krwi i jest przydatny w problemach związanych z układem oddechowym. Może być również pomocny w łagodzeniu migrenowych bólów głowy, lęków, depresji, napięcia nerwowego i stresu emocjonalnego. Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze (odstrasza mole, owady i łagodzi skutki ukąszeń). Zabija bakterie, które powodują infekcję skóry, równocześnie wygładza ją, zmniejsza zmarszczki i obniża nadprodukcję sebum.

Olejek eteryczny różany rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt skóry, łagodzi podrażnienia i działa odmładzająco - dodaje skórze zdrowego blasku. Olejek z drzewa różanego stymuluje rozwój komórek i regeneruje tkanki, dzięki czemu doskonale zmniejsza widoczność blizn i spłyca drobne zmarszczki. Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle głowy, mdłości oraz działa przeciwdepresyjnie. Jego zapach działa również stymulująco i pobudzająco - bywa wykorzystywany jako naturalny afrodyzjak. Wyróżnia się delikatnym, kwiatowo-drzewnym aromatem. 

Olejek eteryczny grejpfrutowy działa pobudzająco, energetyzująco, tonizująco i przeciwbólowo. Łagodzi stres, poprawia nastrój i ma właściwości pobudzające oraz antytoksyczne. Stosowany do masażu wspomaga usuwanie cellulitu, ujędrnia i wygładza skórę. Ma orzeźwiający, słodko-gorzki, świeży cytrusowy zapach i jasnożółty kolor.

Olejek eteryczny geraniowy pozyskiwany z kwiatów pelargonii delikatnie tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne; posiada właściwości antyseptyczne, normalizujące, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Działa uspokajająco i tonizująco na system nerwowy, dodaje energii oraz łagodzi migrenowe bóle głowy. Wyróżnia się słodkim, dobrze utrzymującym się aromatem.

Olejek cynamonowy działa antyseptycznie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie i oczyszczająco. Ma silne właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i ściągające. W aromaterapii służy do masażu przy bólach reumatycznych, a także silnie pobudza krążenie, przez co pozytywnie wpływa na ujędrnienie skóry i zniwelowanie cellulitu. Jako olejek wykazujący potencjalne działanie drażniące skórę powinien być wykorzystywany rozcieńczony, w niewielkich ilościach. 

Olej świerkowy działa odświeżająco, pobudzająco, energetyzująco, rozgrzewająco i normalizująco. Reguluje wydzielanie sebum, wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne - dzięki temu będzie przydatny w zwalczaniu objawów charakterystycznych dla skóry tłustej i trądzikowej. Pobudza krążenie i jest przydatny w walce z chorobami reumatycznymi. Może też być pomocny w zniwelowaniu nadmiernego wydzielania potu. Wyróżnia się świeżym, „leśnym” i odrobinę żywicznym zapachem.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i tonizujące. Dodatkowo reguluje nadmierne wydzielanie sebum,  dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i w walce z trądzikiem. Doskonale łagodzi podrażnienia, oparzenia i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo posiada właściwości antybiotyczne, stymulujące, antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwzakaźne. Ma świeży, delikatnie pieprzowo-korzenny zapach i jasnożółtą barwę.

Olejek eteryczny miętowy wyróżnia się silnym, mocno orzeźwiającym, pobudzającym zapachem. Ma działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwzakaźne i przeciwbólowe. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej, ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum - wspomaga w regulacji gruczołów łojowych. Działa energetyzująco, przyjemnie pobudza i poprawia nastrój. Ze względu na obecność mentolu wykazuje właściwości chłodzące, może też jednak działać drażniąco, dlatego nie należy stosować go w zbyt dużym stężeniu.

Niech mydło nabierze kolorów! Czyli naturalne barwniki

W zależności od doboru olejów użytych do stworzenia masy mydlanej, „surowa” kostka bez żadnych dodatków będzie miała jaśniejszy lub ciemniejszy kremowy odcień. Możemy jednak dodać jej odrobinę koloru używając naturalnych barwników. Dowiedz się, czego użyć, aby uzyskać konkretny kolor.

Alkanna barwierska

Znana jest również pod nazwą czerwienica barwierska, należy do gatunku roślin z gatunku ogórecznikowatych. Rośnie dziko głównie w obszarze środziemnomorskim i w Azji Zachodniej. Z jej korzenia pozyskuje się czerwony barwnik, używany w starożytności do barwienia tkanin lub jako… szminka. Obecnie również wykorzystuje się ją  w naturalnym przemyśle kosmetycznym do nadawania produktom czerwonych odcieni. W zależności od natężenia kolor może ewoluować od oranżu aż do purpury.

Annato 

To barwnik terpenowy należący do karotenoidów. Pozyskuje się go z nasion drzewa arnoty właściwej (Bixa orellana L.). Rośnie ono w północnej części Ameryki Południowej, w Ameryce Środkowej i Meksyku, a także we wschodniej Afryce i Indiach. Nasiona w owocach mają trójkątny kształt i intensywnie czerwono-pomarańczową barwę. Barwniki stanowią 4,5–5,5 proc. suchej masy nasion, z czego 70–80 proc. to karotenoid - biksyna. Annato nadaje formułom kosmetycznym żółto-pomarańczowy odcień o różnej intensywności. Ten barwnik odpowiada na przykład za kolor mydła Waligóra.

mydło w kostce Waligóra

Chlorofil  

Jest naturalnym zielonym barwnikiem posiadającym zdolność absorbowania promieniowania świetlnego, dzięki układowi wiązań sprzężonych. Nie rozpuszcza się w wodzie, zaś w alkoholu. Najczęściej pozyskuje się go z liści pokrzywy i lucerny, a także młodego jęczmienia. Oprócz tego, że barwi preparaty na różne odcienie zieleni, ma również właściwości dezynfekcyjne. Stanowi przy tym bogate źródło magnezu i witamin. Chlorofil, poza działaniem barwiącym, posiada również właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy.

Węgiel aktywny

W kosmetyce najczęściej używa się węgla pozyskiwanego z łupin orzecha kokosowego. Surowiec ten wykazuje silne właściwości oczyszczające, antybakteryjne i normalizujące, dlatego często bywa wykorzystywany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Oprócz tego jednak może być wykorzystywany również jako czarny barwnik kosmetyczny - w zależności od zastosowanej ilości nadaje formułom odcień od jasnografitowego po smolistą czerń. To właśnie jemu swój kolor zawdzięcza nasze antybakteryjne mydło węglowe.

mydło w kostce na tle dużego liścia

Kapsaicyna, kapsorubina 

Jest barwnikiem otrzymywanym z papryki czerwonej lub papryki chilli - wytwarza pigment od jasnopomarańczowego po intensywną czerwień. Oprócz tego ma silne działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne, a także przeciwwirusowe. Nie powinna być jednak dodawana w zbyt dużych ilościach, ponieważ może wówczas działa drażniąco.

Kurkumina 

Barwnik pozyskiwany z kurkumy i nadaje produktom żółtawą barwę o różnej intensywności. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, a także normalizujące. Może pomóc w regulacji pracy gruczołów łojowych, poprawić kondycję skóry z tendencjami do nadmiernego przetłuszczania i wydzielania sebum i zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych czy zaskórników.

Koszenila

Zwana inaczej czerwienią karminową jest barwnikiem pochodzenia zwierzęcego. Pozyskuje się ją z wysuszonych i zmielonych pancerzy owadów czerwca kaktusowego. Nadaje produktom intensywny, ciemnoczerwony odcień. Jest jednym z nielicznych rozpuszczalnych w wodzie naturalnych barwników, które nie ulegają degradacji z upływem czasu. Jest bardzo odporny na działanie światła, podwyższonej temperatury i utlenianie, a nawet bardziej trwały niż niektóre barwiki syntetyczne. Należy jednak stosować ją ostrożnie, ponieważ wykazuje dość silny potencjał alergogenny.

Antocyjany

Naturalnie związki te występują w soku komórkowym roślin (przede wszystkim w kwiatach i owocach) w postaci cząsteczek o różnej wielkości. Dużą zawartością antocyjanów odznaczają się między innymi czarne jagody, maliny, czarne porzeczki, czarny bez, jeżyny, aronia, czerwona kapusta, winogrona oraz bakłażanyJak łatwo się domyślić, w zależności od pH barwią formuły na odcienie od czerwieni po ciemne fiolety. Uważa się, że oprócz właściwości barwiących, mogą również wykazywać właściwości ochronne.

Jak widzisz, mając do dyspozycji zaledwie kilka stosunkowo łatwo dostępnych składników  (i niezbędną chemiczną wiedzę na temat procesu ręcznej produkcji mydła), możesz poeksperymentować i samodzielnie tworzyć kostki o nieco odmiennych właściwościach, różnych zapachach i kolorach.

 1. Zestaw prezentowy Mandarynka Promocja
  Zestaw prezentowy Mandarynka
  179,00 PLN 211,00 PLN
 2. Zestaw Prysznic Promocja
  Zestaw Prysznic
  69,00 PLN 84,00 PLN
 3. Zestaw Leśny Promocja
  Zestaw Leśny
  79,00 PLN 92,00 PLN
 4. Zestaw Polny Promocja
  Zestaw Polny
  79,00 PLN 92,00 PLN
 5. Zestaw Bestsellerowy Promocja
  Zestaw Bestsellerowy
  149,00 PLN 166,00 PLN
 6. Zestaw Truskawka i Werbena Promocja
  Zestaw Truskawka i Werbena
  75,00 PLN 82,00 PLN
 7. Zestaw Rozmaryn i Mandarynka Promocja
  Zestaw Rozmaryn i Mandarynka
  75,00 PLN 82,00 PLN

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Jak zrobić domowe mydło w płynie?

Jak zrobić domowe mydło w płynie?

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?