Powrót do wpisów

Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy – nic więcej, nic mniej

Co za dużo, to niezdrowo – ta zasada tyczy się także codziennej pielęgnacji cery. Skóra obciążona nadmiarem kosmetyków może stać się kapryśna (zapchane pory kłaniają się nisko :)), dlatego warto praktykować minimalizm w swojej kosmetyczce. To oszczędność czasu oraz pieniędzy, ale ułożenie prostej, pełnej rutyny z pomocą zaledwie kilku produktów może być nie lada wyzwaniem. Jakie więc kosmetyki wybrać, by zapewnić skórze dokładnie to, czego potrzebuje? Czytaj dalej!

Jak dopasować kosmetyki do rodzaju cery

Zanim zaczniesz selekcję swoich kosmetyków pielęgnacyjnych, koniecznie poznaj lepiej swoją skórę twarzy i określ jej typ. Jest to istotne, ponieważ nie każda receptura współgra z danym rodzajem cery – jeśli formuła będzie niewłaściwie dopasowana, może wręcz zaognić problemy, które chcesz rozwiązać. Oto ściągawka, z której możesz skorzystać, by twoja pielęgnacja była świadoma i maksymalnie dobrze dobrana.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Taka cera ma skłonność do powstawania wyprysków: pryszczy, grudek i zaskórników. Przyczynami takich zmian mogą być: brak równowagi hormonalnej, nadprodukcja sebum, niedokładne oczyszczanie, uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta i/lub stres. Osoby z tymi problemami są narażone na blizny i nierówności w strukturze skóry twarzy. Jeśli stan zapalny utrzymuje się bardzo długo i wywołuje znaczny dyskomfort, zalecamy konsultację ze specjalistą. Więcej o trądziku i metodach radzenia sobie z nim przeczytasz w artykule „Domowe sposoby na trądzik – co stosować?”.

Kosmetyki dedykowane cerze trądzikowej powinny być lekkie, bez komedogennych olei (jak np. kokosowy) w składzie. Pomocna może okazać się formuła, która wygładza skórę i ujednolica jej koloryt, ale też ogranicza nadprodukcję łoju i redukuje aktywne wypryski. Składniki, których warto szukać, to kwasy, dzięki którym skóra będzie odpowiednio oczyszczona (salicylowy, laktobionowy, azelainowy, glikolowy, migdałowy), kojące ekstrakty roślinne (aloes, lawenda, zielona herbata), niacynamid, kwas hialuronowy, pantenol i alantoina.

Pielęgnacja cery tłustej i mieszanej

Cera tłusta charakteryzuje się wyświecaniem (błyszczeniem), które powodowane jest nadmiernym wydzielaniem sebum w każdym obszarze twarzy. Bardzo często przetłuszczaniu ulega strefa T, czyli czoło, nos i broda – jest to z kolei charakterystyczne dla cery mieszanej. Do problemów skórnych, na jakie narażone są te dwa typy, zaliczają się przede wszystkim zaskórniki i krostki.

Jeśli chodzi o pielęgnację, cerę tłustą należy po pierwsze nawilżać (tak, dobrze czytasz! Olej, który naturalnie gromadzi się na skórze, nie zastąpi substancji nawilżających, które wnikają w głąb naskórka i chronią cerę przed wczesnymi oznakami starzenia). Postaw na kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik i kwasy AHA. By zminimalizować efekt błyszczenia, wybierz kosmetyk, który reguluje wydzielanie sebum, czyli zawiera np. retinol, niacynamid, kwas salicylowy czy glinki.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest szczególnie narażona na podrażnienia i reakcje alergiczne. Nie lubi się z mocnymi kompozycjami zapachowymi, substancjami alergizującymi (jak lanolina), barwnikami, silnymi surfaktantami, kwasami złuszczającymi i konserwantami w kosmetykach. W kontakcie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury) i/lub z uwagi na swoje uwarunkowania genetyczne i chorobowe (egzema, nadwrażliwość kontaktowa, uczulenie), skóra staje się zaczerwieniona, swędząca, opuchnięta czy nawet piekąca, w zależności od stopnia jej wrażliwości.

Dla tego typu cery zaleca się użycie kosmetyków do pielęgnacji twarzy, które wykazują intensywne działanie kojące. Składniki, które często wykorzystywane są w łagodnych formułach, to: aloes, nagietek, rumianek, masło shea, rokitnik, algi, alantoina, pantenol oraz oleje jojoba, arganowy, słonecznikowy, konopny, a także oliwa z oliwek. Produkty hipoalergiczne są najbardziej przyjazne wrażliwej skórze.

Pielęgnacja cery suchej

Cera sucha może towarzyszyć ci cały rok lub na przykład tylko w sezonie zimowym. Taka skóra sprawia wrażenie ściągniętej, szorstkiej, matowej i szarej. W zaawansowanych przypadkach może się łuszczyć, swędzieć i pękać. Łatwiej jest też dostrzec zachodzące na niej procesy starzenia – zmarszczki i bruzdy stają się prominentne i można zaobserwować zmniejszoną elastyczność. Do wysuszania prowadzą niewłaściwie dobrana pielęgnacja, częste, długie i gorące kąpiele, wysokie temperatury, mocne detergenty zawarte w mydłach oraz wietrzne warunki.

By zniwelować efekt suchości, postaw na składniki nawilżające, jak kwas hialuronowy, skwalan, gliceryna i ceramidy, oraz tłuszcze i oleje, które pomogą utworzyć na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka: masło shea, masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów i olej awokado.

Podstawowe kroki codziennej pielęgnacji twarzy

Oczyszczanie twarzy

Bez codziennego mycia twarzy nie ma skutecznej pielęgnacji. W ciągu dnia na skórze gromadzą się bakterie, kurz, zanieczyszczenia, pyłki oraz naturalny łój. Do tego dochodzą kolorowe kosmetyki, jak podkład – dlatego zawsze pamiętaj też o codziennym demakijażu twarzy, by dać cerze oddychać, pozwolić jej się zregenerować i zapobiec wypryskom. Jeśli masz skórę normalną lub suchą, rano wystarczy przemyć twarz samą wodą.

Dowiedz się więcej z artykułu „Prawidłowe oczyszczanie twarzy”.

Eksfoliacja

Kolejnym krokiem jest regularne złuszczanie martwego naskórka – jego nagromadzenie może przyczynić się do pogorszenia stanu cery i zatkania porów. W dodatku skóra po eksfoliacji jest lepiej wchłania substancje odżywcze zawarte w kosmetykach. Stosowanie peelingów mechanicznych lub chemicznych raz lub dwa razy w tygodniu jest więc bardzo dobrym nawykiem.

O eksfoliacji rozpisaliśmy się szczegółowo w tekście „Peeling twarzy – co daje i jak często go robić?”.

  1. Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny Promocja
    Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny
    150,00 PLN 168,00 PLN

Nawilżanie skóry

Etap, którego nie wolno pomijać. O nawilżaniu najczęściej mówi się w kontekście osób o cerze suchej, jednak cera tłusta potrzebuje go równie mocno, jak pisaliśmy wyżej. Z wiekiem nasza skóra produkuje coraz mniej łoju i tym samym staje się suchsza – efektem są niewielkie zmarszczki i zmniejszona elastyczność. Dlatego ważne jest, by codziennie nawilżać twarz, dając jej wsparcie, utrzymując jej młody, zdrowy wygląd i chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi. Możesz do tego celu użyć naturalny krem do twarzy od 4 Szpaków.

Zastanawiasz się, jaki wybrać krem? Przeczytaj to: „Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?”.

Odżywianie

Cały nasz organizm, w tym skóra twarzy, potrzebuje witamin, by prawidłowo funkcjonować. Właściwie odżywiona cera odwdzięczy się zdrowym blaskiem, promienistością, zdrowym kolorytem, elastycznością i zdolnością do szybkiej regeneracji. Dobre serum potrafi odbudować nasz płaszcz lipidowy, odświeżyć i wzmocnić skórę – witaminy C, A, D i E będą w tym niezwykle pomocne.

Sprawdź nasz artykuł „Jak stosować serum do twarzy?” i poznaj pełną gamę korzyści z aplikowania odżywczych formuł!

Ochrona przeciwsłoneczna

To ostatni, ale jakże istotny punkt na naszej liście. Stosując całorocznie krem z filtrami UVA i UVB zapobiegasz przedwczesnemu starzeniu skóry, oparzeniom, przebarwieniom, zmarszczkom i oczywiście tym najpoważniejszym, czyli nowotworom skóry. Żadna rutyna pielęgnacyjna nie jest kompletna bez ochrony przeciwsłonecznej – bez tej osłony nasze wysiłki przeciwstarzeniowe będą po prostu nieefektywne, nieważne jak silny krem kupimy. Dobór kremu z filtrami przeciwsłonecznymi stanie się bajecznie prosty, jeśli zapoznasz się artykułem „Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?”.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy wybrać?

Minimalistyczna i efektywna codzienna pielęgnacja twarzy to temat, którym oczywiście zaopiekowały się Cztery Szpaki. Zobacz, na jakie produkty z naszych półek warto szczególnie zwrócić uwagę:

Seria dziegciowa – dziegieć brzozowy to naturalny składnik, który pozyskujemy z Finlandii. Sprawdza się nie tylko w pielęgnacji twarzy trądzikowej; to też ogromne wsparcie w walce z łupieżem, AZS, ŁZS i egzemą. Koi stany zapalne, więc przyniesie ci prawdziwą ulgę.

Naturalne mydło z węglem aktywnym – chwalone za skuteczną walkę z zaskórnikami i redukowanie zmian trądzikowych, to mydło wykazuje właściwości antybakteryjne i funduje skórze porządne oczyszczanie twarzy. Cera jest po nim znormalizowana i odświeżona.

Serum z kwasami AHA i PHA – polecamy je osobom, które chcąc zaopiekować się swoją skórą, szukają łagodnego środka złuszczającego martwy naskórek. Kwas migdałowy i kwas laktobionowy dostosowane są do wrażliwej cery i czynią ją miękką, gładką i nawilżoną. Z koli ekstrakt z szarotki alpejskiej przyjemnie koi i działa antyoksydacyjnie.

Polecane

Zobacz także

Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?

Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?

Domowe sposoby na trądzik - co stosować?

Domowe sposoby na trądzik - co stosować?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?