Powrót do wpisów

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Bez względu na to jakiego typu cerę posiadasz, oczyszczanie twarzy jest niezbędne w pielęgnacji każdego jej rodzaju. To w zasadzie punkt wyjścia w drodze po piękną i zdrową cerę.

DLACZEGO OCZYSZCZANIE TWARZY JEST TAKIE WAŻNE?

Bez wdrożenia do swojej pielęgnacji rytuału dokładnego oczyszczania twarzy trudno mówić zdrowej cerze. Kropka. Podczas mycia twarzy oczyszczamy ją z nadmiaru wyprodukowanego sebum i martwych komórek, które zatykają nasze pory oraz z martwego naskórka. Usuwamy również po prostu brud i kurz, które osadzają się na twarzy warstwowo w ciągu dnia. Nawet najlepszy i najdroższy krem czy serum do twarzy nie przyniosą dobrego efektu bez uwzględniania podstaw, czyli dogłębnego oczyszczenia.

Rezygnacja z prawidłowego oczyszczania skóry sprzyja też jej szybszemu starzeniu się. Zanieczyszczenia ze środowiska, które osadzają się na twarzy mogą zawierać wolne rodniki , które potrafią uszkodzić komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, co w rezultacie może przeradzać się w zmarszczki. Oczyszczanie twarzy to także pomoc w odblokowywaniu porów - w pielęgnacji skóry może to zapobiec powstawaniu niedoskonałości i zaskórników.

ETAPY PRAWIDŁOWEGO OCZYSZCZANIA SKÓRY

KROK 1 -DEMAKIJAŻ

Proces demakijażu polega na usunięciu resztek kolorowych kosmetyków, czyli najprościej mówiąc - makijażu. W tym celu wykorzystuje się najczęściej płyn micelarny lub mleczko do demakijażu. Podczas oczyszczania skup się na okolicach oczu. Makijaż lubi ukrywać się w miejscach zgięć skóry.

KROK 2 - OCZYSZCZANIE

Po pierwszym etapie nasza twarz jest przygotowana na właściwe oczyszczanie. W tym celu możesz skorzystać z naturalnej metody OCM czyli Oil Cleansing Method. Jeśli metoda ta jeszcze nic Ci nie mówi, więcej dowiesz się z tego artykułu: https://4szpaki.pl/blog/olejowanie-twarzy.

Jedne z bardziej znanych kosmetyków oczyszczających do twarzy są bez wątpienia formuły żelowe i pianki. Pamiętaj jednak, że w wielu produktach kosmetycznych tego typu mogą znajdować się składniki, które nie wpływają korzystnie na stan naszej cery. Przed zakupem kosmetyku sprawdź jego skład. Unikaj w nim silikonów, silnych detergentów i wysuszającego alkoholu. Produkty tego rodzaju powinny być wybierane odpowiednio do typu cery. Do skóry wrażliwej i suchej lepiej wybierać delikatne formuły, które dodatkowo jej nie podrażnią.

NIE OBAWIAJ SIĘ TEŻ OCZYSZCZANIA TWARZY MYDŁEM. W POŁĄCZENIU Z WODĄ WYTWORZY NATURALNĄ, DELIKATNIE MYJĄCA PIANĘ.

Chociaż naturalnie nasza twarz ma odczyn kwaśny, a mydła z natury są zasadowe, można sobie z tym poradzić używając na koniec hydrolatu lub toniku, które pomogą zneutralizować pH po oczyszczeniu. Niezależnie od rodzaju cery, najlepiej używać mydeł bez dodatku olejków eterycznych. Naturalne oczyszczanie twarzy wykonaj z pomocą a mydła z dodatkiem oliwy z oliwek i lanoliny - MIŚ, delikatnego rumiankowego mydła - Len i Rumianek lub głęboko oczyszczającego mydła z dodatkiem węgla aktywnego - Węgiel. Jeśli borykasz się z mocno problematyczną cerą czy AZS, do tego rodzaju skóry szczególnie polecamy naturalne mydło dziegciowe. Może nie grzeszy pięknym zapachem, ale zdecydowanie to agent do zadań specjalnych i efekty mogą Cię miło zaskoczyć.

KROK 3 - POZBYWANIE SIĘ MARTWEGO NASKÓRKA, CZYLI PEELING

Skuteczna pielęgnacja twarzy nie może odbywać się bez dobrego peelingu. Kosmetyk tego rodzaju pozwala jeszcze dokładniej oczyścić cerę i usunąć z jej powierzchni martwy naskórek. Zabieg ten powinien odbywać się regularnie, ale nie codziennie. Warto więc rozłożyć go w czasie.

Na rynku możemy znaleźć przeróżne produkty złuszczające naskórek. Który więc wybrać? Kieruj się potrzebami swojej skóry. Skóra wrażliwa, podobnie jak problematyczna, z racji swojej delikatności najlepiej zareaguje na peelingi enzymatyczne. Nie polecamy używać typowych scrubów mechanicznych. Peeling tego rodzaju usuwa nadmiar sebum i martwy naskórek za pomocą enzymów, więc zabieg tego rodzaju nie przyniesie niechcianych podrażnień. Usuwanie naskórka z cery tłustej lub mieszanej może odbywać się z pomocą peelingów mechanicznych, choć również z zachowaniem ostrożności.

OCZYSZCZANIE TWARZY U KOSMETYCZKI

Manualne oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym to kilkuetapowa metoda oczyszczania skóry. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wykonywać zabiegu bezpośrednio przed ważnymi wyjściami, ponieważ skóra może potrzebować czasu, żeby dojść do siebie.

Takie oczyszczanie twarzy można uzupełnić na przykład o peeling kawitacyjny, który będzie dobrym uzupełnieniem . Peeling kawitacyjny to delikatne oczyszczanie twarzy i złuszczanie martwego naskórka. Dobrą opcją może okazać się też mikrodermabrazja czyli mikropeeling. Zabieg polega na oczyszczaniu twarzy z użyciem wody, a raczej mikrokryształków i mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Przed wykonaniem tego zabiegu pamiętaj o konsultacji z dermatologiem.

Jak widzisz, oczyszczanie twarzy, chociaż wydaje się łatwe, ma pewne zasady, których lepiej nie omijać. Poprawny, regularny rytuał rano i wieczorem może oszczędzić nam zabiegu u kosmetyczki, a także zapewnić zdrowo wyglądającą twarz.

 

Autorka:
Ola Cieślikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Zobacz także

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

D-pantenol – właściwości i jego zastosowanie w kosmetyce

D-pantenol – właściwości i jego zastosowanie w kosmetyce

Retinol - z czym (nie) łączyć? Efekty, jakie można uzyskać po zastosowaniu?

Retinol - z czym (nie) łączyć? Efekty, jakie można uzyskać po zastosowaniu?