

Pielęgnacja twarzy w ciąży — bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży
Ciąża to czas, w którym całe Twoje ciało ulega zmianom – nie omija to również twarzy. Skóra może stać się sucha, mogą wystąpić na niej przebarwienia, a czasem nawet trądzik. Każda kobieta inaczej odczuwa wpływ hormonów na swoją cerę. Dowiedz się, jak właściwie dbać o skórę twarzy w czasie ciąży. Zobacz, które składniki są bezpieczne i korzystne, a których lepiej unikać.
Jakie zmiany na skórze twarzy mogą wystąpić w czasie ciąży?
Hormony potrafią nieźle namieszać w organizmie. Każdy, kto przechodził przez okres dojrzewania, doskonale o tym wie. Przynajmniej większość, bo znaleźliby się pewnie i tacy szczęśliwcy, których cera przeszła ten czas bez szwanku (zazdrościmy). Nie inaczej jest podczas ciąży. Nie każda kobieta odczuje negatywne skutki burzy hormonów na swojej cerze. Jednak istnieje takie prawdopodobieństwo, więc chcielibyśmy wyjaśnić, jak ciąża może wpłynąć na kondycję skóry twarzy.
- zmiany hormonalne mogą prowadzić do odwodnienia skóry, przez co staje się bardziej sucha, szorstka i podatna na łuszczenie
- w wyniku wzrostu poziomu estrogenu i progesteronu, które prowadzą do nadprodukcji melaniny w przebiegu ciąży, mogą pojawić się na twarzy brązowe plamy, w szczególności na czole, policzkach oraz nosie
- zwiększa się również przepływ krwi, co może prowadzić do rozszerzenia naczynek krwionośnych, czego efektem są pajączki na skórze na twarzy oraz widoczne naczynka
- niekiedy z powodu wzrostu aktywności gruczołów łojowych zaczyna się nadmiernie przetłuszczać skóra, co może prowadzić do zwiększonego błyszczenia, problemów z niedoskonałościami, a nawet trądziku w ciąży i stanów zapalnych
- skóra może być bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, skłonna do reakcji alergicznych oraz nadwrażliwa na składniki aktywne, które wcześniej bardzo jej sprzyjały
- czasami zauważa się też pogorszenie elastyczności i rozciąganie się skóry oraz większą skłonność do zmarszczek i obrzęków na twarzy
Dobrze dobrana pielęgnacja może pomóc złagodzić niektóre z tych objawów.
Jakie składniki kosmetyków są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Wahania hormonów i zmiany, jakie zachodzą podczas ciąży, mogą zmusić cię do całkowitej reorganizacji dotychczasowej pielęgnacji twarzy i wprowadzenia nowej. Przyjrzyj się potrzebom swojej skóry, aby dowiedzieć się, jakie składniki wybrać do jej prawidłowej pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się na zakup nowych kosmetyków, koniecznie upewnij się, że możesz korzystać z nich w pełni bezpiecznie.
Sprawdź naszą listę najskuteczniejszych składników do pielęgnacji skóry w ciąży bez ryzyka.
Niacynamid w ciąży
Niacynamid (witamina B3) jest składnikiem, który może być bezpiecznie stosowany podczas ciąży i oferuje wiele korzyści dla skóry. Poprawia jej elastyczność i wygładzenie poprzez stymulację produkcji kolagenu. Wzmacnia barierę ochronną skóry, zapobiegając utracie wody i poprawiając jej nawilżenie. Wspiera ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz redukuje stany zapalne. Pomaga w kontroli nadmiaru sebum, co ogranicza przetłuszczanie się skóry i może zmniejszyć ryzyko wyprysków. Pomaga rozjaśnić zmiany pigmenatycjne i wyrównać koloryt skóry (co jest szczególnie istotne w przypadku zmian hormonalnych wywołujących melasmę, przebarwienia ciążowe). Niacynamid działa kojąco na skórę, zmniejszając zaczerwienienia, podrażnienia oraz stany zapalne, co czyni go idealnym dla osób z trądzikiem hormonalnym, często właśnie spotykanym w ciąży.
Witamina C w ciąży
Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Oznacza to, że chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Działa na skórę na twarzy rozjaśniająco, wyrównuje jej koloryt, redukuje zmiany pigmentacyjne, zaczerwienienia i nadaje jej promienny wygląd. Bierze również udział w stymulacji produkcji kolagenu, dzięki czemu przeciwdziała zwiotczeniu skóry oraz zmniejsza drobne linie i zmarszczki. Witamina C przyspiesza również proces gojenia, wspiera regenerację naskórka oraz nawilżenie skóry, zmniejszając jej suchość i znacznie poprawiając strukturę. Dzięki niej twarz wygląda młodziej i zdrowo. Jest promienna, napięta i elastyczna. Warto zwrócić uwagę na jej formę i stężenie w produkcie. Jej pochodne mają znikomy potencjał drażniący i doskonale sprawdzą się do pielęgnacji wrażliwej skóry w ciąży. Serum do twarzy z witaminą C, nie tylko ujędrnia i rozjaśnia skórę, ale również wspiera jej regenerację i poprawia nawilżenie, czyniąc ją elastyczną i pełną blasku.
Witamina E
Witamina E, znana jako „witamina młodości”, doskonale współdziała z witaminą C jako antyoksydant, ale równie dobrze funkcjonuje samodzielnie. Uszczelnia barierę lipidową naskórka, co poprawia nawilżenie skóry. Redukuje zaczerwienienia i podrażnienia, wspomaga regenerację komórek, natłuszcza i odżywia. Ma właściwości wygładzające, ujędrniające oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV. Pomaga rozjaśnić plamy pigmentacyjne i zmniejszyć zmiany trądzikowe. Działa zbawiennie nie tylko na skórę, ale również na włosy i paznokcie.
Gliceryna
Ma silne właściwości nawilżające, jest szczególnie przydatna, gdy skóra podczas ciąży staje się sucha i odwodniona. Wzmacnia barierę ochronną i wspiera odbudowę bariery lipidowej. Łagodzi oraz poprawia elastyczność skóry.
Alantoina
Ma wiele korzyści dla skóry na twarzy w ciąży ze względu chociażby na swoje właściwości kojące i regenerujące. Pomaga w łagodzeniu i przyspiesza procesy regeneracyjne w naskórku, za czym kryje się działanie wspierające gojenie drobnych uszkodzeń na skórze. Działa nawilżająco i wygładzająco. Pomaga przeciwdziałać problemom takim, jak suchość.
Betaina
Betaina to naturalny składnik pochodzenia roślinnego, który zapewni komfort i zadba o twoje piękno w ciąży. Ma łagodne i skuteczne właściwości pielęgnacyjne. Działa silnie nawilżająco, poprawia strukturę skóry, działa kojąco, oraz redukuje stany zapalne. Chorni skórę przed przesuszeniem tworząc na jej powierzchni wartswę ochronną, która zapobiega przed utratą wilgoci oraz chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnetrznych takich, jak zanieczyszczenia czy zmiany temperatury.
Pantenol
Pantenol, znany również jako prowitamina B5, jest wszechstronnym składnikiem stosowanym w kosmetyce, który wykazuje liczne korzystne właściwości, szczególnie do codziennej pielęgnacji skóry na twarzy kobiet podczas ciąży. Oto jego działanie: silne nawilżenie, redukcja stanów zapalnych, łagodzenie zmian trądzikowych, poprawa elastyczności skóry, wspomaganie regeneracji poprzez przyspieszenie gojenia się ran. Jest doskonały dla wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych skóry, co często bywa problemem w trakcie ciąży.
Kwas hialuronowy w ciąży
Ma lekką konsystencję i bardzo szybko się wchłania. Nie obciąża delikatnej skóry. Sprawdzi się do każdego typu cery. Poprawia sprężystość i jędrność, pomaga wzmocnić barierę ochronną, co może zapobiec powstawaniu rozstępów i zwiotczeniu skóry. Zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia i chroni przed odwodnieniem. Łagodzi oraz pomaga niwelować stany zapalne, co jest korzystne dla wrażliwej skóry przyszłej mamy.
Azeloglicyna w ciąży
Azeloglicyna to składnik idealny do pielęgnacji skóry w ciąży, ponieważ skutecznie łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i pomaga w regulacji wydzielania sebum, jednocześnie będąc delikatnym dla wrażliwej cery. Serum normalizujące z azeloglicyną doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji, przywracając równowagę skórze i zapewniając jej nawilżenie oraz zdrowy wygląd.
Oleje, ekstrakty i masła, które można stosować w ciąży
- masło kakaowe
- masło shea
- olej ze słodkich migdałów
- olej ze słonecznika
- ekstrakt i olej z nasion ogórka, pomidora, pietruszki, brokułu i marchwii
- ekstrakty z jabłka, truskawki i malin
- oleje z nasion porzeczki i olej z pestek brzoskiwini
Olejki eteryczne:
- z klementynki
- z pomarańczy
- z limonki
- z marchewki
Naturalne konserwanty
- DHA BA
Wszystkie wyżej wymienione składniki są polecane dla kobiet w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.
Odpowiednia pielęgnacja twarzy w ciąży — co polecamy?
Obserwuj bacznie reakcje swojej skóry i w razie potrzeby reaguj. Czytaj składy, a jeśli nie do końca jesteś pewna jakiegoś składnika, spytaj producenta lub sięgaj po kosmetyki pod hasłem - przeznaczone dla kobiet w ciąży. Wybieraj produkty z krótkim składem, z naturalnych składników, w których znajdują się olejki i ekstrakty z roślin, masła, naturalne konserwanty i detergenty.
Pomimo że skóra podczas ciąży bywa momentami ciężka do naprowadzenia na właściwe tory, to warto próbować, by mieć wpływ na kondycję skóry na tyle, ile jest to możliwe. Bo szczęśliwa mama to zdrowa i zadbana mama.
- Poznaj wszystkie naturalne kosmetyki do twarzy od Czterech Szpaków.
Jakich składników do pielęgnacji twarzy należy unikać w ciąży?
Niestety w przypadku wielu substancji wciąż brakuje nam jednoznacznych dowodów potwierdzających ich całkowite bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży. Niektóre z nich, mogą nie tylko źle wpływać na wrażliwą skórę w ciąży, ale również mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Dlatego, w trosce o siebie i o maleństwo, zaleca się ich unikanie.
Jakich składników warto unikać do pielęgnacji w ciąży?
- retinoidy (witamina A i jej pochodne, np. retinol, tretinoina, izotretynoina) - mogą być szkodliwe i zwiększać ryzyko wad wrodzonych (w szczególności retinoidy doustne, takie jak izotretynoina), gdyż wykazują zdolność do przenikania przez skórę i wchłaniania się do organizmu
- kwas salicylowy BHA — jest całkowicie zakazany w ciąży, może być szkodliwy w dużych stężeniach, szczególnie w formie zabiegów peelingujących
- parabeny — to popularne konserwanty, które można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, które nie mają naturalnych składów
- hydrochinon — to składnik używany w produktach rozjaśniających skórę
- sulfany SLS i SLES — można je spotkać w preparatach myjących
- kwas benzoesowy — występuje w niektórych konserwantach
W przypadku, gdy zauważasz niepokojące zmiany twojej skóry, będąc w ciąży, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty, w celu zasięgnięcia jego rady i ustalenia indywidualnego planu obejmującego kosmetyki, które będą dobrze służyć Ci w regeneracji skóry w tym czasie.
Źródła:
- A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf [dostęp 26.08.2022]
- Förster M, Bolzinger MA, Ach D, Montagnac G, Briançon S. Ingredients tracking of cosmetic formulations in the skin: a confocal Raman microscopy investigation. Pharm Res. 2011 Apr;28(4):858-72. doi: 10.1007/s11095-010-0342-0. Epub 2011 Jan 7. PMID: 21213026.
- A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, https://ppm.umlub.pl/info/article/UMLcda07fa4d64045979397a65619abbddd/ [dostęp 26.08.2022]
- M. Rogulska, Dziewięć miesięcy próby: jak dbać o ciało w okresie ciąży, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 1, 2009, 15-19
- L. Synowiec, Możliwości leczenia zmian skórnych indukowanych ciążą, https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/1602d84e-cf9b-4d13-a8f6-4829af87d38e [dostęp 23.05.2024 r.]
- A. Lisiecka, K. Waśko, N. Lisiecka, A. Maciejak, W. Hetman, Zaburzenia pigmentacyjne skóry, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2024/03/InnTheoryMethPract-Kyiv-Feb2024.pdf#page=113 [dostęp 23.05.2024 r.]