Powrót do wpisów

Pielęgnacja skóry noworodka

Pierwsze dni i miesiące życia dziecka to wyjątkowy czas. Warto wtedy zwracać uwagę na kosmetyki wybierane do pielęgnacji. Powinny być proste w swojej formule oraz spełniać podstawowe funkcje takie jak: delikatne oczyszczanie oraz optymalne natłuszczanie i nawilżanie. W ofercie Czterech Szpaków nie zabrakło zatem naturalnych produktów dedykowanych tym najmłodszym, już od 1. dnia życia.

Proszę Państwa oto miś - czyli delikatna mydlana kostka w dwóch odsłonach

Mydło Miś powstało z myślą o wszystkich małych (ale też dużych!) posiadaczach delikatnej skóry. Prosty mydlany skład wzbogacony lanoliną łączy w sobie właściwości oczyszczające mydła oraz zmiękczającą moc lanoliny. Skład misiowej bazy nie jest przypadkowy - fundamentem stało się tu masło shea, które nadaje produktowi kremowości i zapewnia odżywienie skóry. Kolejny na liście, olej kokosowy, w temperaturze pokojowej zachowuje stałą konsystencję, dlatego też doskonale wpływa na twardość kostki. Ponadto wykazuje silne właściwości pianotwórcze. Cechy oleju kokosowego pozwalają przenieść do gotowego mydła optymalne parametry oczyszczające. Ponadto do tzw. olei twardych dodaliśmy te o płynnej konsystencji (oleje miękkie) m.in. oliwa z oliwek oraz olej rycynowy. Oliwa pozwala ustabilizować wytworzoną pianę, sprawiając że nie znikała zbyt szybko i mogła być rozprowadzona na większym obszarze skóry. Z kolei olej rycynowy (również odpowiedzialny za dobrą i właściwą pianę) bierze na siebie cechy aplikacyjne - dzięki niemu mydło ma odpowiedni poślizg podczas zmydlania w dłoniach, czy na ciele. 

Co ważne, Miś ma swoje dwie twarze - tę z lanoliną, ale także stuprocentowo wegańską. Roślinny zamiennik lanoliny stworzyliśmy z połączenia masła shea, estrów glicerynowych kwasów żywiczych i kalafoniowych oraz niezmydlanej frakcji oliwy z oliwek. 

Zarówno Miś z lanoliną, jak i ten w wersji wegańskiej to idealny, a przede wszystkim naturalny produkt do pielęgnacji maluszka. 

Kaczuszka do pary

W pielęgnacji noworodka ważne są również kosmetyki nawilżająco-natłuszczające. I dlatego powstała jej wysokość Kaczuszka - multifunkcyjny olejek do pielęgnacji skóry, a także kąpieli czy masażu. Kaczuszka oparta jest wyłącznie na mieszance wyselekcjonowanych olei. Nie dodawaliśmy do niej olejków eterycznych ani innych dodatków, aby zapewnić po prostu to, czego wymaga wrażliwa skóra dziecka - ochrony i stworzenia warstwy okluzyjnej. 

W Kaczuszce znajdziemy zatem klasyczny i wszechstronny olej słonecznikowy, olej z pestek moreli, który doskonale zmiękcza skórę, olej z kiełków pszenicy pozwalający utrzymać optymalne nawilżenie naskórka oraz macerat z nagietka, który przenosi do olejku właściwości łagodzące i regenerujące. Kaczuszkę możemy wsmarowywać solo, dodawać do kąpieli lub aplikować na wilgotną skórę. Nada się nie tylko do skóry dziecka, ale również dla skóry rodziców. 

Jakie kosmetyki od pierwszego dnia życia?

Zarówno obie wersje mydła Miś, jak i olejek Kaczuszka zostały przebadane pod kątem potrzeb najmłodszych. Wszystkie trzy produkty mogą być używane już od 1. dnia życia, a informacja ta widnieje na etykietach tych kosmetyków, by rodzice mogli podjąć świadomy wybór. 

Oznaczeniem można posługiwać się wtedy, gdy produkt kosmetyczny przejdzie odpowiednie badania, a jego skład zostanie dokładnie przeanalizowany przez specjalistów wydających ocenę bezpieczeństwa produktu kosmetycznego oraz (w szczególności) przez lekarza dermatologa, pod którego opieką wykonywane są badania nad takim produktem. 

Standardowe procedury badań kosmetyków pozwalają kwalifikować je do użytku od 3. roku życia. Przyjmuje się, że w wieku 3 lat skóra dziecka jest już na tyle wykształcona, że budową przypomina skórę dorosłego człowieka dlatego produkty przeznaczone do używania poniżej tego progu wiekowego wymagają dodatkowych badań, aby stwierdzić, że są one również odpowiednie do jeszcze wykształcającej się skóry.

Polecane

Autorka:
Magdalena Hofman
Mydlarnia Cztery Szpaki

Zobacz także

Jakie kosmetyki naturalne dla noworodka?

Jakie kosmetyki naturalne dla noworodka?

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak samodzielnie zrobić kosmetyki naturalne? Zalety kosmetyków naturalnych

Jak samodzielnie zrobić kosmetyki naturalne? Zalety kosmetyków naturalnych