Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Mydlane kostki zyskują coraz większe grono wielbicieli. Stanowią doskonałą alternatywę dla mydeł w płynie i żeli pod prysznic. Są wydajne, wygodne w użyciu, bardziej ekologiczne, a do tego zajmują niewiele miejsca w łazience i w podróży. Jeszcze jakiś czas temu przywodziły na myśl popularne szare mydło o umiarkowanie kuszącym zapachu i względnie porywającym wyglądzie. Po paru latach wszystko się zmieniło, a oferta ręcznie robionych mydeł oszałamia mnogością kolorów, zapachów i kształtów.
Mydlarni i manufaktur produkujących ekologiczne kosmetyki – w tym naturalne mydła – jest coraz więcej. Sprzężona z tą tendencją jest wzrastająca liczba osób sięgających po ręcznie wytwarzane kostki do mycia. Poza wieloma walorami zdrowotnymi, pielęgnacyjnymi i praktycznymi, coraz częściej doceniamy wyroby, za którymi stoją konkretni ludzie, ich praca, pasja, poszukiwania, eksperymenty, doświadczenia, energia i przekonania zgodne z naszymi. Bliżej nam do produktów hand made, gdzie poszczególne sztuki mogą się nieco między sobą różnić, niż do preparatów wytwarzanych na dużą skalę, maszynowo, bezimiennie. Dlaczego jeszcze, poza aspektem emocjonalno-ludzkim, warto sięgnąć po mydła ręcznie robione?
By mydło było wartościowym dla skóry kosmetykiem, musi być pozbawione szkodliwych substancji syntetycznych na rzecz naturalnych składników. Wybieraj kostki, w składzie których znajdziesz między innymi takie oto dobra:
Niektóre nasze mydła zawierają dodatkowe składniki, które podkręcają ich działanie i odpowiadają na określone potrzeby skóry:
Niby niewielka myjąca kostka, a oferuje tyle cennych składników, z dobrodziejstw których można czerpać co dnia, ciesząc się nawilżoną i wygładzoną skórą dłoni, twarzy i ciała.
Naturalne mydła w kostce są świetną opcją niezależnie od liczby domowników. Dzięki wysokiej jakości surowcom będą służyły każdemu z nich (mamy na myśli te bardziej uniwersalne kostki, po mydło z dziegciem czy węglem powinny jednak sięgać osoby z określonymi potrzebami, którym te produkty wychodzą naprzeciw). Mydelniczka z cenną kosmetycznie zawartością jest praktyczna, poręczna i lekka. Zajmuje niewiele miejsca – zdecydowanie mniej niż butelka z mydłem w płynie + butelka z żelem pod prysznic + butelka lub tubka z emulsją do mycia twarzy. Przy tej okazji warto wspomnieć o mydle gospodarczym Przepiórka, które można wykorzystać tradycyjnie do umycia ciała, a ponadto do wycierania kurzu, mycia podłogi, robienia prania ręcznego czy też zastosowania go w charakterze odplamiacza. Połączenie oliwy z oliwek i oleju kokosowego sprawia, że do sprzątania nie trzeba zakładać rękawic, a po wszystkim dłonie będą miękkie i gładkie. Mydło w kostce to także wygodne rozwiązanie „na podróż”, gdzie z reguły każda ilość miejsca w bagażu jest na wagę złota (i w dodatku nic się nie wyleje!). Wystarczy jedno mydełko zapakowane w niewielki pojemniczek i voila. Co istotne – tego rodzaju kosmetyki są bardzo wydajne i starczają na długi czas, a to przekłada się korzystnie również na kwestię finansową (a jeśli są kupowane w cztero- lub pięciopakach, to liczba zaoszczędzonych złotówek jest jeszcze większa).
Dla osób zwracających uwagę na aspekt ekologiczny mydła hand made mają jeszcze jeden ogromny atut – są w kostce, a nie w plastiku. Producenci pakują je najczęściej w szary papier (zużywając przy tym niewielką jego ilość), który podlega łatwemu recyklingowi. Ważne jest również to, że dzięki naturalnym i dobrym składom produktów, nie szkodzimy środowisku, ponieważ podczas mycia rąk i kąpieli nie „wysyłamy” do niego substancji syntetycznych i mikroplastiku.
Naturalne mydła – zarówno w opakowaniu, jak i już go pozbawione – prezentują się minimalistycznie, estetycznie, elegancko. Cieszą zmysły pięknym wyglądem i zapachem, a do tego potrafią być prawdziwą ozdobą łazienki. Wszystko to sprawia, że ręcznie robiona kostka jest świetnym pomysłem na upominek.
Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki