Powrót do wpisów

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy mają w sobie coś wyjątkowego, potrafią dodać charakteru, oryginalności i uroku. Ale nie oszukujmy się - to również jeden z bardziej wymagających typów włosów, jeśli chodzi o pielęgnację. Z natury zazwyczaj są wysokoporowate, co oznacza, że ich łuski łatwo się rozchylają, a to z kolei sprzyja utracie wilgoci, przesuszeniu i puszeniu się. Bez prawidłowego oczyszczania, nawilżania i zabezpieczania, zamiast zachwycać, mogą jedynie frustrować matowym, niesfornym puchem, który bardziej ukrywa naturalne piękno, niż je podkreśla. Dlatego dobrze dobrane pielęgnacja i stylizacja to podstawy, jeśli chcesz, żeby twoje loki wyglądały dokładnie tak, jak planujesz – lekko, zdrowo i z efektem wow.

Podpowiadamy jak dokonać włosowej rewolucji łatwo i przyjemnie, a przede wszystkim skutecznie! Gotowa, żeby polubić swoje fale? No to zaczynamy!

Charakterystyka włosów kręconych - co je wyróżnia?

Naturalnie kręcone włosy, choć pełne uroku, mają unikalną strukturę, która niesie ze sobą sporo wyzwań pielęgnacyjnych. Ich spiralny kształt i spłaszczony, owalny przekrój sprawiają, że sebum z trudem dociera do końcówek, co przekłada się na tendencję do przesuszenia i puszenia się włosów. Wysoka porowatość, typowa dla tego rodzaju pasm, pozwala łatwo wnikać składnikom odżywczym, ale powoduje także, że równie szybko tracą wilgoć. Mimo że mogą wyglądać na mocne, w rzeczywistości są delikatne i podatne na łamanie, czy uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza podczas czesania czy snu. Dodatkowo loki bywają bardzo wrażliwe na zmiany pogody – wilgoć, wiatr czy suche powietrze natychmiast odbijają się na ich wyglądzie.

Stąd właśnie wynika potrzeba konsekwentnej i dobrze dobranej pielęgnacji, która zminimalizuje skutki tych „kaprysów”.

Dziewczyna ma kręcone, długie, ciemne włosy. Stoi bokiem.

Pielęgnacja włosów kręconych — zadbaj o równowagę PEH

Kluczem do okiełznania fryzurowej huśtawki nastrojów u kręcących się włosów (które z natury bywają wysokoporowate, kapryśne i wymagające) jest zachowanie równowagi PEH. To nic innego jak odpowiednie proporcje protein, emolientów i humektantów w codziennej pielęgnacji. Można to porównać do dobrze zbilansowanej diety – takiej, która dostarcza naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt dużo cukru? Zaczyna się rozchwianie. Za mało witamin? Energia siada. Podobnie jest z włosami: za dużo protein – sztywność, za mało emolientów – suchość, brak humektantów – puszenie się. Właściwa "dieta dla włosów" pozwala utrzymać je w ryzach, podkreśla skręt, zapobiega puszeniu i sprawia, że fryzura wygląda zdrowo i sprężyście – bez względu na panujące nastroje.

Jakich składników potrzebują włosy wysokoporowate?

Kręciołki i fale szczególnie upodobały sobie emolienty, czyli m.in. oleje roślinne i masła. To one wygładzają, natłuszczają i tworzą ochronną warstwę, która zabezpiecza pasma przed utratą wilgoci. Właśnie dlatego powinny stanowić filar codziennej pielęgnacji. Można je znaleźć w składzie masek, odżywek, a także wykorzystywać podczas rytuału olejowania włosów. W tym celu świetnie sprawdzają się gotowe mieszanki, takie jak serum do włosów wysokoporowatych. Jego formuła oparta jest na starannie dobranych olejach, które idealnie wpisują się w wymagania delikatnych, przesuszonych loków. W składzie znajdziesz m.in. olejek z krokosza barwierskiego, z kiełków pszenicy, z pestek arbuza, z nasion bawełny, z pestek winogron czy kameliowy.

Nie należy również zapominać o humektantach, czyli substancjach, które mają właściwości nawilżające. Będą to między innymi aloes (np. pod postacią maceratu), panthenol, miód, gliceryna, czy naturalne hydrolaty, które stanowią także dobrą bazę pod olejowanie włosów, czyniąc je bardziej efektywnym.

Mimo częstych obaw posiadaczek fal i loków o tzw. przeproteinowanie (które może objawiać się sztywnością i suchością), nie warto zupełnie eliminować protein z pielęgnacji. To one regenerują włosy od wewnątrz, działają jak plaster na mikrouszkodzenia i pomagają wydobyć ich skręt.

Czego szukać w kosmetykach do loków?

Sięgaj po organiczne kosmetyki do kręconych i falowanych włosów, które nie tylko pielęgnują, ale też wzmacniają i podkreślają skręt. Najlepiej sprawdzą się produkty bogate w olejki roślinne, masła, ekstrakty z ziół i owoców, które dostarczą włosom tego, co naprawdę im służy. Unikaj składników obciążających, takich jak SLS-y, parabeny, parafina, syntetyczne silikony, woski, gumy i alkohole wysuszające Zamiast tego wybieraj produkty z wolnymi od chemii odpowiednikami silikonów – np. roślinnymi, które działają ochronnie i wygładzająco, ale nie blokują wchłaniania składników aktywnych i nie zostają na włosach w formie trudnego do usunięcia filmu.

Jak poprawnie olejować włosy kręcone, by uzyskać najlepsze efekty?

W przypadku włosów kręconych, zwłaszcza wysokoporowatych, najlepiej sprawdzają się oleje roślinne, które mają właściwości odżywcze, nawilżające i ochronne.

Jeśli masz już swój olejek do włosów, kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiedniej metody aplikacji. Możesz stosować go na suche włosy, lekko zwilżone wodą lub wybrać metodę OMO. Istotne jest, aby nałożyć olej równomiernie, więc nie aplikuj go na całkowicie mokre włosy, ponieważ może wtedy łatwiej spłynąć. Zacznij od końcówek, które są najbardziej suche i potrzebują największej ilości nawilżenia. Następnie stopniowo wmasowuj na całe włosy, unikając nakładania go bezpośrednio na skórę głowy.

Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość i pozwolić na działanie. Zostaw olejek na włosach minimum 30 minut, a najlepiej na 1–2 godziny lub nawet na całą noc, jeżeli masz czas. Możesz też założyć czepek, aby zwiększyć intensywność działania. Po zabiegu dokładnie oczyść włosy szamponem do włosów kręconych, najlepiej takim bez SLS-ów, aby nie usunąć substancji ochronnych z włosów. Jeśli to konieczne powtórz czynność dwa razy.

Najlepsze efekty osiągniesz dzięki systematyczności. Zabieg warto stosować raz na tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od potrzeb włosów. Trzeba też wiedzieć, że i tu ważna jest równowaga, ponieważ zbyt częsta pielęgnacja w ten sposób obciąża włosy. 

Jak i czym myć kręcone włosy?

Jeśli na co dzień stosujesz w pielęgnacji kosmetyki z silikonami, co jakiś czas potrzebujesz tzw. final wash, czyli oczyszczania szamponem z użyciem mocniejszych detergentów. Musisz jednak pamiętać, że detergenty typu SLS czy SLES mogą mieć działanie silnie przesuszające, dlatego możesz spróbować zamienić je na łagodniejsze - np. SCS i SCI, które tak samo dobrze radzą sobie z solidnym oczyszczaniem - na nich bazuje na przykład nasz szampon do włosów w kostce.

Po mocno oczyszczającym final wash koniecznie zadbaj o odpowiednie odżywienie i nawilżenie — dopasuj kosmetyk odżywczy do potrzeb swoich włosów (pamiętaj o równowadze PEH). Dobrze pozostawić taką odżywkę czy maskę na włosach na dłużej - do 10-15 minut, żeby miała czas dobrze wniknąć w otwarte silniejszym detergentem łuski.

Na co dzień w pielęgnacji kręconych włosów dobrze może się sprawdzić również metoda co-wash, czyli po prostu mycie odżywką bez silikonów i innych oblepiaczy, zawierającą natomiast substancje powierzchniowo-czynne, np. betainę, którą dodaliśmy między innymi do naszej odżywki w kostce.

Dobór pielęgnacji do kręcących się włosów to kwestia bardzo indywidualna - jeśli nie sprawdzi ci się metoda co-wash, może się okazać, że lepszy skutek odniesie tzw. low poo, czyli użycie szamponu opierającego się na łagodnych detergentach (np. coco-glucoside).

szampon w kostce, serum do włosów, hydrolat lawendowy

Jak myć i suszyć kręcone włosy, by ich nie uszkodzić?

Kręcone włosy, z uwagi na ich wysoką podatność na uszkodzenia mechaniczne i łamliwość, powinno się odświeżać wyjątkowo delikatnie. Niezależnie czy używamy w tym celu szamponu, czy odżywki, wmasowujemy produkt łagodnie kulistymi ruchami, bez nadmiernego tarcia. Podobnie wygląda sytuacja z suszeniem - nie należy wycierać włosów szorstkim ręcznikiem, a delikatnie odsączyć nadmiar wody, najlepiej z użyciem np. bawełnianej koszulki.

Jak prawidłowo czesać i stylizować kręcone włosy?

Jeśli chodzi o rozczesywanie włosów po umyciu, powinno się to zrobić kiedy są one jeszcze mokre. Zapomnij o czesaniu włosów na sucho - będą wtedy bardziej podatne na zniszczenia, poza tym, nie wydobędziesz skrętu. Za to uzyskasz efekt spuszonych, zniszczonych kosmyków, a raczej nie o to ci chodzi, prawda? Wilgotne kosmyki lubią też ugniatanie oraz kosmetyki stylizujące i wydobywające skręt przeznaczone właśnie do kręconych włosów (np. odżywki bez spłukiwania). 

Techniki stylizacji włosów kręconych

Wydobywanie skrętu potrafi wyglądać czasem, jak odprawianie tajemnych rytuałów z tą różnicą, że zamiast w świątyni, wszystko dzieje się w łazience.

Sprawdź techniki, które pomogą ujarzmić skręt włosów, tak aby wyglądały jak po wizycie w salonie fryzjerskim.

Plopping

Czyli hit internetu! To technika owijania wilgotnych włosów (po nałożeniu stylizatora) bawełnianą koszulką lub ręcznikiem z mikrofibry. Włosy schną w zawiniątku bez zbędnego puszenia. Idealne do nadania objętości i wydobycia sprężystych loków.

Microplopping

Mniej znana siostra ploppingu – polega na delikatnym wyciskaniu nadmiaru wody i produktu z włosów za pomocą miękkiego ręcznika lub bawełnianej tkaniny. To szybka metoda dla tych, którzy chcą przyspieszyć suszenie bez utraty skrętu.

Metoda LOC (Leave-in, Oil, Cream)

To nakładanie pielęgnacji warstwowo: najpierw odżywka bez spłukiwania, potem olejek, a na koniec krem stylizujący. Dzięki temu włosy utrzymują wilgoć, są zabezpieczone i pełne blasku. Świetna opcja dla mocno suchych kosmyków.

Finger Coiling

Masz czas i chcesz precyzyjnie podkreślić każdy lok? Finger coiling, czyli skręcanie pasm palcami, pozwala na uzyskanie równomiernego, elastycznego skrętu. Wymaga cierpliwości, ale efekt wow gwarantowany!

Finger Rolling

Bardzo podobna technika – tyle że zamiast skręcania palcami, nawija się włosy wokół palca. Ta metoda działa świetnie przy większych lokach lub falach. Możesz nią także "naprawiać" pasma, które nie chcą współpracować.

Bowl Method

Miska, woda i odżywka – to wszystko, czego potrzebujesz. Polega na kilkukrotnym zanurzaniu włosów w misce z wodą i produktem stylizującym. To świetny sposób na równomierne rozprowadzenie produktu i domknięcie łusek włosa. Loki są po niej miękkie, sprężyste i lepiej nawilżone.

Jak dbać o kręcone włosy? Zasady pielęgnacji loków.

Jeśli chcesz, żeby twoje loki wyglądały jak marzenie, musisz po prostu nauczyć się z nimi dogadywać. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko podkreśli ich pierwotny twist, ale też sprawi, że będą miękkie, sprężyste i pełne życia.

No to lecimy z podstawami!

  1. Loczki kochają nawilżenie!
    Suche włosy to pewnie twój częsty problem, dlatego preparaty nawilżające traktuj jak pierwsze koło ratunkowe. Szukaj humektantów, emolientów i składników odżywczych, które nawodnią i zabezpieczą pasma.
  2. Maska lub odżywka? Odpowiedź brzmi: obie!
    Kręcące się włosy potrzebują stałej opieki i solidnej porcji pielęgnacji. Maska raz w tygodniu, odżywka przy każdym myciu włosów. To złoty duet, który zrobi różnicę.
  3. Temperatura ma znaczenie.
    Podczas spłukiwania produktów postaw na letnią wodę. Gorąca może rozchylać łuski włosów i przesuszać. Chłodniejsze płukanie domyka łuski i wygładza pasma, co przekłada się na lepszy wygląd fryzury.
  4. Grzebień? Tak, ale z głową!
    Rozczesywanie na sucho to proszenie się o puch i chaos na głowie. Najlepiej robić to, gdy włosy są wilgotne – z odżywką lub po jej nałożeniu. Przyda ci się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Szczotki z gęstym włosiem to raczej fatalny pomysł.
  5. Jak suszyć włosy?
    Gorący nawiew to wróg numer jeden dla twoich pasm. Pozwól im wyschnąć samodzielnie albo sięgnij po suszarkę z dyfuzorem i chłodnym powietrzem – twoje fale Ci za to podziękują, zobaczysz. 
  6. Pielęgnacja, która daje efekty.
    Raz na tydzień warto poświęcić chwilę na zabieg olejowy. To jak intensywna kuracja dla twoich pasm – odżywia, wzmacnia i sprawia, że są bardziej podatne na układanie.
  7. Zatroszcz się także o skórę głowy.
    Regularny peeling skóry głowy pozwala pozbyć się resztek produktów, martwego naskórka i pobudza cebulki do pracy. Wystarczy raz na kilka myć, by poczuć różnicę.

Choć pielęgnacja włosów kręconych na pierwszy rzut oka może się wydawać dość skomplikowana, nie warto się poddawać i na siłę traktować ich prostownicą, marnując czas. Naprawdę opłaca się dać szansę różnym metodom pielęgnacji i kosmetykom, bo kiedy w końcu znajdzie się opcję optymalną dla swojego typu włosów i ich skrętu, wypielęgnowane loczki mogą być wyjątkowo piękną i efektowną fryzurą - kto wie, czy nie najbardziej spektakularną spośród wszystkich.

Polecane

Zobacz także

Wcierka do włosów i skóry głowy- jak działa wcierka na porost włosów?

Wcierka do włosów i skóry głowy- jak działa wcierka na porost włosów?

Laminowanie włosów kręconych: jak i czym najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Laminowanie włosów kręconych: jak i czym najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.