Powrót do wpisów

Wcierka do włosów i skóry głowy- jak działa wcierka na porost włosów?

Wcierka do włosów i skóry głowy to jeden z najpopularniejszych sposobów, po które sięgają kobiety (i nie tylko) chcące mieć zdrową, bujną fryzurę. Jak więc stosować wcierki, by ten efekt uzyskać?

Wcierka do włosów to nazwa, która brzmi trochę tajemniczo, a trochę sentymentalnie. W końcu z jednej strony kojarzy się z babcinymi sposobami na piękne włosy, z drugiej – tak naprawdę niewiele osób wie, co to pojęcie pod sobą skrywa. Tymczasem wcierka może przybierać różną postać, np. hydrolatu, toniku, sebum czy emulsji do włosów. Co ciekawe, jej stosowanie wcale nie polega na wcieraniu, a rozprowadzaniu kosmetyku na włosach. Wcierki stosuje się po to, by pobudzić mieszki włosowe do działania i przez to stymulować porost włosów oraz zahamować ich wypadanie.

Jak stosować wcierki na porost włosów?

Stosowanie wcierek na porost włosów składa się z kilku etapów:

Przygotowanie włosów do użycia wcierki

Zanim przystąpisz do używania wcierki podczas swojej pielęgnacji, pamiętaj, że włos musi mieć przygotowane odpowiednie środowisko do wzrastania. Aby więc stosowanie tego rodzaju produktu miało sens najpierw musi dojść do odpowiedniego oczyszczenia skóry głowy. Podczas zabiegu oczyszczania skóry głowy zwróć uwagę, aby nie zaczopować mieszków włosowych. Oba te cele można łatwo osiągnąć dzięki myciu włosów szamponem nie tylko raz, a dwa razy podczas jednego „podejścia”. Pierwsze z nich stanowi takie przygotowanie do właściwego mycia – nałóż szampon lub mydło na głowę, spłucz i następnie znów powtórz tę czynność.

Wcierki mogą się też okazać mniej skuteczne u osób, które zmagają się z łupieżem i których włosy bardzo się przetłuszczają. No chyba że sięgnie się po wcierkę z właściwościami przeciwłupieżowymi, która ma w swoim składzie np. nagietek lekarski bądź po wcierkę z czarnym bzem regulującą pracę gruczołów łojowych i przywracającą skórze równowagę. Z kolei stosowana na włosy wcierka z lawendy pozwoli ukoić delikatne podrażnienia na głowie.  

W przypadku łojotokowego lub atopowego zapalenia skóry dobrze jest najpierw udać się do dermatologa bądź trychologa, by uzyskać profesjonalne wsparcie, a później zacząć używać wcierek do włosów.

Wybór wcierki do włosów

Stosując wcierki na porost włosów w pielęgnacji nie należy od razu wytaczać ciężkich dział, a wręcz przeciwnie – wcierki mają różną moc, są numerowane w skali od 0 do 3, przy czym poziom trzeci przeznaczony jest do użytkowania tylko przy pomocy specjalistów. Samodzielnie sięgając po najsilniejszy preparat nie pobudzisz mieszków do pracy, a zdezorientujesz naskórek. Dlatego każdy z etapów nakładania wcierki do włosów powinien trwać minimum miesiąc.

Jak się zorientować, która wcierka ma jaką moc? Na szczęście nie jest trudne – na każdym produkcie znajdziesz jego skład. Początkowo należy unikać wcierek zawierających składniki alkoholowe oraz tych ze składnikami rozgrzewającymi (jak imbir, chili) oraz kosmetyków mentolowych. Zdecydowanie nie zaleca się rozpoczynać stosowania wcierek do włosów w pielęgnacji od preparatów zawierających minoksydyl – silną substancję chemiczną.

Wcierki na poziomie 0 w skali mocy są bardzo delikatne, do składników, które można w nich znaleźć należą m. in. kwas hialuronowy 1,5% trójcząsteczkowy, kolagen morski. Na poziomie 1 znajdują się już wcierki pobudzające krążenie, które trochę silniej aktywują mieszki włosowe do działania, a wśród nich są te zawierające kozieradkę czy palmę sabałową. Poziom 2 jest przeznaczony dla wcierek pobudzających, które zawierają wspomniane wcześniej substancje rozgrzewające, jak chili i imbir oraz kofeinę czy kapsaicynę.

Wybór wcierki do włosów może dotyczyć także kwestii tak podstawowej, ale i bardzo ważnej, jak poziom lenistwa danej osoby. We wcierki dostępne w sklepach łatwiej się zaopatrzyć, nie trzeba tracić czasu na ich przygotowywanie. Niestety, często te produkty zawierają alkohol, który – jak wspomniano wcześniej – na początkowym etapie pielęgnacji wcierkami oraz przy wrażliwej skórze głowy się nie sprawdzi. Nierzadko pełne są również parabenów i SLS. Na rynku znajdują się także produkty naturalne, pozbawione SLS, parabenów i silikonów. Do nich należą dostępne w Czterech Szpakach hydrolaty, stworzone na bazie takich składników jak lawenda, czarny bez, nagietek lekarski, róża damasceńska, dziurawiec zwyczajny czy krwawnik pospolity.

Nakładanie wcierki do włosów

A jak nakładać wcierkę na włosy? Sposób jej nakładania zależy od postaci zakupionego produktu. Jeśli jest do niej dołączony atomizer, wystarczy najpierw zrobić przedziałek na środku głowy i zaaplikować preparat, a następnie podobne przedziałki robić co kilka centymetrów i stosować kolejne dawki wcierki. Na pokrycie całego skalpu powinno wystarczyć około 5 ml preparatu. Na koniec dla większej efektywności i przyjemności wykonaj krótki masaż skóry głowy. Dzięki temu kosmetyk w większej ilości trafi do mieszków włosowych, zostanie również pobudzona mikrocyrkulacja, co delikatnie podkręci jego działanie. Masaż możesz wykonać palcami, ale również specjalnym masażerem.

Dobrym sposobem na rozprowadzenie wcierki na głowie jest też skorzystanie ze strzykawki. Kupisz ją w każdej aptece za niewielką kwotę, a zadziała ona podobnie do atomizera. Ze stosowaniem strzykawki łączy się też pewne ułatwienie w nakładaniu wcierek do włosów – każda z nich ma narysowaną skalę, więc dokładnie wiadomo, jaką ilość preparatu się stosuje.

Co więcej, użytkowanie wcierki do włosów będzie wygodniejsze, jeśli zaopatrzysz się w specjalną końcówkę spryskującą, która sprawia, ze produkt bardzo wygodnie stosuje się jako mgiełkę. Niektóre preparaty są zresztą w taką końcówkę wyposażone. Wystarczy rozpylić tego rodzaju produkt na całej długości włosów, a następnie rozprowadzić na nich swój ulubiony olej. Właśnie w takiej formie dostępne są hydrolaty w Czterech Szpakach.

Wcierkę, którą chcemy użyć na porost włosów, można również umieścić w misce, zamoczyć w niej palce, a następnie wmasować ją w skórę głowy. Jest to jednak najmniej wygodny na sposobów nakładania wcierki. Równie nieprzyjazne w nakładaniu wcierek będą pędzle do makijażu, bawełniane waciki czy gaza. Co więcej, nie rozprowadzą one dokładnie wcierki na całej powierzchni skóry głowy.

Częstotliwość stosowania wcierki na porost włosów

Żeby działanie i efekty byłī satysfakcjonujące, wcierki do włosów należy stosować regularnie. Najlepiej codziennie bądź co drugi dzień, gdy myje się włosy. Jeden rodzaj wcierki trzeba stosować co najmniej miesiąc, by zadziałała efektywnie. Po tym miesiącu warto zafundować włosom tydzień przerwy. Zwracaj też uwagę, czy skóra głowy nie wysyła ci sygnałów alarmowych – nie jest podrażniona, zaczerwieniona, nie swędzi. Jeśli tak się dzieje, zdecydowanie trzeba zaprzestać użytkowania konkretnego produktu.

Kiedy nakładać wcierkę do włosów? Nalezy ją kłaść na włosy wilgotne czy suche?

A kiedy – po umyciu głowy szamponem czy przed – nakładać wcierki na porost włosów? Wszystko zależy od twoich preferencji, jeśli jednak zdecydujesz się najpierw użyć wcierki, a później szamponu, odczekaj kilka minut między tymi czynnościami. Z drugiej strony, jeśli nakładasz wcierkę po umyciu włosów, możesz mieć wrażenie, że są one przetłuszczone. Gdy tak się stanie, zmień kolejność nakładania kosmetyków..

Nie warto stosować wcierki na porost włosów na mokre włosy, ponieważ się ona rozcieńczy. Najlepiej robić to na suchych bądź wilgotnych włosach.

Wcierki na wypadanie włosów

Regularnie używana wcierka na wypadanie włosów ma za zadanie wzmocnić i odżywić cebulki. Świetnie nadają się też do poprawienia kondycji skóry głowy. Jeśli poszukujesz składników, które dobrze zadziałają na problemy z wypadającymi włosami koniecznie spróbuj skrzypu polnego, łopianu czy pokrzywy.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
Phillips T. i in., Hair loss: common causes and treatment; Am Fam Physican, 2017, Sep, 15, 96(6)
Siemiątkowska J. M., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015

Zobacz także

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jak stosować serum do włosów?

Jak stosować serum do włosów?