Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Kręcone włosy nie należą do najłatwiejszych w obsłudze. Nie dość, że loki czy fale zazwyczaj potrzebują odpowiedniej stylizacji, żeby pokazać się od najlepszej strony, to jeszcze bywają podatne na zniszczenia. Zazwyczaj są również wysokoporowate, trudniej więc wydobyć z nich naturalny blask i miękkość. Istnieją jednak zabiegi, które mogą je przybliżyć do osiągnięcia wymarzonej kondycji. Niewątpliwie należy do nich olejowanie.
Włosy kręcone mają tendencję do puszenia się i nadmiernego przesuszania. Są również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie dostarcza im emolientów, które mają za zadanie zapewnić im odżywienie i warstwę ochronną. Odpowiednio dobrane oleje mogą pomóc domknąć łuskę włosa i utrzymać optymalny poziom nawilżenia, dzięki czemu kosmyki będą bardziej błyszczące, elastyczne i łatwiejsze w stylizacji.
Nadrzędnym kryterium przy doborze oleju do pielęgnacji włosów jest ich porowatość. Znaczna większość włosów kręconych należy do typu średnio i wysokoporowatych. Rzadkością są włosy kręcone o niskiej porowatości, nie jest to jednak wykluczone.
Włosy wysokoporowate charakteryzują się nadmiernym puszeniem, suchością, szorstkością i elektryzowaniem. Można odnieść wrażenie, że wręcz “piją” oleje, maski czy odżywki. Są matowe, podatne na plątanie i łamanie oraz szybko chłoną wilgoć np. podczas deszczowego dnia, co nie wpływa korzystnie na wygląd fryzury. Skręt włosów wysokoporowatych jest zazwyczaj mocny, dobrze widoczny i łatwy do wydobycia.
Włosy średnioporowate to najczęściej włosy falowane. W ich przypadku skręt jest nieco luźniejszy, a loki mniej zdefiniowane. Sprawiają wrażenie zdrowszych niż to ma miejsce w przypadku wysokoporowatych, jednak wciąż wymagają dość zaawansowanej pielęgnacji. W ich przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na dobór olejów, ich zmywanie i emulgowanie, bo miewają tendencje do nadmiernego obciążania.
Włosy o wysokiej porowatości lubią się z olejami, które w swoim składzie mają dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Charakteryzują się one dużą cząsteczką i nie wnikają głęboko w strukturę włosa, przez co tworzą na jego powierzchni coś w rodzaju ochronnego filmu. W ten sposób wygładzają ich strukturę i sprawiają, że włosy stają się gładsze, miększe i mniej matowe.
Oleje zawierające kwasy omega-6:
Oleje zawierające kwasy omega-3:
Włosy o średniej porowatości przepadają za olejami zawierającymi kwasy jednonienasycone z grupy omega-9 i omega-7. Ich cząsteczka jest mniejsza i lepiej wnika w nieco mniej rozchyloną łuskę włosa.
Oleje zawierające kwasy omega-9:
Oleje zawierające kwasy omega-7:
Oleje można stosować zarówno pojedynczo, jak i samodzielnie ze sobą miksować lub korzystać z gotowych mieszanek - np. z naszego serum do włosów. Możesz wybrać serum do włosów nisko, średnio i wysokoporowatych.
Należy pamiętać, że dobór olejów i ogólnie metod pielęgnacji włosów to bardzo indywidualna sprawa. Istnieje możliwość, że mimo tego, że zaliczasz swoje kosmyki do wysokoporowatych, lepiej będą się u Ciebie sprawdzać oleje do włosów średnioporowatych i odwrotnie. To kwestia mocno subiektywna i wymagająca kilku-kilkunastu prób z różnymi typami olejów. Naturalną jest również okresowa zmiana porowatości lub ta wynikająca z wdrożenia świadomej pielęgnacji włosów. Odpowiednio zadbane włosy wysokoporowate możesz doprowadzić do struktury średnioporowatych, a średnioporowate nawet do niskoporowatych (choć nie jest to łatwo osiągalne w przypadku włosów kręconych).
Nie ma jednego sposobu olejowania, który sprawdziłby się tak samo dobrze u wszystkich posiadaczy kręconych włosów. Najlepszą opcją będzie po prostu sprawdzenie kilku metod na własnej skórze (a raczej - włosach :)) i wybranie najlepszej dla siebie. Czasem można też dowolnie miksować sposoby olejowania i dopasowywać je do swoich możliwości czasowych i chęci.
To najprostszy sposób aplikowania oleju na włosy. Wystarczy rozlać na dłoń odrobinę wybranego oleju i dobrze rozprowadzić go na kosmykach przed ich umyciem. Aby mieć pewność, że olej otarł w każde miejsce, można dodatkowo rozczesać włosy. Na co dzień czesanie kręconych włosów na sucho nie jest wskazane, jednak tuż przed myciem naolejowane włosy można potraktować grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków. Olej na suchych włosach potrzebuje minimum 30 minut, aby zadziałać, ale możesz trzymać go nawet przez kilka godzin.
Na wilgotne włosy należy nałożyć wybrany olej w ilości, która pozwoli na dokładne pokrycie wszystkich pasm. Olej można nakładać na włosy zwilżone wodą lub na podkład humektantowy (żel aloesowy, żel z żyworódki, wodę z miodem etc.). Przy olejowaniu na mokro wystarczy już 15 minut z olejem, aby zobaczyć pozytywne rezultaty jego działania. Olej można nałożyć również na mokre włosy tuż po umyciu (np. na końcówki), jednak wtedy jego ilość powinno się ograniczyć do 2-3 kropli. W przeciwnym wypadku łatwo o przetłuszczenie i obciążenie włosów.
To idealny sposób dla tych, którzy boją się, że nie poradzą sobie ze zmyciem oleju z włosów. Na wilgotne kosmyki należy nałożyć maskę lub odżywkę - może to być kosmetyk nawilżający lub proteinowy. Następnie można rozprowadzić na włosach parę kropel oleju i delikatnie go wczesać, żeby lepiej połączył się z odżywką. Dla wzmocnienia efektu warto nałożyć czepek i okręcić głowę ręcznikiem w celu wyższej temperatury, która zintensyfikuje działanie pielęgnacyjne mieszanki.
Wszędzie czytasz o cudownych właściwościach olejowania włosów kręconych, ale nie widzisz efektów u siebie? Możesz popełniać kilka błędów, które sprawiają, że zabieg ten nie przynosi spodziewanych rezultatów. Oto lista najczęstszych błędów przy olejowaniu włosów kręconych:
Stosowanie niewłaściwego oleju - może się zdarzyć, że wybrany olej, mimo spełnienia teoretycznych wymogów w kwestii porowatości, po prostu się u Ciebie nie sprawdza. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez bacznej obserwacji włosowych preferencji i analizy budowy aplikowanego dotychczas oleju.
Zbyt duża ilość oleju - w olejowaniu włosów chodzi o nałożenie stosunkowo niewielkiej ilości produktu i równomierne pokrycie nim kosmyków. Olej w żadnym wypadku nie powinien ociekać z włosów. Zbyt dużą ilość produktu trudniej zmyć lub zemulgować, łatwo również doprowadzić do nadmiernego obciążenia i przetłuszczenia włosów.
Używanie zbyt agresywnego szamponu do zmycia oleju - oleje najlepiej usuwać emulgując je odżywką. Ewentualnie - poprzez oczyszczenie włosów szamponem o średniej „mocy”. Dobrze wybierać takie z zwartością SCS i SCI zamiast SLS (jak np. nasz uniwersalny szampon w kostce), ponieważ te zawierające silne detergenty mogą zaburzyć dobroczynne działanie oleju. Z kolei bardzo łagodne szampony bazujące wyłącznie na glukozydzie mogą mieć problem z domyciem włosów.
Kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów w pielęgnacji włosów kręconych uwzględniającej olejowanie jest przede wszystkim regularność, cierpliwość i sumienność. Przyda się również otwartość na testowanie różnych typów olejów i sposobów aplikacji oraz baczne obserwowanie efektów na swoich włosach. Warto eksperymentować - szukać dla nich (i dla siebie) najlepszej, najbardziej efektywnej i najwygodniejszej opcji.