Powrót do wpisów

Olejowanie włosów kręconych - co warto o nim wiedzieć?

Kręcone włosy nie należą do najłatwiejszych w obsłudze. Nie dość, że loki czy fale zazwyczaj potrzebują odpowiedniej stylizacji, żeby pokazać się od najlepszej strony, to jeszcze bywają podatne na zniszczenia. Zazwyczaj są również wysokoporowate, trudniej więc wydobyć z nich naturalny blask i miękkość. Istnieją jednak zabiegi, które mogą je przybliżyć do osiągnięcia wymarzonej kondycji. Niewątpliwie należy do nich olejowanie.

Co daje olejowanie włosów kręconych?

Włosy kręcone mają tendencję do puszenia się i nadmiernego przesuszania. Są również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie dostarcza im emolientów, które mają za zadanie zapewnić im odżywienie i warstwę ochronną. Odpowiednio dobrane oleje mogą pomóc domknąć łuskę włosa i utrzymać optymalny poziom nawilżenia, dzięki czemu kosmyki będą bardziej błyszczące, elastyczne i łatwiejsze w stylizacji.

Jaki olej do włosów kręconych?

Nadrzędnym kryterium przy doborze oleju do pielęgnacji włosów jest ich porowatość. Znaczna większość włosów kręconych należy do typu średnio i wysokoporowatych. Rzadkością są włosy kręcone o niskiej porowatości, nie jest to jednak wykluczone.

Włosy wysokoporowate charakteryzują się nadmiernym puszeniem, suchością, szorstkością i elektryzowaniem. Można odnieść wrażenie, że wręcz “piją” oleje, maski czy odżywki. Są matowe, podatne na plątanie i łamanie oraz szybko chłoną wilgoć np. podczas deszczowego dnia, co nie wpływa korzystnie na wygląd fryzury. Skręt włosów wysokoporowatych jest zazwyczaj mocny, dobrze widoczny i łatwy do wydobycia.

Włosy średnioporowate to najczęściej włosy falowane. W ich przypadku skręt jest nieco luźniejszy, a loki mniej zdefiniowane. Sprawiają wrażenie zdrowszych niż to ma miejsce w przypadku wysokoporowatych, jednak wciąż wymagają dość zaawansowanej pielęgnacji. W ich przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na dobór olejów, ich zmywanie i emulgowanie, bo miewają tendencje do nadmiernego obciążania.

Olej do włosów kręconych wysokoporowatych

Włosy o wysokiej porowatości lubią się z olejami, które w swoim składzie mają dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Charakteryzują się one dużą cząsteczką i nie wnikają głęboko w strukturę włosa, przez co tworzą na jego powierzchni coś w rodzaju ochronnego filmu. W ten sposób wygładzają ich strukturę i sprawiają, że włosy stają się gładsze, miększe i mniej matowe.

Oleje zawierające kwasy omega-6:

 • olej słonecznikowy,
 • olej z pestek winogron,
 • olej z krokosza barwierskiego,
 • olej z wiesiołka,
 • olej z orzechów włoskich,
 • olej z pestek dyni,
 • olej z czarnuszki,
 • olej sojowy,
 • olej z kiełków pszenicy,
 • olej z nasion bawełny,
 • olej konopny,
 • olej kukurydziany,
 • olej z amarantusa,
 • olej z ogórecznika

Oleje zawierające kwasy omega-3:

 • olej lniany;
 • olej z lnianki siewnej,
 • olej z nasion truskawki,
 • olej z róży piżmowej,
 • olej żurawinowy,
 • olej z nasion malin

Olej do włosów kręconych średnioporowatych

Włosy o średniej porowatości przepadają za olejami zawierającymi kwasy jednonienasycone z grupy omega-9 i omega-7. Ich cząsteczka jest mniejsza i lepiej wnika w nieco mniej rozchyloną łuskę włosa.

Oleje zawierające kwasy omega-9:

 • oliwa z oliwek,
 • olej rzepakowy,
 • olej słonecznikowy,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olej sezamowy,
 • olej z orzeszków ziemnych

Oleje zawierające kwasy omega-7:

 • olej z rokitnika,
 • olej awokado
 • olej macadamia

Oleje można stosować zarówno pojedynczo, jak i samodzielnie ze sobą miksować lub korzystać z gotowych mieszanek - np. z naszego serum do włosów. Możesz wybrać serum do włosów niskośrednio i wysokoporowatych.

Należy pamiętać, że dobór olejów i ogólnie metod pielęgnacji włosów to bardzo indywidualna sprawa. Istnieje możliwość, że mimo tego, że zaliczasz swoje kosmyki do wysokoporowatych, lepiej będą się u Ciebie sprawdzać oleje do włosów średnioporowatych i odwrotnie. To kwestia mocno subiektywna i wymagająca kilku-kilkunastu prób z różnymi typami olejów. Naturalną jest również okresowa zmiana porowatości lub ta wynikająca z wdrożenia świadomej pielęgnacji włosów. Odpowiednio zadbane włosy wysokoporowate możesz doprowadzić do struktury średnioporowatych, a średnioporowate nawet do niskoporowatych (choć nie jest to łatwo osiągalne w przypadku włosów kręconych).

Jak olejować włosy kręcone?

Nie ma jednego sposobu olejowania, który sprawdziłby się tak samo dobrze u wszystkich posiadaczy kręconych włosów. Najlepszą opcją będzie po prostu sprawdzenie kilku metod na własnej skórze (a raczej - włosach :)) i wybranie najlepszej dla siebie. Czasem można też dowolnie miksować sposoby olejowania i dopasowywać je do swoich możliwości czasowych i chęci.

Olejowanie włosów kręconych na sucho

To najprostszy sposób aplikowania oleju na włosy. Wystarczy rozlać na dłoń odrobinę wybranego oleju i dobrze rozprowadzić go na kosmykach przed ich umyciem. Aby mieć pewność, że olej otarł w każde miejsce, można dodatkowo rozczesać włosy. Na co dzień czesanie kręconych włosów na sucho nie jest wskazane, jednak tuż przed myciem naolejowane włosy można potraktować grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków. Olej na suchych włosach potrzebuje minimum 30 minut, aby zadziałać, ale możesz trzymać go nawet przez kilka godzin.

Olejowanie włosów kręconych na mokro

Na wilgotne włosy należy nałożyć wybrany olej w ilości, która pozwoli na dokładne pokrycie wszystkich pasm. Olej można nakładać na włosy zwilżone wodą lub na podkład humektantowy (żel aloesowy, żel z żyworódki, wodę z miodem etc.). Przy olejowaniu na mokro wystarczy już 15 minut z olejem, aby zobaczyć pozytywne rezultaty jego działania. Olej można nałożyć również na mokre włosy tuż po umyciu (np. na końcówki), jednak wtedy jego ilość powinno się ograniczyć do 2-3 kropli. W przeciwnym wypadku łatwo o przetłuszczenie i obciążenie włosów.

Olejowanie włosów kręconych na odżywkę lub maskę

To idealny sposób dla tych, którzy boją się, że nie poradzą sobie ze zmyciem oleju z włosów. Na wilgotne kosmyki należy nałożyć maskę lub odżywkę - może to być kosmetyk nawilżający lub proteinowy. Następnie można rozprowadzić na włosach parę kropel oleju i delikatnie go wczesać, żeby lepiej połączył się z odżywką. Dla wzmocnienia efektu warto nałożyć czepek i okręcić głowę ręcznikiem w celu wyższej temperatury, która zintensyfikuje działanie pielęgnacyjne mieszanki.

Najczęstsze błędy przy olejowaniu włosów kręconych

Wszędzie czytasz o cudownych właściwościach olejowania włosów kręconych, ale nie widzisz efektów u siebie? Możesz popełniać kilka błędów, które sprawiają, że zabieg ten nie przynosi spodziewanych rezultatów. Oto lista najczęstszych błędów przy olejowaniu włosów kręconych:

Stosowanie niewłaściwego oleju - może się zdarzyć, że wybrany olej, mimo spełnienia teoretycznych wymogów w kwestii porowatości, po prostu się u Ciebie nie sprawdza. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez bacznej obserwacji włosowych preferencji i analizy budowy aplikowanego dotychczas oleju.

Zbyt duża ilość oleju - w olejowaniu włosów chodzi o nałożenie stosunkowo niewielkiej ilości produktu i równomierne pokrycie nim kosmyków. Olej w żadnym wypadku nie powinien ociekać z włosów. Zbyt dużą ilość produktu trudniej zmyć lub zemulgować, łatwo również doprowadzić do nadmiernego obciążenia i przetłuszczenia włosów.

Używanie zbyt agresywnego szamponu do zmycia oleju - oleje najlepiej usuwać emulgując je odżywką. Ewentualnie - poprzez oczyszczenie włosów szamponem o średniej „mocy”. Dobrze wybierać takie z zwartością SCS i SCI zamiast SLS (jak np. nasz uniwersalny szampon w kostce), ponieważ te zawierające silne detergenty mogą zaburzyć dobroczynne działanie oleju. Z kolei bardzo łagodne szampony bazujące wyłącznie na glukozydzie mogą mieć problem z domyciem włosów.

Kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów w pielęgnacji włosów kręconych uwzględniającej olejowanie jest przede wszystkim regularność, cierpliwość i sumienność. Przyda się również otwartość na testowanie różnych typów olejów i sposobów aplikacji oraz baczne obserwowanie efektów na swoich włosach. Warto eksperymentować - szukać dla nich (i dla siebie) najlepszej, najbardziej efektywnej i najwygodniejszej opcji.

Autorka:
Ewa Dankowska
(red. Karolina Kulikowska)

Polecane

Zobacz także

Jak dbać o kręcone włosy?

Jak dbać o kręcone włosy?

Olejowanie włosów na noc – zrób to sama!

Olejowanie włosów na noc – zrób to sama!

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?