Powrót do wpisów

Laminowanie włosów kręconych: jak i czym najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Laminowanie już od dobrych kilku lat stosowane jest jako ratunek dla włosów zniszczonych, suchych, puszących się i trudnych do rozczesywania, a takimi często są włosy kręcone. Jak więc najskuteczniej je laminować i na czym ten zabieg pielęgnacyjny polega?

Laminowanie można wykonać u fryzjera, ale i samodzielnie w domu. W salonach zazwyczaj używa się profesjonalnych produktów zawierających keratynę, za to do laminowania „na własną rękę” służy żelatyna. Koszt laminowania włosów kręconych (i wszystkich innych) u fryzjera wynosi od około 300 do nawet 700 zł i może się utrzymywać od kilku do kilkunastu tygodni. Laminowanie pasm domową metodą może nie przynieść tak długotrwałych rezultatów (efekty wystarczą na zaledwie kilka dni), ale też łatwiej cały zabieg powtarzać, a niezbędna do jego wykonania żelatyna kosztuje niewiele.

NA CZYM POLEGA LAMINOWANIE WŁOSÓW?

Laminowanie polega na pokrywaniu włosa od zewnątrz specjalnym rodzajem warstwy ochronnej, dzięki której pasma stają się zdrowsze, bardziej lśniące i miękkie w dotyku oraz bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Tę substancję nakładaną na włosy określa się laminatem, stąd i nazwa całego zabiegu. Za laminat posłużyć mogą takie składniki jak wspomniane wcześniej keratyna i żelatyna (lub – w wersji wegańskiej – agar).

NA JAKICH WŁOSACH LAMINOWANIE SPRAWDZI SIĘ NAJLEPIEJ?

Laminowanie włosów często polecane jest posiadaczkom prostych i niesfornych włosów, które dzięki zabiegowi „stają się gładkie jak tafla jeziora”. Za to dziewczynom z kręconymi włosami na tym efekcie raczej nie zależy. Jednak włosomaniaczki, które mają „sprężynki”, zaznaczają, że laminowanie nie wpływa w żaden sposób na skręt włosa – również nie w ten negatywny, czyli nie sprawia, że zamiast loków na głowie ma się przyklapnięte pasma.

Na włosy kręcone laminowanie działa pod innymi względami tak, jak na wszystkie inne. Żelatyna, jako produkt odzwierzęcy, zawiera białko (proteiny), przede wszystkim kolagen – dzięki tej kolagenowej powłoce włosy stają się silniejsze i mniej podatne na uszkodzenia, także te powodowane przez używanie suszarki czy prostownicy, upały i mrozy. Włosy po laminowaniu powinny też stać się bardziej gęste i lśniące. Przydatną wiadomością dla osób farbujących włosów jest ta, ze dzięki laminowaniu kolor ma się na nich dłużej utrzymywać.

Posiadaczki kręconych włosów, które laminują swoje loki, zauważają, że czasem pasma po tym zabiegu nie są wystarczająco nawilżone – warto więc do przygotowanej w domu mikstury z żelatyny dodać również olej. Do włosów kręconych szczególnie polecane są: olej konopny, olej słonecznikowy, olej z czarnuszki czy olej z wiesiołka.

JAK LAMINOWAĆ KRĘCONE WŁOSY?

Przygotowanie własnego preparatu do laminowania włosów nie jest trudne. Co będzie ci potrzebne?

Składniki:
4 łyżki gorącej wody
2 łyżki żelatyny
2 łyżki ulubionego oleju (może być również ulubiona odżywka do włosów)

Sposób przygotowania:
Wrzuć żelatynę do wody i dokładnie ją w niej rozpuść – tak, by nie pozostały żadne grudki. W czasie, gdy mikstura będzie stygnąć, umyj włosy szamponem i odsącz je z nadmiaru wody. Jeśli łatwo się rozczesują, możesz je również wyszczotkować. Potem do ciepłej, ale już nie parzącej wody z żelatyną (masa powinna swoją konsystencją przypominać żel; jeśli stężeje za bardzo, dolej więcej gorącej wody) dodaj odżywkę lub olej. Całość dokładnie wymieszaj, dzięki czemu uzyskasz już gotowy laminat.

Teraz kolej na nałożenie go na włosy. Najlepiej zrobić to za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, który zamoczysz w misce z mieszanką bądź po prostu palcami, ale dokładnie – pasmo po paśmie. Jak w przypadku olejowania, tak i przy laminowaniu można sobie pomóc, zakładając na głowę czepek czy ręcznik – to działanie ciepła wzmocni również działanie samej żelatyny. Wytrzymaj z mieszanką na głowie przez około 45 minut, a potem dokładnie wypłucz zimną wodą. I tylko wodą – dodanie szamponu może popsuć efekt. Na szczęście żelatynę z domieszką oleju lub odżywki zmywa się łatwiej niż większe ilości samego oleju. Składnik ten ma też charakterystyczny zapach, który jednak nie powinien utrzymać się na włosach już po laminowaniu. Zimna woda, używana do zmywania laminatu ma pomóc w zamknięciu łusek włosa, przez co zyskują większy blask. Jeśli jednak nie wytrzymasz długo z głową pod strumieniem zimnej wody, ta ciepła (ale nie gorąca) też nie zadziała na włosy szkodliwie. Warto wziąć też pod uwagę to, że cały proces wymaga dużej dokładności i zabiera trochę czasu.

Laminowanie włosów agarem odbywa się w ten sam sposób, jednak agar wykazuje działanie zdecydowanie mniej długotrwałe i nie tak spektakularne.

JAK CZĘSTO LAMINOWAĆ WŁOSY?

Laminowania włosów nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu. Zawarte w żelatynie białko uzupełnia co prawda ubytki we włosach, jednak zbyt częste nakładanie tego składnika na włosy może doprowadzić do przeproteinowania, co wiąże się z większą suchością, matowieniem i pozbawieniem pasm blasku, czyli wszystkim tym, czego chcemy dzięki odpowiedniemu laminowaniu uniknąć.

WARTO WIEDZIEĆ

Laminowanie włosów nie tyle poprawia ich kondycję włosów, co wygląd. Efekt jest krótkotrwały i choć zabieg rzeczywiście chroni pasma przed uszkodzeniami zewnętrznymi, nadal potrzebują one innych niezbędnych składników niż zawarte w żelatynie białko. Żelatyna jednak w żaden sposób włosom nie szkodzi i nie blokuje działania innych składników. Można więc – jednocześnie laminując włosy – cały czas stosować na nich także dotychczasową pielęgnację.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:

http://iscd.it/files/EFFECT-OF-GELATIN-CYSTINE-ANO-SERENOA-REPENS-EXTRACT-ON-FREE-RAOICALS-LEVEL-AND-HAIR-GROWTH.pdf [dostęp z dn. 24.02.2021]
https://www.researchgate.net/publication/279548216_Effect_of_daily_gelatin_ingestion_on_human_scalp_hair [dostęp z dn. 24.02.2021]

 

Zobacz także

Mycie włosów mydłem. Zrób to dobrze

Mycie włosów mydłem. Zrób to dobrze

Jaki olej do włosów wybrać?

Jaki olej do włosów wybrać?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?