Powrót do wpisów

Jak zrobić domowe mydło w płynie?

Podobnie jak mydła w kostce ma swoich wiernych fanów, tak i wersja płynna cieszy się gronem licznych wielbicieli. Jest lubiane za wygodę użytkowania, higieniczność, brak pozostawionego osadu. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, nie musisz kupować gotowego mydła w płynie, tylko możesz je w prosty sposób samodzielnie przygotować. Podpowiadamy jak to zrobić. 

Domowa produkcja kosmetyków

Własnoręczna produkcja domowego mydła zyskuje na popularności. Niektórych wciąga, pochłania i wkręca tak bardzo, że staje się największą pasją, a czasami i sposobem na życie. Można się poczuć niemal jak alchemik, kiedy z różnych surowców przygotowujemy miksturę, która nie dość, że ładnie wygląda i pachnie, to jeszcze działa!

Jeśli kusi Cię, by zacząć przygodę z kosmetycznym DYI, lub zajmujesz się tym już od jakiegoś czasu, a masz ochotę wziąć „na tapetę” mydło w płynie – mamy dla Ciebie parę przepisów na ten podstawowy myjący specyfik. Przygotowanie preparatu w płynie to też doskonały sposób na to, by zużyć kawałki mydeł w kostce, które są już zbyt małe, by wygodnie z nich skorzystać. Ekologicznie i ekonomicznie.  A cała operacja wcale nie jest skomplikowana. Zobaczysz, że produkcja mydła jest prostsza niż myślisz!

Często dostępne mydła w płynie w drogeriach są naszpikowane konserwantami i detergentami. Większość dostępnych mydeł to sztuczne detergenty. Produkujące mydła w domu mamy pewność, że używamy produktu bez szkodliwych substancji dla naszej skóry i środowiska. Mydło w płynie mają też przewagę nad mydłem w kostce ze względu na higienę, to w kostce gromadzi więcej bakterii.

W tym artykule zdradzimy tajniki by zrobić mydło w domu. Zdradzamy sekrety produkcji mydła metodą na zimno – przez mieszanie składników bez gotowania, co jest bardziej czasochłonne, pozwala jednak zachować więcej wartościowych składników, które zginęłyby w wysokiej temperaturze.

Domowe mydło w płynie z płatków mydlanych

Jak zrobić mydło? Do produkcji mydła potrzebne Ci będą: 100 g mydła (w całości lub w postaci skrawków; warto wybrać mydło w miarę neutralne zapachowo, świetnie sprawdzą się np. mocno nawilżające Miś, Przepiórka oraz Len i Rumianek), 300 g wody (najlepiej destylowanej), 1 łyżeczka gliceryny roślinnej (można ją kupić w aptece lub sklepach internetowych), kilka-kilkanaście kropli ulubionego olejku eterycznego (warto też eksperymentować i mieszać ze sobą różne zapachy).

Jak je przygotować?

Mydło należy zetrzeć na tarce na dużych okach – dzięki temu uzyskasz tzw. płatki mydlane, które są bazą do przygotowania płynnej wersji kosmetyku. Jeśli korzystasz ze skrawków mydła w kostce i praca z tarką może być kłopotliwa, po prostu pokrój je na niewielkie kawałeczki. Płatki przesyp do wyparzonego pojemnika/słoika/garnuszka i wlej ok. 150-200 ml zagotowanej wody. Całość mieszaj do momentu rozpuszczenia się mydlanych wiórków. Podczas mieszania mikstura może się pienić, dlatego wykonuj tę czynność powoli i łagodnie, by piany było jak najmniej. Po dokładnym wymieszaniu dolej resztę wody i glicerynę, po czym powtórz zabieg łączenia składników. Jeśli uznasz, że otrzymana mikstura jest zbyt gęsta, dolej trochę wody. Po przestudzeniu domowego mydła dolej olejek lub olejki eteryczne. Otrzymane mydło najlepiej jest zostawić na 2-3 dni i dopiero wtedy jest gotowe do użycia. Przez ten czas warto zaglądać do stworzonego preparatu, by sprawdzić i ocenić konsystencję. Może się zdarzyć, że mydło będzie mocno gęstniało. W takim przypadku wystarczy dolać trochę wody, ponownie przemieszać i zostawić. Niewykluczone, że tę czynność trzeba będzie powtórzyć nawet kilka razy, by otrzymać ustabilizowany preparat o płynnej konsystencji zamiast galaretki.  

Przepis na mydło w płynie z aloesem

Jak zrobić mydło naturalne w płynie z aloesem? Lista składników, których potrzebujesz: 3/4 szklanki wody różanej (możesz ją przygotować samodzielnie lub kupić w jednej z wielu drogerii internetowych – w tym drugim przypadku zwróć uwagę na to, by produkt był w pełni naturalny i nie zawierał żadnych chemicznych substancji), 3/4 szklanki glukozydu kokosowego (do kupienia w sklepach internetowych), 10 g aloesu, 2 łyżki miodu, 1 łyżka oleju jojoba.

By zrobić własne mydła w domu, do pojemnika lub miseczki wlej wodę różaną oraz glukozyd kokosowy i wymieszaj do połączenia. Dodaj olej jojoba, miód i aloes (najpierw wydrąż z liścia odpowiednią ilość żelu, po czym dokładnie go zmiksuj, by miał gładką konsystencję). Dokładnie połącz wszystkie składniki i otrzymane mydło przelej do butelki. 

Właściwości

Tak przygotowane naturalne mydło ma właściwości silnie zmiękczające, nawilżające i ochronne (to przede wszystkim zasługa aloesu), a dzięki zawartości wody różanej złagodzi podrażnienia skóry, przyspieszy proces jej regeneracji i będzie cieszył nos pięknym zapachem. Glukozyd kokosowy jest z kolei łagodnym i skutecznie działającym surowcem myjącym. Powstaje na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych, jest bezpieczny zarówno dla skóry, jak i dla środowiska. Może być świetnym dodatkiem do kąpieli wodnej.

Przepis na mydło w płynie z olejem kokosowym

By zrobić własne mydło w płynie z aloesem potrzebujesz zaledwie trzech składników: ½ szklanki oleju kokosowego, ½ szklanki płynnego miodu, 1 szklanka mydła kastylijskiego. I otrzymasz mydło naturalne bez żadnych sztucznych dodatków.

Właściwości

Preparat będzie skutecznie oczyszczał i nawilżał skórę, a samo przygotowanie tego mydła jest banalnie proste. Wystarczy połączyć ze sobą składniki, delikatnie je wymieszać i przelać do butelki. Jeśli użyjesz bezzapachowej wersji mydła kastylijskiego, możesz dodać do wyprodukowanej mikstury kilkanaście kropli olejku eterycznego, by nadać mu ulubiony aromat i oliwy z oliwek. Oliwa z oliwek sprawi, że nasza skóra będzie dobrze nawilżona.

O olejkach eterycznych słów kilka

Działanie

Wybierając olejki eteryczne, pamiętaj o tym, że ich zadanie nie zaczyna się i nie kończy na zapachu. Każdy z nich ma określone właściwości i zakres działania. Dla przykładu: olejek cytrynowy rozjaśnia przebarwienia, tonizuje, łagodzi stany zapalne skóry, rozmarynowy – działa antyseptycznie i rozgrzewająco, a różany wspomaga regenerację tkanek, niweluje podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Więcej informacji o poszczególnych olejkach eterycznych i ich charakterystyce znajdziesz tu: https://4szpaki.pl/surowce.

Recycling butelek

Gorąco zachęcamy do tego, by do przechowywania mydła w płynie wykorzystać butelkę, którą już masz. Sprawdzi się zarówno plastikowa, która została po jakimś wcześniejszym mydle, jak i szklana – będzie się prezentowała gustownie i elegancko, służąc po wsze czasy. 

Jak widzisz, przygotowanie mydła w płynie w oparciu o najpopularniejsze przepisy to nic trudnego. Zachęcamy do próbowania, działania i mycia. A jeśli z jakiegoś powodu nie po drodze Ci z kupowaniem składników, łączeniem i mieszaniem, to mamy dla Ciebie nowość – mydło w płynie Cytryna i Mięta. Częstuj się.

Polecane

Zobacz także

Mydła ręcznie robione – poznaj ich zalety!

Mydła ręcznie robione – poznaj ich zalety!

Jak zrobić mydło bez wodorotlenku sodu? Czy to możliwe?

Jak zrobić mydło bez wodorotlenku sodu? Czy to możliwe?

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?