Powrót do wpisów

Sebum - naturalny nawilżacz, czy wróg pięknej skóry?

Może nieco zdziwi cię nasze stwierdzenie, ale sebum to p r z y j a c i e l twojej skóry. To prawda, bo pełni super ważne role. Swoją drogą, znasz to powiedzenie: "Prawda jak sól, bez niej źle - za dużo też niedobrze"? Wystarczy zamienić sól na sebum i mamy kwintesencję naszego problemu! ;) No, ale do brzegu...

Odpowiednio dbając o pielęgnację skóry twarzy zyskujesz pełen pakiet korzyści m.in. ochronę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych, naturalne nawilżenie, warstwę ochronną przed wirusami i grzybami i wiele innych zalet, o których dowiesz się czytając ten post.  Nie należy się go pozbywać, ponieważ dopiero jego nadmiar jest niepożądany.

Osoby posiadające nadmiar sebum mają tendencję do sięgania po kosmetyki, które zbyt agresywnie oczyszczają skórę twarzy i pozbywają się tym samym naturalnej bariery ochronnej. Zaburzają warstwę hydrolipidową naskórka i pozbawiają się możliwości posiadania zdrowej i promiennej skóry. Tak nie robimy :)  

Co to jest sebum? Jak działa i co skóra zyskuje dzięki niemu? 

Otóż najważniejszą rolą, jaką odgrywa dla naszej skóry jest ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki jego obecności skóra radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, takimi jak: wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne. Ponad to:

  • jest częścią naturalnej warstwy ochronnej przed wirusami i grzybami
  • dba o prawidłowe pH skóry
  • chroni przed utratą jędrności i elastyczności
  • chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem
  • spowolnia procesy starzenia
  • działa jak naturalny nawilżacz
  • chroni od zanieczyszczeń 

Mamy nadzieję, że teraz przekonaliśmy!

Czym dokładnie jest to sebum ? 

Mówiąc prosto nieco lepka, lekko tłusta warstwa wyczuwalna pod palcami dłoni. Odpowiedzialne za produkcję tej substancji są gruczoły łojowe umieszczone wewnątrz skóry. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy, wokół której ten temat pojawia się najczęściej, ale również skóry głowy, pleców i klatki piersiowej. Występuje praktycznie na całej części ciała oprócz wewnętrznej strony dłoni i stóp. 

Skład łoju skórnego:

  • cholesterol i jego estry
  • skwalen
  • estry wosku
  • trójglicerydy
  • kwasy tłuszczowe
  • diglicerydy

Kiedy możemy mówić o nadmiernym jego wydzielaniu? 

Przede wszystkim, kiedy ten nadmiar jest widoczny gołym okiem. Gruczoły łojowe produkują go więcej, powodując łojotok. Skóra nad wyraz się błyszczy i jest wyraźnie tłusta. Z trudnością utrzymuje się na niej makijaż. Najczęściej zauważalny problem jest w obszarze strefy T, lecz nie jest to regułą. Cera bardzo szybko się wyświeca. Częstym objawem posiadania łojotoku są rozszerzone pory i zaskórniki. Z czasem przekształcają się w dość problematyczne zmiany skórne. 

Z tego typu problemami borykają się zazwyczaj osoby posiadające skórę tłustą, ale też w kierunku mieszanej i tłustej. Aby pozbyć się problemu należy sięgnąć po kosmetyki naturalne, odpowiednie do potrzeb twojej skóry. 

Skóra tłusta

Charakteryzuje się grubszą warstwą rogową naskórka, częstymi zmianami trądzikowymi, obecnością zaskórników, rozszerzonymi porami i nadmiernym wydzielaniem sebum.

Nie zapominaj jak ważne jest w tym wypadku odpowiednie nawilżenie - cera tłusta wbrew pozorom wymaga nawilżenia. Jeżeli nie zadbasz o ten krok, skóra zajmie się tym sama, co spowoduje jeszcze większe przetłuszczanie się. Równie ważne jest tonizowanie skóry - w przypadku tłustej świetnie poradzi sobie tonik Sosna i Rumianek, który zawiera hydrolat z rumianku odpowiedzialny za redukcję nadmiaru sebum. 

Postaw na oczyszczanie dwuetapowe - oczyszczanie to zdecydowanie powinien być nieodłączny krok codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Zgodnie z zasadą tłuszcz rozpuszcza tłuszcz - w pierwszym etapie sięgnij po produkt na bazie oleju np. Hydrofilowy olejek myjący Marchew i Pomarańcza od 4 Szpaków, który w kontakcie z wodą tworzy przyjemną emulsję do oczyszczania i demakijażu. Drugi etap wykonaj za pomocą pianki lub żelu myjącego do twarzy Lipa i Mydlnica.

Bywają od tej reguły wyjątki, ale cery tłuste nie przepadają za kremami treściwymi. Możesz więc bez obaw sięgnąć po Lekki krem owocowy, który długotrwale nawilża skórę., który długotrwale nawilża skórę.

Składniki sprzyjające cerze tłustej to:

  • niacynamid
  • retinoidy
  • kwasy
  • d-panthenol
  • witamina E
  • oleje - konopny, z pestek malin, z czarnuszki, jojoba i tamanu

Co jest powodem za dużej ilości łoju na twarzy?

Często mamy z tym problemem do czynienia w okresie dojrzewania, kiedy hormony wręcz szaleją w organizmie tworząc tam imprezę godną James'a Bonda.

Powodem może być zła gospodarka hormonalna czyli nadmiar testosteronu i DHT, a jednocześnie niedobór antyandrogenów i estrogenów.

Również burza hormonów podczas menopauzy i menstruacji.

Uwarunkowania genetyczne. Jeżeli, któryś z przodków miał tendencję do tego typu problemów jest duża szansa, że spotka to również ciebie.

Jego ilość wzrasta w porach roku, w których temperatura staje się znacznie wyższa.

Niewłaściwa pielęgnacja i zły jej dobór kosmetyków do rodzaju cery.

A co jeśli narazisz swoją skórę na niedobór sebum?

Jest to bardzo częste zjawisko u posiadaczy skóry suchej. Jeżeli łoju jest za mało, pielęgnacja powinna opierać się na produktach uzupełniających poziom lipidów, wzmacniających i natłuszczających.

Głównymi cechami cery suchej są:

- uczucie suchości, ściągnięcia i świąd. Towarzyszy jej również nadmierne złuszczanie i rogowacenie naskórka. Sucha twarz jest delikatna i cienka i wymaga delikatnego traktowania. Często ma matowy kolor. Ma tendencję do szybszego pojawiania się zmarszczek. 

Prawidłowa pielęgnacja wymaga oczyszczania, nawilżania, złuszczania martwego naskórka oraz odpowiedniego odżywienia. Należy wybierać składniki delikatne, aby dodatkowo jej nie przesuszyć. Ten typ skóry lubi pielęgnację warstwową oraz treściwe kremy, takie jak  krem nawilżający i odżywczy od 4 Szpaków oraz sera.

Skóra sucha wymaga konkretnego nawilżenia i nawodnienia, dlatego wybieraj produkty, które wiążą wodę w komórkach skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci, tworząc na powierzchni skóry warstwę okluzyjną. 

Koniecznie zadbaj o codzienne oczyszczanie. Do mycia twarzy i oczyszczania twarzy sprawdzi się płyn micelarny, którego micele mają właściwości hydrofobowe i hydrofilowe, mleczko, pianka lub delikatny żel. 

W pielęgnacji sprawdzą się kosmetyki z zawartością: skwalanu, panthenolu, mocznika, gliceryny, kwasu hialuronowego, aminokwasów, kwasów: mlekowego, laktobionowego. Jak również ceramidów, witaminy E, olei, maseł np. masło shea i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sucha skóra w przeciwieństwie do tłustej ma sporą tendencje do szybkiego starzenia się. Aby spowolnić procesy starzenia się skóry warto wprowadzić do swojej pielęgnacji składniki aktywne takie, jak: retinol, niacynamid, witaminę C (znajdziesz ją w serum olejowym z koniczyną) lub peptydy. Ważne jednak by odnaleźć zdrowy balans i nie stosować tych składników razem.

Aby cieszyć się zdrową skórą, która jest pełna blasku i miękka w dotyku - najmniej raz w tygodniu sięgaj po peeling lub maseczki oczyszczające i pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej niezależnie od pory roku :)

Polecane

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?