Powrót do wpisów

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Przebarwienia pojawiają się na twarzy szczególnie często latem, ponieważ jedną z przyczyn je powodujących jest słońce. Poznajcie skuteczne metody w walce z niechcianymi odbarwieniami skóry!

Plamy na skórze mogą przyjąć jaśniejszą lub ciemniejszą barwę, tak naprawdę istnieją więc dwa rodzaje przebarwień: przebarwienia "właściwe" (przybierające ciemniejszy kolor) i odbarwienia (o jaśniejszym odcieniu). Warto jednak pamiętać, że jaśniejsze plamy na twarzy pojawiają się zazwyczaj na skutek chorób skóry, takich jak albinizm czy bielactwo i wymagają konsultacji z lekarzem. Artykuł ten poświęcimy więc wyłącznie tym "właściwym" przebarwieniom o ciemniejszym odcieniu, które nierzadko pojawiają się na twarzy.

CHCESZ ZWALCZYĆ PRZEBARWIENIA? POZNAJ ICH PRZYCZYNĘ

Najlepszym sposobem na pozbycie się plam na skórze i zapobiegnięcie powstawaniu kolejnych jest unikanie czynników je powodujących, wzmacniających ich nasilenie. Według American Academy of Dermatology, przebarwieniem można nazwać każdą plamę na skórze, która wygląda ciemniej niż naturalny odcień cery. Skóra ciemnieje z kolei z powodu nadprodukcji przez nią melaniny. A co konkretnie przyczynia się do powstawania przebarwień i powoduje zwiększoną ilość melaniny w skórze?

CZYNNIKI POWODUJĄCE PRZEBARWIENIA

  • Ekspozycja na światło słoneczne to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania plam na twarzy. Promieniowanie UV, oddziałując na skórę, powoduje zwiększoną produkcję melaniny, która ma ważne zadanie - sprawić, by na skutek działania słońca nie doszło do uszkodzenia skóry. To dzięki melaninie się opalamy, ona również powoduje pojawienie się ciemnych, "posłonecznych" plam. Przebarwienia po opalaniu nie są zmianami rakowymi, jednak zbyt długa ekspozycja na słońce może skutkować pojawieniem się podobnych do przebarwień plam, które już mogą stanowić stan przedrakowy.
  • Stan zapalny. Może być spowodowany: trądzikiem, egzemą, ukąszeniem, skaleczeniem, zadrapaniem. Stan zapalny również może sprawić, że skóra wyprodukuje zbyt dużo melaniny i spowoduje przebarwienia na twarzy.
  • Melasma. To przebarwienia pojawiające się na skutek wystąpienia nieprawidłowości w wytwarzaniu i rozkładaniu melaniny w naskórku. Często mają z nią do czynienia kobiety w ciąży, ponieważ melasma może występować na skutek zmian hormonalnych w organizmie.

Poradzenie sobie z powyższymi przyczynami będzie pierwszym krokiem skutecznej walki z przebarwieniami.

WARTO WIEDZIEĆ

Przebarwienia mogą być spowodowane działaniem leków

Oczywiście nie wszystkich leków. Jak wynika z badań University of New Mexico Comprehensive Cancer Center, działają tak niektóre stosowane w czasie chemioterapii, ale również wybrane antybiotyki.

DOMOWE SPOSOBY NA PRZEBARWIENIA

Nie zapominaj o kremie z filtrem przeciwsłonecznym

Nie wystarczy unikać ekspozycji na słońce w czasie wakacji na plaży czy w bardzo gorące dni, aby na twarzy nie pojawiły się ciemne plamy. Konieczne jest, nie tylko dla uniknięcia przebarwień na skórze, ale i zadbania o jej zdrowie, codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym. Nawet w pochmurne i chłodne dni. Warto zwrócić uwagę, czy twój krem chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA i holistycznie ogranicza zgubne dla skóry działanie słońca.

Nie dotykaj!

Wyciskanie zaskórników, dotykanie podrażnień i lam na skórze kusi, jednak zdecydowanie warto tego NIE robić. Dotykanie twarzy (zwłaszcza nieumytymi) rękoma zwiększa ryzyko zaognienia stanu zapalnego, który jest przecież jednym z powodów, przez które walczymy z przebarwieniami na twarzy.

Sięgnij po kosmetyki z odpowiednim składem

Składniki kosmetyków, które bez problemu znajdziesz w drogerii lub kupisz bez recepty w aptece, pomogą ci się uporać z przebarwieniami. Warto sięgnąć po produkty działające nawilżająco, jak gliceryna czy kwas hialuronowy. Na przebarwienia na twarzy zadziała również retinol. Dobre kosmetyki nawilżające sprawią też, że skóra odzyska swoją barierę lipidową, co pomoże w jej dalszej ochronie przed słońcem. Z kolei kwasy: glikolowy i azelainowy zahamują syntezę melaniny, redukując przebarwienia na twarzy. Redukcję plam wspomaga również witamina C, dodatkowo rozświetlająca skórę i zapobiegająca powstawaniu zmarszczek. Warto też pamiętać o konkretnej kolejności nakładania kosmetyków: najpierw sięgamy po te działające złuszczająco, czyli np. kwasy, potem po specyfiki nawilżające, preparaty z witaminą C i retinolem. Na sam koniec warto nałożyć na skórę krem SPF. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość - taka domowa kuracja mająca usunąć przebarwienia na twarzy może trwać 3-6 miesięcy.

Odwiedź dermatologa lub kosmetologa

Jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie okaże się w twoim przypadku skuteczny lub nie będziesz mieć cierpliwości, by przez wiele miesięcy wprowadzać w życie powyższe metody, warto odwiedzić lekarza, który przepisze odpowiednie medykamenty bądź poleci konkretne zabiegi na przebarwienia na twarzy. W tym ostatnim celu można też udać się z wizytą do sprawdzonego kosmetologa.

SKORZYSTAJ Z ZABIEGÓW W GABINETACH KOSMETYCZNYCH/MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Jakie zabiegi kosmetyczne będą skuteczne w walce z ciemnymi plamami na skórze twarzy? Pozbyć się niechcianych przebarwień na twarzy pomoże peeling chemiczny, który stymuluje również odnowę komórkową, co powoduje spłycenie zmarszczek. Peelingi chemiczne mają na celu zahamowania tyrozynazy, w wyniku której dochodzi do wytworzenia melaniny. Składnikami hamującymi ten proces są m.in. kwas azelainowy i kojowy. Aby peelingi zadziałały skutecznie, potrzebnych jest około 5 zabiegów, po nich jednak na powierzchni skóry można zaobserwować zaczerwienienia, łuszczenie się naskórka.

Skutecznie na przebarwienia na twarzy działa również laseroterapia, rozbijająca skupiska melaniny na małe cząstki. Efekt ten osiąga się poprzez zrobienie tysiąca mikrouszkodzeń w skórze za pomocą lasera frakcyjnego. Ten zabieg również wiąże się z uszkodzeniami naskórka, zaczerwienieniem twarzy. Działa jednak skutecznie.

Stosowana jest również terapia depigmentacyjna, polegająca na położeniu przez kosmetolożkę na twarzy danej osoby specjalnej maski, zawierającej preparaty depigmentacyjne. Co mogą one zawierać? Arbutynę, kwas azelainowy, kwas kojowy, niacynamid, kwas salicylowy, witaminy: E, A, C.

Polecane

Autorka:

Anna Sierant

Mydlarnia Cztery Szpaki

Przeczytaj także

Kwasy AHA, BHA i PHA

Kwasy AHA, BHA i PHA

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Kwas hialuronowy – jak stosować, aby odmłodzić skórę twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Zobacz także

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku - jak o siebie zadbać?

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku - jak o siebie zadbać?

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Jak pozbyć się zaskórników?

Jak pozbyć się zaskórników?