Powrót do wpisów
 

hydrolat oczarowy 4 Szpaki

Opuchnięta twarz — domowe sposoby na obrzęk twarzy

Choć opuchlizna twarzy jest dolegliwością raczej bezbolesną, może być uciążliwa i wpływać negatywnie na samopoczucie oraz wygląd. Może także sygnalizować problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia hormonalne, choroby nerek, alergie czy stany zapalne albo być skutkiem niewłaściwego stylu życia, czy niewłaściwej pielęgnacji w obrębie twarzy i okolic oczu.

Jedno jest pewne - puchnięcie twarzy to sygnał, że należy wprowadzić do naszego życia pewne zmiany. Zanim jednak to zrobisz, warto poznać przyczyny obrzęku, o których dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Dlaczego twarz puchnie? Najczęstsze przyczyny obrzęku twarzy

Opuchlizna na twarzy może wynikać z różnych przyczyn. Zarówno jednorazowych incydentów, jak i długoterminowych nawyków. Często pojawia się po nieprzespanej nocy czy długiej imprezie z alkoholem. Towarzyszy również przy przewlekłym stresie lub chronicznym zmęczeniu. Może być także efektem niezdrowego stylu życia, na przykład pracy do późnych godzin nocnych. W niektórych przypadkach wynika z problemów zdrowotnych, takich jak niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne czy problemy z nerkami. Zdarza się też, że jest efektem reakcji alergicznej na pokarmy lub składniki kosmetyczne, czemu bardzo często towarzyszą świąd i ogólne złe samopoczucie. 

Opuchnięta twarz po nocy

Opuchnięta twarz rano to dość powszechne zjawisko. Jeśli jednak pojawia się zbyt często i nie wynika z niehigienicznego trybu życia (zwłaszcza jeśli dbasz o odpowiednie nawyki) – warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania, aby dowiedzieć się co może być związane z tą dolegliwością. Poranny obrzęk można spróbować zmniejszyć prostymi domowymi metodami, takimi jak naprzemienne mycie twarzy ciepłą i zimną wodą, które pobudza krążenie. Więcej skutecznych sposobów na redukcję problemu estetycznego opuchlizny znajdziesz w dalszej części artykułu.

Opuchnięta twarz a zmiany hormonalne – jak wpływają na obrzęk?

Hormony regulują wiele procesów w organizmie, w tym gospodarkę wodną, krążenie i metabolizm, co może prowadzić do zatrzymywania wody i pojawiania się obrzęków. Zmiany hormonalne są nieodłącznym elementem naszego życia w wielu okresach. Jak i kiedy wpływają na obrzęk?

  • Choroby hormonalne, takie jak np. niedoczynność tarczycy, mogą zaburzać równowagę płynów w organizmie, prowadząc do zatrzymywania wody, co objawia się opuchlizną, zwłaszcza wokół twarzy i oczu.

  • Menopauza to czas, w którym dochodzi do zaburzeń pracy tarczycy i spadku poziomu estrogenów, co wpływa na gospodarkę wodną organizmu. W tym okresie często pojawiają się problemy z zatrzymywaniem płynów.

  • Ciąża wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi, zwłaszcza w trzecim trymestrze. W tym czasie obrzęki twarzy, nóg czy rąk stają się powszechnym problemem z powodu zmieniającej się równowagi hormonalnej.

  • Cykl menstruacyjny – tuż przed miesiączką, w drugiej fazie cyklu, poziom estrogenów i progesteronu wzrasta, co sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie, powodując obrzęki, zwłaszcza w okolicach twarzy i nóg.

Domowe sposoby na opuchniętą twarz

Mamy dla Ciebie kilka prostych domowych sposobów na opuchniętą twarz. Pamiętaj jednak, zanim w pełni wkręcisz się w domową kurację, warto skonsultować się z lekarzem. Zrozumienie przyczyny opuchlizny jest kluczowe, zwłaszcza jeśli może to być sygnał jakiejś poważniejszej dolegliwości. Lepiej sprawdzić, żeby nie przeoczyć czegoś ważnego!

Zimne okłady na opuchniętą twarz

Zimne okłady na twarz to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie opuchlizny, odświeżenie skóry i poprawę jej wyglądu. Chłód działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co pomaga zredukować obrzęki i zaczerwienienia.

Budzisz się rano po nieprzespanej nocy, przed Tobą ważny dzień, a Twoja spuchnięta twarz bezlitośnie przypomina Ci o wczorajszym nocnym maratonie ulubionego serialu? Sięgnij do zamrażarki po kostki lodu - to mega szybki i stosowany od zarania dziejów sposób na zmniejszenie obrzęku na twarzy i pod oczami. Nie masz w domu lodu?  Nie szkodzi, poczekaj, nie musisz wyciągać mrożonek... Jesteśmy pewni, że na 100% masz w domu łyżeczki lub łyżki. Trzeba je tylko wcześniej schłodzić, aby móc z powodzeniem stosować na opuchliznę twarzy. Zadziałają tak samo dobrze jak lód. 

Masaż twarzy na opuchliznę – techniki drenażu limfatycznego

Technika masażu drenażu limfatycznego  ma na celu stymulowanie przepływu limfy w organizmie, co pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów (które są powodem obrzęku), toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z tkanek. Limfa to płyn, który krąży w układzie limfatycznym, pomagając w walce z infekcjami, usuwaniu toksyn oraz utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. Masaż może być wykonywany ręcznie z pielęgnującymi olejkami do twarzy i przy pomocy rollera.

Naturalne sposoby na pozbycie się opuchlizny — herbata, ogórek, aloes

Możesz również wypróbować inne skuteczne i naturalne sposoby na redukcję opuchlizny. Okład ze świeżego ogórka jest jednym z nich. Pokrój go w plasterki, następnie przyłóż je na kilka minut na oczy, policzki, czoło, gdzie tylko dusza zapragnie. Zadziałają dodatkowo kojąco i nawilżająco.

Albo... zaparz sobie herbatę najlepiej zieloną, albo rumianek. Napar możesz wypić dla zdrowotności, a torebeczki schłodzić i przyłożyć do opuchniętej twarzy. Okłady z zielonej herbaty i rumianku pomogą zmniejszyć obrzęki, a ponadto, składniki aktywne w nich zawarte uspokoją skórę, zmniejszając stany zapalne i przyspieszając procesy detoksykacyjne.

Kolejną opcją jest aloes, który zawiera w sobie witaminy A, C i E oraz aminowasy, enzymy i kwas salicylowy. Pomocny, zwłaszcza jeśli przyczyny opuchlizny leżą w stanach zapalanych i podrażnieniach. Aloes ma szereg dobroczynnych właściwości: przeciwzapalne, kojące, detoksykujące i nawilżające, dzięki czemu świetnie łagodzi obrzęki i podrażnienia, a także wspomaga regenerację skóry. 

Energetyzująca pielęgnacja skóry twarzy zmniejszająca opuchliznę

Jednym ze skutecznych sposobów na opuchliznę jest energetyzująca pielęgnacja, która poprawi mikrokrążenie i intensywnie nawilży skórę. Roślinne hydrolaty do twarzy i toniki pomogą Ci zmniejszyć obrzęk twarzy po nocy i w ciągu całego dnia.

Tonik do twarzy Sosna i Rumianek błyskawicznie poprawi wygląd twarzy, dodając uczucia świeżości i lekkości. Hydrolat z rumianku zawarty w składzie zadziała kojąco i łagodząco. Podczas gdy niacynamid wesprze regenerację i poprawi elastyczność skóry. Ekstrakt z rumianku wraz z olejekiem eterycznym z rumianku marokańskiego zadziałają przeciwzapalnie, zmniejszając opuchliznę i uspokajając skórę, a ekstrakt z sosny wspomoże mikrokrążenie. Betaina cukrowa stworzy ochronną barierę. Z kolei probiotyk wspomoże naturalną równowagę skóry i wesprze jej barierę ochronną. Jego delikatna formuła sprawia, że jest odpowiedni do codziennego stosowania, nawet przez osoby o wrażliwej skórze.

Jak zapobiegać opuchnięciom twarzy? Skuteczne sposoby na zdrową skórę

Po pierwsze zdrowy tryb życia, po drugie ruch i aktywność fizyczna i na końcu regularna pielęgnacja i masaż twarzy. Kolejność nie jest przypadkowa. Dlaczego? Ponieważ to właśnie zdrowy tryb życia stanowi podstawę dla kondycji skóry – odpowiednia dieta, nawodnienie i sen wpływają na cały organizm, w tym na redukcję opuchlizny. Dopiero, kiedy zadbamy o te podstawy możemy wspierać się regularnymi ćwiczeniami, a nawet zwykłymi codziennymi spacerami, które pomogą poprawić krążenie i zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie. Jak również regularnym masażem twarzy i stosowaniem chłodzących maseczek i kosmetyków pomocnych w walce z problemem.

Wpływ zdrowego stylu życia — na zmniejszenie opuchlizny na twarzy

Jeżeli przyczyny opuchniętej twarzy nie mają podłoża chorobowego, warto wprowadzić do codziennej rutyny odpowiednie nawyki, które pomogą zmniejszyć obrzęki i poprawić wygląd skóry.

Odpowiednia dieta i nawodnienie 

To, co jesz i pijesz, ma bardzo duży wpływ na wygląd Twojej skóry. Unikaj soli i przetworzonych produktów, które zatrzymują wodę w organizmie. W zamian za to sięgaj po takie, które pomagają regulować gospodarkę wodną organizmu, wspierają krążenie i działają przeciwzapalnie.

  • żywność bogata w antyoksydanty mająca działanie przeciwzapalne - zielona herbata, imbir, kurkuma, czosnek cebula
  • produkty bogate w potas, zapobiegające zatrzymywaniu wody w organizmie  - banany, pomidory, avokado, ziemniaki, szpinak 
  • żywność o działaniu moczopędnym wspierająca naturalne usuwanie nadmiaru wody - ogórki, arbuz, seler naciowy, żurawina i pietruszka
  • białko i korzystne tłuszcze wspierające regenerację i zapobiegające stanom zapalnym - jaja, łosoś i makrela (ryby bogate w tłuszcze omega-3), migdały i nasiona chia oraz siemię lniane

Unikanie używek

Nie od dziś wiadomo, że używki wpływają na nas niekorzystnie pod każdym względem. Tak też i w tym przypadku warto ograniczyć, a najlepiej wyeliminować całkowicie spożywanie alkoholu i kofeiny, które są częstą przyczyną obrzęków.

Wysypianie się 

Dbaj o wysokiej jakości sen sen! Dorośli potrzebują 7–9 godzin odpoczynku każdej nocy. Regularne niedosypianie po mniej niż 6 godzin nie tylko odbija się na wyglądzie twarzy, ale także zwiększa ryzyko wielu chorób. Aby zapobiegać zatrzymywaniu wody w twarzy staraj się spać na plecach z uniesioną lekko głową. 

Podsumowanie – jak skutecznie pozbyć się opuchlizny twarzy na co dzień?

Opuchlizna twarzy może być wynikiem wielu czynników, ale w większości przypadków można jej skutecznie zapobiegać poprzez drobne zmiany w codziennych nawykach. Pamiętaj, że podstawą dbania o swoje zdrowie jest rutynowa kontrola zdrowia i wykonywanie specjalistycznych badań jeśli coś nas niepokoi w naszym wyglądzie i samopoczuciu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie nawodnienie i dieta - bez tego nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji i zabiegi kosmetyczne mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Staraj się też dbać o higienę swojego snu, jego brak lub niedobór nie tylko sprzyja opuchliźnie, ale również wielu problemom na tle zdrowia psychicznego. Codzienna aktywność fizyczna nie tylko poprawi krążenie i zapobiegnie zastojowi limfy, co zmniejsza skłonność do opuchlizny, ale również pomoże zredukować stres i wpłynie na lepszy sen. 

Źródła:

  1. Obrzęk twarzy (opuchlizna twarzy): przyczyny i leczenie. http://www.mp.pl/social/article/76144. Dostęp 17 luty 2025.
  2. Cho S, Atwood JE. Peripheral edema. Am J Med. 2002 Nov;113(7):580-6. doi: 10.1016/s0002-9343(02)01322-0. PMID: 12459405.
  3. Szczeklik, Andrzej, redaktor. Interna Szczeklika 2020. Medycyna Praktyczna : Polski Instytut Evidence Based Medicine, 2020.
  4. Safer JD. Thyroid hormone action on skin. Dermatoendocrinol. 2011 Jul;3(3):211-5. doi: 10.4161/derm.3.3.17027. Epub 2011 Jul 1. PMID: 22110782; PMCID: PMC3219173.
  5. Produkty bogate w potas, tabela, lista potraw bogatych w potas. http://www.mp.pl/social/article/77176. Dostęp 16 luty 2025.

Masaż twarzy bańką chińską – naturalny sposób na jędrną i promienną skórę

Masaż twarzy bańką chińską – naturalny sposób na jędrną i promienną skórę

Pielęgnacja cery dojrzałej z użyciem kosmetyków naturalnych krok po kroku

Pielęgnacja cery dojrzałej z użyciem kosmetyków naturalnych krok po kroku

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny, diagnoza i skuteczne leczenie

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny, diagnoza i skuteczne leczenie